Liderul UDMR a făcut referiri şi la România. Mai exact, acesta a declarat că, din punctul său de vedere, în România problema este „rezolvată” prin Constituţie, care interzice colonizarea unor populaţii străine pe teritoriul României. Este vorba despre articolul 3, aliniatul 4 : „Pe teritoriul statului român nu pot fi strămutate sau colonizate populaţii străine”. Este exact argumentul afirmat în repetate rânduri de către preşedintele Partidului România Unită, Bogdan Diaconu.
Kelemen Hunor, de acord cu Partidul România Unită!
Kelemen Hunor, de acord cu Partidul România Unită!
Reactualizat la:
În cadrul conferinţei de presă susţinute la Arad, cu ocazia comemorării celor 13 generali (06 octombrie), preşedintele UDMR, Kelemen Hunor, a răspuns la întrebări pe tema referendumului din Ungaria privind cotele de refugiaţi.
Trimite articolul
XCele mai citite știri
Local
Un bărbat de aproximativ 70 de ani a suferit arsuri la nivelul capului, în urma unui incendiu izbucnit la anexa unei case de pe strada Emil Gârleanu, din Arad.
Mapamond
Forțele armate americane au început să utilizeze baze militare britanice pentru „operațiuni defensive specifice cu scopul de a împiedica Iranul să lanseze rachete în regiune, ceea ce ar periclita viețile unor britanici”, a comunicat sâmbătă pe platforma X ministerul apărării de la Londra, citat de AFP.
UT Arad
Antrenorul UTA-ei crede că echipa sa e cea mai slabă la fazele fixe și spune că nu e tare complicat să câștige play-outul.
România
Ministrul de Finanțe, Alexandru Nazare, a fost implicat, sâmbătă, într-un accident rutier în Capitală, soldat cu două persoane rănite ușor din celălalt autoturism, au declarat surse judiciare pentru AGERPRES.
Local
Organizat pe malul râului Mureș, la Periam Port, în județul Timiș, festivalul se va desfășura anul acesta pe 10 și 11 iulie.
Local
Trei șoferi arădeni au fost „transformați” în pietoni de polițiști, după ce s-au plictisit să mai aștepte trenul și au trecut pe roșu calea ferată
Citiți principiile noastre de moderare aici!