aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
Local
POLITIC. Deputatul USR, Adrian Wiener: ,,PNL și PSD au împins România într-un colț”

POLITIC. Deputatul USR, Adrian Wiener: ,,PNL și PSD au împins România într-un colț”

De A.P.
la 9 June 2023 19:35
10 Comentarii

POLITIC. Deputatul USR, Adrian Wiener: ,,PNL și PSD au împins România într-un colț”

9 June 2023 19:35
Parlamentarul arădean atrage atenția că „datoria publică a depășit 50% din PIB”.
Scris de A.P. - Parlamentarul arădean atrage atenția că „datoria publică a depășit 50% din PIB”.

Trimite articolul

X

Adrian Wiener, deputat USR Arad, a transmis printr-un comunicat de presă că „atunci când Ciucă și Ciolacu spun că nu mai au bani pentru profesori au dreptate”. Parlamentarul arădean vine și explică: „Datoria publică a depășit 50% din PIB – peste 700 de miliarde. Deficitul bugetar la 5 luni a ajuns la 2,3% din PIB. <Gaura> estimată pare de 32 de miliarde. Dacă estimarea de deficit în legea bugetului era de 4,4% din PIB, proiecția deficitului bugetar la final de an, în aceste condiții, este de 6,7% din PIB – peste 106 miliarde de euro. Costul finanțării acestui deficit va fi, doar pentru 2023, de 240 miliarde de lei în împrumuturi și dobânzi”.

Mergând mai departe, Wiener este de părere că „PNL și PSD au împins România într-un colț”.

„PNRR-ul e compromis; multe jaloane sunt ratate; a doua tranșă de plată în valoare de 2,8 miliarde de euro a fost amânată; de a treia, condiționată de reforma sistemului de pensii și eliminării pensiilor speciale, nici nu poate fi vorba deocamdată. Ciucă nu știe cum să scape mai repede de guvernare și să se spele de mâini de dezastrul lăsat în urmă. Ciolacu a trecut pe <patriotism economic> și luptă împotriva făinii de greieri. Va activa propaganda și vuvuzelele și va găsi vinovații – războiul, criza energetică, seceta, USR-ul care a fost la guvernare 8 luni cu 5 miniștri; și pe care l-au dat afară tocmai pentru că s-a opus dezmățului bugetar și a insistat pe reforme structurale. Viziunea politică a unui guvern este codificată în Legea Bugetului; în fiecare an, o majoritate parlamentară votează bugetul acestei țări. Acolo sunt cuprinse prioritățile, perspectivele, proiectul de țară. În acest an bugetul a fost unul mincinos – o fraudă de proporții. Supraestimarea veniturilor și subestimarea cheltuielilor; minciuni asumate politic – toată lumea a știut, toți am atras atenția la acel moment”, punctează Adrian Wiener.

Parlamentarul USR transmite și că „e o minciună faptul că Educația și Sănătatea sunt prioritare; nu sunt și nu au fost niciodată. E scris în cifre – în Legea Bugetului au alocat în total 3,2% din PIB pentru Educație. În schimb, în același buget au încăput sutele de agenții și instituții parazit, miile de consilii de administrație saturate de clientelă de partid, acoperirea găurilor la sute de companii de stat cu pierderi, căpușate de zeci de ani; au încăput pensiile speciale, finanțări cu dedicație, investiții supraestimate”.

Concluzionând, Wiener spune:

„Ciucă și Ciolacu au dreptate: nu mai au bani pentru profesori. Au prădat tot ce s-a putut. Urmează să nu mai aibă bani nici pentru Sănătate; urmează greva Sanitas.

Rotativa pare a fi castana fierbinte de care se tem PNL și PSD. Unul se grăbește să predea dezastrul, celălalt se ferește să preia”.

Citește și:

POLITIC. Dorian Curcanu: „Prima victorie pentru salariile jucătorilor de fotbal, obținută printr-un proiect USR”

Trimite articolul

X
Taguri:
Adrian Wiener ,
datorie publica ,
deputat USR Arad ,
PIB ,
PNL ,
politic ,
PSD ,
romania
10 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. Petre says:
    June 9, 2023 at 8:41 pm

    Apropo, te-ai pregatit sa raspunzi pentru ce ai facut in pandemie, dle doctor?

    Reply
    • Radu says:
      June 9, 2023 at 9:39 pm

      Bravo . Foarte buna intrebare. Faimoasele izolete unde sunt ca s-au aruncat cu miliarde pe ele

      Reply
  2. usere says:
    June 10, 2023 at 10:09 am

    usr, astia erau aia care au intrat in guvern da si-au dat seama ca nu e locul lor acolo ? aia, nu ?

    Reply
  3. Tuluz-Lotrec says:
    June 10, 2023 at 1:02 pm

    Ai dreptate, doar ca nici voi nu sunteti mai buni. Sperante desarte pentru tara asta…

    Reply
  4. subscriu says:
    June 10, 2023 at 1:14 pm

    Stimabile Wiener, și acest PNNR este tot o îndatorare, vânzare și inrobirea poporului nostru inclusiv a țării noastre, o mare căpușă, + multe altele ce le faceți acolo. S-a saturat poporul de voi. Sunteti in aceasi groapa toti.

    Reply
  5. klaus says:
    June 10, 2023 at 2:16 pm

    Doctore , da de UDMR uitasi !!! Sau vrei sa devii ungur pe viitor ?

    Reply
  6. cetatean says:
    June 10, 2023 at 3:42 pm

    zici matale nenea doctorule de altii dar voi sunteti usa de biserica, este? /mai ales pe….sanatate/
    Mai bine te-ai intoarce la patul bolnavului /spital/ca se stie ca matale esti un medic f bun Lasa politica la altii.

    Reply
  7. You says:
    June 10, 2023 at 4:14 pm

    Și voi ați fost la guvernare și ce ați făcut?, pentru noi cei de rand nu pentru voi….
    Nu mai aruncați cu rahat în alții lumea va ales sa faceți ceva pentru noii unde va este rezultatul și aici nu vorbesc de PNL, PSD ,UDMR, USR…SAU ALTII, ba pentru tara asta și pentru oamenii din tara asta ce ați facut? răspundeți voi

    Reply
  8. Sandu says:
    June 11, 2023 at 12:59 pm

    Dar uita să spună ce au făcut este cînd a fost la guvernare

    Reply
  9. cinefil says:
    June 12, 2023 at 1:37 pm

    Fratele Wiener nefăcând altceva decat sa ne spuna ceea ce noi știam, un mare bezevenchi.

    Reply
  10. Cele mai citite știri

    1
    1 Mai: Ziua Internațională a Muncii, de la defilări propagandiste la mici și grătare
    2
    Ministerul Culturii îl felicită pe regizorul Cristian Mungiu și echipa filmului „Fjord”, aclamat la Cannes cu 12 minute de aplauze
    3
    Drumul dintre Făget și Arad, frezat și abandonat? Semnatarii petiției pentru reabilitarea DJ 682 critică CJ Timiș
    4
    Arădenii, invitați la deschiderea Ghioroc Summer Fest
    5
    Ucraina ar putea organiza alegeri prezidențiale în primăvara anului 2027
    6
    Plaja cu palmieri de la Ghioroc se deschide la finalul lunii. Jocurile pe apă, noutatea sezonului
    7
    Tanczos: Este nevoie de o prelungire a măsurii plafonării adaosului comercial la alimentele de bază
    8
    Consultări la Cotroceni. Chiriță: Parlamentarii Uniți pentru România vor susține o formulă de guvernare pe care președintele o va propune
    9
    Criză pe buget, la Vinga
    10
    UTA, peste FCSB în Superligă!

    Evenimente

    GALERIE FOTO
    Arădenii, invitați la deschiderea Ghioroc Summer Fest
    ARAD. Sâmbătă, 27 iunie, începe oficial ediția a XV-a a Ghioroc Summer Fest, eveniment devenit deja tradiție pe malul lacului Ghioroc.

    România

    PSD a decis să își asume guvernarea. Grindeanu - propunerea de premier
    Biroul Permanent Național al PSD a decis miercuri, în unanimitate, ca partidul să își asume responsabilitatea guvernării, iar președintele social-democraților, Sorin Grindeanu, să fie propunerea de premier.

    Local

    Arestat după ce și-a bătut soția și a amenințat că dă foc casei
    La data de 24.06.2026, procurorul din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Lipova a formulat o propunere de arestare preventivă față de inculpatul C.D., cercetat pentru săvârșirea infracțiunilor de lovire sau alte violențe în modalitatea violenței în familie, amenințare și distrugere. 1

    Local

    Penalizări record la Municipal. Tehnodomus plătește 51.658,38 lei pe zi
    Firma Tehnodomus este penalizată cu 51.658,38 lei pentru fiecare zi de întârziere a proiectului de modernizare a Spitalului Municipal, începând din data de 1 iunie. 2

    Local

    27 de intervenții pentru pompierii arădeni, în ultimele 24 de ore
    Pe lângă solicitările SMURD, pompierii au intervenit și pentru stingerea a două incendii de vegetație uscată care au afectat în jur de 500 de metri pătrați.

    România

    Cătălin Predoiu: Nu voi contesta o eventuală decizie a PNL de excludere. O voi lua ca atare
    Liberalul Cătălin Predoiu, ministru interimar al Afacerilor Interne, a declarat, miercuri, că nu va contesta o eventuală excludere a sa din PNL, arătând că e un „paradox” faptul că „cei care au votat un Guvern care includea liberali sunt considerați suspecți de neloialitate, dar votarea unui Guvern simplu PSD, chiar și cu condiții, este în regulă”.

    România

    Surse: Liderii PNL, USR și UDMR discută miercuri pe tema unui Guvern minoritar
    Președintele PNL, Ilie Bolojan, liderul USR, Dominic Fritz, și președintele UDMR, Kelemen Hunor, urmează să aibă discuții miercuri pe tema formării unui Guvern minoritar și a unei propuneri de premier, au precizat, pentru AGERPRES, surse politice. 1

    Local

    Examenul auto se va susține și în două sâmbete din iulie
    Deși programările la traseu au ajuns aproape la zi, Prefectura anunță organizarea a două sesiuni suplimentare de susținere a probei practice, în luna iulie.

    Local

    Canicula impune măsuri speciale pentru angajați
    Perioadele cu temperaturi caniculare impun măsuri speciale pentru asigurarea protecției angajaților.
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.