aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
Local
Marturia sotiei lui Abel

Marturia sotiei lui Abel

la 13 May 2013 08:21 Reactualizat la: 13 May 2013 08:21
13 May 2013 08:21 Reactualizat la: 13 May 2013 08:21
„M-a ţinut de vorbă două ore ca să nu mă duc să-l caut pe Abel”. Declaraţiile soţiei lui Abel Apostol pentru Aradon şi Jurnal Arădean.
Scris de Ioana Costas - „M-a ţinut de vorbă două ore ca să nu mă duc să-l caut pe Abel”. Declaraţiile soţiei lui Abel Apostol pentru Aradon şi Jurnal Arădean.

Trimite articolul

X

ARAD. În exclusivitate, partenera de viaţă a lui Abel a acceptat să vorbească despre dispariţia soţului ei. Soţia lui Abel Apostol a fost sunată de către Alina Buleu, asociata de la Riviera, în noaptea în care omul de afaceri a dispărut. Mai mult de atât, în timp ce vorbea cu soţia lui Abel, Alina Buleu, s-a dus cu maşina în pădure la Vladimirescu pentru a-l lua pe soţul ei, Adrian Buleu, după ce acesta şi-a incendiat autoturismul. „Premeditarea e aproape sigură”, spun apropiaţii familiei Apostol. Şi asta după ce s-a descoperit un fapt foarte interesant: camerele video care înregistrau orice mişcare în perimetrul bazei sportive şi a restaurantului Riviera au fost oprite înainte de dispariţia lui Abel Apostol, cu câteva zile. Au fost repornite imediat după dispariţia acestuia. Indiciile descoperite de familia Apostol conduc spre un scenariu cu un singur deznodământ. Soţia lui Abel Apostol a acceptat să povestească pentru Jurnal Arădean despre planurile de separare a bazei sportive de restaurant şi de cele întâmplate în noaptea de 1 spre 2 mai.

Două ore la telefon

În noaptea de 1 spre 2 Mai, soţia lui Abel a sunat-o pe Alina Buleu pentru a o întreba dacă omul de afaceri se află la Riviera, având în vedere ora târzie şi mai ales faptul că lui Abel Apostol nu-i stătea în fire să lipsească de acasă sau să aibă telefonul mobil închis. „Am sunat doi dintre angajaţii lui şi am văzut că nu răspund, adică suna telefonul şi ei nu răspundeau. Atunci am sunat-o şi pe ea (n.r. Alina Buleu), cu toate că eu cu ea nu vorbeam la telefon, mai ales după incidentul de anul trecut din august când a fost încăierarea aceea când mie mi-au spart timpanul şi pe fratele meu l-au băgat în spital. Ea (n.r Alina Buleu) rămânea până noaptea târziu acolo la restaurant şi am sunat-o să văd dacă Abel e acolo şi dacă ştie ceva de el. Ea mi-a spus că nu ştie, că e acasă, după care a spus că i se descarcă bateria şi că merge la mama ei să ia încărcătorul. Eu am întrebat-o cum merge la ora aceea la mama ei, că era la 00:40 când am sunat-o. Am întrebat-o dacă nu îi este frică să meargă până acolo şi ea a spus că nu, că a mai fost. Dar aşa m-a dus de nas atunci că nici nu aveam timp să realizez, să gândesc. A spus că mă sună ea după ce vine de la mama ei. Într-adevăr după aproximativ un sfert de oră m-a resunat şi atunci m-a ţinut vreo două ore la telefon. Tot mi-a povestit verzi şi uscate cum vorbea ea de ale ei, că Adrian a plecat în Belgia şi a lăsat-o singură şi Abel, soţul meu a plecat în SUA şi ea a trebuit să se descurce, să plătească. În fine, baliverne: că a venit soacra ei, că a venit un frate de-a lui Adrian cu soţia acolo şi… nu ştiu… în orice caz ideea e că m-a ţinut la telefon. Eu tot îi spuneam că vreau să închid telefonul, că e târziu şi la un moment dat m-a întrebat dacă vreau să îl trimită pe Adrian să vadă dacă Abel e acolo (n.r. la Riviera). Eu am întrebat-o cum să-l trimită la ora asta pentru mine. Ea mi-a spus că el oricum se mai ducea pe acolo să vadă dacă nu sparg hoţii şi s-a continuat discuţia, după care îmi spune că Adrian i-a spus că nu e nimeni acolo (n.r. la Riviera). În schimb nu a menţionat nimic despre maşina lui Abel. Nu mi-a spus „ a fost Adrian şi Abel nu este acolo, dar maşina lui este în parcare”. A spus doar că Adrian a fost acolo şi că nu e nimeni. După faza asta, nu ştiu să vă spun după câtă vreme, am auzit interfonul care suna. Ei stau la bloc şi au interfon. Şi am şi întrebat-o: „Se aude interfonul, nu?”, dar nu mi-a răspuns”, a povestit soţia lui Abel Apostol.

S-a dus la Vladimirescu după Adrian Buleu

Familia Apostol bănuie că Alina Buleu a încercat să o ţină de vorbă pe soţia omului de afaceri pentru a nu începe căutările. Apropiaţii familiei ne-au spus că Alina Buleu a declarat că în noaptea de 1 spre 2 Mai, în jurul orei 02:00 s-a deplasat cu maşina la Vladimirescu după soţul ei. Cum Adrian Buleu şi-a incendiat maşina în acea noapte în pădurea de la Vladimirescu…

În ceea ce priveşte firul desfăşurării evenimentelor din seara de 1 Mai, dar şi din acea noaptea, soţia lui Abel Apostol, crede că acestuia i s-a întâmplat ceva rău în resturantul Riviera. „Eu mă gândesc după cum ne-a explicat o prietenă de-a noastră care juca tenis acolo, în acea seară. Ea a terminat de jucat, s-a dus pe alee înspre vestiare să se schimbe şi l-a văzut pe Abel în capătul aleii vis a vis de restaurant, de intrarea restaurantului. L-a văzut acolo vorbind cu trei sau patru băieţi, chiar aşa s-a şi exprimat. Şi când a coborât de acolo ca să meargă acasă nu l-a mai văzut pe Abel acolo. Eu sunt ferm convinsă că Abel era în restaurant atunci. L-au băgat în restaurnat, nu ştiu, l-or fi tras…” Părerea familiei şi apropiaţilor lui Abel Apostol este că Adrian Buleu putea să intre cu maşina prin spate, pe la căsuţe, până lângă restaurant fără să îl vadă nimeni şi să îl pună pe Abel în autoturism. Mai ales că dispariţia omului de afaceri a avut loc la adăpostul întunericului.

Premeditarea e aproape sigură

Asta cred apropiaţii familie Apostol, iar ceea ce ne-a povestit soţia omului de afaceri pare să întârească aceste convingeri: „Abel s-a întors din SUA în 5 aprilie şi camerele de la Riviera au fost oprite imediat după ce a venit el. Şi au fost repornite după noaptea aceea”. Faptul că Abel este de negăsit îi duce pe cei dragi lui că a existat un plan bine făcut.

Care a fost motivul acestui plan? „Abel de când o venit din SUA sub niciun chip nu a mai vrut să aibă de-a face cu ei (n.r. soţii Buleu). A vrut să ne separăm. Să rămână el cu terenurile şi ei cu alimentaţia publică”, susţine soţia omului de afaceri.

Apropiaţii familiei Apostol spun că soţii Buleu nu acceptau nici în ruptul capului propunerea, dar Abel a vrut să forţeze nota. Peste două luni li se termina contractul, iar Abel Apostol vroia să-şi înfiinţeze o altă firmă, să câştige licitaţia separat de soţii Buleu. „S-a ajuns mult prea departe şi nu mai vreau să am nicio legătură cu ei”, spunea, conform apropiaţilor, Abel Apostol în ultimele luni. Şi acuma era hotărât, era foarte hotărât, cu plan făcut, le lăsa lor restaurantul însă „ei n-au vrut să piardă nici măcar un centimetru de acolo” spune soţia lui Abel. Restaurantul nu aducea bani spre deosebire de terenurile de tenis.

Asociat cu soţii Buleu

Una dintre întrebările la care s-au gândit mulţi dintre cititorii noştri pe aradon a fost: „Cum de s-a asociat Abel cu soţii Buleu?”, mai ales că Adrian Buleu este cunoscut ca fiind un om violent. Abel Apostol a ajuns să fie asociat cu soţii Buleu, după ce fostul său asociat şi-a vândut partea către cei doi. „Dar cine a ştiut cum sunt? Fostul asociat a lui Abel şi-a vândut partea lui din societate către soţii Buleu. La început nu era aşa. El era blând şi vorbea frumos cu ea. Ea era cea care vorbea cât se poate de urât cu el. Plus că limbajul care-l folosea era… ei, în timp, a început să-şi arate colţii şi faţă de ea şi faţă de noi.”

Piste false

Imediat după dispariţia asociatului său, Alina Buleu a încercat să-i conducă familia şi apropiaţii pe piste false în ceea ce priveşte ce i s-ar fi putut întâmpla lui Abel Apostol.

„Ea în permanenţă a încercat să ne ducă pe piste false. Începând cu faza cu câinele de urmă când, în timp ce câinele încerca să ia urma lui Abel, ea a apărut cu cei doi câini ai ei care săreau într-una la câinele de urmă. I-am spus să-şi ducă de acolo câini, dar nici vorbă. Nu a vrut să-i ducă de acolo”, povesteşte soţia lui Abel.

Alina Buleu a insinuat apropiaţilor lui Abel Apostol, că acesta poate s-a sinucis sau poate a fost omorât pentru că umbla cu mulţi bani la el.

Poliţist plictisit şi o simplă dispariţie

Aşa îl descriu apropiaţii familiei pe poliţistul care a sosit prima dată pentru a constata dispariţia lui Abel Apostol. „A venit un poliţist plictisit, a luat declaraţii aşa, cu ideea clară că ori s-a sinucis, ori o fi plecat la băute. Nici prin cap nu i-a trecut că ar putea fi altceva”, spun apropiaţii omul de afaceri dispărut. „Abel, înainte să plece în SUA bea ca tot omul. O bere, un pahar de vin. De când a venit din SUA îmi spunea într-una că trebuie să ne alimentăm corect, să bem shake-uri, să mâncăm salate şi cât mai puţină carne”, povesteşte soţia acestuia. Dacă la început a fost tratată ca o simplă dispariţie de Poliţie, totul a luat o altă întorsătură după o descoperire făcute de apropiaţii familiei Apostol. Au descoperit mai multe pete de sânge pe un butuc. „Când am găsit sângele pe butuc, atunci au venit un criminalist şi nu procuror. Foarte multe zile s-au pierdut şi el (n.r. Adrian Buleu) o avut timp, cel puţin 2 zile să şteargă urmele. Într-una din zile nu a venit deloc la Riviera, în 3 Mai şi în 2 numai a trecut pe acolo, foarte scurt. În 2 zile a avut timp să şteargă urmele foarte lejer” spun apropiaţii lui Abel Apostol.

Familia şi prietenii lui Abel Apostol sunt hotărâţi să-l găsească, iar pentru asta plusează cu recompensa de 5.000 de euro pusă la dispoziţia celui care îi duce la locul unde se află Abel.

Trimite articolul

X
Taguri:
Arad ,
aradon ,
disparitie ,
marturie ,
sotie abel
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    Cele mai citite știri

    1
    Barcelona dublează taxa turistică pentru a finanța construcția de locuințe accesibile
    2
    Se apropie sentința pentru Caius Parpală
    3
    Donald Trump „nu este mulțumit” de alegerea lui Mojtaba Khamenei ca lider suprem al Iranului
    4
    Martie la Filarmonică. De la pop-simfonic, la compoziții clasice și tinere talente
    5
    Rezultatele extragerilor Loto
    6
    Cartier nou în loc de Vagoane
    7
    Execuția bugetului general consolidat pe luna ianuarie 2026 s-a încheiat cu un excedent de 0,04% din PIB
    8
    Cum alegi ușile PVC cu geam pentru un confort sporit și o izolație excelentă
    9
    Spania alertează OMS cu privire la o posibilă transmitere de la om la om a virusului gripei porcine varianta A(H1N1)v
    10
    CS AMEFA Arad, în luptă pentru locul 7

    Mapamond

    Donald Trump „nu este mulțumit” de alegerea lui Mojtaba Khamenei ca lider suprem al Iranului
    Președintele SUA, Donald Trump, a declarat luni pentru New York Post că „nu este mulțumit” de alegerea lui Mojtaba Khamenei ca lider suprem al Iranului, pentru a-i succeda tatălui său, Ali Khamenei, ucis la începutul ofensivei israelo-americane.

    Mapamond

    Putin spune că există o criză energetică globală, dar că Rusia este pregătită să lucreze cu Europa
    Președintele rus Vladimir Putin a declarat luni că războiul dintre SUA și Israel împotriva Iranului a declanșat o criză energetică globală și a atras atenția că producția de petrol dependentă de transportul prin Strâmtoarea Ormuz ar putea înceta în curând, relatează Reuters.

    Mapamond

    Erdogan reiterează avertismentele adresate Iranului după ce NATO a interceptat o altă rachetă în Turcia
    Președintele turc Recep Tayyip Erdogan și-a reiterat luni avertismentele la adresa Iranului de a nu extinde conflictul, la câteva ore după ce NATO a interceptat o rachetă iraniană în spațiul aerian al Turciei, a doua din 4 martie, relatează EFE.

    Mapamond

    Ungaria va plafona prețurile la carburanți
    Premierul ungar Viktor Orban a anunțat luni că prețurile la combustibili vor fi plafonate, începând de la miezul nopții, pentru a-i proteja pe maghiari de creșterea prețurilor la petrol, din cauza războiului din Orientul Mijlociu, transmite AFP.

    Mapamond

    Fidesz a înaintat un proiect de lege pentru a permite autorităţilor să mai ţină aurul şi banii ucraineni confiscaţi
    Partidul Fidesz, aflat la guvernare în Ungaria, a propus ca autorităţile să păstreze timp de două luni aurul şi banii confiscaţi săptămâna trecută din vehiculele a două bănci ucrainene, în aşteptarea unei anchete privind sechestrul, pe care Ucraina îl consideră furt, relatează Reuters. 1

    Local

    Rutiera, acțiune pe baza unui plan național
    ARAD. Serviciul Rutier din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Arad a organizat o serie de acțiuni pe șoselele din Arad, totul în baza unui plan național. 1

    ARADON Sport local

    Două medaliate pentru CSU Arad
    BRAŞOV. După ce în urmă cu două săptămâni s-a achitat excelent de sarcina organizării Campionatului Național de Judo Under 18, Clubul Sportiv Universitatea Arad a avut reprezentanţi pe tatami „naţionalelor” Under 21 de la Braşov.

    Local

    GALERIE FOTO
    Zâmbete și flori pentru doamne și domnișoare
    Și multă distracție și voie bună la petrecerea organizată de Ziua Femeii, de Clubul Orășenesc al Seniorilor de la Nădlac.

    Local

    Prefectura Arad pierde 10 posturi! Ce spune prefectul Mihai Pașca despre „tăieri”
    Noua schemă de personal, aprobată prin OUG 7/2026, mai prevede doar 36 de posturi, față de cele 46 existente în prezent la nivelul Instituției Prefectului - Județul Arad. 3
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.