aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
Local
Mega-proiect de 322 de milioane de euro la Compania de Apă Arad

Mega-proiect de 322 de milioane de euro la Compania de Apă Arad

De Alin Gherasim
la 12 November 2025 17:41 Reactualizat la: 12 November 2025 17:42
8 Comentarii

Mega-proiect de 322 de milioane de euro la Compania de Apă Arad

Vor apărea noi stații de epurare FOTO: CAA
12 November 2025 17:41 Reactualizat la: 12 November 2025 17:42
Compania de Apă Arad are în vedere implementarea unui proiect în valoare de 322 de milioane de euro, plus TVA.
Scris de Alin Gherasim - Compania de Apă Arad are în vedere implementarea unui proiect în valoare de 322 de milioane de euro, plus TVA.

Trimite articolul

X

Sute de kilometri de rețele de apă și de canalizare extinse sau modernizate, zeci de stații de tratare, de pompare și de epurare, alte zeci de construcții care să deservească serviciile de alimentare cu apă și de canalizare, parcuri fotovoltaice care să alimenteze cu energie electrică aceste clădiri, dar și o soluție pentru nămolul rezultat din procesul de epurare, toate acestea sunt doar câteva obiective pe care Compania de Apă Arad vrea să le „bifeze” în cadrul unui „proiect mamut” în valoare de 322 de milioane de euro, la care se adaugă și TVA. Ținta? Fondurile europene nerambursabile. Sergiu Bîlcea, vicepreședintele Consiliului Județean Arad, în subordinea căruia se află Compania de Apă, a detaliat ceea ce se anunță cel mai amplu proiect pe care urmează să îl deruleze CAA în următorii ani. „Vorbim despre un proiect care va fi împărțit în două etape, pe parcursul a două exerciții financiare. Prima etapă are o valoare de 150 de milioane de euro, plus TVA, și va viza lucrări la rețelele de apă și de canalizare în 35 de unități administrativ-teritoriale de pe raza județului Arad. Prioritățile acestui proiect se referă la extinderea rețelelor de alimentare cu apă, dar și refacerea alimentării cu apă în zonele degradate și extinderea rețelelor de canalizare în zonele urbane. Una dintre cele mai importante loturi ale acestui proiect se referă la realizarea unui inel de canalizare în jurul municipiului, care să preia canalizarea din localitățile limitrofe și din zonele industriale ale Aradului”, spune Sergiu Bîlcea.

Poate că cel mai palpabil obiectiv al acestui proiect, din punct de vedere al locuitorilor municipiului, va fi rezolvarea problemei nămolului de la stația de epurare din Arad, din apropierea aeroportului. An de an, locuitorii Aradului se plâng de mirosul care se împrăștie în peste jumătate de oraș, miros care provine de la paturile de la stația de epurare, acolo unde nămolul provenit din procesul de epurare a apelor este pus la uscat. Despre rezolvarea acestei probleme detaliază Sergiu Bîlcea: „O componentă foarte importantă a acestei prime etape se referă la problema nămolului din stația de epurare de lângă aeroport. În cadrul proiectului, va fi construit un incinerator pentru eliminarea surplusului de nămol care rămâne după distribuirea către agricultorii din județul Arad. Pentru că, trebuie precizat acest lucru, nămolul rezultat în urma procesului de epurare acționează ca un veritabil îngrășământ pentru terenurile agricole. Și avem zeci de fermieri din județ care solicită Companiei de Apă acest nămol care, ulterior, este împrăștiat pentru a ajuta culturile”.

Finanțare europeană

După cum am precizat deja, Compania de Apă Arad își propune ca finanțarea pentru acest proiect complex să vină de la Uniunea Europeană. În acest sens, a fost depusă deja o cerere de finanțare. „Dacă vorbim despre stadiul documentațiilor, trebuie precizat faptul că proiectarea tehnică este aproape finalizată. Săptămâna trecută am avut o vizită în teren a reprezentanților Uniunii Europene, iar acum așteptăm observații sau propuneri din partea acestora. La începutul anului viitor va fi semnat contractul de finanțare, urmând ca, imediat după acest moment, să declanșăm licitațiile pentru execuție”, a declarat vicepreședintele Consiliului Județean Arad, care a mai spus că proiectul va fi finanțat prin Programul de Dezvoltare Durabilă.

Dacă vorbim despre etapa a doua a proiectului, aceasta a fost calculată să intre în implementare în viitorul exercițiu financiar europeană, după finalizarea lucrărilor din această primă etapă, respectiv după anul 2028.

Câteva cifre

Fără a intra prea mult în numere și detalii, prezentăm mai jos câteva informații referitoare la acest proiect. După cum am precizat deja, valoarea totală a întregului proiect, respectiv a celor două etape, este de 322 de milioane de euro, plus TVA. Defalcând această sumă, aproximativ 9 milioane de euro vor merge către proiecte, studii și autorizații, 147 de milioane către diferite clădiri care vor fi construite în cadrul proiectului, 59 de milioane către stații și utilaje, 45 de milioane va fi o rezervă bugetară pentru etapa a doua, iar 49 de milioane de euro reprezintă diferențele de prețuri de astăzi, față de perioada 2018-2019, când a fost întocmit studiul de fezabilitate. În sfârșit, alte 9 milioane de euro vor merge către dirigenție și asistență tehnică. La fiecare sumă de mai sus se adaugă și TVA.

Dacă vorbim despre obiectivele proiectului, acestea ar fi, în mare, următoarele: reabilitarea a 234 de kilometri de rețele existente de apă, construirea a 135 de kilometri de rețele noi de apă, modernizarea și construirea a 166 de kilometri de canalizare, dar și construirea a 3 parcuri fotovoltaice, care să alimenteze cu energie electrică stațiile care deservesc serviciile de apă și canalizare.

 

Trimite articolul

X
Taguri:
Arad ,
compania de apa arad ,
de 322 de milioane de euro ,
mega-proiect ,
Vor apărea noi stații de epurare
8 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. Corrado Cattani says:
    November 12, 2025 at 10:32 pm

    Oare cine face proiectul și pe banii cui? Va fi la fel de “mega” precum Maternul. Cu siguranță nu-i doare gura.

    Reply
  2. Riveran says:
    November 13, 2025 at 7:08 am

    Într-o anexă se va stabili creșterea prețului.

    Reply
  3. Ana says:
    November 13, 2025 at 9:29 am

    Bani de furat, lucrare de proasta calitate.

    Reply
  4. Gelu says:
    November 13, 2025 at 10:00 am

    Acest proiect FARAONIC arata un nou faraon la orizont?

    Reply
  5. Cetatean says:
    November 13, 2025 at 2:15 pm

    Dupa informatiile mele, in special in comune lumea refuza racordarea la reteaua de canalizare din cauza tarifului extrem de ridicat, raportat a venituri, Pe d alta parte, in strainatate namolul excedentar de la epurare este fermentat, in vederea obtinerii biogazului, disparand concomitent mirosurile. La incinerare rezulta gaze care necesita purificare si cenusa care se haldeaza, Stie cineva ce putere calorifica are namolul umed ?

    Reply
  6. OTRAVA CAA says:
    November 13, 2025 at 2:35 pm

    In atentia maretului prezident Csonka, saful suprem al CA Apa Arad: Va permiteti tot felui de investitii, dar in Ineu nu vreti sa inlocuiti conductele vechi de otel de pe timpul lui Ceausescu, pentru a imbunatati calitatea apei potabile! Aceasta este de culoare cafea cu lapte, absolut mizerabila! Ati pus acum ceasuri electronice….ce sa masoare?! Impuritatile din apa?! Au fost ineuani care au dus apa la analiza , iar cei de la analize au spus ca o sa o inchida, fiind improprie consumului! Chiar vreti d-le Csonka o epidemie bacteriologica in Ineu??!!

    Reply
  7. ca says:
    November 14, 2025 at 7:17 am

    tot aradul este inconjurat de mirosuri grele – de la statia de epurare si de la muntele de gunoi de langa cet

    Reply
  8. NICU says:
    November 14, 2025 at 9:09 am

    ESTE UN MEGA FAS DOAR PENTRU A JUSTIFICA SALARIILE FARAONICE A CELOR DE LA APA-CANAL SI CJA!

    Reply
  9. Cele mai citite știri

    1
    1 Mai: Ziua Internațională a Muncii, de la defilări propagandiste la mici și grătare
    2
    38 de goluri înscrise în cinci jocuri în Liga 6
    3
    COMUNICAT DE PRESĂ
    4
    Arestat pentru mai multe furturi din mașini
    5
    Terenurile aferente caselor, atribuite mai rapid. Prefectura Arad începe emiterea ordinelor
    6
    Cinci parlamentari neafiliaţi, reprezentanţi UNIT, nu vor vota moţiunea de cenzură
    7
    Festivalul Cârnațului proaspăt 2026, o competiție cu 40 de echipe
    8
    Simion: Fac un apel la toţi etnicii maghiari care vor să aibă reprezentare politică să se înscrie în AUR
    9
    Juniorii Academiei UTA, pe plus în weekend
    10
    Trump anunță că SUA vor ajuta navele blocate în Strâmtoarea Ormuz după ce un petrolier a fost atacat

    Local

    Arestat pentru mai multe furturi din mașini
    Un bărbat din Arad a fost arestat preventiv după ce a furat mai multe bunuri din mașini parcate în municipiu.

    România

    Nicușor Dan cheamă partidele la consultări, marți, pentru desemnarea unui premier
    Președintele Nicușor Dan va avea marți noi consultări cu partidele și formațiunile parlamentare, pentru desemnarea unui premier. 1

    România

    Bolojan: România are nevoie urgent de un Guvern cu puteri depline. PNL este pregătit să contribuie la o soluție
    România are nevoie urgent de un Guvern cu puteri depline, a declarat marți președintele PNL, Ilie Bolojan, premier interimar. 1

    Evenimente

    Programul UNDERGROUND 16. Marţi, 23 iunie 2026

    Local

    Aradul, sub amenințarea unui val de căldură extremă
    Modelul meteorologic ICON indică temperaturi apropiate de 40°C, în vestul țării, la începutul săptămânii viitoare.

    Local

    FOTO / VIDEO
    FOTO \ VIDEO| „The Radcliffe Pitches” a cucerit inima Aradului
    Grupul a cappella de la Harvard, „The Radcliffe Pitches” a impresionat până la lacrimi printr-o prestație excepțională.

    Local

    FOTO
    Șezătoare cu ie, la Consiliul Județean Arad
    Zilele Județului Arad au propus un eveniment dedicat iei, dar și vechilor șezători.

    Local

    POLITIC. „Securitatea României este securitatea Europei”
    Europarlamentarul Gheorghe Falcă spune că Parlamentul European a transmis un mesaj clar referitor la securitatea României.

    Local

    Sportive de la Jandarmerie, premiate de vicele de la CJA
    Sergiu Bîlcea a premiat două sportive din cadrul Jandarmeriei Arad, care au obținut rezultate de excepție în competiții sportive.
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.