aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
Local
Nervii șoferilor puși la încercare după închiderea pasajului din zona Maranata

Nervii șoferilor puși la încercare după închiderea pasajului din zona Maranata

De Ioana Costas
la 12 February 2021 18:35
24 Comentarii

Nervii șoferilor puși la încercare după închiderea pasajului din zona Maranata

12 February 2021 18:35
S-a închis un pasaj, s-a aglomerat un altul. Nervii șoferilor sunt testați în fiecare dimineață după ce pasajul din zona Maranata a fost închis circulației autoturismelor, creându-se ambuteiaj – după cum se poate observa în fotografiile trimise pe adresa redacției de către cititori – la celălalt pasaj, din zona Universitate.
Scris de Ioana Costas - S-a închis un pasaj, s-a aglomerat un altul. Nervii șoferilor sunt testați în fiecare dimineață după ce pasajul din zona Maranata a fost închis circulației autoturismelor, creându-se ambuteiaj – după cum se poate observa în fotografiile trimise pe adresa redacției de către cititori – la celălalt pasaj, din zona Universitate.

Trimite articolul

X

O idee care nu a fost gândită până la capăt. Cel puțin așa pare recenta închidere a pasajului din zona Maranata. Și spunem asta pentru că arădenii care locuiesc în zonă ne-au trimis fotografii și un video cu aglomerația de dimineața de la celălalt pasaj din cartierul Micălaca, cel care face trecerea dinspre strada Abrud spre Bulevardul Nicolae Titulescu în vecinătatea stației de tramvai de la Universitate. S-a susținut că s-a făcut acest lucru pentru a fi prevenite eventualele nenorociri (!), însă să închizi un pasaj intens circulat, într-un oraș în care numărul mașinilor crește semnificativ de la an la an, în care nimeni nu construiește noi locuri de parcare, în care drumurile sunt bituminate în fiecare anotimp pentru a cârpi gropile, denivelările și defectele anterioare de asfaltare, un oraș în care s-a știut construi doar drumuri înguste, pare o idee cel puțin proastă. Și asta deoarece nu s-a luat în considerare o alternativă, fără ca șoferii să fie afectați.

https://www.aradon.ro/wp-content/uploads/2021/02/3147583video1613137217.mp4

 

Trimite articolul

X
Taguri:
Arad ,
aradon ,
maranata ,
micalaca ,
pasaj ,
universitate
24 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. baris says:
    February 12, 2021 at 6:46 pm

    pai bibi asta e primarul aradenilor sau contra aradenilor? oare de ce o iau cu totii razna dupa ce se vad alesi?

    Reply
  2. klaus says:
    February 12, 2021 at 8:49 pm

    Nenea primar …. lucreaza ! Se simte nu ???? La nervi soferilor ! Eu cred ca daca vrea o trecere numai pentru pietoni sa fie aia la facultate ca e statia taxi acolo e problema cu asigurarea .sant si pietonii si daca mai vrei si stanga spre Genesis …..

    Reply
    • un ins din urbe says:
      February 12, 2021 at 10:31 pm

      Este cea mai bună idee. Trecerea aceasta să fie exclusiv pietonală (așa cum a fost); cea de la Maranata să fie redeschisă traficului auto (așa cum a fost dinainte de anii 1990 – poate fi cu sens unic dinspre Kaufland spre Maranata) iar cea de la Genesis să rămână așa cum este acum.

      Reply
      • Locatar says:
        February 13, 2021 at 2:09 pm

        Probabil asta e cea mai buna soluție. O fi pasajul de la Universitate cu trotuar, dar e un fals avantaj, când tot traficul iese pe trecerea de pietoni, cu vederea obturata de taxi-urile din stație. Pasajul de la Maranata are inclusiv banda de accelerare, folosind prima banda. Dacă ar rămâne sens unis spre Maranata, ar avea capacitate mare de trafic. Cat despre pietoni, de 25 de ani nu am auzit sa fi fost vreun accident…

        Reply
      • anonim says:
        February 14, 2021 at 7:04 am

        Sa rezolve mai bine in cartierul acela parcarile promise si treceri marcate de pietoni,semaforizare cu flux continuu, interdictii de a parca unde se obstructioneaza vederea, oglinzi si sistem de supraveghere si monitorizare a vitezei nesimtitilor. Sunt multi ce in Zona III Micalaca ce e nesupravegheata in vreun fel, apasa bine acceleratia sau fac intreceri. Altii parcheaza aiurea, de nici pietonii nici soferii nu au vizibilitate la curbe si intersectii. Si vine acesta ce face abuz de putere si blocheaza urcarea pe Pasaj, in loc sa faca ceva inteligent, necesar si practic.

        Reply
    • Ioan says:
      February 14, 2021 at 9:16 am

      Sa fie și pentru pietoni !
      Eu ca pieton sa merg o stație tramvai ca apoi sa ma întorc pentru Kaufland !

      Reply
  3. Est says:
    February 12, 2021 at 10:32 pm

    Super. Încă un lucru prost făcut. Așteptăm și trecerile de pietoni pe tronsonul minunat. Pe unde pot trece pietonii? Copii care merg la școală din zona 300 in zona Miorita?

    Reply
  4. Nu contează says:
    February 12, 2021 at 11:13 pm

    Ce face un prost cand ajunge șef?

    Reply
  5. Ioji says:
    February 13, 2021 at 7:14 am

    Asa va trebe fraierilor
    Asta ati votat
    Respect Falca !

    Reply
  6. Wtf says:
    February 13, 2021 at 8:42 am

    Am scăpat de unu ce nu a făcut nimic și acum o venit unu ce face doar tampeni să audă lumea de el ,
    Doamne cum ne alegem conducători in tara asta pa toți prosti și tâmpiți ce nu au chef de lucru și se fac politicieni .

    Reply
  7. aradean says:
    February 13, 2021 at 8:59 am

    Gunoaiele din gruparea mafiota Falconeti – Bibart sfideaza micalacenii in continuare !!Astia de nu fura si distrug sfideaza populatia !!

    Reply
  8. Hdggf says:
    February 13, 2021 at 9:15 am

    Hai lasati ca stati numa ca putorile cu curu in masina ,iesiti pe la kaufland pe la bila ca altii merg mult mai mult pe jos,voi putorile cu masini…vrei din zece in zece metri viaduct…mwie

    Reply
    • Florin says:
      February 13, 2021 at 12:13 pm

      Ma da fraier mai esti… daca mergi de la kaufland pe sub viaduct tot trebuie sa mergi 200 m pana la trecerile de pietoni din zona 300. Unde este logica? Bine daca esti babuin si treci drept peste linile de tranvai ai dreptate…

      Reply
  9. Bonetti says:
    February 13, 2021 at 9:44 am

    Are calitati de primar domnul Bibi cam cat pene pe caine. Dar el este rezultatul vointei electoral-polituce a aradenilor. Spalati-va cu el pe cap!
    De abia astept urmatoarele masuri, sper la fel de cretine.

    Reply
  10. Sica says:
    February 13, 2021 at 9:47 am

    De ce nu se face face un pasaj nou doar pt mașini in zona Miorița ?

    Reply
  11. Stan says:
    February 13, 2021 at 11:20 am

    Când faci o asemenea alegere, studiezi aprofundat problema, trebuia cineva să studieze traficul la toate trecerile din zonă la diferite ore, apoi se ia o hotărâre obiectivă, nu așa peste noapte și nu așa provizoriu pe 6 luni pe nervii noștri, și nu că au cerut vreo 10 locatari din zonă…

    Reply
  12. NICU says:
    February 13, 2021 at 11:57 am

    Un cretin de primar si acest … Bibart , daca vroia sa faca un studiu il facea , timp de o luna sau 2 luni numerota absolut tot ceea ce trece prin pasaj, soferi , pietoni , atunci vedea chiar pe ore situatia care este .Dar un prost de primar ce sa faca ? a incurcat itele ca un prost ce este.

    Reply
  13. Bonetti says:
    February 13, 2021 at 12:12 pm

    Domnule primar, mariti , va rog , taxele si impozitele macar cu 50%. Altfel nu va meritam!😂

    Reply
  14. NICU says:
    February 13, 2021 at 12:26 pm

    Apropo domnule primar : ce faceti cu aglomeratia care este in traficul rutier ardean la ore de varf???? sau face parte din meniul zilnic???? CE FACETI??? De ce v-ati inhamat la lucruri pe care nu le puteti face ???AAA e fain sa fi fi primar , DA… da bine in CV dar si in portofel, SCARBOSENII DE OAMENI CARE UMBLA DOAR DUPA FUNCTII SI INCURCA LUCRURILE!

    Reply
  15. Maranata says:
    February 13, 2021 at 3:48 pm

    Nu fiti rai cu masinile voastre .de cand pasajul de care scrieti este pietonal ,eu si colegii nostri de credinta putem merge in siguranta la adunare la Maranata , ii invit cu drag cei care dau din gura pentru inchiderea pasajului , la noi la adunarea crestina pentru a iesii satana din ei > AMIN

    Reply
    • Anonim says:
      February 13, 2021 at 4:37 pm

      Sa futz pe mata.

      Reply
      • Maranata says:
        February 13, 2021 at 10:48 pm

        Urat scrii te invit la noi la Maranata ,slava Domnului, sunt sigur ,de ne vizitezi de cateva ori nu mai vei scrie asa urat ,sigur esti posedat de satana , iti doresc pacea domnului si damnul sa te deposedeze de satana.
        Amin !!!!

        Reply
    • anonim says:
      February 14, 2021 at 7:09 am

      Adica iar voi ati tras sfori si ati deranjat circulatia unui cartier doar sa va fie voua sectantilor mai usor sa ajungeti la cazemata voastra ?!? Nu va dezmintiti ! Nesimtiti si rai mai sunteti, cu domnul in gura si fapta rea pe la spate, numai sa fiti voi un pic nai sus ca restul lumii! RUSINEA SA VA ACOPERE, PRIMARULE !

      Reply
  16. MartinAr says:
    February 14, 2021 at 1:17 am

    Da… Bine ca au aprobat bloc nou pe spatiul verde pe care trebuiau de ani intregi sa il amenajeze ca parc in cartier (ca fara stadion au lasat cartierul)… Si construcția acelui bloc nu are voie sa fie deranjata de cetatenii care stau sau tranziteaza in zona. Blocul acela, pe langa ilegal, e si o alta tampenie care va bloca si mai mult zona… Ca doar 50+ apartamente premium, fiecare aducand cel putin 1.5masini/apartament, cu 60+ locuri de parcare (doar), va fi un dezastru dpdv al circulatiei si poluarii.

    Reply
  17. Cele mai citite știri

    1
    1 Mai: Ziua Internațională a Muncii, de la defilări propagandiste la mici și grătare
    2
    Noul bloc operator de la Arad, prezentat la Timișoara
    3
    Bolojan: Am luat act de demisiile miniștrilor PSD. Vom trimite președintelui propunerile pentru a-i înlocui
    4
    FOTO. Bustul lui Vasile Stroescu, dezvelit
    5
    Curticiul devine, în acest weekend, orașul florilor
    6
    Patru state europene acuză Rusia că încearcă să șteargă amintirea crimelor lui Stalin
    7
    Plecare imediată a secretarului Marinei americane
    8
    POLITIC. Răzvan Anghel (senator USR Arad): „Românii plătesc nota de plată pentru criza declanșată de PSD”
    9
    Rogobete: Prima zi de concediu medical va fi plătită acolo unde nevoia de protecție este și mai mare
    10
    VIDEO| Mașină căzută într-o prăpastie pe Transfăgărășan

    România

    VIDEO
    VIDEO| Mașină căzută într-o prăpastie pe Transfăgărășan
    O mașină a căzut într-o prăpastie pe Transfăgărășan după ce a fost lăsată neasigurată. Din fericire, nimeni nu a fost rănit, deoarece autoturismul era gol.

    România

    Bolojan, despre nominalizarea lui Veștea de către președintele Nicușor Dan: Veriga slabă, ca să spargi ceva
    Premierul interimar Ilie Bolojan, președinte al PNL, a declarat duminică seară, referitor la nominalizarea lui Adrian Veștea de către președintele Nicușor Dan pentru a forma un nou guvern, că el consideră această alegere ca fiind motivată de faptul că reprezintă 'veriga slabă' din partid.

    România

    PNL: Persoanele care figurează pe lista de miniștri în Guvernul Veștea se situează în afara partidului
    Partidul Național Liberal nu este parte a Guvernului Veștea și nu își asumă responsabilitatea politică pentru programul de guvernare propus, au transmis reprezentanții PNL. 1

    România

    Premierul desemnat Adrian Veștea a depus la Parlament lista Cabinetului și programul de guvernare
    Premierul desemnat Adrian Veștea a depus, duminică, la Parlament, lista Cabinetului și programul de guvernare pe care le propune.

    Local

    Fifor: Guvernul Veștea va trece. România nu mai poate fi ținută captivă de un interimat prelungit
    Deputatul Mihai Fifor, liderul organizației județene PSD Arad, a dat asigurări că Guvernul Adrian Veștea va trece de Parlament și a precizat că programul de guvernare a fost modificat și ajustat în urma solicitărilor social-democraților.

    România

    Peiu: Parlamentarii AUR nu vor vota Guvernul Veștea
    Parlamentarii Alianței pentru Unirea Românilor (AUR) nu vor vota Guvernul Veștea, a anunțat, duminică, liderul senatorilor AUR, Petrișor Peiu.

    Local

    FOTO
    Copaci doborâți de vânt și acoperișuri distruse, la Mănăștur
    Pompierii voluntari de la Vinga au intervenit în sprijinul oamenilor afectați de fenomenele meteorologice severe care au afectat localitatea.

    România

    PSD susține învestirea guvernului Veștea. Își asumă coordonarea a nouă ministere și a SGG
    Consiliul Politic Național al PSD a decis, în unanimitate, ca Partidul Social Democrat să participe la formarea unei majorități parlamentare care să susțină un nou Guvern. 2

    România

    PSD a decis să intre în Guvernul condus de Adrian Veștea
    PSD a decis, duminică, în ședința Consiliului Politic Național să susțină în Parlament învestirea Guvernului condus de Adrian Veștea și să participe la guvernare, potrivit unor surse politice.
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.