aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
Local
Mai puține infracțiuni în Arad: bilanțul poliției pe primele luni din 2025

Mai puține infracțiuni în Arad: bilanțul poliției pe primele luni din 2025

De Eugen Rogojan
la 19 June 2025 08:45
5 Comentarii

Mai puține infracțiuni în Arad: bilanțul poliției pe primele luni din 2025

19 June 2025 08:45
În județul Arad, criminalitatea este în scădere, iar polițiștii spun că asta se datorează atât acțiunilor mai intense din teren, cât și colaborărilor cu alte instituții. Așa arată raportul pe care Inspectoratul de Poliție Județean Arad l-a prezentat pentru primele cinci luni ale anului.
Scris de Eugen Rogojan - În județul Arad, criminalitatea este în scădere, iar polițiștii spun că asta se datorează atât acțiunilor mai intense din teren, cât și colaborărilor cu alte instituții. Așa arată raportul pe care Inspectoratul de Poliție Județean Arad l-a prezentat pentru primele cinci luni ale anului.

Trimite articolul

X
În perioada ianuarie – mai 2025, în județul Arad s-au înregistrat 2.508 fapte de natură penală, cu aproximativ 21% mai puține decât în aceeași perioadă din 2024. Cele mai multe – 1.778 – au fost în mediul urban, iar restul, 729, în rural. Municipiul Arad rămâne, totuși, principalul punct fierbinte, cu jumătate dintre faptele raportate la nivelul județului.
Cele mai multe dintre infracțiuni au fost de natură judiciară, dar și aici s-a observat o scădere importantă: cu peste 300 de fapte mai puține față de anul trecut. În special infracțiunile contra patrimoniului (furturi, distrugeri etc.) au fost în scădere – 1.032 de cazuri în 2025 față de 1.283 în 2024. Dintre acestea, 532 au fost furturi, și ele în scădere, cu aproape 17%. Singura excepție: furturile din autoturisme, care au crescut ușor.
Infracțiunile comise pe stradă au scăzut și ele semnificativ – cu 128 de fapte mai puțin, ajungând la 181. Cele mai multe au fost tot furturi – 75 în total, dintre care majoritatea comise în municipiul Arad.
Polițiștii arădeni au fost chemați la intervenții de peste 5.700 de ori, în principal prin apeluri la 112. Chiar dacă numărul intervențiilor a crescut, numărul suspecților cercetați a scăzut ușor – 857 în 2025 față de 879 anul trecut. Și numărul celor pentru care s-au dispus măsuri preventive a fost mai mic: 136 față de 154.
Un aspect unde se observă o schimbare clară este cel legat de violența domestică. Polițiștii au emis 46 de ordine de protecție provizorii (jumătate față de anul trecut), iar în 9 cazuri, agresorii au fost obligați să poarte brățară electronică. Numărul intervențiilor în cazuri de violență domestică a crescut însă – 410 în total, față de 368 în 2024, în special în orașe.
În privința siguranței pe șosele, poliția arădeană a desfășurat 700 de acțiuni, dintre care 125 alături de Registrul Auto Român, Consiliul Județean Arad și alte instituții. Principalele cauze ale accidentelor au fost comportamentul imprudent al bicicliștilor, viteza prea mare și neatenția pietonilor. Au fost mai puține accidente grave (27 față de 29) și mai puțini răniți grav (18 față de 20). Numărul accidentelor ușoare a scăzut de asemenea, la 168, cu 27 mai puține decât în 2024.
Au fost aplicate peste 10.000 de amenzi, dar și acestea în scădere – cu 36% față de anul trecut. În primele cinci luni ale anului au fost reținute 665 de permise și retrase 436 de certificate de înmatriculare. Și numărul infracțiunilor rutiere constatate a scăzut ușor, de la 236 la 207.
În școli, situația pare mai liniștită: s-au înregistrat 12 fapte penale, la jumătate față de anul trecut. Poliția a continuat și acțiunile de prevenire în școli, iar în vacanță urmează să meargă și în tabere sau la evenimente cu public numeros, pentru a-i ține departe pe tineri de situațiile riscante.
Cu ocazia minivacanțelor de Paște, 1 Mai și Rusalii, forțele de ordine au fost suplimentate zilnic cu încă aproximativ 100 de polițiști, ceea ce a ajutat ca perioada să treacă fără evenimente deosebite.
Tot de la începutul anului și până acum, poliția a desfășurat șase razii importante și alte 168 de acțiuni cu efective mărite, inclusiv în fostele puncte de frontieră. În perioada 2–5 iunie, în cadrul acțiunii naționale „Jupiter”, au fost făcute 67 de percheziții în județul Arad, în cazuri de contrabandă, arme, infracțiuni informatice și depozitare ilegală de deșeuri.
În urma acestor intervenții, au fost reținute 12 persoane și s-au confiscat peste 100.000 de țigarete, aproape 1.700 de articole de îmbrăcăminte și parfumuri contrafăcute, 22 de arme neletale, peste 22.000 de proiectile, dispozitive de făcut muniție artizanală, o cameră cu termoviziune, documente importante și chiar aproximativ 100 de tone de deșeuri depozitate ilegal. Proprietarul terenului a fost obligat să curețe zona, sub supravegherea Gărzii de Mediu.
Per total, primele luni ale anului 2025 arată o tendință clară de scădere a criminalității în județul Arad. Rămâne de văzut, însă, care că fi tendința în lunile de vară, având în vedere că de regulă odată cu venirea căldurii, faptele antisociale cunosc o creștere semnificativă.

Trimite articolul

X
Taguri:
Arad ,
bilant ,
criminalitatea ,
in scadere ,
Inspectoratul de Poliție Județean Arad
5 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. Gica Din Contra says:
    June 19, 2025 at 11:57 am

    Actiuni intense in teren?Chiar spune asta?
    Nu sunt in masura sa comantez cauza,dar in niciun caz nu poate sa se laude cu prezenta in teren…
    Politia,inclusiv cea de proximitate,este din ce in ce mai sfioasa…
    Daca ar scapa de aceasta sfiosenie…atunci ar fi un prim pas pentru reducerea fenomenul infractional sau contraventional.

    Reply
  2. BIC says:
    June 19, 2025 at 2:14 pm

    Mirosiți a trândăvie!

    Reply
  3. Etc says:
    June 19, 2025 at 4:32 pm

    Adevarul e, daca stai degeaba, nici infractiuni nu ai de inregistrat. Iar daca nu le vezi dai bine in hartii…
    Pentru mine ramane un mister, de ce sunt 8 masini la sectia din vlaicu, de exemplu, in fata sediului, indiferent de ora. N-ar trebui sa fie pe traseu?!

    Reply
  4. Talibanu says:
    June 19, 2025 at 10:15 pm

    Nu le este rusine sa vina cu astfel de declaratii , ca ei fac pe prostii si nu știu ca criminalitatea nu este in scadere e altceva

    Reply
  5. fumans says:
    June 20, 2025 at 10:06 am

    Dar cu tigarile netimbrate cum e?

    Reply
  6. Cele mai citite știri

    1
    INFORM MEDIA PRESS angajează: DISTRIBUITORI DE PRESĂ
    2
    Arbitru fără notorietate la meciul FCSB - UTA
    3
    Focuri de armă în Capitală - polițiștii au găsit o mașină avariată
    4
    ANUNȚ DE PARTICIPARE
    5
    Șantierele de pe calea ferată bat pasul pe loc, în Arad
    6
    OPINII. Scrisoare din Arad
    7
    Filme de Cannes, săptămâna aceasta, la Arad
    8
    Galeria boicotează meciul de Cupă, clubul UTA răspunde
    9
    Szijjarto: Budapesta promite să blocheze negocierile de aderare UE-Ucraina
    10
    Corina Chiriac și Aurelian Temișan aduc strălucire Balului Comunității Arădene

    Mapamond

    NATO va avea în România a doua platformă de aprovizionare militară a Ucrainei, după cea din Polonia

    România

    Prețurile la carburanți vor crește din nou. Vezi cât va costa benzina și motorina începând cu 1 ianuarie
    Vacanța de iarnă începe cu vești bune pentru șoferi: prețurile la pompă sunt mai mici. Din păcate, această reducere nu va dura mult. 1

    România

    Femeie bătută crunt de două tinere în fața Hotelului Continental din Timișoara. Au stropit-o cu un lichid și i-au furat telefonul
    Atenție! Imagini cu puternic impact emoțional! Două tinere au fost reținute de polițiștii din Timișoara, fiind acuzate de lovire sau alte violențe, tulburarea ordinii publice și furt. Acestea ar fi agresat o femeie de 35 de ani, în fața Hotelului Continental, pe fondul unui conflict mai vechi, și i-ar fi sustras telefonul mobil.

    Mapamond

    VIDEO
    Ucraina afirmă că a lovit pentru prima dată un petrolier al „flotei fantomă” ruse în Mediterana, cu drone
    Ucraina a lovit pentru prima dată un petrolier al „flotei fantomă” ruse „în apele neutre” ale Mediteranei, a anunțat vineri o sursă din cadrul Serviciului de Securitate al Ucrainei (SBU), informează AFP. 3

    UT Arad

    "Vrem să ne apropiem de play-off"
    Din Alomerovic spune că acesta este obiectivul echipei UTA.

    UT Arad

    Cine arbitrează meciul UTA - Dinamo?
    Comisia Centrală de Arbitri a afișat, de câteva minute, brigada care va conduce partida de mâine seară, de la Arad, dintre UTA și Dinamo.

    Local

    GALERIE FOTO
    130 de pachete au ajuns... acolo unde este nevoie
    ARAD. Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop Timotei, prin lucrarea Sectorului Social–Filantropic al Arhiepiscopiei Aradului, 130 de pachete cu produse neperisabile au ajuns la persoane și familii aflate în dificultate.

    Advertorial

    Stilul care te însoțește: cum alegi geanta perfectă pentru orice ocazie
    O geantă nu este doar un accesoriu, ci un element care definește stilul și personalitatea. Într-o lume în care mobilitatea și confortul contează, geanta crossbody a devenit un must-have pentru femeile active. Practică, versatilă și ușor de purtat, această geantă se potrivește atât ținutelor casual, cât și celor elegante.

    UT Arad

    "Câinii roșii" anunță că invadează Aradul
    Suporterii peluzei "Cătălin Hâldan" îndeamnă fanii lui Dinamo să cumpere bilete lângă sectorul galeriei oaspete. 2
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.