aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
Local
La plăcinte-nainte, dar numai pentru politicieni?

La plăcinte-nainte, dar numai pentru politicieni?

De Alin Gherasim
la 16 September 2025 16:22
25 Comentarii

La plăcinte-nainte, dar numai pentru politicieni?

Politicienii și pozele cu plăcinte FOTO: FAN
16 September 2025 16:22
Arădenii acuză faptul că Festivalul Plăcintelor, organizat de Consiliul Județean, ar fi fost dedicat, în mare parte, politicienilor.
Scris de Alin Gherasim - Arădenii acuză faptul că Festivalul Plăcintelor, organizat de Consiliul Județean, ar fi fost dedicat, în mare parte, politicienilor.

Trimite articolul

X
Un eveniment care ar fi trebuit să fie organizat cu bun gust și, totodată, să aducă bun gust a ajuns subiect de dezbatere pe internet. Duminică, 14 septembrie, Căsoaia a găzduit Festivalul Plăcintelor, festival care a fost organizat de Centrul Cultural Județean Arad și plătit din bani de la stat, mai precis din bugetul Consiliului Județean Arad. Evenimentul nu a avut parte de promovare înaintea organizării, iar reacțiile apărute după finalizarea festivalului duc la concluzia că ceea ce trebuia să lase un gust bun, a lăsat un gust amar. Președintele Consiliului Județean Arad, Iustin Cionca, a fost prezent duminică la acest festival, publicând pe pagina lui de socializare mai multe poze în care era înconjurat de zeci de feluri de plăcinte, de diferite forme și de diferite gusturi. „Festivalul Plăcintelor de la Căsoaia, unul dintre cele mai frumoase evenimente prin care păstrăm vii tradițiile arădene! Am avut alături de noi peste 20 de primării din județul Arad, fiecare cu gospodinele sale harnice și pricepute, care au adus plăcinte pregătite după rețete autentice, transmise din generație în generație, dar și cu ansambluri de dansuri populare, care dau culoare și ritm acestei sărbători. Consiliul Județean Arad a investit în ultimii ani în infrastructura rutieră, pentru ca astfel de zone cu potențial turistic să fie mai accesibile. Am modernizat drumul Mâsca–Măderat–Arăneag, iar pe tronsonul Arăneag–Căsoaia am turnat un nou strat de asfalt, astfel încât turiștii și localnicii să ajungă mai ușor aici, la Căsoaia. Felicitări doamnelor și domnilor primari, echipei Centrului Cultural Județean, doamnei consilier județean Simona Stan și tuturor celor implicați în reușita evenimentului”, a scris Cionca, pe pagina lui de socializare.
Atacat
Nu știa, însă, că acest mesaj urma să fie „atacat” de mai mulți oameni simpli, care nu au nicio legătură nici cu administrația județeană, nici cu primăriile prezente la eveniment, nici cu Centrul Cultural Județean Arad și nici cu partidele politice. A fost vorba despre oameni care au vrut să participe la acest „eveniment frumos”, după cum chiar președintele Consiliului Județean spune, dar nu au mai prea avut la ce să participe. „Care plăcinte? La ora 14:30 nu mai era nimic. Total nepregătiți, după părerea mea. Deschiderea a fost la 12:00 și în două ore să nu mai fie nimic. Trageți o concluzie”, a fost mesajul unei arădence care a mers, degeaba, până la Căsoaia. Fie Cionca, fie o persoană din echipa lui de comunicare, a reușit să inflameze spiritele, sugerând că femeia nemulțumită ar fi vrut să mănânce pe gratis: „Stimată doamnă, plăcintele au fost făcute de voluntari pe banii lor, puteați face și dumneavoastră. Aceste evenimente nu sunt făcute doar să mâncăm gratis, ci să ne întâlnim unii cu alții, să ne bucurăm de ieșirea în natură și să socializăm. Faptul că s-au terminat repede plăcintele e un lucru bun, înseamnă că au fost bune și mai înseamnă că am fost mulți amatori”. Acest mesaj s-a dovedit a fi unul foarte prost gândit, iar arădenii nu au iertat mesajul lui Cionca. Femeia „incriminată” a spus: „Cine are pretenții la gratuități? Vă rog nu exagerați fiindcă nu e cazul”. Un alt arădean a intervenit în discuție: „Nu a venit nimeni la cerșit. Doi kilometri am făcut pe jos prin ploaie și auzeam lumea cum înjura că nu a găsit nimic pe bani. O doamnă mi-a scris că a venit de la 200 de kilometri ca să mănânce o plăcintă cu dovleac, spera ea”. O altă arădeancă a pus punctul pe „i”: „Plăcinte – nu, parcare – nu! Nimeni nu se aștepta să fie plăcinte gratis, dar cred că au fost doar pentru oficialități și poze”.
Așadar, dacă pentru politicienii prezenți la Festivalul Plăcintelor, evenimentul a fost unul reușit, oamenii de rând spun exact contrariul. Prin lumina acestor informații, venim și noi cu o propunere: fie, începând de anul viitor, să se organizeze un festival pentru toată lumea, fie politicienii să își organizeze un festival cu circuit închis, pentru poze frumoase și mesaje siropoase.

Trimite articolul

X
Taguri:
acuza ,
Arad ,
arădenii ,
Consiliul Judetean Arad ,
dar numai pentru politicieni? ,
dedicat politicienilor ,
Festivalul Plăcintelor ,
La plăcinte-nainte
25 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. vot says:
    September 16, 2025 at 5:00 pm

    De aia Aradul este unde este. Votati Falcao si clanurile sale

    Reply
  2. aradean says:
    September 16, 2025 at 5:54 pm

    Ca si idee, whisky este bautura pe care o bea poporul prin alesii sai din parlament. Asa si cu placintele. Au fost pentru popor.

    Reply
  3. Dani says:
    September 16, 2025 at 6:10 pm

    Ne-au mintit ca stropiti contra tantarilor in Arad dar pana acum nu se vede nici un rezultat ! Nu putem lucra in gradini, nu putem uda florile, nu putem sta pe terasa, nu putem lasa un geam deschis sa aerisim locuinta, cainii saracii se scarpina non stop… Ati dat numai la voi acasa ??

    Reply
    • Ica says:
      September 17, 2025 at 9:06 am

      SUBSCRIU!!!! JALE!NU POTI STA 5 MINUTE, EFECTIV!!!

      Reply
    • Radu says:
      September 17, 2025 at 9:58 am

      Nu “te-au mințit”, ci “te-ai mințit singur” când i-ai votat DIN NOU !

      Știi cum e vorba:
      – dacă cineva te-a înșelat o dată, să-I fie rușine pt că a făcut-o;
      – dacă te-a înșelat și a doua oară, să-ȚI fie rușine, pt că ești fraier și nu ai învățat nimic din prima lecție !

      Enjoy !

      Reply
      • Stefan51 says:
        September 17, 2025 at 12:39 pm

        daca o face si a treia oara ori esti prost ori masochist

        Reply
        • Radu says:
          September 17, 2025 at 5:05 pm

          👍

          Reply
  4. ION says:
    September 16, 2025 at 6:25 pm

    Deci ati inaugurat noul asfalt Cred ca ar fi timpul sa inaugurati si GROPILE De la BATA la SAVARSIN. Nu vi se pare ca drumul ala trebuie refacut in intregime?

    Reply
  5. Georgescu says:
    September 16, 2025 at 6:35 pm

    LA PLACINTE INAINTE.

    Reply
  6. Ady says:
    September 16, 2025 at 6:41 pm

    Ce fete de oameni inteligenti…..vai de vai!!!

    Reply
  7. Florența says:
    September 16, 2025 at 7:01 pm

    O furăciune la fel ca celelalte,autorii nici nu mai au rușine iar de temut..nici vorba. Țară e a lor 5 ani

    Reply
  8. Anonim says:
    September 16, 2025 at 8:05 pm

    Am fost doar o dată la Mobeasa la festivalul clătitelor, când am vaxut că era plin de ,,hoți”…

    Reply
  9. Dragos says:
    September 16, 2025 at 8:21 pm

    Am fost cu familia la acest așa-zis festival si am for printre primii, undeva pe la ora 11. Treaba sta in felul următor… o jumate de ora, maximum o ora, puteai sa mergi sa deguști pe ici pe colo. De cumpărat nu puteai cumpara decât de la cei doi vânzători de grătare, ceva gogoși si bere dar de la standurile cu plăcinte nu. Pentru ca nu ne-a fost foame, ne-am mai plimbat iar la un moment dat, cineva le-aș pus tuturor sa nu mai ofere placinte. S-au pus perdele, fete de masa, peste toate. Am întrebat si au spus ca le vor descoperi după ce le prezintă pe scena. Au trecut vreo doua ore si acest lucru nu s-a întâmplat. Am plecat deoarece se adunau nori de ploaie serioși si bine am făcut deoarece a început sa ploua foarte tare. Pe drum înapoi, nici un poloist local care sa decongestioneze traficul care era blocat total. Noroc cu o doamna jandarm care a avut prezenta de spirit. Pot sa confirm ca mi-a fost sila de factorul politic. Efectiv toți erau mobilizați pentru doi indivizi si anume Cionca si acest nesuferit de Balcea de care mi-e frica sa si trag apa sa nu-mi scoată capul de acolo. Am impresia ca vrea sa candideze ca primar ca efectiv se bagă peste tot. Toate camerele si toți mini-politrucii locali erau după fundul lor. Mai era si Cadar ca na.. o chestie gratis nu strica după ce a făcut rocada cu Balcea. Dar da.. exact așa e cum spun oamenii. mIe mi-ar fi rușine sa ma uit in oglinda in locul lor dar daca știau ce e rușinea, nu ajungeau unde sunt.

    Reply
  10. Riveran says:
    September 16, 2025 at 9:12 pm

    Și pentru reporterii televiziunilor !

    Reply
  11. eu says:
    September 17, 2025 at 7:21 am

    cultul personalitatii presedintelui consiliului se vede peste tot in consiliu doar poze cu el pe culoare iar in postari se lauda cu ce a facut el, de parca ar fi facut singur, pe persoana fizica. o fi de bine ?

    Reply
  12. RASPUTIN says:
    September 17, 2025 at 8:48 am

    == ARAD — TELEORMANUL ARDEALULUI — SNOBISM TIPIC DE EX OSPATARUL CIONCA AJUNS VATAF DE JUDETZ — VOTAT DE NULITATZILE ARADENE . SCARBA MI E

    Reply
    • Dragos says:
      September 17, 2025 at 10:25 pm

      Bine punctat cu ospătarul. Adevarul e ca știe sa tina tava in mana. Poza spune totul.

      Reply
  13. Tarkus says:
    September 17, 2025 at 9:17 am

    Nişte parveniţi aaaaaaajunşi acolo unde nu le este locul !

    Reply
  14. vasile says:
    September 17, 2025 at 9:31 am

    D.G.A. .. doarme?

    Reply
  15. D. says:
    September 17, 2025 at 9:55 am

    România te iubesc.

    Reply
  16. Varu primarului says:
    September 17, 2025 at 11:08 am

    Voi știți ca trebuie data șpagă sa fii lăsat cu mici ,bere la mizeriile organizate de cja?

    Reply
  17. un nimeni says:
    September 17, 2025 at 11:11 am

    Când astăzi oamenii simpli și familiile lor sunt loviți din toate părțile, voi vă afișați precum campionii cu laturii pe umeri .. este vorba despre decență și lipsa intelectului !

    Reply
  18. EURO says:
    September 17, 2025 at 11:55 am

    Exact asa a fost!!!! dezastru total…de la proasta organizare cu masinile la lipsa “placintelor””
    Se invarteau pe acolo vreo doua blonde “destepte” cu telefonul in mana : ca vine dl Cionca ….ca nu poate ajunge….etc
    Toata treaba se invarte dupa politic…doar politic….
    Si au fost vreo 10-12 tarabe goale de placinte …deja pe la ora 12:30 (nu 20 cum zic organizatorii!),iar cand veneau cu camerele dupa politruci scoteau o tava pt poza!!!!!dupa care o ascundeau sub masa!!!!! JENANT FESTIVAL!!!!!!

    Reply
  19. NICU says:
    September 17, 2025 at 12:24 pm

    DE CE NU SA FACUT UN FESTIVAL IN TOATA REGULA ?

    Reply
  20. anonim says:
    September 17, 2025 at 9:15 pm

    Intrebare la Radio Actualitati :
    — Ce este un dezastru ???
    Raspunsul dat .
    — Haideti sa nu discutam despre politica

    Reply
  21. Cele mai citite știri

    1
    INFORM MEDIA PRESS angajează: DISTRIBUITORI DE PRESĂ
    2
    Începe identificarea proprietarilor de pe Expresul Arad-Oradea
    3
    Primărița recent aleasă a unui oraș renan, în stare critică cu răni multiple prin înjunghiere
    4
    Franța: Noul guvern condus de Lecornu menține majoritatea miniștrilor din cabinetul Bayrou
    5
    John Clarke, Michel H. Devoret şi John M. Martinis au câştigat Premiul Nobel pentru Fizică
    6
    eMag, acuzat de vânzarea de produse contrafăcute și blocarea recenziilor negative
    7
    AIEA a înregistrat o serie de tiruri la puțin peste un kilometru de perimetrul centralei nucleare din Zaporojie
    8
    ANAF: 128 de companii de ride-sharing care funcționau la negru au fraudat bugetul cu 175 de milioane de lei
    9
    Adrian Mihalcea începe să fie mucalit
    10
    Palatul Copiilor din Arad, supus reconversiei

    Local

    FOTO
    Palatul Copiilor din Arad, supus reconversiei
    Clădirea monument istoric va fi mansardată şi apartamentată, urmând a căpăta funcţiunea de birouri şi apart-hotel.

    UT Arad

    Clipe cumplite, accidentare horror: se zbate între viață și moarte după ce s-a ciocnit cu portarul echipei UTA
    MIERCUREA CIUC. Veste uluitoare dinspre Miercurea Ciuc. Atacantul echipei FK Csikszereda, de la Liga de Tineret, Ioo Edvin se zbate între viață moarte, după ce duminica trecută s-a accidentat grav la meciul din Cupa României cu UTA.

    Local

    Angajații Muzeului ne oferă „Ornamente cu poveste”
    O expoziție dedicată Crăciunului îi așteaptă pe arădenii curioși să vadă globuri fragile, figurine zâmbitoare și ornamente care au decorat casele românilor de-a lungul generațiilor.

    Advertorial

    Top criptomonede cu potențial pentru 2026

    România

    Moțiunea de cenzură „România nu este de vânzare - fără progresiști la guvernare” a fost depusă
    Moțiunea de cenzură „România nu este de vânzare - fără progresiști la guvernare”, prin care se cere demisia „Guvernului progresist” condus de Ilie Bolojan, a fost depusă, vineri, la Parlament. 1

    România

    Instanța supremă atacă din nou la CCR legea de modificare a pensiilor magistraților
    Judecătorii de la Instanța supremă au decis, vineri, sesizarea Curții Constituționale în legătură cu noul proiect al Guvernului Bolojan privind reforma pensiilor magistraților. 2

    Local

    POLITIC. Falcă, despre revitalizarea economiilor locale
    Europarlamentarul arădean vorbește despre o inițiativă legislativă referitoare la crearea de locuri de muncă. 1

    Local

    Apar limitatoare de viteză pe drumurile județene
    5

    Local

    POLITIC. Cadar cere bani pentru calea ferată
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.