ARAD. Peste 200 de persoane costumate in Mos Craciuni au alergat, sambata, dupa ce au donat jucarii pentru copiii nevoiasi, la Maratonului Mos Craciunilor. A fost cea de-a cincea editie a Mos Craciunilor, sub organizarea ARED.
Pentru primele 200 de persoane, ARED a asigurat costumele de Mos Craciun. Scopul maratonului a fost de a aduna cat mai multe jucarii si carti donate de catre participantii la maraton, pentru copiii nevoiasi. Trebuie precizat insa ca nu doar participantii la maraton au donat. Incet, incet cutia in care s-au adunat jucariile si cartile a devenit aproape neincapatoare.
“Este un eveniment caritabil. Am donat jucarii pentru copiii nevoiasi. Am ales sa particip deoarece s-au inscris si colegii mei de serviciu la maraton”, ne-a spus un Mos Craciun.
Un alt “mos” – ce a ales sa alerge alaturi de prietenii lui, ne-a spus ca “am adus cadouri pentru copiii nevoiasi si participam la maraton pentru ca este un alt mod de a ne simti bine impreuna”.
Mosul care reusit sa termine maratonul pe locul I a fost premiat cu 300 de lei, locul II si III fiind rasplatite cu 200, respectiv 100 de lei.
Peste 200 de Mos Craciuni la maraton
Costumati in Mos Craciuni, peste 200 de persoane de toate varstele s-au aliniat, sambata, la startul maratonului.
Trimite articolul
XCele mai citite știri
România
Scumpirile nejustificate la alimentele de bază au intrat în vizorul Antifraudei, care a sancționat comercianții cu aproape 18 milioane de lei în doar câteva luni.
România
Specialiștii din domeniul medical sunt sfătuiţi să raporteze autorităţilor apariția pe piață a unor siropuri de tuse care ar fi dus la moartea mai multor copii în India.
Local
Consiliul Județean Arad anunță că va edita o carte despre Valentin Voicilă, unul dintre liderii evenimentelor din 1989, de la Arad.
România
Președintele Agenției Naționale pentru Sport, Bogdan Matei a declarat, joi, pentru AGERPRES, că și-a depus demisia din funcție, decizia sa urmând să intre în vigoare începând cu data de 28 decembrie 2025.
România
Prețul lemnului va crește semnificativ de la începutul anului viitor, în timp ce autoritățile avertizează că neactualizarea valorii ar crea probleme în justiție și fiscalitate.
România
Premierul Ilie Bolojan și-a reiterat convingerea că persoanele cu dizabilități ar trebui să plătească impozit local, pentru a susține dezvoltarea infrastructurii în comunitățile în care trăiesc.
2
ARADON Sport local
Micuții elevi ai Liceului Teologic Penticostal Arad, coordonați de prof. Daniel Lazăr, și-au demonstrat talentul și ambiția la Cupa „Moș Crăciun" la fotbal, prima lor competiție.
Citiți principiile noastre de moderare aici!