Potrivit unui comunicat de presă remis de Poliția Română „la data de 14 noiembrie, polițiștii Serviciului de Investigarea Criminalității Economice Argeș, sub coordonarea Parchetului de pe lângă Tribunalul Argeș, efectuează 13 percheziții domiciliare, pe raza judeţelor Argeş, Mureş, Neamţ, Arad, Călăraşi şi pe raza municipiului Bucureşti, la locuințele unor persoane și sediile unor societăți comerciale, bănuite de săvârșirea infracțiunii de evaziune fiscală în domeniul construcţiilor. Din cercetări a reieșit că, în perioada 2010 – 2012, cei în cauză ar fi înregistrat în evidenţa fiscală şi declarat organelor fiscale achiziţii fictive de bunuri şi servicii, cu scopul sustragerii de la îndeplinirea obligaţiilor fiscale. Prejudiciul cauzat bugetului consolidat al statului prin activitatea infracțională este de peste 3.200.000 de lei. 15 persoane vor fi conduse la sediul Inspectoratului de Poliţie Judeţean Argeş, pentru audieri”.
La acțiune participă poliţişti din cadrul inspectoratelor de poliţie judeţene Mureş, Neamţ, Arad, Călăraşi şi de la Poliţia Sectorului 2 Bucureşti.
Percheziții la Arad într-un dosar de evaziune fiscală cu un prejudiciu de peste 3 milioane de lei
Percheziții la Arad într-un dosar de evaziune fiscală cu un prejudiciu de peste 3 milioane de lei
Percheziții miercuri dimineața în Arad și alte patru județe, precum și în municipiul București, la locuințele unor persoane și sediile unor societăți comerciale, într-un dosar de evaziune fiscală cu un prejudiciu care se ridică la peste 3.200.000 de lei. 15 persoane vor fi audiate în această cauză.
Trimite articolul
XCele mai citite știri
România
Președintele Nicușor Dan a anunțat că a primit invitația de a participa la prima reuniune a Consiliului de Pace, care va avea loc la Washington, în data de 19 februarie, precizând că decizia privind participarea României va fi luată în urma consultărilor cu partenerii americani.
Mapamond
Raportorul special al ONU pentru teritoriile palestiniene ocupate, Francesca Albanese, consideră că planul administraţiei preşedintelui american, Donald Trump, pentru Gaza este opusul unei soluţii paşnice, fiind de fapt o continuare a epurării etnice sub o nouă mască diplomatică şi, din acest motiv, consideră necesară crearea unei coaliţii alternative la aşa-numitul Consiliu pentru Pace, informează sâmbătă EFE.
2
România
Noi trageri loto sunt programate duminică, fiind în joc reporturi care depășesc milioane de euro la Joker și Loto 6/49, ambele la categoria I.
Local
O traficantă de droguri din Arad, concubina unui alt traficant, care în 2024 a fugit de polițiști și a lovit două mașini ale Direcției de Operațiuni Speciale, a fost condamnată la închisoare.
2
Mapamond
Guvernul comunist din Cuba a decis vineri o serie de măsuri prin care încearcă să continue activitatea economică în ciuda embargoului petrolier impus tot mai strict de Statele Unite, după ce au preluat controlul asupra livrărilor de ţiţei din Venezuela, semnalează AFP şi dpa.
Ştiri sportive
Sâmbătă s-au dat primele cinci titluri la Jocurile Olimpice de iarnă 2026, de la Milano-Cortina, campionii câștigând în premieră medalia olimpică de aur. Elvețianul von Allmen a luat primul titlu pus în joc, la coborâre. Italia, Japonia și Norvegia au câte o medalie din fiecare metal.
Citiți principiile noastre de moderare aici!