aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
Local
Muzeul Memorial “Vasile Goldis”

Muzeul Memorial “Vasile Goldis”

la 29 November 2011 11:41 Reactualizat la: 29 November 2011 11:41
29 November 2011 11:41 Reactualizat la: 29 November 2011 11:41
Cu multă acurateţe, echipa care s-a angajat în acest demers cultural, a încercat, pornind de la o paradigmă post-modernă în abordarea istoriei: aceea de trecere de la simpla evocare şi reconstituire, la reiterarea prin reactualizare a unui timp istoric, a unei ambianţe, a acelui „modus vivendi” propriu fiecărei „zone” istorice. <em>
Scris de JA-V.F. - Cu multă acurateţe, echipa care s-a angajat în acest demers cultural, a încercat, pornind de la o paradigmă post-modernă în abordarea istoriei: aceea de trecere de la simpla evocare şi reconstituire, la reiterarea prin reactualizare a unui timp istoric, a unei ambianţe, a acelui „modus vivendi” propriu fiecărei „zone” istorice. <em>

Trimite articolul

X

S-a dorit ca, în maniera existentă de mult în toate muzeele europene, să înfruntăm timpul, lăsând să se înfiripe fărâma de viaţă care a conturat marile momente trăite în Palatul Românul, atunci când aici se plămădea strategia Marii Uniri. Am încercat să surprindem ceva din stilul de viaţă al celor care au trăit acolo, din zbaterile care au constituit viaţa culturală de la redacţia unei publicaţii care a făcut istorie, ziarul Românul. Am dorit ca cei care trec pragul acestui muzeu să fie captivaţi de ideea acestei reiterări: a unor vremuri pe care personalităţi de excepţie le-au modelat, ieşind de sub povara timpului.

Dintre obiectele expuse, menționăm numeroase acte de studii: Foia matricolă din învăţământul secundar, Diploma de maturitate, Diploma de profesor, Diploma de absolvire a studiilor superioare; acte personale: paşaport, livretul militar, diverse adeverinţe; acte care dovedesc demersul civic al lui V. Goldiş; sentinţa de divorţ de după primul mariaj; o bogată corespondenţă – printre cei care se regăsesc în aceste mesaje sunt nume celebre: I. L. Caragiale, O. Goga, N. Titulescu… Fotografii de epocă originale, deosebit de valoroase, publicaţii conduse de Goldiş sau la care acesta a colaborat; cărţi din biblioteca acestuia, unele purtând semnătura lui …, toate atestă climatul zilnic al unei epoci de excepţie. Spiritul epocii este susţinut şi prin refacerea unor spaţii caracteristice acelei perioade (sufragerie, respectiv biroul redacţional) şi prin expunerea în vitrine elegante, perfect şi individual luminate, a unor imagini şi documente de epocă în condiţii grafice de excepţie.

Vitrina 1.

Index scholarum et nomine magistrorum.

Testimonia maturitatis, Diploma de maturitate (Bacalaureat).

Vitrina 2.

Paşaport V. Goldiş – Budapesta 1915.

Carte de identitate militară.

Buletin de înscriere la biroul populaţiei.

Vitrina 3.

Diploma de absolvire a patru ani de facultate.

Diploma de profesor – istorie, filosofie, latină.

Vitrina 4.

Livret militar (Kilepti Bizonyitavany) 1917. Locotenent.

Certificat de rezervist.

Trecerea în rezervă ca locotenent.

Fotografie. Armată, la Viena (husari).

Vitrina 5.

Istoricul Institutului „Concordia” din Arad, autor Vasile Goldiş.

Scrisoare către Vasile Goldiş din partea „Ardealului teatral artistic” (revistă)- 6 aprilie 1928.

Certificat oficial de la Consiliul Eparhiei ortodoxe române.

3 fotografii.

Vitrina 6.

Scrisoare de condoleanţe adresată Elenei Goldiş.

Telegramă semnată Nicolae Titulescu către Vasile Goldiş (1933).

Anunţul mortuar.

Poezia „Jale în Luncă”, Liviu Albu.

Fotografie: catafalcul depus în foaierul Palatului Cultural.

Vitrina centrală.

Românul: 6/19 februarie 1912. ZIAR

Biserica şi şcoala: 28 oct./10 nov. 1912. ZIAR

Românul: 3/16 sept. 1913. ZIAR

Românul: 4 febr. 1921. ZIAR

Teatrul magiar din Cluj (scrisoare, semnătură).

Discursurile rostite la Adunarea poporală ţinută în Haţeg la 19 august 1911 (carte tipărită la Concordia).

Extrasul Protocolului Botezaţilor.

Document din arhiva Institutului Teologic greco-ortodox român.

Scrisoare către Vasile Goldiş (Victor Alamu?).

Sentinţa de divorţ (prima căsătorie).

Gazeta învăţătorilor – 25 decembrie 1929. ZIAR

Manifestul „Către ţărănimea română din Chişineu-Criş”.

Atlas.

Document privind cercurile electorale din Arad.

File din jurnal.

Scrisori – 1930 – (De la fini?).

Scrisoare – în creion.

Cerere a soţiei către Eforie pentru acordarea unui ajutor de înmormântare.

Scrisoare. (8 august ?)

Scrisoare dr. Ilie Carol Barbu, către Vasile Goldiş, adresată „D-nule ministru” – 1926.

Scrisoare – în creion.

Scrisoare a lui Octavian Goga către Vasile Goldiş – 28 oct. 1933.

Ziare:

Biserica şi Şcoala. 11 decembrie 1877.

Tribuna Poporului – 28 oct. (9 nov.) 1898.

Luminatorul 8(20) februarie 1892.

Telegraful român – 28 ianuarie 1878.

Tribuna – 26 decembrie 1920.

Lupta – 1/14 iulie 1909.

Legea românească – 15 septembrie (1 octombrie) 1936.

Şcoala primară – 1 iunie 1922.

Şcoala primară – 15 februarie 1923.

Biserica şi Şcoala – 15/25 ianuarie 1920.

3 FOTOGRAFII (Perete)

Toate aceste exponate (documente, piese de mobilier) au fost achiziţionate în timp, de la diferite persoane preocupate de strângerea de documente, respectiv de la urmaşii lui Vasile Goldiş. Iniţiativa strângerii documentelor – cea mai mare parte a acestora, inedite – aparţine rectorului instituţiei, prof. univ. dr. Aurel Ardelean, iar investiţia, în bani, este cu mult depăşită de valoarea istorică şi sentimentală a acestora. În ceea ce priveşte investiţia în clădirea care adăposteşte Muzeul, o clădire reprezentativă pentru Arad – Palatul Românul – aceasta este importantă, mai cu seamă că este o investiţie privată, realizată într-o clădire cu valoare de simbol pentru comunitatea arădeană.

În intenţia Departamentului de științe socio-umane a Facultăţii de Ştiinţe Umaniste, cea care are în custodie exponatele muzeului, în primul rând prin directorul muzeului, este realizarea unui volum-album de prezentare a documentelor prezente în expoziţie, în condiţii grafice deosebite – ca omagiu adus patronului spiritual al Universităţii – pe de o parte, iar pe de altă parte aceste documente, puse în circuitul ştiinţific, vor contribui, cu siguranţă, la mai buna cunoaştere a personalităţii celui care a fost principalul ideolog al Marii Uniri, moment de răscruce în istoria noastră multimilenară. Acest volum va fi lansat în cursul anului 2012, atunci când se vor împlini 150 de ani de la nașterea patriotului arădean VASILE GOLDIȘ.

În data de 30 noiembrie 2003, în faţa palatului „Românul”, într-o atmosferă de sărbătoare, Preşedintele României, în prezenţa Rectorului Universităţii, prof. univ. dr. Aurel Ardelean, a membrilor Senatului Universităţii, a oficialităţilor locale, a studenţilor, dezvelea o placă comemorativă amplasată în onoarea marelui VASILE GOLDIŞ; se inaugura astfel Muzeul Memorial „Vasile Goldiş”, edificiu cultural de excepţie al Aradului contemporan. În acest loc „ardea” redacţia ziarului „Românul”, iar idealurile acestora erau răspândite de paginile ziarelor tipărite de Institutul tipografic „Concordia”, conduse de profesorul, jurnalistul şi omul politic Vasile Goldiş.

Se spune că fiecare epocă îşi are mesagerii săi; Vasile Goldiş a fost unul dintre acele spirite care a ars în focul pasiunii pentru realizarea unui ideal colectiv. Acesta privea un orizont peren de valori, adoptate la scară istorică sintetizate generic în sintagma NAŢIUNE. Generaţia sa, a mijlocit intrarea în normalitate: românii din toate Provinciile istorice se aflau sub acelaşi acoperiş, pentru că – o generaţie de excepţie s-a dedicat cu trupul şi sufletul realizării unui ideal multisecular. Vasile Goldiş, Ştefan Cicio Pop, Ioan Suciu, Ioan Ignatie Papp, sunt doar câţiva dintre cei care, vârfuri de lance ai idealurilor naţionale, s-au dovedit a fi cu adevărat „mesageri ai vremurilor noi”.

De la inaugurare şi până astăzi Muzeul Memorial, parte a Universităţii de Vest „Vasile Goldiş”, a devenit un loc vizitat de numeroşi elevi, care împreună cu profesorii lor pot străbate, într-un mediu ambiant deosebit – încărcat de istorie – o pagină glorioasă a istoriei naţionale şi locale. Aici te poţi întâlni cu istoria, cu generaţia de aur a Aradului, model pentru noi, toţi cei de astăzi. Nu întâmplător sălile muzeului au devenit locul in care se organizează periodic manifestări culturale de excepţie: sesiuni de comunicări, conferinţe de presă, concursuri.

Având în vedere faptul că în luna martie a anului 2008, Universitatea noastră a găzduit Primul Congres de Istorie a Presei din România, tocmai în anul Marii Uniri (la 90 de Ani de la realizarea acesteia), conducerea universităţii a achiziţionat întregul parter al acestei clădiri-monument „Palatul Românul”, iar la 1 decembrie 2008 s-au inaugurat încă 4 săli de expoziţie, mult mai multe exponate fiind găzduite aici, inclusiv din presa vremii. S-a produs o nouă deschidere în ceea ce privește orizontul expozițional, astfel încât noile săli ne dezvăluie o imagine de ansamblu aupra Aradului și județului după Marea Unire, când societatea românească a prosperat rapid. Populația românească a început să-și consolideze din ce în ce mai mult poziția în orașul Arad, astfel încât orașul a început “să pulseze” de viață românească, iar TOTUL a fost posibil datorită GENERAȚIEI MARII UNIRI, în mod special lui VASILE GOLDIȘ.

Funcționează în Palatul “Românul”, str. Vasile Goldiş, nr. 6.

Marius Grec / Director al Muzeului Memorial.

Universitatea de Vest „Vasile Goldiş” din Arad

Vasile Goldis (1862-1934) – 149 de ani de la nastere

Vasile Goldis a fost omagiat

Trimite articolul

X
Taguri:
Arad ,
aradon ,
Marius Grec ,
muzeu ,
vasile goldis
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    Cele mai citite știri

    1
    INFORM MEDIA PRESS angajează: DISTRIBUITORI DE PRESĂ
    2
    Toamna și Familia, în festival
    3
    Serviciile de informații americane ajută Ucraina să vizeze infrastructura energetică rusă
    4
    Accident pe DN79, la ieșire din Arad spre Zimandcuz. Un bărbat a decedat
    5
    Reguli noi la frontieră. Începând cu 12 octombrie, cetățenilor non-UE ce intră în România li se vor colecta datele biometrice
    6
    Unde și când ne putem lua rămas bun de la Flavius Domide!
    7
    Se deschide legătura dintre autostradă și „naționalul” Arad-Timișoara
    8
    Lotul „Shok”, condamnat de Tribunalul Arad
    9
    Edmond Zannidache - Zanni, câștigătorul Survivor, vine la Biserica Râul Trezirii
    10
    Trump anunță că laureata Premiului Nobel pentru Pace, Maria Corina Machado, l-a sunat

    România

    VIDEO
    6 decembrie: Sfântul Ierarh Nicolae, arhiepiscopul Mirelor Lichiei, făcătorul de minuni
    Sfântul Nicolae a trăit în timpul Sfântului Mare Împărat Constantin cel Mare (306-337).

    Mapamond

    Diplomat rus: Recurgerea la activele rusești înghețate pentru a finanța Ucraina va avea „consecințe considerabile” pentru UE
    Recurgerea la activele rusești înghețate în Europa pentru a finanța nevoile financiare ale Ucrainei va avea „consecințe considerabile” pentru Uniunea Europeană, a declarat vineri ambasadorul Rusiei la Berlin, Serghei Neceaiev, în contextul în care cancelarul german și premierul belgian urmau să se întâlnească pentru a discuta această problemă, relatează AFP. 1

    Ştiri sportive

    România ar putea juca în Grupa D la CM 2026, alături de SUA, Paraguay și Australia
    Naționala României va juca în Grupa D la Cupa Mondială de fotbal din 2026, dacă se va califica, iar adversarele sale vor fi Statele Unite, Paraguay și Australia, potrivi tragerii la sorți efectuate, vineri, la John F. Kennedy Center for the Performing Arts din Washington DC. 1

    Mapamond

    Mii de elevi au participat la proteste în Germania, împotriva planurilor guvenului privind serviciul militar
    Mii de elevi din Germania au protestat vineri în mai multe orașe din țară împotriva planurilor guvernului privind un nou serviciu militar voluntar, relatează dpa.

    Local

    Reținut după ce a furat un telefon, la Pâncota
    PÂNCOTA. Un tânăr de 24 de ani, din Pâncota, a ajuns în spatele gratiilor, după ce a furat un telefon mobil dintr-un parc din oraș.

    Local

    VIDEO
    Cinci bărbați reținuți pentru furt de motorină
    Polițiștii au identificat autorii unor furturi comise la o firmă din Ghioroc, de unde au dispărut 600 de litri de motorină și sute de kilograme de cupru.

    Local

    FOTO
    Palatul Copiilor din Arad, supus reconversiei
    Clădirea monument istoric va fi mansardată şi apartamentată, urmând a căpăta funcţiunea de birouri şi apart-hotel. 3

    UT Arad

    Clipe cumplite, accidentare horror: se zbate între viață și moarte după ce s-a ciocnit cu portarul echipei UTA
    MIERCUREA CIUC. Veste uluitoare dinspre Miercurea Ciuc. Atacantul echipei FK Csikszereda, de la Liga de Tineret, Ioo Edvin se zbate între viață moarte, după ce duminica trecută s-a accidentat grav la meciul din Cupa României cu UTA. 2

    Local

    Angajații Muzeului ne oferă „Ornamente cu poveste”
    O expoziție dedicată Crăciunului îi așteaptă pe arădenii curioși să vadă globuri fragile, figurine zâmbitoare și ornamente care au decorat casele românilor de-a lungul generațiilor. 1
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.