aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
România
Asociațiile Bolnavilor de Cancer solicită intervenția Avocatului Poporului referitor la măsura de neplată a primei zile de concediu medical

Asociațiile Bolnavilor de Cancer solicită intervenția Avocatului Poporului referitor la măsura de neplată a primei zile de concediu medical

la 1 February 2026 18:32

Asociațiile Bolnavilor de Cancer solicită intervenția Avocatului Poporului referitor la măsura de neplată a primei zile de concediu medical

1 February 2026 18:32
Federația Asociațiilor Bolnavilor de Cancer (FABC) solicită, printr-o scrisoare deschisă, intervenția Avocatului Poporului în legătură cu măsura luată de guvernanți prin care prima zi de concediu medical nu mai este plătită, fiind produse efecte grave asupra pacienților cronici activi profesional.
Federația Asociațiilor Bolnavilor de Cancer (FABC) solicită, printr-o scrisoare deschisă, intervenția Avocatului Poporului în legătură cu măsura luată de guvernanți prin care prima zi de concediu medical nu mai este plătită, fiind produse efecte grave asupra pacienților cronici activi profesional.

Trimite articolul

X

‘Federația Asociațiilor Bolnavilor de Cancer (FABC) vă adresează prezenta scrisoare deschisă pentru a solicita intervenția instituției pe care o conduceți în legătură cu una dintre măsurile din OUG nr. 91/2025 intrată în vigoare la 1 februarie 2026, prin care prima zi de concediu medical nu mai este plătită, indiferent de cauza medicală. Limitarea abuzurilor privind concediile medicale nu poate fi făcută printr-un alt abuz. Modul în care a fost formulată și aplicată această măsură produce efecte grave, disproporționate și profund inechitabile asupra pacienților cronici care aleg să muncească și să rămână activi profesional’, reiese din scrisoarea deschisă adresată Avocatului Poporului, Renate Weber.

Potrivit sursei citate, adoptarea acestei măsuri nu a fost susținută de o fundamentare publică adecvată.

‘Până în prezent, nu au fost prezentate date statistice, analize de impact sau evaluări care să demonstreze existența și amploarea abuzurilor invocate ori eficiența neplății primei zile de concediu medical ca instrument de corecție. În lipsa unor dovezi clare și a unei justificări transparente a urgenței, măsura apare ca fiind arbitrară și disproporționată, cu efecte directe asupra unor categorii de pacienți care nu sunt responsabile de problema reclamată’, se susține în scrisoare.

FABC precizează că pentru un angajat fără afecțiuni cronice, neplata primei zile de concediu medical poate însemna, ocazional, pierderea unei singure zile de venit.

Pentru pacienții cronici aflați în tratamente recurente (spitalizări de zi, terapii oncologice sau biologice, monitorizări medicale obligatorii), această măsură se aplică repetat, de fiecare dată când tratamentul impune absența de la locul de muncă. În practică, aceasta se traduce prin zeci de zile neplătite anual, cu un impact financiar real și cumulativ, în condițiile în care acești oameni ‘nu lipsesc de la muncă din comoditate, lipsesc pentru a putea trăi’.

Prin această măsură, statul ajunge să sancționeze exact pacienții care aleg să muncească, în ciuda bolii, să contribuie la sistemul de asigurări și evită dependența de prestații sociale.

‘Considerăm că neplata primei zile de concediu medical, aplicată fără o analiză corectă, ridică probleme serioase de echitate și legalitate, deoarece: produce un impact disproporționat asupra unei categorii vulnerabile, generând o formă de discriminare; descurajează continuarea tratamentului și respectarea monitorizărilor medicale obligatorii; contravine principiului contributivității în sistemul de asigurări sociale; afectează dreptul constituțional la ocrotirea sănătății; penalizează integrarea profesională a persoanelor cu boli cronice, oncologice și rare’, argumentează reprezentanții FABC.

Avocatului Poporului i se cere: analizarea constituționalității prevederilor privind neplata primei zile de concediu medical, din perspectiva principiilor de egalitate, proporționalitate și protecție socială; sesizarea Curții Constituționale a României, în regim de urgență, pentru prevenirea unor efecte ireversibile asupra pacienților cronici activi profesional; formularea de recomandări către Guvern și CNAS pentru corectarea imediată a acestei măsuri.

‘În lipsa unei reacții rapide, ne rezervăm dreptul de a solicita sprijinul instanțelor europene competente, întrucât măsura poate intra în conflict cu principiul nediscriminării, dreptul la protecție socială și dreptul la sănătate, așa cum sunt consacrate în dreptul european și în jurisprudența Curții de Justiție a Uniunii Europene și a Curții Europene a Drepturilor Omului’, se mai menționează în scrisoarea deschisă semnată de președintele Alianței Pacienților Cronici din România, Cezar Irimia.

Sursa: AGERPRES

Trimite articolul

X
Taguri:
avocatul poporului ,
concediu medical ,
FABC ,
Federația Asociațiilor Bolnavilor de Cancer ,
pacienti cronici ,
pacienti oncologici
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    Cele mai citite știri

    1
    Vitraliile Primăriei Arad, realizate de Sever Frențiu, vor apărea pe timbre
    2
    Mihai Jurca: Obiectivul principal al achizițiilor prin programul SAFE este să dezvoltăm industria de apărare
    3
    183 de sancțiuni pe Autostrada A1 Deva-Nădlac
    4
    MApN: O dronă deviată de apărarea antiaeriană ucraineană s-a prăbușit în România, la 4 km de graniță
    5
    Medalii pe de sambo din Ungaria
    6
    Fiscul a lansat-o pe ANA: asistentul virtual al contribuabililor
    7
    FOTO/VIDEO | Primăria curăță “rămășițele” zidului prăbușit 
    8
    Ce jucător ar putea pleca de la UTA?
    9
    Rezultatele extragerilor Loto
    10
    Profesorii se pregătesc de proteste

    România

    MApN: O dronă deviată de apărarea antiaeriană ucraineană s-a prăbușit în România, la 4 km de graniță
    O dronă militară a pătruns 4 kilometri în spațiul aerian național și s-a prăbușit în apropierea localității Parcheș, după ce a fost deviată de apărarea antiaeriană ucraineană, informează, joi, Ministerul Apărării Naționale (MApN).

    Advertorial

    Convocarea Adunării Generale Ordinare și Extraordinare a Acționarilor Lion Capital din data de 29/30 aprilie 2026

    Mapamond

    Ministrul de externe iranian: Iranul vrea să „reziste”, şi nu să „negocieze”
    Iranul nu are „intenţia de a negocia”, ci de a „continua să reziste”, a afirmat miercuri seară la televiziunea de stat ministrul de externe Abbas Araghchi, respingând la rândul său afirmaţiile preşedintelui american Donald Trump privind existenţa unor tratative, notează AFP.

    România

    Mirabela Grădinaru a discutat cu Marta Nawrocka despre educaţia copiilor în era inteligenţei artificiale
    Mirabela Grădinaru, partenera de viaţă a preşedintelui Nicuşor Dan, s-a întâlnit, la Washington, cu Marta Nawrocka, soţia preşedintelui Poloniei, Karol Nawrocki, informează, miercuri, Administraţia Prezidenţială.

    Mapamond

    VIDEO
    Stephen Colbert va colabora la scrierea scenariului unui nou film din franciza „Stăpânul inelelor”
    Comedianul Stephen Colbert a anunțat, într-o înregistrare publicată marți, că din luna mai, după ce nu va mai fi gazda emisiunii „The Late Show” de la CBS, va colabora la scenariul și la dezvoltarea unui nou film din franciza „Lord of the Rings” („Stăpânul inelelor”), informează Reuters.

    Mapamond

    Casa Albă dă asigurări că „discuțiile continuă” cu Iranul, dar că Trump este pregătit să „dezlănțuie infernul”
    Casa Albă a dat asigurări miercuri că discuțiile cu Iranul continuă pentru a se pune capăt războiului, după ce televiziunea de stat iraniană a transmis că Teheranul a respins un plan de pace propus de SUA, relatează AFP.

    România

    Motorina ar putea scădea sub 9,50 lei/l: efectul măsurilor de criză anunțate de Guvern
    Guvernul a anunțat că în perioada următoare va fi declarată stare de urgență pe piața țițeiului și a produselor petroliere, urmând să stabilească măsurile necesare pentru reducerea prețului la pompă. 3

    Mapamond

    Media: Iranul va deschide „un nou front” în Bab el-Mandeb în cazul unei invazii terestre americane
    Iranul va deschide „un nou front”, în cazul unei invazii terestre americane, în Bab el-Mandeb, o strâmtoare crucială pentru traficul maritim mondial, legând Marea Roşie de Golful Aden, a avertizat miercuri o sursă militară citată de agenţia iraniană Tasnim, potrivit AFP. 1

    Mapamond

    Iranul examinează totuși propunerea americană de plan de pace, în pofida răspunsului inițial negativ, afirmă un oficial
    Iranul încă analizează o propunere de plan de pace primită din partea SUA prin intermediul Pakistanului pentru a pune capăt războiului declanșat de SUA și Israel, în pofida unui răspuns inițial negativ, a declarat miercuri agenției Reuters un oficial iranian de rang înalt, care a dat de înțeles că, cel puțin până în prezent, Teheranul nu a respins categoric propunerea în toate elementele acesteia.
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.