Mare sărbătoare, mare, la Nadăș, acolo unde sătenii au organizat un eveniment dedicat victoriei finale din lunga luptă pe care au dus-o cu familia Colțeu. După cum ziarul nostru a anunțat deja, după aproape 20 de ani de procese, unul dintre cele mai controversate litigii funciare din România a ajuns la final: Tribunalul Brașov a decis definitiv desființarea sentinței civile 657 din 2006 a Judecătoriei Ineu, prin care aproape 9.000 de hectare de pădure, pășune și teren arabil din zona satului Nadăș, comuna Tauț, au fost retrocedate familiei Colțeu.
După aproximativ o lună de la emiterea acestei sentințe de către instanța din Brașov, nădășenii, în parteneriat cu Primăria Tauț, au organizat un eveniment prin care a fost marcat sfârșitul războiului pe care sătenii, primăria comunei, dar și juriștii Prefecturii Arad l-au dus, din 2008 încoace, cu membrii unei familii care a reușit, prin falsuri și minciuni, să se întabuleze pe întreaga suprafață a Nadășului.
Sărbătoarea a început într-un cadru pitoresc, pe valea Tilodia din Nadăș, acolo unde primarul comunei Tauț, Florin Lela, a acordat o serie de distincții celor care au luptat „la baionetă” cu familia Colțeu, dar și cu sistemul de justiție din România, până au obținut victoria finală. „Am participat la un moment deosebit, dedicat recunoștinței față de oamenii care au contribuit la apărarea drepturilor și valorilor acestei comunități. Cu această ocazie, în baza hotărârii Consiliului Local Tauț numărul 39, din 15 iunie 2026, am acordat titlul de Cetățean de Onoare al Comunei Tauț domnului Micoroi Ovidiu Cornel, consilier juridic în cadrul Prefecturii Județului Arad, Diplomă de Excelență doamnei avocat Vasilica Coroiu și Diplome de Onoare cetățenilor Rad Nicolae, Biriș Iovu Senior și Biriș Iovu Junior. Vorbim despre oamenii care au dus greul luptelor cu familia Colțeu, în acești aproape 20 de ani”, ne-a declarat primarul din Tauț.
Ulterior, la Căminul Cultural din Nadăș, a fost organizată o mică petrecere la care au participat toți cei enumerați mai sus, dar și fostul procuror Lucian Dolcu, din cadrul Direcției Naționale Anticorupție Timișoara, singurul anchetator care a avut curajul și deschiderea să ancheteze retrocedarea „cu cântec” de care a beneficiar familia Colțeu, dar și cel care a reușit, prin probatoriu, să demonstreze că actele care au stat la baza retrocedării celor aproape 8.000 de hectare au fost false.
Scurt rezumat
În primăvara anului 2021, DNA Timișoara a trimis spre judecare dosarul retrocedării Nadășului, la șapte ani distanță de la descinderile pe care anchetatorii le-au făcut în cadrul anchetei, descinderi care au avut loc în 2014. Pe parcursul celor șapte ani, procurorii anticorupție s-au lovit de o serie de piedici puse în acest dosar, inclusiv de la nivelul conducerii DNA Central, care a respins, într-o primă fază, rechizitoriul. Ulterior, în baza unui nou rechizitoriu, fostul notar Adrian Vlai a fost trimis în judecată pentru abuz în serviciu cu consecinţe deosebit de grave, în formă continuată, Viorica Colţeu, Alexandru Colţeu şi Mihaela Colţeu au fost trimişi în judecată pentru instigare la abuz în serviciu cu consecinţe deosebit de grave, în formă continuată, iar Ocolul Silvic Privat Nadăş a fost trimis în judecată pentru tăinuire cu privire la săvârșirea infracțiunii de instigare la abuz în serviciu cu consecințe deosebit de grave în formă continuată.
Potrivit rechizitoriului DNA, în perioada 2006-2010, după decesul Ecaterinei Mairovitz, aşa-zisa moştenitoare a Nadăşului, certificatul de moştenitor emis pe numele femeii le-ar fi permis celor trei inculpați, în calitate de moștenitori: reconstituirea în mod nelegal a dreptului de proprietate pentru suprafața de 8.743 de hectare teren cu vegetație forestieră, pășuni, teren intravilan, situat pe raza administrativă a localității Nadăș, județul Arad; restituirea în mod nelegal a unei clădiri cu 6 apartamente și terenul aferent, situate în municipiul Arad. Doar că certificatul a fost întocmit pe baza mai multor date nereale şi informaţii false, cel care l-a emis fiind fostul notar Adrian Vlai.
Procesul penal s-a încheiat în decembrie 2024, atunci când Înalta Curte de Casație și Justiție a stabilit că infracțiunile de care au fost acuzați inculpații s-au prescris, dar faptele au existat. Drept urmare, au fost anulate toate documentele, înscrisurile și sentințele care au stat la baza retrocedării Nadășului către familia Colțeu.
În paralel, încă de prin 2008, sătenii s-au luptat pentru anularea sentinței 657/2006, prin care Judecătoria Ineu a stabilit că familia Colțeu devine proprietară peste Nadăș. Chiar dacă procesul penal trebuia să simplifice lucrurile, ținând cont de faptul că toate actele care au stat la baza așa-zisei moșteniri au fost declarate false și desființate, vreme de încă un an și jumătate, locuitorii satului au fost nevoiți să se mai plimbe în instanțele din Brașov pentru a susține anularea sentinței. Punctul final al acestei povești a fost pus în data de 19 mai 2026, când Tribunalul Brașov, în calitate de ultimă instanță, a decis anularea acelei sentințe „păcătoase” emisă de Judecătoria Ineu în anul 2006 și, implicit, revenirea la situația de dinainte.
Citiți principiile noastre de moderare aici!