aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
Local
Mesaj scump pentru parcare

Mesaj scump pentru parcare

la 13 July 2012 08:22
13 July 2012 08:22
ARAD. Primăria Arad a scos la transparenţă un proiect de hotărâre care vizează plata parcării prin mesaj de pe telefonul mobil.
Scris de Alin Gherasim - ARAD. Primăria Arad a scos la transparenţă un proiect de hotărâre care vizează plata parcării prin mesaj de pe telefonul mobil.

Trimite articolul

X

Plata parcării în municipiul Arad poate fi o adevărată provocare. Dacă nu ai în buzunar monede de 50 de bani, există o mare posibilitate să nu poţi plăti. Iar de aici până la o amendă de 100-200 de lei este doar un pas. Pentru a uşura achitarea tarifelor de parcare pentru arădeni, Primăria municipiului a scos joi la transparenţă, după ani de propuneri şi dezbateri, un proiect de hotărâre care vizează introducerea unui nou sistem de plată, respectiv prin SMS, adică printr-un mesaj scris de pe telefonul mobil. În acest sens, se doreşte modificarea hotărârii Consiliului Local Municipal (CLM) care reglementează parcarea din Arad, urmând să se adauge şi noua metodă de achitare a staţionării.

„În cazul alegerii acestei modalităţi de plată, clientul trimite la un număr scurt indicat de panourile de parcare cu plată un SMS conţinând numărul de înmatriculare al maşinii. În câteva secunde clientul primeşte imediat confirmarea operaţiei pe SMS: «Aţi plătit parcarea pentru maşina AR 01 …, azi: ziua/luna/an în municipiul Arad până la ora minute/secunde»”, se arată în proiectul de hotărâre.

Tot în acest act normativ se face vorbire şi despre tarifele folosite pentru plata parcării prin SMS. Potrivit proiectului de hotărâre, arădenii vor plăti 0,51 euro + TVA pentru o oră în zona A, şi 0,38 de euro pentru o oră în zona B. Surpriza vine în momentul în care facem calculele şi observăm că plata parcării prin SMS va fi mult mai costisitoare decât la aparatele de parcare.

0,51 de euro, la care adăugăm TVA, înseamnă în lei, la un curs de 4,5 lei pe euro, cât se practică acum, nici mai mult nici mai puţin decât 2,85 de lei. Asta, în condiţiile în care la parcometre, o oră costă doar doi lei. Din suma totală, 2,3 lei intră în vistieria primăriei, în timp ce TVA se va îndrepta către compania de telefonie mobilă care va susţine sistemul de parcare prin SMS.

Reuşite şi abandonate

Sistemele de plată a parcării prin SMS au devenit deja funcţionale în mai multe oraşe din ţară. Ca atare, în Timişoara, în Oradea şi în Satu Mare aceste sisteme au intrat deja „în pâine”, fiind folosite încă de anul trecut. În fiecare dintre cele trei oraşe tarifele sunt identice: 0,5 euro plus TVA. Toate aceste oraşe au făcut un contract cu o firmă de telefonie mobilă care susţine sistemul.

Dacă ne raportăm la preţuri, există posibilitatea ca aceeaşi companie să intre şi pe piaţa arădeană de taxare a parcărilor.

În schimb, un alt oraş mare din România, Clujul, a demarat toate procedurile pentru implementarea unui asemenea sistem, dar a renunţat ulterior să îl pună în aplicare. Iar motivul a fost unul simplu: parcare mai scumpă, care ar putea alunga posibilii clienţi, oamenii preferând să folosească tot sistemele vechi cu aparatele care eliberează tichete.

„Serviciul Public de Interes Local pentru Administrarea Parcărilor a decis să nu introducă varianta sistemului de plată prin SMS între modalităţile puse la dispoziţia clujenilor pentru plata parcărilor. Acest sistem implică costuri suplimentare, care ar avea drept consecinţă fie creşterea preţului parcării, fie direcţionarea unui procent din încasările bugetului local către companiile de telefonie mobilă. Vrem să folosim banul public cât mai eficient pentru crearea de parkinguri şi de noi locuri de parcare”, susţin reprezentanţii primăriei din Cluj.

Dacă ne orientăm după valoarea plăţii prin SMS, se poate observa că administraţia locală din Arad a preluat ideea cea mai puţin costisitoare: creşterea preţului la parcare direct la client. Rămâne de văzut cum va prinde acest nou sistem la locuitorii oraşului nostru.

O idee veche

Ideea introducerii unui sistem de plată a parcării prin SMS este una mai veche şi a fost lansată pentru prima oară în Arad de către reprezentanţii Mişcării Arădeane. La momentul dezbaterii publice, Primăria a susţinut că lucrează la un astfel de proiect. Primarul Gheorghe Falcă a preluat ideea, a cosmetizat-o, i-a dat alte caracteristici. Proiectul de hotărâre supus acum transparenţei decizionale este prezentat ca iniţiativa primarului.

Trimite articolul

X
Taguri:
Arad ,
aradon ,
mesaj ,
parcare ,
primaria arad
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    Cele mai citite știri

    1
    1 Mai: Ziua Internațională a Muncii, de la defilări propagandiste la mici și grătare
    2
    Bolojan: PNL nu ar trebui să voteze un guvern minoritar condus de Sorin Grindeanu
    3
    Nicușor Dan: Varianta unui premier tehnocrat este un scenariu care are șanse
    4
    Ce surpriză! Alexi Pitu, la UTA
    5
    Președintele Poloniei, primit de Nicușor Dan la Palatul Cotroceni
    6
    Cobra Arte Marțiale Arad, pe primul loc!
    7
    Judoka de argint şi bronz
    8
    CJA anunță: procent record din buget pentru spital
    9
    Performanțe premiate în cadrul concursului „Ioan Aron”
    10
    Economia digitală cu două viteze a României devine imposibil de ignorat

    UT Arad

    Ce surpriză! Alexi Pitu, la UTA

    UT Arad

    Arădeanca Roxana Barbu a pictat mingile oferite de LPF

    Local

    Festivalul Berii: vânzări cu 7% mai mari ca anul precedent
    Organizatorii Festivalului Berii Arad au declarat că au câștigat „pariul cu aeroportul”, vânzările abonamentelor fiind în creștere față e anul trecut.

    România

    PNL: PSD vrea puterea, controlul și accesul la resurse, dar fără responsabilitatea guvernării
    PSD vrea puterea, controlul și accesul la resurse, dar fără responsabilitatea guvernării, iar PNL nu acceptă lecții despre responsabilitate de la cei care au aruncat România în criză, susțin reprezentanții Partidului Național Liberal într-un comunicat de presă.

    România

    Radu Marinescu (PSD): PNL - USR vor doar ei, minoritari și, dacă se poate, veșnici
    Social democratul Radu Marinescu, fost ministru al Justiției, afirmă că PSD are un comportament responsabil în actuala criză politică, la fel ca în 2021 când a venit la guvernare în urma certurilor dintre PNL și USR, spre deosebire de cele două formațiuni, care au păstrarea puterii ca „unică miză cinică”.

    Mapamond

    Acord-cadru încheiat între Israel, Liban și SUA
    Israelul, Libanul și Statele Unite au semnat vineri la Washington un acord-cadru, fără a dezvălui detaliile acestuia, dar cu obiectivul declarat de a deschide calea către o pace și o securitate durabile, a anunțat secretarul de stat american Marco Rubio, după mai multe zile de discuții menite să conducă la încetarea luptelor dintre Israel și militanții Hezbollah susținuți de Iran, transmite AFP.

    România

    Simion: AUR la guvernare! Dacă Nicușor Dan nu se conformează, trebuie suspendat
    5

    România

    Grindeanu: PSD nu mai înaintează o altă propunere. Le transmitem curajoșilor din PNL și USR că nu ne temem de votul cetățenilor
    Președintele PSD, Sorin Grindeanu, a declarat vineri că social-democrații nu mai înaintează o altă propunere și le-a transmis „curajoșilor” din PNL și USR că PSD nu se teme de votul cetățenilor. 1

    România

    Bolojan: Nu vrem să fie dată țara pe mâna oricui și în orice condiții, cu voturile noastre. Asta deranjează
    Nu vom accepta să-l susținem necondiționat ca premier pe Sorin Grindeanu, nu vrem să fie dată țara pe mâna oricui și în orice condiții, cu voturile noastre, iar asta deranjează, a declarat, vineri seară, președintele PNL, premierul interimar Ilie Bolojan. 1
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.