aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
Local
Număr record de locuri de muncă în Arad

Număr record de locuri de muncă în Arad

De M.B.
la 27 October 2022 11:40
18 Comentarii

Număr record de locuri de muncă în Arad

Singura salvare: forța de muncă din Asia Foto: JA
27 October 2022 11:40
Peste 300 de firme şi companii vor să facă angajări în judeţul Arad, oferind aproximativ 2.700 de locuri de muncă, însă şomajul este foarte mic şi nu prea se găsesc oameni interesaţi.
Scris de M.B. - Peste 300 de firme şi companii vor să facă angajări în judeţul Arad, oferind aproximativ 2.700 de locuri de muncă, însă şomajul este foarte mic şi nu prea se găsesc oameni interesaţi.

Trimite articolul

X

ARAD. Judeţul Arad are în prezent 123.459 salariaţi activi înregistraţi la Inspectoratul Teritorial de Muncă şi 14.461 angajatori activi. Companiile şi firmele din judeţ transmit însă că este loc de şi mai multe angajări. Ele oferă un număr record de locuri de muncă pentru ultimii trei ani, aproximativ 2.700, mai multe chiar şi decât în 2019, înainte de pandemia de COVID-19 şi de declinul care a urmat, în timp ce rata şomajului este de doar 1,12%.

Reprezentanţii Agenţiei Judeţene pentru Ocuparea Forţei de Muncă (AJOFM) Arad spun că în ultimele luni numărul de locuri de muncă vacante s-a menţinut peste 2.000, iar în prezent este cel mai mare din 2019 încoace. Un număr de 311 firme sau companii din judeţ au raportat instituţiei că oferă aproximativ 2.700 de locuri de muncă, majoritatea în industria automotive, construcţii, transporturi şi comerţ.

De la începutul acestui an, ofertele de muncă din judeţ au fost în medie de două ori mai numeroase decât în 2021 şi de patru ori mai numeroase decât în 2020. Astfel, în 2021 erau listate zilnic în medie 1.000 de locuri de muncă, iar în 2020 oferta medie a fost de 500 de locuri de muncă, pe fondul reducerii activităţilor în timpul restricţiilor impuse de pandemie. În 2019, media a fost de 1800 de locuri de muncă libere.

Şomaj prea mic

AJOFM Arad informează că rata şomajului este de 1,12% în judeţ, ceea ce înseamnă 2.354 de dosare înregistrate, dar numai 766 de persoane primesc indemnizaţie de şomaj. Spre comparaţie, anul 2021 a început cu o rată a şomajului de 1,9% şi a ajuns la un vârf de 2,29% în august, pentru ca apoi să scadă constant. La începutul acestui an, şomajul era de 1,41%.

În vară, directorul AJOFM Arad, Marinel Henteş, trăgea un semnal de alarmă privind nivelul foarte mic al şomajului în judeţ, apreciind că ar fi nevoie urgentă de importul a cel puţin 10.000 de muncitori din zone non-UE, cum ar fi Africa. “Atât de greu ca acum din punct de vedere al forţei de muncă nu a fost de când există AJOFM, adică de 23 de ani. Chiar dacă nu avem evidenţe şi pentru perioada anterioară înfiinţării Agenţiei, putem spune că avem cel mai mic şomaj de după Revoluţie. Rata şomajului de 1% este istorică, dar este critică pentru că cei aflaţi la ora actuală în şomaj sunt persoane din grupe cu nivel profesional foarte slab, iar în majoritatea repartizărilor pe care le facem ei se întorc pentru că nu corespund postului. Un şomaj între 3,5 şi 4% este de preferat pentru piaţa muncii. Situaţia este critică, de aceea apreciez că, fără un import masiv, foarte concentrat de forţă de muncă din ţările non-UE, România nu va putea să satisfacă nevoia de forţă de muncă şi asta are un impact major asupra creşterii economice”, spunea Marinel Henteş.

Vin şi pleacă

Multe companii au reuşit să aducă muncitori din afara Uniunii Europene, pentru a-şi acoperi o parte din nevoi, însă importul de forţă de muncă atrage şi o serie de probleme. Majoritatea celor care ajung pe meleagurile noastre stau puţin şi apoi pleacă în ţări mai bogate, cu salarii mai mari. Autorităţile spun chiar că muncitorii non-UE se folosesc de contractele de muncă încheiate doar pentru a ajunge în Arad, de unde încearcă să plece în Spaţiul Schengen.

“Sunt multe companii care s-au plâns că o mare parte dintre imigranţii din ţări non-UE care au obţinut contracte de muncă la noi în judeţ au părăsit ţara imediat ce au avut ocazia. Din această cauză, companiile sunt nevoite să caute în permanenţă forţă de muncă în ţări mai ales din Asia. Zeci de firme cer zilnic aviz pentru importul de forţă de muncă din afara Uniunii Europene, iar la noi vin prima dată, în vederea completării dosarului necesar pentru Inspectoratul General pentru Imigrări. Sunt companii care cer chiar peste o sută de imigranţi, din cauza crizei de forţă de muncă din judeţ”, a spus directorul AJOFM Arad.

4.000 din Asia

În prezent, în judeţ ar munci aproximativ 4.000 de persoane recrutate din ţări precum Sri Lanka, Pakistan sau Maroc.

Trimite articolul

X
Taguri:
Agenţia Judeţeană pentru Ocuparea Forţei de Muncă (AJOFM) Arad ,
Arad ,
Inspectoratul Teritorial de Muncă ,
judetul arad ,
Număr record de locuri de muncă în Arad
18 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. Chimicale says:
    October 27, 2022 at 12:52 pm

    Sa crească salariile și așa vor rămâne firmele care împart din productivitate cu angajații !!! Sa aloce 25% din productivitatea angajatului pentru salarizarea lui !!! Nu sub 10% cum fac acum multinaționalele. Sa facă un parteneriat cu angajatul … nu exploatare și … revin cu niște profituri declarate de 1-2 firme mari in Arad: Yazaki 4 milioane de euro profit in 2021 / Coficab 2,5 m EUR după ce prin 2017 făcea 14 mEur profit … exact cum bugetează 30-40% din profit pentru investiții poate bugetează 20-25% pentru investiții in resursa umană și mai împart din câștig cu cei de jos care muncesc pe 3 schimburi

    Reply
    • apolevna says:
      October 27, 2022 at 2:05 pm

      daca patronul japonez a venit cu 100mil. euro si a facut o fabrica,
      vrea sa isi scoata banii macar in 10-15 ani. si apoi sa faca iar o retehnologizare.
      tu daca vrei sa fii partener cu patronul japonez, cu cate milioane de dolari ai vrea sa vii la investitie?

      Reply
      • Danezu says:
        October 28, 2022 at 4:15 am

        Te credem pe cuvant cu procentele alea de 1 la suta,sunt multi șomeri doar nu înregistrati la asociația sărăcia

        Reply
  2. Matragunaru says:
    October 27, 2022 at 1:48 pm

    Luati din aia 100 care stau la poarta pe la leoni sau yazaki

    Reply
  3. Gigi says:
    October 27, 2022 at 4:02 pm

    sa ne lase cu munca la banda pe salar minim sau ca aia ce au luat 300 tramvaie de facut si acum n-au cu cine, nici salarii nu ar da

    Reply
  4. David says:
    October 27, 2022 at 5:13 pm

    Si cum poti lucra pt 1800 pe luna plus bonuri la banda de 250 pe ora? e criminal. te mai miri de ce pleaca lumea afara.
    practic acesti 1800-1900 care ti da fabrica acuma sunt ca 1500 in 2020. cu inflatia si cresterea dolarului.

    Reply
    • David says:
      October 27, 2022 at 5:15 pm

      am uitat sa spun ca la Delfingen e 2650 brut incadrarea =))) daca va vine sa credeti ca poate cineva lucra pe asa putin doar ca sa-si cumpere mancare si sa plateasca abonamentul la DIGI

      Reply
  5. Noris says:
    October 27, 2022 at 5:21 pm

    Nou ce nu se stie munca la finele acestea de fițe normal ca e realizată de rapandule

    Reply
  6. Denico says:
    October 27, 2022 at 5:26 pm

    Statul isi bate joc de afaceri practic câștigi din furat si plateste un nebun cum sunt copii de la kfc toată nenorocirea???

    Reply
  7. Balciu says:
    October 27, 2022 at 7:04 pm

    Loc de munca nu inseamna si supravietuire..e abominamil un loc unde muncesti si nu ai ce manca

    Reply
  8. coco says:
    October 27, 2022 at 7:45 pm

    La cum platesc jegosii astia, nu ma mir !

    Reply
  9. Alexandrion says:
    October 27, 2022 at 9:44 pm

    Poate aflam care este valoarea cheltuielilor unei firme cu muncitorii asiatici si cat cheltuie o firma cu un salariat roman, in special ar fi interesant ce salarii se ofera asiaticilor si ce salarii se ofera romanilor . Pentru a evita “fuga” asiaticilor in UE ar fi necesare precizari in contracte care sa prevada sanctiuni pecuniare foarte mari in cazul parasirii locului de munca cu exceptia reantoarcerii in tara de bastina .

    Reply
  10. Dacul says:
    October 27, 2022 at 10:08 pm

    Să dea salarii și atunci o să aibă și forță de muncă, la cum plătesc normal că nu au angajați cine dracu stă pe salariu minim atât cât să supraviețuiască.Normal că pleacă să muncească in străinătate.

    Reply
  11. Flavius says:
    October 28, 2022 at 12:21 am

    La gunoaiele acestea așa le convine , să mergi la munca sa primești salarul doar casa poți să mergi din nou la munca !!!!!! Eu spun sa emigram și să îi lăsăm pe ei să muncească și să își de-a salar !!!!

    Reply
  12. Ppa says:
    October 28, 2022 at 12:41 am

    Gargara. Vor sa angajeze? Sa creasca salariul si pac-pac vor atrage personal de la alte companii.Dar firmele vor sa muncesti numai pt Banca si tramvai.Porcii

    Reply
  13. Ricardo says:
    October 28, 2022 at 8:02 am

    Minciuni;majoritatea au 10-20;unii chiar 500 pt un post, dar tot mai caută .Își caută omul ideal,sunt tot cu locul de munca liber,dar nu ca nu ar avea lucratori,posibil pt ciubuc,mita. (Se practica și la privat).Pai dacă citești 500 de cv uri ce cretina poți fi sa nu angajezi pe nimeni.

    Reply
  14. Mika says:
    October 28, 2022 at 11:34 am

    Procesul de ,, recrutare” durează foarte mult : 1 luna primesc CV, apoi daca ai noroc după 1 luna se uită peste el, adică durează 2 luni să aleagă pe cineva. Și nici măcar nu au decenta sa-i cheme la interviu pe cei aleși. Unele discuții se realizează telefonic, după care ți se trimit pe mail chestionare care nu au nici o legătură cu jobul la care candidezi. Cum este posibil că procesul de recrutare sa dureze 2 luni!!!!! Nu înțeleg au nevoie de angajați sau nu?!

    Reply
  15. Daniel says:
    October 29, 2022 at 9:46 am

    Nu mai plangeti ca nu aveti oameni si pleaca si cei care vin , dupa ce pretentii aveti oferind salariul minim firmele care vor sa pastreze oamenii platesc bine aceste firme fiind putine ,dar voi firmele de carton preferati sa cheltuiti mai multi bani aducand muncitori din Asia care pana la urma doar sunt in tranzit pe la noi , pentru ei este doar dorinta de a ajunge cat mai aproape de tarile cu un venit mai mare

    Reply
  16. Cele mai citite știri

    1
    1 Mai: Ziua Internațională a Muncii, de la defilări propagandiste la mici și grătare
    2
    Șase proiecte arădene finanțate de Fundația Comunitară Timișoara
    3
    Zelenski salută deblocarea ajutorului european de 90 de miliarde de euro pentru Ucraina, dar cere grăbirea aderării la UE
    4
    Primăvara culinară arădeană
    5
    David Popovici, campion național la 50 m liber
    6
    Spitalizarea de zi, tot mai frecventă la Spitalul Județean
    7
    Șeful Carrefour: Războiul din Iran va avea un impact mai redus asupra inflației decât invadarea Ucrainei
    8
    Macron avertizează: SUA nu vor mai proteja Europa „mult timp”
    9
    FOTO/VIDEO | Militarii au pus stăpânire pe Piaţa Avram Iancu din Arad
    10
    Iran: Armistițiul expiră la miezul nopții GMT

    Mapamond

    Trump declară că Iranului i-au mai rămas doar „21-22%” dintre rachetele sale
    Președintele american Donald Trump a afirmat că Iranului „i-au mai rămas doar 21-22%” dintre rachetele sale, într-un interviu acordat postului de televiziune NBC, după peste trei luni de război în Orientul Mijlociu, transmit AFP și Reuters.

    Mapamond

    Cei trei inculpați implicați în furtul coifului de la Coțofenești, condamnați la câte 47 luni de închisoare de un tribunal olandez
    Un tribunal olandez i-a găsit vinovați pe cei trei bărbați acuzați de furtul Coifului de la Coțofenești și a trei brățări dacice de aur, obiecte din patrimoniul României împrumutate unui muzeu olandez, transmite vineri AFP.

    Mapamond

    Rusia a interceptat 86 de drone, în apropiere de Sankt Petersburg
    Forțele ruse au interceptat 86 de drone în regiunea din jurul orașului Sankt Petersburg, unde are loc un important forum de investiții, a anunțat sâmbătă guvernatorul regional, citat de AFP.

    Advertorial

    GALERIE FOTO
    Povestea noului Ford Capri EV: De la lansarea mondială, direct pe străzile din Oradea, Arad și Deva
    Pe 10 iulie 2024, lumea auto asista la o lansare care a împărțit fanii în două: Ford anunța oficial renașterea legendarului nume Capri, însă într-o formă complet neașteptată. Nu mai vorbeam despre coupe-ul clasic din anii '70, ci despre un SUV coupe 100% electric, tehnologizat și adaptat secolului XXI.

    Mapamond

    Putin spune că nu are niciun motiv să accepte o întâlnire cu Zelenski
    Președintele rus Vladimir Putin a afirmat vineri că nu vede în acest moment niciun motiv pentru a se întâlni cu omologul său ucrainean Volodimir Zelenski atât timp cât un acord de pace nu este schițat, după ce acesta din urmă i-a adresat în ziua precedentă o scrisoare deschisă în care-i cere o întâlnire față în față pentru a încheia războiul dintre țările lor, transmit agențiile AFP, Reuters și EFE. 5

    Mapamond

    Premierul britanic Keir Starmer avertizează că Rusia ar putea ataca NATO până în 2030
    Rusia ar putea ataca NATO „până în 2030”, a avertizat vineri premierul britanic Keir Starmer, dând asigurări în legătură cu determinarea Regatului Unit de a-și dezvolta capacitățile militare pentru a fi pregătită pentru o astfel de situație, relatează AFP. 3

    Mapamond

    VIDEO
    Navă de pescuit turcească, scufundată, după un atac în Marea Neagră. Un mort și patru răniți, lângă Crimeea
    O persoană a murit și alte patru au fost rănite după ce o navă de pescuit turcească a fost atacată vineri în Marea Neagră, în apropierea peninsulei Crimeea, a anunțat Garda de Coastă turcă, relatează AFP.

    ARADON Sport local

    Noi medalii pe covorul de ritmică
    BUCUREŞTI. Gimnastele secției de ritmică de la CS Municipal Arad au concurat, recent, la Cupa LRF de la București.

    România

    Nicușor Dan - ședință cu autoritățile, sâmbătă, la Constanța, pe tema consolidării apărării pe litoralul românesc
    Președintele Nicușor Dan a convocat pentru sâmbătă o ședință de lucru dedicată analizării incidentului provocat de dronele marine care au explodat în Portul Constanța și în largul Mării Negre, precum și evaluării măsurilor necesare pentru consolidarea apărării și securității pe litoralul românesc, transmite Administrația Prezidențială.
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.