aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
Local
Neregulile de la podul hobanat, sancționate de inspecția în construcții cu 10.000 de lei

Neregulile de la podul hobanat, sancționate de inspecția în construcții cu 10.000 de lei

De Sorina Ambruș
la 18 June 2025 15:29 Reactualizat la: 18 June 2025 15:38
18 Comentarii

Neregulile de la podul hobanat, sancționate de inspecția în construcții cu 10.000 de lei

Prefectul Mihai Pașca/Foto: S.A.
18 June 2025 15:29 Reactualizat la: 18 June 2025 15:38
Potrivit legii, orice amendă contravențională poate fi achitată la jumătate din minimul legal prevăzut, iar minimul era 1.000 de lei, astfel că firma ar fi plătit efectiv doar 500 de lei, conform informațiilor venite pe surse.
Scris de Sorina Ambruș - Potrivit legii, orice amendă contravențională poate fi achitată la jumătate din minimul legal prevăzut, iar minimul era 1.000 de lei, astfel că firma ar fi plătit efectiv doar 500 de lei, conform informațiilor venite pe surse.

Trimite articolul

X
ARAD. Podul hobanat de peste Mureș, una dintre cele mai ambițioase investiții de infrastructură din municipiul Arad, a intrat în centrul atenției după ce, în ultimele etape de execuție, au fost constatate deformări vizibile ale structurii. După ce subiectul a fost abordat public de reprezentanții primăriei, prefectul Mihai Pașca a dorit să aducă precizări clare din partea instituțiilor statului implicate în controlul calității lucrărilor.
„În ultimele săptămâni, Inspectoratul de Stat în Construcții a realizat un control, ocazie cu care s-au constatat acele deformări pe care le-am putut observa cu toții. Nu este vorba de o anchetă penală, ci de un control în faza de execuție. În urma verificărilor, a fost aplicată o sancțiune contravențională constructorului și s-a dispus remedierea deficiențelor”, a declarat prefectul Mihai Pașca.
Măsurile dispuse
Potrivit acestuia, remedierea lucrărilor va fi realizată în baza unei soluții tehnice stabilite de proiectant și aprobate de investitor. În paralel, ISC va rămâne implicat până la finalizarea completă a proiectului.
„Reprezentanții ISC fac parte și din Comisia de Recepție. Asigur cetățenii Aradului că recepția acestui obiectiv se va face doar în condițiile legii și numai după ce toate deficiențele vor fi remediate. Organele statului și-au făcut datoria, iar această lucrare nu va fi recepționată decât dacă va respecta toate standardele de calitate și normele tehnice în vigoare”, a subliniat prefectul.
Amendă derizorie
Deși nimeni nu se înghesuie să spună cu voce tare care a fost valoarea sancțiunii, sursele spun că amenda aplicată constructorului pentru deficiențele constatate la podul hobanat a fost, oficial, de 10.000 de lei. Însă, potrivit legii, orice amendă contravențională poate fi achitată în 15 zile la jumătate din minimul legal prevăzut. În acest caz, minimul era 1.000 de lei, astfel că firma a plătit efectiv doar 500 de lei — adică echivalentul unei parcări neplătite sau al unei traversări neregulamentare. La o lucrare de 165,7 milioane de lei, sancțiunea reală a fost de 500 de lei. Atât a costat, în fapt, greșeala care ne-a lăsat cu podul în aer.
Cine este responsabil?
Întrebat dacă problema ține de proiectare sau de execuție, Mihai Pașca a evitat să emită un verdict: „Este o chestiune care trebuie lămurită de către cei direct implicați. Cert este că acele deformări nu au apărut la începutul lucrării, ci în faza finală, ceea ce indică o nerespectare a unor proceduri obligatorii.”
Prefectul a apreciat modul în care Primăria Arad a comunicat public despre această situație și a subliniat că intervenția sa nu are scopul de a suprapune mesajele administrației locale, ci de a confirma prezența activă a instituțiilor de control.
„Nu doresc să intervin peste comunicarea corectă a domnului primar și a domnului viceprimar, ci să arăt că Inspectoratul de Stat în Construcții a fost acolo, a constatat, a aplicat sancțiuni și a dispus măsuri. Vom urmări această situație până la capăt și ne vom asigura că arădenii vor avea parte de o construcție sigură, funcțională și durabilă, care să justifice tot efortul depus”, a declarat prefectul.
Investiția
Podul hobanat este o investiție de anvergură menită să fluidizeze traficul și să conecteze cartierele Aradului, respectiv UTA, Confecții, Pârneava, Alfa și Aradul Nou. Construirea podului a costat aproximativ 165,7 milioane de lei și face parte dintr-un proiect mai amplu de realizare a unui nou traseu de transport public, cu o valoare totală de 227 de milioane de lei, fonduri europene. Proiectul mai include amenajarea de stații de reîncărcare pentru autobuze electrice, modernizarea a 17 stații de transport public și construirea altor șase stații noi, crearea, modernizarea sau extinderea a 20 de intersecții semaforizate, dar și plantarea a sute de arbori și arbuști de-a lungul drumurilor.

Citește și:

Probleme la noul pod peste Mureș

Trimite articolul

X
Taguri:
amenda contraventionala ,
Arad ,
deformari ale structurii ,
Inspectoratul de Stat in Constructii ,
mihai pasca ,
nereguli ,
noul pod peste Mureş ,
pod hobanat ,
pod hobanat peste Mures ,
Prefectul Mihai Pașca
18 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. calin says:
    June 18, 2025 at 4:14 pm

    astia is baietii aia profesiionisti care fac si gurile da canalizare la nivel cu asfaltul?(nu am gasit o gura de canal la nivel cu asfaltul, inca caut), eu zi sa dati drumul la pod de ce sunteti asa fricosi? asta e caracterul unic in Ro…oleaca stramb..mere la tara

    Reply
    • Cetatean says:
      June 19, 2025 at 11:07 am

      Pentru d-l Calin – In limba romana nu se scrie “inca caut”. Se poate interpreta ca si o observatie la calitatea proiectului in cayuza.

      Reply
  2. Dorelutzen Von Caracal says:
    June 18, 2025 at 5:03 pm

    32 millioane euro aruncati pe geam = 10.000 lei amenda !! BRAVO !

    Reply
    • 500 lei amendă? Rușine! Huo Huo Huo ! says:
      June 18, 2025 at 10:19 pm

      Citește mai bine în final a primit 500 lei.

      Reply
  3. Nicu says:
    June 18, 2025 at 5:39 pm

    Oare de ce nu se stipuleaza nici o data in contract ca daca sunt probleme din vina constructorului, inainte de finalizare, sa fie reparate de ei si sa plateasca despagubire? Aaaaa… pentru ca sunt cunostiinte… scuze eu.

    Reply
  4. anonim says:
    June 18, 2025 at 6:30 pm

    Voi realizati ca daca la elementele ce sunt vizibile si au batut joc si au pus ,, rebuturi ,, facand rabat maxim la calitate , atunci la elementele care nu se vad , structura de rezistenta , la piloni , etc. ! nici nu vreau sa ma gandesc ce s ar descoperii acolo !

    deci in final sa platit enorma suma de … 500 de lei !!!???? 😂😂😂 CINCI SUTE DE LEI ??? doua cartuse de tigari !!!😂😂😂

    Nici nu i de mirare ca , constructorii isi bat joc de lucrarile pe contract cu statul !

    Reply
    • Ghebosu says:
      June 19, 2025 at 5:50 am

      Firmele de casa ale PNL!

      Reply
  5. Adi says:
    June 18, 2025 at 6:31 pm

    amenda tot noi o platim, sa-i aresateze mai bine

    Reply
  6. Stoleru Liviu says:
    June 18, 2025 at 7:59 pm

    Loati amenziii că așa va trebuie nici bani nu i-am primit anul 07.06.2024 nici in ziua de azi n-am primit bani și cât am tras pe podul ăla

    Reply
  7. SANDU ROBERT BOGDAN says:
    June 18, 2025 at 10:19 pm

    Deci banii au fost dați, să înțelegem. Urmează lungul șir de procese în Instanțe. Eu zic ca soluție, să fie transformat în obiectiv turistic sau monument ! “Monumentul supremei incompetențe”. Dealtfel, mai avem obiective în Arad care s-ar putea numi așa. Facem un circuit. Recuperăm banii.

    Reply
  8. ovi says:
    June 18, 2025 at 11:43 pm

    hoti

    Reply
  9. Ghebosu says:
    June 19, 2025 at 5:47 am

    Place la arădeni PNL-ul, place, place!

    Reply
  10. cris says:
    June 19, 2025 at 5:59 am

    Ce tare! Asta înseamnă să fii șef aplecat spre probleme! 500 lei! Vechi?

    Reply
  11. Helmut says:
    June 19, 2025 at 8:00 am

    Podul lui Falcă

    Reply
  12. speranta says:
    June 19, 2025 at 8:14 am

    Am speranta, ca sanctiunea aplicata constructorului si articolul din Aradon sunt o gluma…La fel si pozitia reprezentantului guvernului,care incet dar sigur,devine nesemnificati.

    Reply
  13. un nimeni says:
    June 19, 2025 at 12:13 pm

    amenda pentru pentru un pieton neatent la trecerea pe roșu .. no comment !

    Reply
  14. Korekt says:
    June 19, 2025 at 5:57 pm

    Am fost sigur că nu îmi veți posta comentariul. Era un pamflet.

    Reply
  15. John says:
    June 19, 2025 at 10:06 pm

    Grea dilema, dacă pui piloni (poate e prea tarziu de pus în faza asta),nu mai e hobanat,dacă vrei sa mai mai adaugi cabluri ,sârme, ațe, nu cred ca ai de ce sa le legi.Oricum cine l-a proiectat și construit gresit ar trebui excluși din rândul celor care vor sa repare.

    Reply
  16. Cele mai citite știri

    1
    Tinerii oameni ai legii au deprins tacticile polițienești
    2
    Prins cu 5.000 de pachete de țigări netimbrate, în Arad
    3
    Măsuri adoptate la nivel internațional pentru combaterea creșterii prețurilor la combustibili
    4
    Ministrul Sănătății: Să se desfacă contractul de muncă al medicului prins la muncă la privat, în timpul programului de la spitalul public
    5
    A plouat cu jocuri amicale în fotbalul mic
    6
    Oana Ţoiu a subliniat la Munchen necesitatea utilizării finanţării UE pentru nevoile de apărare NATO
    7
    BTA: Înotătorul David Popovici, ales cel mai bun sportiv din Balcani în 2025
    8
    Gigi Becali: „UTA este o echipă foarte slabă”
    9
    Grindeanu: Coaliția a acceptat ca sistemul de ordine publică, educația și sănătatea să fie exceptate de la tăierile cu 10%
    10
    SUA sunt pregătite să „reinstaurareze” ordinea mondială, afirmă Marco Rubio la conferința de Securitate de la Munchen

    Mapamond

    Măsuri adoptate la nivel internațional pentru combaterea creșterii prețurilor la combustibili
    Ostilitățile lansate de Statele Unite și Israel împotriva Iranului, începând cu 28 februarie, au stârnit îngrijorări privind creșterea prețurilor la nivel mondial, în special din cauza creșterii costului hidrocarburilor ca urmare a închiderii Strâmtorii Ormuz, prin care trece o mare parte din exporturile de petrol și gaze ale țările din Golful Persic.

    România

    Nicușor Dan: Am decis să ne alăturăm declarației privind asigurarea în Strâmtoarea Ormuz a libertății de navigație
    Președintele Nicușor Dan a anunțat vineri că România se alătură declarației Marii Britanii, Franței, Germaniei, Italiei, Olandei și Japoniei privind asigurarea în Strâmtoarea Ormuz a libertății de navigație.

    UT Arad

    Adrian Mihalcea, supărat după meciul cu FCSB

    UT Arad

    David Miculescu și-a învins echipa de la care a plecat!
    Fostul atacant al UTA-ei a marcat singurul gol al meciului de pe Arena Națională. FCSB este pe locul 7.

    Mapamond

    Orban le propune liderilor europeni să ofere direct Ucrainei împrumutul de 90 de miliarde de euro, nu prin intermediul UE
    Premierul ungar, Viktor Orban, le-a sugerat vineri celorlalți lideri europeni ca împrumutul de 90 de miliarde de euro pentru Ucraina, pe care el l-a blocat în urma opririi fluxului de petrol rusesc prin secțiunea ucraineană a conductei Drujba, să fie acordat de țările lor Kievului în mod direct, nu prin intermediul Uniunii Europene, relatează agenția EFE.

    Local

    POLITIC. Gheorghe Falcă: „România a muncit enorm să își recâștige credibilitatea!”
    Europarlamentarul Gheorghe Falcă a vorbit într-o conferință de presă despre recâștigarea și menținerea credibilității României în plan militar, bugetar, social și economic. 2

    Mapamond

    A murit actorul american Chuck Norris
    2

    Local

    FOTO
    UPDATE. Foto. Echipaj de ambulanță implicat într-un accident, la Podgoria
    În autospecială se afla un pacient care necesita transport medical de urgență. Acesta a fost preluat de un alt echipaj. 1

    ARADON Sport local

    Începe Campionatul universitar de fotbal: UAV intră în competiție
    Primul meci va fi împotriva echipei Politehnica Timișoara, în data de 25 martie 2026, ora 12:00, pe Stadionul Știința al Politehnicii. Echipa câștigătoare se va califica direct în turneul final.
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.