aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
Local
POLITIC. Vlad Botoș: „Republica Moldova - pericole pentru viitor”

POLITIC. Vlad Botoș: „Republica Moldova - pericole pentru viitor”

De A.P.
la 23 February 2024 08:41
7 Comentarii

POLITIC. Vlad Botoș: „Republica Moldova - pericole pentru viitor”

23 February 2024 08:41
Europarlamentarul USR, Vlad Botoș, atrage atenția asupra securității din Republica Moldova.
Scris de A.P. - Europarlamentarul USR, Vlad Botoș, atrage atenția asupra securității din Republica Moldova.

Trimite articolul

X

Începerea procesului de aderare al Republicii Moldova la Uniunea Europeană atrage atenția și asupra securității Republicii Moldova. Europarlamentarul USR, Vlad Botoș, a punctat:

„Situația Republicii Moldova este extrem de complicată în acest moment. Știm că Rusia este în plină campanie expansionistă, iar mentalitatea de mare imperiu este din ce în ce mai prezentă în comunicatele oficiale, în acțiunile și planurile Rusiei. Dacă România și celelalte state foste comuniste din Europa de Est sunt în siguranță datorită apartenenței la Uniunea Europeană și la NATO, Republica Moldova este într-o situație extrem de precară. Nu uit nici un moment că moldovenii sunt români ca trecut, ca limbă și cultură, dar că ne-am pierdut unii de ceilalți după al Doilea Război Mondial. Pentru mine fiecare cetățean din Republica Moldova merită aceleași șanse pe care le avem și noi, românii. Pentru mine siguranța fraților noștri, pentru că sunt cu adevărat frații noștri, este deosebit de importantă și cred că aceasta simte orice român adevărat”.

În continuare, Botoș este de părere că „pericolul în care se află această țară mică vine din curajul lor, al moldovenilor de peste Prut, de a spune că vor să fie independenți, că vor să fie o democrație reală, că vor să se desprindă de Rusia, că vor să se îndrepte spre Uniunea Europeană, să fie frați cu noi în alt fel, în singurul fel care se poate în acest moment”.

De asemenea, Vlad Botoș transmite că este „îngrijorat de manevrele politice pe care Rusia le face acum în Transnistria”.

„Îmi doresc să nu simțim durerea pe care au simțit-o cei care au cedat jumătate din Europa pe mâinile lui Stalin, însă pentru a putea să salvăm Republica Moldova trebuie să dăm un vot puternic forțelor democratice din România și din Uniunea Europeană. Partidele susținătoare ale lui Putin trebuie să fie puternic taxate de alegători, iar cei care credeau că votul nu contează, trebuie să se implice, dacă nu pentru încrederea totală într-un partid politic, măcar pentru valorile democratice, pentru libertate și pentru datoria pe care o are orice cetățean de a lupta cu dictatura, de a apăra ceea ce au cucerit tinerii din Timișoara și București în 1989. Pericolul unui extremism care dorește instaurarea dictaturii în Europa de Est este mare și depinde doar de noi să-l oprim”, a concluzionat Botoș.

Trimite articolul

X
Taguri:
europarlamentar USR ,
pericole ,
politic ,
Republica Moldova ,
uniunea europeana ,
vlad botos ,
Vladimir Putin
7 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. Varza de Bruxelles says:
    February 23, 2024 at 9:26 am

    Ce tot o dai cu politica externa? Spune ce ai facut pentru aradenii care te-au trimis pe functia pe care esti.

    Reply
    • aradean says:
      February 23, 2024 at 11:49 am

      Nu a facut nimic dar o sa faca daca il votam. Poate peste doua mandate dar o sa faca. Am eu asa o presimtire…

      Reply
  2. Cetatean says:
    February 23, 2024 at 9:41 am

    D-l Botos nu mai este eurodeputat din partea Romaniei ? Sau este un AUR-ist mascat ? Nu de Romania trebuia sa aiba grija fata de rechinii de la Bruxelles, care distrug agricultura din tara noastra ? Ce intelege dansul prin “extremism” ? Eu cred ca cei care sustin independenta tarii nostre sunt extremisti ?

    Reply
  3. Skyman says:
    February 23, 2024 at 11:15 am

    O nouá bágare de seamá gen BURTOS-ul??
    Un selfie cu Maia Sandu nimic… asa ptr. colectia personalá.

    Reply
  4. Anonim says:
    February 23, 2024 at 11:38 am

    Bă, ce ai făcut concret pt. cetățeanul din România? Ca exemplu concret, ce ați făcut voi concret la ,,Brucsăl” pt. eliminarea pensiilor și site-urilor speciale?
    La fel de impostori ca tine , v.b., sunt și consilierii locali ai usr, aveți doar grija câinilor și susțineți prin abținerea de la vot toate tunurile imobiliare ale pnl-psd-pmp-udmr.

    Reply
  5. eroare says:
    February 23, 2024 at 1:18 pm

    Cam neinspirat titlul articolului,ca ar sugera faptul ca Moldova ar constitui pericole pentru viitor… Sau poate domnul deputat,sau ce o fi fiind,stie el ceva ??

    Reply
  6. eumu says:
    February 24, 2024 at 6:41 am

    Ce zici aici?,; ” Dacă România și celelalte state foste comuniste din Europa de Est sunt în siguranță datorită apartenenței la Uniunea Europeană și la NATO”??????. La care țări te referi cum că ar fi în siguranță? și mai ales în asemena aliante bolnave. Trebuia sa se oprească definitiv producția de armament cu condiția ca la conducerea fiecărei țări sa fie o persoana cu capul pe umeri. Acuma sunt niște “copii bolnavi” care se joaca de’a viața.

    Reply
  7. Cele mai citite știri

    1
    INFORM MEDIA PRESS angajează: DISTRIBUITORI DE PRESĂ
    2
    Un șofer și instructor auto, reținuți de polițiștii arădeni
    3
    Sportivii CSŞ Gloria Arad, premiaţi
    4
    Spanioli prinși cu droguri, în Arad
    5
    Antrepozitul Andrényi: lucrări „de conservare” transformate în șantier continuu
    6
    20 de ani de la sfințirea Bisericii Reformate Gai
    7
    Arădence la festivalul de modă de la Piteşti
    8
    Explozie în Rahova: Distrigaz, acuzată de distrugere din culpă. Nu a întreţinut în condiţii de siguranţă sistemul de distribuţie a gazelor
    9
    Viceprim-ministrul Oana Gheorghiu a depus jurământul la Palatul Cotroceni
    10
    Expun bustul primului director al Spitalului Județean Arad

    România

    Reacție a judecătorilor din CSM: Referendumul propus de președinte nu este prevăzut de dispozițiile legale
    Exercitarea atribuțiilor constituționale de către autoritățile publice trebuie să se realizeze cu respectarea strictă a principiului separației și echilibrului puterilor în stat, astfel cum este consacrat de Constituție, precizează duminică judecătorii din CSM, ca reacție la inițiativa președintelui Nicușor Dan de a organiza un referendum în cadrul corpului magistraților.

    Local

    Polițiștii și jandarmii au desfășurat activități preventive în cinci școli din Arad
    Acțiunile au vizat prevenirea faptelor antisociale, combaterea traficului și consumului de substanțe interzise, precum și creșterea gradului de siguranță în rândul elevilor.

    România

    Administrația Prezidențială: Legile justiției - efecte asupra echilibrului intern al puterii și asupra independenței funcționale a judecătorilor
    Legile justiției adoptate în anul 2022 au reconfigurat profund structura de conducere a instanțelor de judecată, cu efecte directe asupra echilibrului intern al puterii și asupra independenței funcționale a judecătorilor, reiese din analiza scrisorilor magistraților publicată, duminică, de Administrația Prezidențială.

    România

    Administrația Prezidențială: Observațiile magistraților par să descrie vulnerabilități structurale ale sistemului de justiție
    Observațiile transmise de magistrați Administrației Prezidențiale nu par să descrie incidente izolate, ci un cumul de vulnerabilități structurale ale sistemului de justiție care, în lipsa unor corecții, ar fi condus la erodarea independenței interne a magistraților (în special în cazul judecătorilor), a calității actului de justiție și a încrederii publice, se arată în concluziile analizei scrisorilor magistraților publicate duminică.

    România

    Rezultatele extragerilor Loto
    Rezultatele extragerilor loto din data de 21-12-2025 sunt următoarele:

    România

    Administrația Prezidențială: Peste 250 de magistrați de la 27 de instanțe și 14 parchete au răspuns invitației publice, lansată de Președintele României
    Peste 250 de magistrați activi sau retrași din activitate de la 27 de instanțe și 14 parchete din țară au răspuns invitației publice care a fost lansată de Președintele României, pe fondul dezbaterilor publice privind sistemul de justiție, al pozițiilor divergente exprimate la nivel instituțional în sistemul de justiție, a luărilor de poziție din rândul societății civile și mass-media, reiese din analiza publicată, duminică, de Administrația Prezidențială.

    Local

    VIDEO
    Trafic îngreunat pe autostrada A1, în zona nodului rutier Margina
    Potrivit autorităților, în momentul de față s-a format o coloană de 11 kilometri pe sensul Nădlac–București. Șoferii sunt sfătuiți să aleagă rute alternative.  2

    Local

    Spitalul Județean: Rezultate încurajatoare pentru doi pacienți cu Parkinson, după terapia asistată de dispozitiv
    Terapia a contribuit la îmbunătățirea mobilității, la creșterea nivelului de funcționalitate și la redobândirea unei relative independențe, în cazul a doi pacienți internați la Spitalul Județean Arad.

    Local

    VIDEO
    Haine contrafăcute, în Piața Obor
    Jandarmii arădeni au depistat duminică, la Obor, un bărbat care avea la vânzare articole vestimentare purtând inscripții identice sau similare cu mărci înregistrate. 2
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.