ARAD. Sâmbătă seara puteţi vizita, gratuit, toate spaţiile Complexului Muzeal Arad. Aceasta pentru că muzeele din toată țara își deschid porțile cu evenimente și expoziții speciale pentru a celebra, alături de alte mii de instituții similare din Europa, „Noaptea Muzeelor”.
Programul cuprinde:
• În Palatul Cultural. La Expoziţia de arheologie: Atelier de pictura pe basorielief pentru copii și adulți; Expoziția „Mănăstirea Bizere – Viața monastică, artă și tehnologie”. La Expoziţia de istorie: Reconstituire istorică. Prezentare de uniforme de voluntari ardeleni din armata română din timpul Primului Război Mondial; Expoziția de numismatică „Ocolul Pământului în 8000 de monede. Din colecția Kiss Gabriel”; Expoziția „Zâmbiți, vă rog! Tessék mosolyogni! Bitte lächeln! Amintiri fotografice arădene”. La Expoziţia Ştiinţele Naturii: Expoziţia „Un secol de istorie naturală. Comori ale patrimoniului arădean în colecţia Gimnaziului Superior Regal”; Expoziție și proiecție de film „De la lemnul scobit la piesa de tezaur. Odiseea unei monoxile”.
• Muzeul de Artă: Expoziție de artă românească și europeană; Atelier interactiv al artistului vizual Adrian Sandu.
• În Sala Clio: Expoziție de artă (colecția muzeului arădean) „Portretul: subiect / subiectivism”; Atelier de pictură al elevilor.
O „nocturnă” la muzeul arădean
Complexul Muzeal Arad vă aşteaptă sâmbătă, 16 mai (orele 20.00 – 02.00), la „Noaptea Muzeelor”.
Trimite articolul
XCele mai citite știri
Local
În mașină se aflau două persoane care au reușit să iasă singure din mașină. Una dintre victime a fost transportată la spital.
România
Procurorii DIICOT din Maramureș au deschis un dosar penal, in rem, în care sunt efectuate cercetări pentru săvârșirea infracțiunilor de constituire a unui grup infracțional organizat și înșelăciune cu consecințe deosebit de grave, după ce o femeie de afaceri a reclamat că a fost păcălită cu peste 2 milioane de dolari de către un escroc nigerian care pretindea că este „prințul moștenitor al Dubaiului”.
2
Local
Stelian Dorel Paven, polițist în cadrul Serviciului Rutier al Inspectoratului de Poliție Județean, a fost arestat preventiv marți după amiază. Judecătorii Tribunalului Arad au admis cererea procurorilor, așa că polițistul își va petrece următoarele 30 în spatele gratiilor.
Citiți principiile noastre de moderare aici!