aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
Local
Moartea unui bebeluș, anchetată la Spitalul Județean Arad

Moartea unui bebeluș, anchetată la Spitalul Județean Arad

De Eugen Rogojan
la 8 October 2025 11:36 Reactualizat la: 8 October 2025 12:31
5 Comentarii

Moartea unui bebeluș, anchetată la Spitalul Județean Arad

8 October 2025 11:36 Reactualizat la: 8 October 2025 12:31
FACIAS anunță că decesul unui copilaș de numai șapte săptămâni, tratat la Spitalul Județean Arad, face obiectul unei anchete a Colegiului Medicilor.
Scris de Eugen Rogojan - FACIAS anunță că decesul unui copilaș de numai șapte săptămâni, tratat la Spitalul Județean Arad, face obiectul unei anchete a Colegiului Medicilor.

Trimite articolul

X

O fetiță de numai șapte săptămâni a murit, după ce ar fi primit un tratament inadecvat la Spitalul Clinic Județean de Urgență Arad. Fundaţia pentru Apărarea Cetăţenilor împotriva Abuzurilor Statului (FACIAS) a urmărit cazul din orașul nostru și a depus o sesizare la Colegiul Medicilor din România, pentru ca acest organism să stabilească modul în care copilașul a murit la numai câteva săptămâni de la naștere.

„Colegiul Medicilor din România a dat curs sesizării formulate de Fundația pentru Apărarea Cetățenilor Împotriva Abuzurilor Statului (FACIAS) și a declanșat o anchetă disciplinară în cazul fetiței de șapte săptămâni, care a decedat după ce ar fi primit un tratament inadecvat, pe baza unui diagnostic greșit stabilit de Spitalului Județean Arad”, anunță reprezentanții fundației.

Având la mână toate documentele medicale ale pacientei de șapte săptămâni, cei de la FACIAS explică greșelile care ar fi fost comise de cadrele medicale din Arad:

„Un lanț de erori medicale au condus la decesul tragic al fetiței de numai șapte săptămâni. Părinții copilului acuză faptul că minora ar fi primit un tratament neadecvat, bazat pe un diagnostic inițial greșit de rotavirus. Investigațiile medicale amănunțite ar fi fost efectuate abia după agravarea stării de sănătate, moment în care au fost descoperite grave probleme neurologice, care au condus la decesul acesteia. De asemenea, există suspiciuni privind lipsa de comunicare între cadrele medicale și familie, precum și nereguli în respectarea protocoalelor medicale. Toate aceste aspecte au fost aduse în atenția Colegiului Medicilor din România de către FACIAS, cu solicitarea de a dispune o ancheta urgentă și măsuri ferme față de persoanele vinovate”, mai transmit cei de la fundația care are drept scop apărarea cetățenilor față de abuzurile instituțiilor statului.

Cei de la FACIAS au anunțat că vor urmări evoluția anchetei „pentru ca vinovații să răspundă pentru faptele lor”.

15 din 400

Conform analizei FACIAS, în perioada 2023–2024, Comisiile de malpraxis au înregistrat la nivel național 400 de plângeri, însă în numai 15 cazuri, (aproximativ 5 la sută), au fost confirmate acuzațiile de malpraxis, toate fiind contestate ulterior în instanță. „FACIAS, împreună cu asociațiile de pacienți din România, solicită Ministerului Sănătății să inițieze de urgență un proiect de modificare a procedurii de soluționare a plângerilor de malpraxis”, mai spun reprezentanții fundației.

Despre FACIAS

Fundaţia pentru Apărarea Cetăţenilor împotriva Abuzurilor Statului (FACIAS), prin activitatea sa, urmăreşte asigurarea transparenţei în funcţionarea instituţiilor statului, ca principiu al democraţiei şi statului de drept şi apără drepturile cetăţenilor români, după cum se arată în descrierea oficială a ONG-ului.

„Încă de la înființare, din 2008 și până în prezent, facem demersuri pentru a preveni şi combate abuzul de putere şi ne implicăm în numele colectivităţilor de cetăţeni care sunt lezaţi în drepturile lor, de către autorităţile statului. Monitorizăm activitatea instituţiilor statului şi informăm opinia publică cu privire la aceasta, cu scopul de a creşte gradul de conştientizare a cetăţenilor privitor la drepturile pe care le au şi la posibilitatea pe care aceştia o au, de a lua parte la activităţile instituţiilor publice, direct sau prin intermediul organizaţiilor nonguvernamentale. Dorim să remediem abuzurile din sistemul de sănătate, din sistemul penitenciar şi din orice alt domeniu privitor la drepturile omului”, precizează reprezentanții FACIAS.

Trimite articolul

X
Taguri:
copil decedat ,
FACIAS ,
judetean ,
malpraxis ,
Spitalul Judetean Arad
5 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. Clasic Arad says:
    October 8, 2025 at 2:36 pm

    “De asemenea, există suspiciuni privind lipsa de comunicare între cadrele medicale și familie, precum și nereguli în respectarea protocoalelor medicale”

    Un mare clasic in domeniul medical romanesc. Problema cea mai mare nu este comunicarea dintre cadrele medicale si familie/pacienti, ci comunicarea intre cardele medicale ce profeseaza. Nu vorbesc intre ei, nu se uita pe rapoarte, nu au habar de activitatile efectuate de alte schimburi, si nici nu-i intereseaza.

    Din pacate, acest caz o sa “bubuie” pentru cateva luni, unde cadrele vor parea ca-si fac treaba, cel putin pe hartie, dupa revenim la “normalul” pe care il cunoastem si noi, si ei.

    Condoleante familiei, nu-mi pot imagina prin ce trec.

    Reply
  2. Fundatiunea sociala Humanitas says:
    October 8, 2025 at 3:31 pm

    Dar ce sa vezi se promovează și aici sărăcirea permanenta a medicilor deși mulți medici prin cabinete private nu pot aduce o susținere mai buna și sociala și de prevenție mai adecvata prin prezenta lor Amin

    Reply
  3. Val says:
    October 8, 2025 at 3:56 pm

    Din ce vad,explicarea greselilor consta in oferirea catre cititori doar variantei parintilor.In plus,pe pagina acestei FACIAS e vorba si de spitalul din Arad si de un spital din Timisoara.Un articol onest,in opinia mea,ar fi presupus si publicarea opiniilor celor acuzati.In plus-aceasta FACIAS e indreptatita in a avea opinii in chestiuni medicale? Nu am reusit sa descopar cine sunt membrii acestei organizatii pentru ca pagina lor web nu ii prezinta.

    Reply
  4. anonim says:
    October 9, 2025 at 3:05 pm

    ,, Inteligentule ,, nu te duce mintea sa realizezi , sau refuzi sa accepti ca dupa ce idiotii tai de colegi au bagat acea fetita in coma si s au vazut incapabili sa diagnosticheze corect o boala , iar in urma tratamentului acordat dupa ureche , fetita se afla in faza de leguma ,
    deci criminalii tai colegi au hotarat s o transfere la TM ?
    Transfer care nu a mai putut ajuta cu nimic fiind prea tarziu iar fetita a murit !!!
    Mama voastra de gunoaie in alb , habar nu aveti sa faceti nici macar un diagnostic cum trebuie , ca de tratament ce sa mai vorbim , criminali autorizati si platiti de stat , iar acest colegiu a medicilor e o gluma la adresa pacientilor .
    Condoleante familiei !

    Reply
    • Maria says:
      October 9, 2025 at 10:31 pm

      Eu am avut copilul internat la pediatrie, la Spitalul Judeţean Arad.Eu am întânit numai profesionalism, copilului i s-au făcut toate analizele chiar la internare, mai mult, a fost trimis şi la oftalmolog şi la psihiatru. În 2 internări la interval de ani, a fost la fel, mai mult, d-nele doctor nu au acceptat nici un cadou!

      Reply
  5. Cele mai citite știri

    1
    Ministerul Justiției: Curtea de Apel din Napoli decide predarea manelistului Dani Mocanu
    2
    UPDATE. Autobuze în loc de tramvaie (din)spre Aradul Nou
    3
    MApN: O dronă deviată de apărarea antiaeriană ucraineană s-a prăbușit în România, la 4 km de graniță
    4
    Judecătoarea Ionela Tudor, celebră pentru propoziția „m-a sunat Lia”, se pensionează
    5
    POLITIC. Lazăr Faur: „Să terminăm cu războaiele dintre noi!”
    6
    Surse: Directorul de la Grup Feroviar Român acuzat de dare de mită, plasat sub control judiciar pe cauțiune
    7
    Adi Mihalcea: „Nu mă simt inferior, nu am de ce”
    8
    Val de violențe în familii din Arad
    9
    Bolojan: Raportul Comitetului Judiciar al Camerei Reprezentanților din Congresul SUA nu este despre România
    10
    Pacientă cu gripă, decedată în UPU

    România

    MApN: O dronă deviată de apărarea antiaeriană ucraineană s-a prăbușit în România, la 4 km de graniță
    O dronă militară a pătruns 4 kilometri în spațiul aerian național și s-a prăbușit în apropierea localității Parcheș, după ce a fost deviată de apărarea antiaeriană ucraineană, informează, joi, Ministerul Apărării Naționale (MApN).

    Advertorial

    Convocarea Adunării Generale Ordinare și Extraordinare a Acționarilor Lion Capital din data de 29/30 aprilie 2026

    Mapamond

    Ministrul de externe iranian: Iranul vrea să „reziste”, şi nu să „negocieze”
    Iranul nu are „intenţia de a negocia”, ci de a „continua să reziste”, a afirmat miercuri seară la televiziunea de stat ministrul de externe Abbas Araghchi, respingând la rândul său afirmaţiile preşedintelui american Donald Trump privind existenţa unor tratative, notează AFP.

    România

    Mirabela Grădinaru a discutat cu Marta Nawrocka despre educaţia copiilor în era inteligenţei artificiale
    Mirabela Grădinaru, partenera de viaţă a preşedintelui Nicuşor Dan, s-a întâlnit, la Washington, cu Marta Nawrocka, soţia preşedintelui Poloniei, Karol Nawrocki, informează, miercuri, Administraţia Prezidenţială.

    Mapamond

    VIDEO
    Stephen Colbert va colabora la scrierea scenariului unui nou film din franciza „Stăpânul inelelor”
    Comedianul Stephen Colbert a anunțat, într-o înregistrare publicată marți, că din luna mai, după ce nu va mai fi gazda emisiunii „The Late Show” de la CBS, va colabora la scenariul și la dezvoltarea unui nou film din franciza „Lord of the Rings” („Stăpânul inelelor”), informează Reuters.

    Mapamond

    Casa Albă dă asigurări că „discuțiile continuă” cu Iranul, dar că Trump este pregătit să „dezlănțuie infernul”
    Casa Albă a dat asigurări miercuri că discuțiile cu Iranul continuă pentru a se pune capăt războiului, după ce televiziunea de stat iraniană a transmis că Teheranul a respins un plan de pace propus de SUA, relatează AFP.

    România

    Motorina ar putea scădea sub 9,50 lei/l: efectul măsurilor de criză anunțate de Guvern
    Guvernul a anunțat că în perioada următoare va fi declarată stare de urgență pe piața țițeiului și a produselor petroliere, urmând să stabilească măsurile necesare pentru reducerea prețului la pompă. 3

    Mapamond

    Media: Iranul va deschide „un nou front” în Bab el-Mandeb în cazul unei invazii terestre americane
    Iranul va deschide „un nou front”, în cazul unei invazii terestre americane, în Bab el-Mandeb, o strâmtoare crucială pentru traficul maritim mondial, legând Marea Roşie de Golful Aden, a avertizat miercuri o sursă militară citată de agenţia iraniană Tasnim, potrivit AFP. 1

    Mapamond

    Iranul examinează totuși propunerea americană de plan de pace, în pofida răspunsului inițial negativ, afirmă un oficial
    Iranul încă analizează o propunere de plan de pace primită din partea SUA prin intermediul Pakistanului pentru a pune capăt războiului declanșat de SUA și Israel, în pofida unui răspuns inițial negativ, a declarat miercuri agenției Reuters un oficial iranian de rang înalt, care a dat de înțeles că, cel puțin până în prezent, Teheranul nu a respins categoric propunerea în toate elementele acesteia.
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.