Microbuzul, marca Ford Transit, era condus de un cetăţean bulgar în vârstă de 46 de ani. La controlul de frontieră, şoferul nu a prezentat vreun document pentru mijlocul de transport, motivând că nu le are asupra sa, astfel că polițiștii de frontieră au efectuat verificări suplimentare.
„În urma cercetărilor, aceștia au constatat că microbuzul nu figura ca fiind înmatriculat, iar plăcuţele de înmatriculare aplicate pe acesta aparţineau altui autovehicul. Poliţiştii de frontieră efectuează în cauză cercetări pentru săvârşirea infracţiunii de punere în circulaţie, sau conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul neînmatriculat şi cu număr fals de înmatriculare, urmând ca la finalizare să fie luate măsurile legale ce se impun”, au precizat reprezentanţii Serviciului Teritorial al Poliţiei de Frontieră Arad.
Microbuz cu numere bulgăreşti false, la frontiera Nădlac
Microbuz cu numere bulgăreşti false, la frontiera Nădlac
Un microbuz neînmatriculat cu plăcuţele de înmatriculare ale altui autovehicul a fost depistat la frontiera Nădlac-Nagylak.
Trimite articolul
XCele mai citite știri
2
8
Local
Cele mai multe misiuni au fost pentru acordarea primului ajutor medical, însă pompierii au intervenit și la mai multe incendii de vegetație, care au afectat în total aproximativ 16 hectare de teren.
Local
Competiții de mountain bike și alergare montană, activități pentru copii și familii, concerte și seri petrecute în jurul focului de tabără au adus, în weekend, sute de participanți la cea de-a XIII-a ediție a Căsoaia Bike, Run & Fun.
Local
Ziua Imnului Național va fi marcată miercuri, 29 iulie, printr-o ceremonie militară și religioasă organizată în Piața Catedralei din Arad.
Local
Serviciul Județean de Ambulanță Arad marchează marți, 28 iulie, Ziua Ambulanței Române printr-o serie de activități dedicate publicului. Programul include o paradă a ambulanțelor și ateliere practice de prim ajutor în Parcul Mihai Eminescu.
România
O dronă a fost detectată de sistemul de supraveghere radar al MApN când a intrat în spațiul aerian al României, la est de Sulina, două aeronave F-16 din cadrul Bazei 86 Aeriene Fetești fiind ridicate de la sol la ora 08:53 pentru monitorizarea situației.
România
AUR se află pe primul loc în intenția de vot la alegerile parlamentare, cu 34%, urmată de PSD - 23% și PNL - 21%, potrivit unui sondaj CURS realizat la nivel național în perioada 14-24 iulie.
România
De la începutul războiului din Ucraina, în 33 de cazuri au fost semnalate pătrunderi ale unor drone rusești în spațiul aerian național, precizează Ministerul Apărării Naționale.
Local
Un incendiu a izbucnit la o casă cu două etaje din municipiul Arad, de pe strada Mărășești.
Citiți principiile noastre de moderare aici!