aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
Local
Patron arădean, judecat pentru fals şi înşelăciune

Patron arădean, judecat pentru fals şi înşelăciune

De Alin Gherasim
la 22 September 2022 08:28
8 Comentarii

Patron arădean, judecat pentru fals şi înşelăciune

Deszăpezirea s-a soldat cu un proces pentru înşelăciune FOTO: FAN
22 September 2022 08:28
Deszăpezirea autostrăzii s-a lăsat cu un proces în care patronul firmei care a câştigat licitaţia este acuzat de înşelăciune.
Scris de Alin Gherasim - Deszăpezirea autostrăzii s-a lăsat cu un proces în care patronul firmei care a câştigat licitaţia este acuzat de înşelăciune.

Trimite articolul

X

ARAD. Nu şi-a plătit colaboratorii, iar acum a ajuns în faţa judecătorilor, fiind acuzat de înşelăciune şi fals. Patronul firmei Tredeco Holding, firmă abonată la contractele de deszăpezire de pe autostrada Nădlac-Arad-Timişoara Lugoj, este inculpat într-un dosar instrumentat de procurorii Parchetului de pe lângă Judecătoria Ineu, anchetatorii susţinând că acesta ar fi completat cu date nereale un bilet la ordin prin care a încercat să recupereze de la partea vătămată o sumă pe care considera că nu trebuia să i-o plătească. Firma pe care încerca să o lase fără bani nu avea suma disponibilă în cont, aşa că banca a raportat-o în Centrala Incidentelor de Plăți, măsură care a dus la blocarea conturilor societății și ale administratoarei acesteia, potrivit celor de la bihorjust.ro.

În plângerea care a fost depusă de administratoarea firmei vătămate împotriva lui Marius Iosif Cosma, cel care este patronul firmei Tredeco Holding, se arăta că reclamanta a încheiat cu arădeanul, în luna mai 2017, un acord de închiriere a unor utilaje care urmau să acţioneze pentru lucrările de deszăpezire ale autostrăzii. Asta, după ce Tredeco câştigase licitaţia organizată de Direcţia Regională de Drumuri şi Poduri Timişoara.

Pentru garantarea executării contractului, administratoarea și patronul de la Tredeco au încheiat o înţelegere prin care ambele firme și-au predat câte un bilet la ordin în alb, ce putea fi folosit în condiții stabilite de comun acord, spun cei de la bihorjust.ro.

Contractul dintre cele două firme s-a derulat normal până în sezonul de iarnă 2019-2020, susține partea vătămată. Potrivit plângerii acesteia, firma Tredeco ar fi trimis prin e-mail un contract subsecvent, datat 30 octombrie 2019, pe care administratoarea societății partenere l-a semnat, l-a trimis înapoi, dar nu ar mai fi primit exemplarul semnat de firma Tredeco.

Cu toate acestea, înțelegerea a continuat: firma care a închiriat utilajele a executat lucrările comandate de Tredeco și a emis facturi. Cele pentru lucrările efectuate în perioada noiembrie 2019 și ianuarie 2020 au și fost achitate.

Nu a mai plătit

În luna mai 2020, Tredeco a restituit către firma reclamantei cinci facturi pentru lucrări prestate între decembrie 2019 și martie 2020, cerând restituirea a aproape 210.000 de lei. În respectiva solicitare se menţiona faptul că între cele două firme nu fusese semnat un contract subsecvent sau un act adiţional. Aşadar, Tredeco spunea că firma păgubită, care are sediul în Bihor, a efectuat deszăpezirea autostrăzii fără a exista un contract în acest sens. Asta chiar dacă Tredeco stabilea zonele de intervenţie, precum şi numărul de utilaje pe care le solicita de la firma bihoreană, chiar în perioada în care se susţinea faptul că nu exista un contract.

În tot acest timp, au ajuns la scadență trei facturi în valoare de 710.000 de lei. „Arătând că Tredeco nu le-a achitat și nici nu ar fi avut vreo intenție să o facă, administratoarea subcontractorului a depus la bancă biletul la ordin primit în baza pactului cambial și a încasat toată suma ajunsă la scadență. Doar o singură factură, ce nu era scadentă în acel moment, a rămas neachitată”, se arată pe bihorjust.ro.

Marius Cosma este acuzat că, după două zile, ar fi completat cu date nereale biletul la ordin primit de la firma din Bihor și a scris în document suma de 710.000 de lei, care ar fi fost sume necuvenite care au intrat în posesia companiei subcontractoare.

Doar că firma din Bihor nu avea suma respectivă în cont, aşa că, potrivit legii, banca a raportat-o în Centrala Incidentelor de Plăți, ceea ce a dus la blocarea conturile acesteia. „Un raport de expertiză contabilă extrajudiciară depus de partea vătămată arată că prejudiciul suferit în acest fel se ridică la peste 740.000 de lei”, anunţă bihorjust.ro.

Nu recunoaşte fapta

Marius Cosma, patronul de la Tredeco, nu se consideră vinovat, şi spune că a introdus biletul la ordin pentru a recupera suma retrasă de administratoarea subcontractorului, în condiţiile în care, spune el, nu ar datora niciun ban companiei din Bihor, pentru că nu avea un contract valabil cu aceasta.

„Considerând că avea la dispoziție calea unei acțiuni în justiție pentru realizarea dreptului societății sale, Parchetul Ineu l-a trimis în judecată pe Marius Iosif Cosma, sub acuzațiile de înșelăciune și fals sub semnătură privată”, a mai scris bihorjust.ro.

Şi sechestru

După cum am precizat deja, dosarul se află pe rolul Judecătoriei Ineu, care a stabilit că următorul termen de judecată se va desfăşura în data de 27 septembrie. În acest proces, Marius Iosif Cosma are calitatea de inculpat, Tredeco Holding calitatea de parte responsabilă civilmente, iar Invent Trust are calitatea de parte civilă. În ceea ce priveşte firma Tredeco, aceasta îşi continuă activitatea de deszăpezire a autostrăzii, după ce, în 2020, a câştigat licitaţia aferentă unui acord-cadru valabil pentru o perioadă de patru ani. Asta chiar dacă judecătorii au decis să impună sechestru asigurător „asupra bunurilor mobile şi imobile, prezente şi viitoare aparţinând inculpatului Cosma Marius Iosif şi părţii responsabile civilmente Tredeco, până la concurenţa sumei de 730.560,38 lei”, după cum se arată în decizia Judecătoriei Ineu.

Trimite articolul

X
Taguri:
Arad ,
judecat pentru fals şi înşelăciune ,
Patron arădean ,
Tredeco Holding
8 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. Adrian says:
    September 22, 2022 at 9:06 am

    Specific capitalismului românesc, colaboratorii și partenerii încearcă sa se țepuiască pe unde pot! Din păcate nici justiția nu va face dreptate deplina, va judeca doar in numele legii nu și in spiritul legii! Strict pe documente fără sa verifice faptele in sine dacă sau efectuat serviciile sau nu, etc

    Reply
  2. Lucky says:
    September 22, 2022 at 9:15 am

    A dat spaga la primarie apoi s a considerat stapanul inelelor ..oricum Aceste firme de deszapezire sunt toata facute pe mafie vezi palcu de la inteco …..mafie politica

    Reply
  3. ACC says:
    September 22, 2022 at 10:17 am

    @Alin Gherasim : Prin simplul fapt ca se refuza un BO (bilet la ordin ) venit la plata, pentru ca asa se numeste neplata unui BO – refuz la plata- nu se blocheaza conturile unei societati. Singurul lucru care se intampla este raportarea acestui refuz la plata de catre banca in Centrala Incidentelor de Plati (C.I.P ). Blocarea conturilor societatii se face printr-o adresa de infiintare a unei popriri asupra disponibilitatilor banesti. Dar in articol nu se precizeaza asta.

    Reply
    • Craisorul zapezii says:
      September 22, 2022 at 8:30 pm

      A instituit propriri un executor

      Reply
  4. Anonim says:
    September 22, 2022 at 12:43 pm

    Cine stie pe cati io mai ars

    Reply
  5. Sofer says:
    September 22, 2022 at 5:09 pm

    Deszăpezire unde? Ca zăpadă n am mai în ultimii 5 ani.

    Reply
  6. Skyman says:
    September 22, 2022 at 6:49 pm

    Cineva i-a tinut spatele, un puliticean cu nume greu in ARAD…

    Reply
    • Lau says:
      September 23, 2022 at 9:14 am

      Pistru Eusebius i tine spatele

      Reply
  7. Cele mai citite știri

    1
    1 Mai: Ziua Internațională a Muncii, de la defilări propagandiste la mici și grătare
    2
    Patru hectare de teren sufocate de gunoaie, la Apateu
    3
    Daria Paliciuc, în competiţii
    4
    VIDEO| Mașină căzută într-o prăpastie pe Transfăgărășan
    5
    150 de pachete cu alimente distribuite persoanelor aflate în dificultate, prin grija Arhiepiscopiei
    6
    Bolojan: Olguța Vasilescu a sunat colegi din PNL să le spună ce trebuie să facă
    7
    Modificări în circulația mai multor trenuri care tranzitează Aradul
    8
    POLITIC. Studenții liberali au un nou lider
    9
    Trump crede că războiul din Ucraina e pe sfârșite și că nu are nevoie de ajutorul Chinei în ce privește Iranul
    10
    Jocurile de noroc, la mâna consilierilor locali: se va număra Aradul printre municipiile care spun NU acestei industrii?

    România

    VIDEO
    VIDEO| Mașină căzută într-o prăpastie pe Transfăgărășan
    O mașină a căzut într-o prăpastie pe Transfăgărășan după ce a fost lăsată neasigurată. Din fericire, nimeni nu a fost rănit, deoarece autoturismul era gol.

    România

    Bolojan, despre nominalizarea lui Veștea de către președintele Nicușor Dan: Veriga slabă, ca să spargi ceva
    Premierul interimar Ilie Bolojan, președinte al PNL, a declarat duminică seară, referitor la nominalizarea lui Adrian Veștea de către președintele Nicușor Dan pentru a forma un nou guvern, că el consideră această alegere ca fiind motivată de faptul că reprezintă 'veriga slabă' din partid.

    România

    PNL: Persoanele care figurează pe lista de miniștri în Guvernul Veștea se situează în afara partidului
    Partidul Național Liberal nu este parte a Guvernului Veștea și nu își asumă responsabilitatea politică pentru programul de guvernare propus, au transmis reprezentanții PNL. 1

    România

    Premierul desemnat Adrian Veștea a depus la Parlament lista Cabinetului și programul de guvernare
    Premierul desemnat Adrian Veștea a depus, duminică, la Parlament, lista Cabinetului și programul de guvernare pe care le propune.

    Local

    Fifor: Guvernul Veștea va trece. România nu mai poate fi ținută captivă de un interimat prelungit
    Deputatul Mihai Fifor, liderul organizației județene PSD Arad, a dat asigurări că Guvernul Adrian Veștea va trece de Parlament și a precizat că programul de guvernare a fost modificat și ajustat în urma solicitărilor social-democraților.

    România

    Peiu: Parlamentarii AUR nu vor vota Guvernul Veștea
    Parlamentarii Alianței pentru Unirea Românilor (AUR) nu vor vota Guvernul Veștea, a anunțat, duminică, liderul senatorilor AUR, Petrișor Peiu.

    Local

    FOTO
    Copaci doborâți de vânt și acoperișuri distruse, la Mănăștur
    Pompierii voluntari de la Vinga au intervenit în sprijinul oamenilor afectați de fenomenele meteorologice severe care au afectat localitatea.

    România

    PSD susține învestirea guvernului Veștea. Își asumă coordonarea a nouă ministere și a SGG
    Consiliul Politic Național al PSD a decis, în unanimitate, ca Partidul Social Democrat să participe la formarea unei majorități parlamentare care să susțină un nou Guvern. 2

    România

    PSD a decis să intre în Guvernul condus de Adrian Veștea
    PSD a decis, duminică, în ședința Consiliului Politic Național să susțină în Parlament învestirea Guvernului condus de Adrian Veștea și să participe la guvernare, potrivit unor surse politice.
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.