Consilierul local, Dorian Curcanu, a transmis un mesaj privind Revoluția din 1989. „M-am născut în 1989. Aveam doar trei luni când s-a strigat <Libertate> pe străzile României, iar regimul comunist a căzut. Nu am trăit în comunism și, sincer, nu știu ce înseamnă să îți fie teamă să vorbești liber, să nu ai curent, să îngheți de frig în casă iarna, să stai la coadă pentru o pâine sau să nu ai acces la informație, la un simplu televizor sau la cărți necenzurate. Am trăit toată viața mea în libertate. Tocmai de aceea, 22 Decembrie pentru mine nu este doar o zi din calendar, ci un moment în care simt nevoia să mă opresc din tot și să spun: mulțumesc. Mulțumesc celor care au avut curajul să iasă în stradă, să înfrunte frica, gloanțele și un regim care părea de neclintit. Avem azi libertatea să vorbim, să alegem, să visăm, să plecăm sau să rămânem. Dar libertatea vine și cu responsabilitate. Suntem datori să nu uităm și să ducem mai departe valorile pentru care alții au murit. Respect etern celor care și-au dat viața pentru ca noi să fim liberi. Să nu uităm niciodată”, a transmis Dorian Curcanu.
Trimite articolul
XSi cu păreri de rau . Regret faptul ca am ieșit in strada in 89. Fost angajat i.o.i arad
-
Nu cred că există regret pentru ceea ce s-a făcut. Poate o părere de rău că nu s-au împlinit acele dorințe.
Multumesc ca s a umplut tara de hoti care au vandut Romania pe bucati.. multumesc ca oamenii lucreaza 40 de ani si primesc o pensie in bataie de joc…multumesc ca toti care lucram suntem nevoiti sa platim din salariu tot ce au furat dragii nostri conducatori de al lungul anilor..multumesc celor care au omorat oameni si acum se plimba liberi printre noi
Papagalul a gráit… hai pupo pa Dana undeva… poate mai promovezi
Le mulțumesc frumos celor care trag ciolanul spre ei de 35ani….le mulțumesc frumos celor care au grijă că un om.dupa.ce a muncit o viață ,sa aibe o pensie cat mai mica,și le mulțumesc frumos celor care se îngrijesc de pensiile și salariile lor uriașe ,și ne la să pe noi muimea sa nu ne ridicăm (legal,nu prin vânzări de droguri,sau alte influențe politice)
Mulțumim din inima partidelor(exagerat de multe)cazare ne țin la limita existenței financiare.