aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
Local
POLITIC. Fifor: Fiecare oră în care Anastasiu mai ocupă o funcție publică - o piatră de moară de piciorul Guvernului

POLITIC. Fifor: Fiecare oră în care Anastasiu mai ocupă o funcție publică - o piatră de moară de piciorul Guvernului

la 26 July 2025 11:26
11 Comentarii

POLITIC. Fifor: Fiecare oră în care Anastasiu mai ocupă o funcție publică - o piatră de moară de piciorul Guvernului

26 July 2025 11:26
Președintele PSD Arad, deputatul Mihai Fifor, susține că fiecare oră în care vicepremierul Dragoș Anastasiu mai ocupă o funcție de demnitate publică este „o piatră de moară” de piciorul Guvernului.
Președintele PSD Arad, deputatul Mihai Fifor, susține că fiecare oră în care vicepremierul Dragoș Anastasiu mai ocupă o funcție de demnitate publică este „o piatră de moară” de piciorul Guvernului.

Trimite articolul

X

„A mai trecut o zi și ‘gurul’ reformei statului încă nu și-a dat demisia. Încă mai are dubii. Da, uluitor, Anastasiu rămâne bine-mersi cocoțat în vârful guvernului Bolojan, sfidând orice urmă de bun-simț și făcând praf, prin simpla sa prezență, toată credibilitatea cruciadei împotriva deficitului bugetar. Cine să mai creadă în bunele intenții ale Guvernului? Când cel trimis să reformeze statul este același care ani la rând a fost simbolul evaziunii fiscale și al corupției endemice din România? Mai trist e altceva: dacă obrazul gros al domnului Anastasiu îl ține bine lipit de scaun, premierul nu dă semne că are vreo intenție să facă ce trebuia din prima secundă: curățenie. Gospodărește. Așa cum îi place lui. Nu vedem nicio sprânceană încruntată, niciun glas tunător din partea domnului Bolojan. Nimic din aerul grav cu care face inimile gospodinelor să vibreze la televizor. Doar tăcere. Fiecare oră în care Anastasiu mai ocupă o funcție de demnitate publică este o piatră de moară de piciorul Guvernului”, a scris Mihai Fifor, sâmbătă, pe Facebook.

Potrivit acestuia, prezența sa riscă să pară o confirmare a faptului că, dincolo de lozinci și discursuri meșteșugite, reforma statului este doar „un spectacol ieftin, cinic și prost regizat”, pe seama românilor corecți și cinstiți din această țară.

„Dacă alegi să ții spatele unui om cu trecut penal și prezent rușinos, înseamnă că ți-l asumi cu tot cu faptele sale. Asta e regula. Lucrurile sunt simple, domnule Bolojan! Așadar, curaj! Pieptul înainte, glasul răsunător, sprânceana bine încruntată – și pa, Anastasiu! Reforma nu se face pe spinarea românilor cinstiți și nici pe banii unui stat pe care l-ai înșelat ani de zile. Se face, dacă e cazul, la tine acasă. Și, nu uita, reformatorule, când pleci ia-i cu tine și pe genialii pe care voiai să îi mufezi la tot ce înseamnă informații esențiale ale Guvernului României. Tot în numele ‘reformei’. Halal! P.S. Sunt absolut convins că toți partenerii noștri externi își fac cruce cu două mâini văzând cine face reforma în România. Și trag mai aproape castronul cu popcorn”, spune liderul PSD Arad.

În presă au apărut relatări că Dragoș Anastasiu, în calitate de om de afaceri, a fost martor în dosarul de corupție al fostei inspectoare ANAF Angela Burlacu, și ar fi recunoscut că a semnat un contract fictiv prin care s-au mascat plăți de mită către funcționara ANAF.

Vicepremierul Anastasiu a transmis că în dosarul de corupție privind funcționari ai ANAF nu a avut „niciun fel de avantaj juridic”, ci a fost doar martor, subliniind că a acceptat funcția pe care o deține în prezent și pentru că nu vrea ca „alți antreprenori români să mai fie subiectul unui astfel de abuz de putere din partea unor angajați ai statului”.

„În spațiul public au apărut informații despre implicarea mea într-un dosar de corupție care viza mai mulți funcționari ai ANAF. Pe scurt: În dosar am fost martor, nu denunțător. Nu a existat nicio acțiune împotriva mea, nu am avut niciun fel de avantaj din punct de vedere juridic, iar în dosar au fost implicate și alte societăți comerciale care au fost în aceeași situație. Nu am avut niciodată nicio condamnare penală. Context: Unul cunoscut, din păcate, de prea mulți antreprenori, mai ales în vremurile acelea de acum 15-17 ani. Unii funcționari ai statului român care presau și chiar șantajau firmele, ‘recomandând’ soluții de tip contract de consultanță cu o firmă pusă pe tavă de funcționar pentru a corecta așa-zisele nereguli descoperite în urma controalelor”, a afirmat Dragoș Anastasiu, vineri, într-o postare pe Facebook.

Sursa: AGERPRES

Trimite articolul

X
Taguri:
acuzatii ,
Dragoș Anastasiu ,
Mihai Fifor ,
PSD Arad ,
romania ,
vicepremier
11 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. Victor says:
    July 26, 2025 at 11:44 am

    Bine si corect zici, dar de camarazii tai penali nu tin minte sa fi zis nimic. Esti loial sau ipocrit?

    Reply
  2. anonim says:
    July 26, 2025 at 11:46 am

    😂😂😂😂😂😂

    Mama , mama ! cine sa gasit sa faca circ ! clovnul de servici a aradului ! un neica nimeni incapabil sa isi tina coloana dreapta , daca Anastasiu este vinovat , da ! sa se demonstreze si sa fie eliminat imediat , insa atata timp cat au trecut atatia ani , pe la guvernare s au perindat atatea guverne , majoritatea din pacate PSD ste iar Anastasiu a ramas bine merci , cam da cu virgula ca ar fi avut cu ce sa l acuze , dar cum am spus , daca se poate dovedi , afara ! insa ce ma amuza e faptul ca un neica nimeni , in incopetent in toata activitatea lui , se gaseste sa arunce semne de intrebare asupra atei persoane , dar na ! de ani de zile acest limbric e ales de alegatorii PSD , deci ce pretentii poti avea de la acesti alegatori cand vad ca alesul lor e un ratat din toate pct de vedere , insa ei continua sa l trimita in parlament ????

    Fifore , tu tot ce poti si toata performanta ta in toata ,, activitatea ,, ta , a fost si este de a cara gentute , posetele , asa cum ii carai gentuta lui Dancila ! 😂😂😂
    Poate cineva sa enumere cate luari de cuvant are acest limbric in toti anii cat a dormit in parlament ??? cate prezente ? cate proiecte de lege ??? …. Fifore !!! tu esti un zero barat , un incapabil din toate pct de vedere

    Reply
  3. Valea real 100% says:
    July 26, 2025 at 1:07 pm

    Anastasiu și Bolojan Fantomas groparii sistemului educațional. Iar sinistrul David, bomboana de pe coliva educației românești!

    Reply
  4. helmut says:
    July 26, 2025 at 3:37 pm

    acest fifor este presul lui Falca de 10 ani.
    nu te mai crede nimeni, pleaca in Oltenia

    Reply
    • anonim says:
      July 26, 2025 at 10:04 pm

      😂😂 Fifor presul lui Falca ? ba PSD ist sub acoperire , nu acest fifor il pupa in fund pe Dragnea , nu acelasi Fifor o lingea in dos pe Dancila ??? ce naiba , nu ti mai recunosti colegu de partid , ieri l ai votat si acum il faci pres ???
      😂😂😂

      Reply
  5. Bibi says:
    July 26, 2025 at 7:39 pm

    Poziție corectă aici, chiar daca cu tentă electorală. Dar omul din proximitatea dvs la nivel politic arădean și inculpat pentru fapte de corupție? Pe similitudine nu trebuie tratat la tel?

    Reply
  6. Petru says:
    July 26, 2025 at 9:31 pm

    Tu ești o piatra de moara pentru PSDArad.Singura ta activitate este ca la 4 ani te pui primul pe lista și ești ales parlamentar fără nici un merit.Oare arădenii social democrați chiar nu sunt în stare sa-si aleagă un președinte si-l accepta pe acest intruși?

    Reply
  7. Arădean says:
    July 26, 2025 at 9:51 pm

    Dar de Ciolacu, Grindeanu divediti in cazul Nordis și care aveau functii la aceea data, de ce nu ziceti nimic d-le Fifor?

    Reply
    • Expertologul says:
      July 26, 2025 at 10:55 pm

      pentru ca trebuie sa lasam justitia sa isi faca treaba. Trebuie sa avem incredere, aici nu suntem in rusia matale sa facem abuzuri. Daca sunt vinovati, o sa plateasca. Am incredere in justitie!

      Reply
  8. gabi says:
    July 26, 2025 at 11:29 pm

    Dl Fifor e o gluma de politician

    Reply
  9. Etc says:
    July 27, 2025 at 7:58 pm

    S-a trezit lupul moralist…

    Reply
  10. Cele mai citite știri

    1
    INFORM MEDIA PRESS angajează: DISTRIBUITORI DE PRESĂ
    2
    Adolescent de 14 ani, salvat de echipa medicală a Spitalului Județean după un accident rutier grav
    3
    Trei ani de protecție: implantul contraceptiv care poate schimba destine
    4
    Paletă de argint la Cupa României
    5
    Amenzi de aproape un milion de lei pentru depășirea tonajului 
    6
    Două persoane rănite într-un accident pe A1, în apropiere de Nădlac
    7
    Fostul vicepreședinte american Dick Cheney a încetat din viață la vârsta de 84 de ani
    8
    În fața tarifelor lui Trump, Canada prezintă un buget istoric, pentru a da un nou suflu marilor proiecte
    9
    A doua zi de „Jupiter” la Arad: fake-uri și taxe neplătite
    10
    Patru tineri din Pilu, reținuți după ce au distrus mai multe morminte

    Mapamond

    Asistenţii conversaţionali bazaţi pe AI sunt capabili să schimbe părerile alegătorilor, dezvăluie două studii ştiinţifice
    Asistenţii conversaţionali bazaţi pe inteligenţa artificială (AI) pot fi deosebit de convingători în a determina un alegător să îşi schimbe afilierea politică, chiar şi atunci când aceste programe informatice se bazează pe informaţii eronate, potrivit concluziilor formulate în două studii ştiinţifice publicate joi, informează AFP.

    România

    Alegeri, vedete și jucării virale: ce au căutat românii pe Google în acest an
    Google a făcut publice listele cu cele mai populare căutări ale românilor în anul 2025, iar rezultatele reflectă atât interesul pentru evenimentele majore din societate, cât și pentru divertisment și trenduri internaționale.

    Local

    12 biserici arădene sunt ocrotite de Sfântul Ierarh Nicolae
    Sărbătorit mâine, 6 decembrie, Sfântul Nicolae este unul dintre cei mai populari sfinţi ai creştinătăţii.

    România

    Oana Țoiu: Benzinăriile Lukoil pot funcționa legal până în aprilie 2026
    Benzinăriile Lukoil pot funcționa legal, pot plăti salarii și achiziționa stocuri până în aprilie 2026, a precizat, joi, ministrul Afacerilor Externe, Oana Țoiu. 3

    Mapamond

    Media despre noile discuții americano-ucrainene în Florida. De fapt delegației Kievului i se va comunica ce au discutat Witkoff și Kushner cu Putin
    Responsabili americani și ucraineni urmează să poarte noi discuții joi în Florida pentru a încerca să găsească o soluție negociată la războiul declanșat de Rusia în Ucraina, într-un moment în care Washingtonul a relaxat sancțiunile împotriva companiei petroliere ruse Lukoil, relatează AFP. 4

    Mapamond

    Putin: Negocierile cu SUA privind Ucraina sunt complexe, dar este nevoie de implicare
    Președintele rus Vladimir Putin a declarat joi, într-un interviu difuzat de un post de televiziune indian la începutul vizitei sale oficiale în India, că negocierile cu privire la încheierea războiului în Ucraina aflate în desfășurare cu SUA sunt „complexe”, dar pentru reușita acestora este nevoie de implicare, nu de obstrucționarea lor, după ce anterior el a acuzat aliații europeni ai Ucrainei că fac tot posibilul să împiedice acest proces, relatează AFP. 3

    România

    Președintele Dan retrimite în Parlament legea privind combaterea extremismului
    Legea privind combaterea extremismului a fost trimisă la reexaminare de către președintele Nicușor Dan, acesta apreciind că actuala formă a actului normativ ar putea duce la 'amplificarea tensiunilor'. 2

    România

    Rezultatele extragerilor Loto
    Rezultatele extragerilor loto din data de 04-12-2025 sunt următoarele:

    România

    Ce au căutat românii pe Google în 2025 - păpușa Labubu, kendama sau idei de afaceri
    Păpușa Labubu, kendama, idei de afaceri, dar și trecerea în neființă a unor persoane publice s-au aflat în topul căutărilor din 2025 pe Google, conform unei statistici publicate, joi, de către companie. 1
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.