aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
Local
Ocska, evadarea de duminică a arădeanului

Ocska, evadarea de duminică a arădeanului

De Flavius Ștețcu
la 3 March 2024 17:00
23 Comentarii

Ocska, evadarea de duminică a arădeanului

Foto: F.Ș.
3 March 2024 17:00
Fiecare oraș are reperele lui, istorice, culturale, sau chiar mondene. Chiar dacă Aradul este un oraș al palatelor, nu cred să fie vreun arădean care să nu fi fost, sau să nu știe de Ocica, în scriere originală Ocska.
Scris de Flavius Ștețcu - Fiecare oraș are reperele lui, istorice, culturale, sau chiar mondene. Chiar dacă Aradul este un oraș al palatelor, nu cred să fie vreun arădean care să nu fi fost, sau să nu știe de Ocica, în scriere originală Ocska.

Trimite articolul

X

Locul acesta de promenadă, pentru mii de arădeni in fiecare duminică, s-a împletit cu istoria recentă a orașului. Iată ce ne spune tânărul Teodor Stoica, autorul impresionantului volum “Aradul de altădată”:

 

“Piața de vechituri a orașului Arad a funcționat inițial în zona străzii Tribunul Dobra. În anii de după încheierea celui de-al Doilea Război Mondial, comerțul cu vechituri a fost mutat mai întâi la marginea cartierului Pârneava (strada Pădurii), iar mai apoi în Piața UTA. La începutul anilor ’70, piața de vechituri a revenit pe strada Pădurii, activitatea ei fiind sistată spre finalul aceluiași deceniu. În cele din urmă, faimoasa „Ócska” a reapărut pe strada Pădurii, mai exact pe un teren aflat în fața penitenciarului. În ceea ce privește denumirea, deși s-ar putea crede că are legătură cu numele militantei comuniste Ocsko Terézia (nume purtat de strada Liviu Rebreanu înainte de ’89), în realitate provine de la „Ócska Piac” (denumirea în limba maghiară pentru „piață de vechituri”).”

Că are sau nu treabă, că vrea sau nu să cumpere ceva, arădeanul este atras la fiecare final de săptămână către celebra piață. Pentru unii a devenit deja un ritual și se jură că aici găsesc cei mai buni mici, sau cei mai buni cârnăciori. Alții vin doar pentru plimbare și cu speranța găsirii vreunui chilipir. Pentru foarte mulți însă, Oborul e locul de unde-și cumpără haine la prețuri derizorii. Nu e greu de ajuns la Ocska, e însă greu de parcat. Odată ajuns, intri într-o altă lume, una mai colorată și mai gălăgioasă, o lume de care parcă îți aduci aminte și de care ți-era dor, obișnuit cu calmul și plictiseala noilor magazine. Strigăte de promovare a propriilor produse se aud din zeci de piepturi, aici Black Friday e o dată la 15 minute. Auzi din stânga:

„Geci la 15 lei!”

Și imediat din partea dreaptă:

„Hanorace la 10 lei bucata!”

Campionul promoțiilor îți dă însă lovitura de grație 20 de metri mai încolo:

„A înebunit patronul, dă tot la 5 lei!”

Te oprești buimac și vezi o mulțime de oameni scotocind prin mormanele de haine second hand, aduse, mai mult sau mai puțin legal în România, cu tirurile.

Pe lângă haine, la Ocska găsești de toate: ceasuri și ochelari de soare, scule de tot felul, piese de mobilier sau decorative, bijuterii, oale, cuțite, perdele, biciclete, schiuri, electrocasnice, jucării, cărți, cărucioare și o mulțime de nimicuri, la care te uiți și te întrebi dacă le va cumpăra cineva vreodată. Vezi oameni cumpărând produse pe care le găsești la supermarketuri, la prețuri mai mari decât în magazin, pentru că le-a spus vânzatorul că sunt aduse din Germania și sunt de altă calitate. Dar cel mai important este că vezi oameni pe care nu i-ai mai văzut de multă vreme. Câte unii îți răspund stingheriți la salut, jenați de faptul că în ciuda șepcii și a ochelarilor de soare i-ai recunoscut și ai văzut unde își fac cumpărăturile.

Norul de fum pe care îl vezi și de care nu se sperie nimeni, marchează în mod balcanic aleea gusturilor. Mici, cârnați, fleici sau pulpe de pui, sfârâind îmbietor pe grătare cu cărbuni, sunt poate principalele motive care aduc majoritatea arădenilor la întâlnire duminică de duminică în această adevărată Agora a orașului. Cedezi ispitei. E deja aproape ora prânzului, iar mersul pe jos ți-a făcut poftă de mâncare. Acum mai ai doar de inventat o scuză bună care să explice lipsa de apetit la masa de duminică, pregătită de soacră. În drum spre ieșire cumperi cu 20 de lei tricoul ăla de firmă, care-ți trăgea cu ochiul de pe tarabă. Spălat și călcat o să fie ca nou, prietenii nu vor ști de unde-l ai, iar acum, ascuns sub geacă nu-l vede nimeni. Mai zăbovești puțin privind la cățeii scoși la vânzare în portbagajele mașinilor. Sunt extrem de frumoși, ce-ar fi dacă… Nu, nu, asta ar mai lipsi să te întorci și cu un câine de la piață.

Te îndrepți spre mașină felicitându-te că nu ai uitat să pui tichet, aici parcarea se plătește și în weekend. A fost o ieșire interesantă dar marfa nu prea e gustul tău, cam aglomerație, greu de parcat și cam mare gălăgia. Cu toate astea, ești conștient că vei reveni, ceva s-a lipit de sufletul tău și nici nu ai băut celebra cafă la Rockeru’. Și nici cârnăciori n-ai gustat. Doar mici. Dar ce mici…

FOTO | Ocska, evadarea de duminică a arădeanului

 

Trimite articolul

X
Taguri:
Arad ,
aradeni ,
duminica ,
evadare ,
Ocska ,
piata ,
piata de vechituri
23 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. ciorba says:
    March 3, 2024 at 6:29 pm

    pe vremea dictatorului Ceausescu auzeai tigancile “avem anti baby altele”tigari..blugi cafea..vai vai vai

    Reply
    • ftp says:
      March 4, 2024 at 1:04 pm

      Ai uitat de ‘ceasu’ si de ‘bateria’

      Reply
  2. Nicu says:
    March 3, 2024 at 6:46 pm

    Cand nu este nimic in acest satuc… ce sa faca lumea?
    In timpul saptamanii la munca, in weekend in magazine si piete.

    Reply
  3. Ioan says:
    March 3, 2024 at 7:24 pm

    Black Friday la fiecare 15 minute! Bună asta!!! Tot articolul e fain scris!

    Reply
  4. Leo says:
    March 3, 2024 at 7:26 pm

    Felicitari pentru articol. Mai vrem din astea din orasul nostru.

    Reply
    • de unde says:
      March 4, 2024 at 7:45 pm

      de unde atatea tone de imbracaminte sa nu mai zic de sutele de biciclete?

      Reply
  5. zorro says:
    March 3, 2024 at 10:52 pm

    Ce sa si faci in comuna Arad.

    Reply
    • Deveanul says:
      March 3, 2024 at 11:53 pm

      lasa ma, du-te tu in cloaca de cimisoara unde totul e distrus poate cel mai penibil oras din romania sau in clooj unde am stat 20 de ani si unde singurul parc din oras zici ca-i drum comunal

      Reply
      • Mirza says:
        March 4, 2024 at 1:44 am

        Lasa-l in pace, toti taranii aciuti pe aici numesc orasul asta sat sau comuna, de dorul vacilor de acasa.

        Reply
        • MarlboroMan says:
          March 4, 2024 at 6:41 am

          Exact:)))vorbește frustrarea din mintea lor,defapt,Aradul este printre cele 5 orașe frumoase și sigure din romanika…dar na…ce să zică și frustrarea din ei?că se trezesc in singura lor zi kibera de la takata,si nu au mall decit de la 9?..

          Reply
          • zorro says:
            March 4, 2024 at 12:14 pm

            Zi-i asta lui Ioan Crisan.

      • Florin says:
        March 4, 2024 at 6:09 am

        Ai mare dreptate

        Reply
      • Nicu says:
        March 4, 2024 at 11:03 am

        Nu e vorba doar de cum arata, e vorba de ce ai de facut, de activitatea institutiilor, de mentalitate. In afara de mall, nu avem nimic ce sa atraga tinerii. Politia e la fel de prezenta ca intr-un sat, ii vezi o data pe saptamana… in afara de faleza, mall si obor, nu este absolut nimic.
        Pana si ziarele nu prea au ce sa scrie despre Arad. Ia si vezi alte publicatii din alte orase, in fiecare saptamana au articole cu ce poti sa faci in acel oras, cu activitati in aer liber, concerte, etc… La noi de 2-3 ori pe an sunt astea…

        Reply
      • Stelica says:
        March 4, 2024 at 8:53 pm

        Tu chiar esti rupt de realitate, daca compari cele doua orase

        Reply
      • Emil Poc says:
        March 5, 2024 at 9:45 am

        Stimate domn,Parcul Central din Cluj-Napoca este cât un cartier din Arad.

        Reply
  6. 👀 says:
    March 4, 2024 at 9:00 am

    Pe vremuri mai era Oscka si pe Calea Timisori la intersesctie cu str Stefan Cel Mare, cine stie si e aradean si a aprins acele vremuri…. Nu se aminteste in articol ca scoti din buzunar si trei lei de persoana si plata inclusiv Duminica ptr masini ( sa fie si plata biletului de intrare si in celelate piete din Arad, daca tot se vrea ban gros ptr administratia pietelor ) ptr nu beneficiezi de nimic! Ce sa mai vorbim de spalarea cu apa si igienizare a acestei piete…. Toaleta se plateste, fanta publica de apa nu exista, mai ales vara la 35 de grade, doar cateva mese beneficiaza de copertine…. Rastele ptr biciclete nu mai exista sau insuficiente…. Aceasta e grija ptr cetateni aradului… De mizeria si praful din jurul acestei pietet nu se mai zice, cand e ploaie stagneaza apa in baltoce de metri buni, masina care sa spele si sa aspire acel praf nu a fost nici o data in acea zona! Taman ieri se impartea pliante si fluturasi si din partea unei formatiuni politice acolo unde era adunat un sfert din Arad, sa fie pestrita treaba pana la capat…

    Reply
  7. Skyman says:
    March 4, 2024 at 6:20 pm

    Sárácia la ea acasá… mai ráu ca pe timpul lui Ceascá prin anii ´80.
    Marfá de contrabandá, Bisnit atunci; Blugi Otteri… noi si le cumpárai
    si acum, Business… pardon cu marfä aruncatá de altii in container??

    Reply
  8. stefan rusu says:
    March 4, 2024 at 6:21 pm

    se mareste piata,piata de gros se va muta unde a fost cheresteaua,a fost construita o hala nou nouta,cu ajutorul dv sper sa aflu un raspuns la o intrebare ,poate stupida,de ce nu a fost relocata acolo hala demontata din piata catedralei? era complicat de adaptat sau ……e “maritata”

    Reply
    • Quiet says:
      March 4, 2024 at 7:02 pm

      Era jegoasa și depasita,poate și ruginita.Nu sunt în vreun partid.

      Reply
      • stefan rusu says:
        March 5, 2024 at 10:32 am

        jegoasa?adica?depasita?de ce anume era depasita?poate detailati pentru fraieri ca mine,altii se duc pe luna noi nu sintem in stare sa adaptam o nenorocita de hala,dar sintem in plina campanie de “economisire”

        Reply
    • ༼ つ ◕_◕ ༽つ says:
      March 4, 2024 at 7:12 pm

      Ma mir ca nu stiti, asa ar face oameni normali si cinstiti cum ganditi dv, dar parandaratul cum ar mai veni la partid? Doar la lucrari noi poti plusa cu bani la partid.

      Reply
  9. Onică says:
    March 4, 2024 at 6:46 pm

    De vind lo apucat și pe AMEȚITUL ăla de PRIMAR Popa Dorel să DISTRUGĂ Piața Pompierilori doar ca să fim OBLIGAT să plătim mai mult pentru intrare și că se află mai undeva departe de oraș nici nu am cam mai fost pe la PIAȚA DE VECHITURI fiindcă ăștia numai să tot SCUMPEASCĂ și să tot SCUMPEASCĂ intrarea că atîta știu tot și să trimită și POLIȚIA LOCALĂ pe acolo prin VIZITĂ ca să mai CONFISCĂ și ei din BUNURILE SĂRACILORI. Și nici nu prea mai este eu știu ce VECHITURI pe acolo că tot numai să se arunce la GUNOI atîta știu și ARĂDENII în ultimii timpi că de REPARAT ceva nimica că numai dacă ai AUTORIZAȚIE sau naiba știe ce le mai trece prin cap la cei care conduc ORAȘUL pentru cîștigul lor

    Reply
    • Ioan says:
      March 4, 2024 at 9:09 pm

      Minunat ai scris. Bravo!

      Reply
  10. Cele mai citite știri

    1
    1 Mai: Ziua Internațională a Muncii, de la defilări propagandiste la mici și grătare
    2
    Bulevardul se deschide din nou
    3
    Când bucătăria vorbește despre tine înainte să apuci să scoți un cuvânt
    4
    Nicușor Dan: Dacă PNL sau PSD va veni cu un guvern minoritar susținut de AUR, nu aș fi de acord
    5
    „Suntem în proporție de 90% salvați”
    6
    Surse: Liderii PNL, USR și UDMR discută miercuri pe tema unui Guvern minoritar
    7
    Directorul FBI: Trăgătorul care a provocat evacuarea lui Trump era înarmat cu o armă lungă
    8
    Drona rusească a fost detonată. A fost oprită circulația pe DN 26, în apropiere de locul exploziei
    9
    Cernobîl: 40 de ani de la cel mai grav accident nuclear din istorie
    10
    Consultări la Cotroceni/ Gavrilă: POT susține o formulă pro-occidentală, pro-americană. Ne disociem de comportamentul AUR

    Advertorial

    Când bucătăria vorbește despre tine înainte să apuci să scoți un cuvânt
    Există ceva aproape magic în felul în care o bucătărie bine gândită schimbă atmosfera întregii locuințe.

    România

    Nazare: România nu merită să piardă miliarde de euro din finanțări și fonduri. Românii au nevoie ca de aer de acești bani
    România nu merită să piardă brusc miliarde de euro din finanțări sau fonduri, așa cum risca în vara anului trecut, iar românii, în ciuda învrăjbirii alimentate azi din toate direcțiile, au nevoie ca de aer de acești bani și de acest loc în lume, a scris, miercuri, pe pagina sa de socializare, ministrul interimar al Finanțelor, Alexandru Nazare.

    Evenimente

    GALERIE FOTO
    Arădenii, invitați la deschiderea Ghioroc Summer Fest
    ARAD. Sâmbătă, 27 iunie, începe oficial ediția a XV-a a Ghioroc Summer Fest, eveniment devenit deja tradiție pe malul lacului Ghioroc.

    România

    PSD a decis să își asume guvernarea. Grindeanu - propunerea de premier
    Biroul Permanent Național al PSD a decis miercuri, în unanimitate, ca partidul să își asume responsabilitatea guvernării, iar președintele social-democraților, Sorin Grindeanu, să fie propunerea de premier.

    Local

    Arestat după ce și-a bătut soția și a amenințat că dă foc casei
    La data de 24.06.2026, procurorul din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Lipova a formulat o propunere de arestare preventivă față de inculpatul C.D., cercetat pentru săvârșirea infracțiunilor de lovire sau alte violențe în modalitatea violenței în familie, amenințare și distrugere. 1

    Local

    Penalizări record la Municipal. Tehnodomus plătește 51.658,38 lei pe zi
    Firma Tehnodomus este penalizată cu 51.658,38 lei pentru fiecare zi de întârziere a proiectului de modernizare a Spitalului Municipal, începând din data de 1 iunie. 2

    Local

    27 de intervenții pentru pompierii arădeni, în ultimele 24 de ore
    Pe lângă solicitările SMURD, pompierii au intervenit și pentru stingerea a două incendii de vegetație uscată care au afectat în jur de 500 de metri pătrați.

    România

    Cătălin Predoiu: Nu voi contesta o eventuală decizie a PNL de excludere. O voi lua ca atare
    Liberalul Cătălin Predoiu, ministru interimar al Afacerilor Interne, a declarat, miercuri, că nu va contesta o eventuală excludere a sa din PNL, arătând că e un „paradox” faptul că „cei care au votat un Guvern care includea liberali sunt considerați suspecți de neloialitate, dar votarea unui Guvern simplu PSD, chiar și cu condiții, este în regulă”.

    România

    Surse: Liderii PNL, USR și UDMR discută miercuri pe tema unui Guvern minoritar
    Președintele PNL, Ilie Bolojan, liderul USR, Dominic Fritz, și președintele UDMR, Kelemen Hunor, urmează să aibă discuții miercuri pe tema formării unui Guvern minoritar și a unei propuneri de premier, au precizat, pentru AGERPRES, surse politice. 1
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.