Unele preţuri cresc destul de mult. Ca atare, pentru eliberarea unui paşaport simplu temporar se va plăti 100 de lei contravaloare paşaportului (faţă de 84 de lei, cât era până acum), 100 de lei va fi tariful suplimentar, iar 32 de lei va reprezenta taxa consulară. În ceea ce priveşte paşaportul simplu electronic cu valabilitate de 5 ani se va achita 270 de lei contravaloarea paşaportului (faţă de 244 de lei) şi 32 de lei taxa consulară. Singurele paşapoarte la care taxele rămân neschimbate sunt cele electronice cu valabilitate de 3 ani pentru minorii sub 6 ani. Aici se va plăti suma de 244 de lei pentru contravaloarea paşaportului şi 32 de lei taxa consulară. „Modificările de tarif se vor produce doar pentru paşapoartele simple temporare, respectiv pentru paşapoartele simple electronice pentru persoanele în vârstă de peste 6 ani. Noile tarife sunt determinate de creşterea preţurilor percepute de Compania Naţională Imprimeria Naţională S.A., furnizorul blanchetelor de paşapoarte”, mai spun cei de la Prefectură.
Pasapoartele se scumpesc din 1 aprilie
Reactualizat la:
ARAD. Eliberarea paşapoartelor va costa mai mult din data de 1 aprilie. Informaţia a fost furnizată de către Instituţia Prefectului Arad. „Serviciul Public Comunitar pentru Eliberarea şi Evidenţa Paşapoartelor Simple informează că din data de 1.04.2013 vor intra în vigoare noi tarife pentru eliberarea paşapoartelor simple temporare sau simple electronice”, spun reprezentanţii Prefecturii.
Trimite articolul
XCele mai citite știri
România
Președintele Nicușor Dan a anunțat că a primit invitația de a participa la prima reuniune a Consiliului de Pace, care va avea loc la Washington, în data de 19 februarie, precizând că decizia privind participarea României va fi luată în urma consultărilor cu partenerii americani.
Mapamond
Raportorul special al ONU pentru teritoriile palestiniene ocupate, Francesca Albanese, consideră că planul administraţiei preşedintelui american, Donald Trump, pentru Gaza este opusul unei soluţii paşnice, fiind de fapt o continuare a epurării etnice sub o nouă mască diplomatică şi, din acest motiv, consideră necesară crearea unei coaliţii alternative la aşa-numitul Consiliu pentru Pace, informează sâmbătă EFE.
2
România
Noi trageri loto sunt programate duminică, fiind în joc reporturi care depășesc milioane de euro la Joker și Loto 6/49, ambele la categoria I.
Local
O traficantă de droguri din Arad, concubina unui alt traficant, care în 2024 a fugit de polițiști și a lovit două mașini ale Direcției de Operațiuni Speciale, a fost condamnată la închisoare.
2
Mapamond
Guvernul comunist din Cuba a decis vineri o serie de măsuri prin care încearcă să continue activitatea economică în ciuda embargoului petrolier impus tot mai strict de Statele Unite, după ce au preluat controlul asupra livrărilor de ţiţei din Venezuela, semnalează AFP şi dpa.
Ştiri sportive
Sâmbătă s-au dat primele cinci titluri la Jocurile Olimpice de iarnă 2026, de la Milano-Cortina, campionii câștigând în premieră medalia olimpică de aur. Elvețianul von Allmen a luat primul titlu pus în joc, la coborâre. Italia, Japonia și Norvegia au câte o medalie din fiecare metal.
Citiți principiile noastre de moderare aici!