„Vă rugăm să fiți extrem de vigilenți și să nu vă lăsați păcăliți de apeluri sau mesaje frauduloase”, este sfatul celor din cadrul Inspectoratului de Poliţie Judeţean Arad, care anunţă că, inclusiv în judeţul nostru, au apărut noi metode de înşelătorii prin telefon, denumite „spoofing”. „Noua metodă utilizată de infractori implică transmiterea unor mesaje, prin e-mail sau SMS, aparent trimise de către instituții bancare de încredere cu privire la o plată suspectă făcută de persoana vătămată. Într-un astfel de context, mai multe persoane, inclusiv din Arad, au fost contactate de diverse persoane care s-ar fi prezentat drept angajați ai departamentului antifraudă, din cadrul unor instituții bancare din România. Apelurile sunt efectuate, de regulă, de pe numere de telefon similare cu cele ale unităților bancare. Apelantul pretinde că există o plată suspectă și solicită informații personale, datele de pe card și codul de securitate pentru a anula acea tranzacție. Este important să rețineți că instituțiile bancare nu vă vor solicita niciodată informații personale sau coduri de securitate prin telefon sau mesaje SMS. De asemenea, trebuie să verificați întotdeauna autenticitatea apelurilor sau mesajelor primite, în special atunci când sunt implicate sume mari de bani sau date sensibile. Fiți prudenți și nu divulgați niciodată informații personale sau coduri de securitate către persoane necunoscute sau nesolicitate. Dacă aveți orice îndoială cu privire la legitimitatea unui apel sau mesaj, contactați direct instituția bancară în cauză, folosind numerele de contact oficiale. Nu cădeți pradă răufăcătorilor și rămâneți vigilenți în fața tentativelor de fraudă”, au transmis cei de la IPJ Arad. Aşadar, atenţie la mesaje şi la apelurile telefonice, că altfel s-ar putea să rămâneţi fără bani în conturi.
Noi înşelătorii prin telefon, în Arad
Noi înşelătorii prin telefon, în Arad
Inspectoratul de Poliţie Judeţean Arad atrage atenţia asupra faptului că au apărut noi metode prin care arădenii sunt lăsaţi fără bani.
Trimite articolul
XCele mai citite știri
2
Local
Legea care îi vizează pe vecinii gălăgioși s-a schimbat. De acum, pentru cei care fac zgomot în mod repetat amenzile pot ajunge până la 12 mii de lei.
Local
Mai multe zone din Arad sunt sub avertizare de cod galben de averse până la ora 16:30.
Local
În cadrul unei acțiuni preventive pe Drumul Național 7, polițiștii rutieri au aplicat 36 de sancțiuni pentru depășirea vitezei legale.
România
Primarul municipiului Tulcea, Ştefan Ilie, susţine că apropierea de războiul declanşat de Rusia împotriva Ucrainei are un impact major asupra turismului şi industriei HORECA, în special din cauza alertelor de drone care îi sperie pe turişti şi îi determină să evite Delta Dunării şi judeţul Tulcea.
Citiți principiile noastre de moderare aici!