Au vânat în afara perioadei legale, iar jandarmii au dat de urmele lor. Este vorba, se pare, de mai multe persoane care ar fi participat sâmbătă, 6 februarie, la o partidă de vânătoare într-o pădure aflată în apropierea localităţii Crocna din judeţul Arad. Partida de vânătoare a fost stricată de un echipaj de jandarmi din cadrul Detaşamentului de Jandarmi Sebiş. Jandarmii au dat, în pădure, peste un autoturism de teren care şi-a schimbat brusc direcţia când i-a văzut. Echipajul de jandarmi nu a reuşit să ajungă din urmă de autoturismul de teren, însă au descoperit leşul unui porc mistreţ şi a unui căprior. Potrivit reprezentanţilor Inspectoratului de Jandarmi Judeţean Arad „sâmbătă, 6 februarie, în jurul orei 15:00, un echipaj din cadrul Detașamentului de Jandarmi Sebiș a depistat într-o pădure aflată în aproprierea localității Crocna un autoturism de teren al cărui conducător auto, la vederea jandarmilor, a schimbat brusc direcția de mers. Jandarmii au pornit pe urmele mașinii de teren în pădure și au descoperit leșul unui porc mistreț și al unui căprior, având fiecare plagă împușcată. Jandarmii au întocmit actele de sesizare necesare organelor de urmărire penală”. Ancheta în acest caz a fost preluată de IPJ Arad în vederea identificării persoanelor implicate în acest dosar. Poliţiştii efectuează cercetări pentru că cele două animale au fost vânate în afara perioadei legale de vânătoare. Leşurile celor două animale împuşcate au fost predate către DSVSA.
Poliţia, pe urmele unor vânători
Poliţia, pe urmele unor vânători
Leşurile unui porc mistreţ şi a unui căprior au fost găsite în pădure lângă Crocna. Animalele au fost împuşcate.
Trimite articolul
XCele mai citite știri
Local
Relicva Sfântului Francisc de Assisi, adusă pentru prima dată în România, va ajunge în județul Arad la începutul lunii august. Credincioșii vor putea să i se închine atât la Chișineu-Criș, cât și în municipiu, în perioada 5-7 august.
Local
Cu aceşti bani se vor reabilita principalele două corpuri de clădire ale imobilului de pe Calea Aurel Vlaicu.
ARADON Sport local
Haideţi să o ajutăm pe straniera cu cele mai multe sezoane în tricoul galben și albastru, Brankica Hadzovic.
UT Arad
Antrenorul UTA-ei a spus că în maxim două săptămâni ei se vor pune pe „picioare”.
Mapamond
Emiratul Dubai va oferi reduceri și beneficii de până la 700 de euro rezidenților care își invită prietenii și familia în vizită, a anunțat miercuri biroul de presă al emiratului, în contextul în care sectorul turistic se confruntă cu dificultăți din cauza lunilor de război din regiune, informează AFP.
Mapamond
Preşedintele Volodimir Zelenski a declarat miercuri că general-maiorul Ihor Skibiuk îl va înlocui pe Andrii Hnatov în funcţia de şef al Statului Major General al Ucrainei, continuând astfel reorganizarea armatei, relatează Reuters.
Local
Nouă jardiniere amplasate pe Podul Decebal au fost distruse în noaptea de sâmbătă spre duminică. Primarul Călin Bibarț spune că acestea vor fi înlocuite și se încearcă identificarea autorilor.
România
Prețul mediu al combustibililor și lubrifianților pentru transportul personal în Uniunea Europeană a crescut cu 13,7%, în luna iunie 2026 comparativ cu luna iunie 2025, România fiind printre țările membre cu cele mai mari creșteri de prețuri în ritm anual, arată datele publicate miercuri de Eurostat.
Citiți principiile noastre de moderare aici!