aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
Local
Pregătesc amenzi uriaşe pentru gunoaiele din Arad

Pregătesc amenzi uriaşe pentru gunoaiele din Arad

De Alin Gherasim
la 29 October 2024 08:20
4 Comentarii

Pregătesc amenzi uriaşe pentru gunoaiele din Arad

Amenzi uriaşe pentru abandonarea deşeurilor în parcările drumurilor judeţene FOTO: FAN
29 October 2024 08:20
Până la 70.000 de lei va fi amenda pentru cei care aruncă gunoaie în parcările de pe drumurile judeţene.
Scris de Alin Gherasim - Până la 70.000 de lei va fi amenda pentru cei care aruncă gunoaie în parcările de pe drumurile judeţene.

Trimite articolul

X

Consiliul Judeţean Arad pregăteşte o hotărâre prin care se doreşte pedepsirea aspră a celor care aruncă gunoaie pe marginea drumurilor judeţene şi în parcările acestora. Totul a pornit de la un control al Gărzii de Mediu, care a avut loc în luna august a acestui an şi în urma căruia Comisariatul de Mediu Județean Arad a dispus adoptarea unei hotărâri a Consiliului Județean Arad privind aprobarea măsurilor necesare pentru interzicerea abandonării, aruncării necontrolate a deşeurilor sau gestionării neconforme cu ierarhia deşeurilor. Drept urmare, cei de la CJA au întocmit un proiect de hotărâre care va fi supus votului în viitoarea şedinţă. Iar, după ce acest proiect va produce efecte, cei care aruncă deşeuri pe marginea drumurilor judeţene vor fi sancţionaţi cu amenzi uriaşe.

„Astfel, abandonarea, aruncarea şi gestionarea neconformă cu ierarhia deşeurilor pe terenurile aflate în domeniul public și privat al județului Arad, constituie contravenţie şi se sancţionează cu amendă contravenţională de la 30.000 lei la 45.000 lei pentru persoanele fizice și de la 50.000 lei la 70.000 lei pentru persoanele juridice. Contravenientul are obligația de a suporta cheltuielile legale de curățarea și refacerea mediului, de transport, valorificare, recuperare/reciclare, eliminare a deșeurilor și pe cele legate de acțiunile întreprinse pentru identificarea sa”, se arată în proiectul care va intra în vigoare, cel mai probabil, din luna noiembrie.

În acelaşi proiect de hotărâre se mai arată faptul că vor fi o serie de autorităţi care vor putea să constate şi să aplice aceste amenzi uriaşe:

„Constatarea contravenţiilor şi aplicarea sancţiunilor se realizează, după caz, de comisari şi persoane împuternicite din cadrul Gărzii Naţionale de Mediu, Gărzilor forestiere, autorităţilor administraţiei publice locale, poliţiei locale, precum şi de către ofiţeri şi agenţi de poliţie din cadrul Poliţiei Române, respectiv de ofiţeri şi subofiţeri din cadrul Jandarmeriei Române, conform atribuţiilor stabilite prin normele juridice în vigoare”.

Atât cuantumul amenzilor, cât şi modul de aplicare a acestora este prevăzut de legislaţia din domeniu, respectiv de Ordonanţa de Urgenţă a Guvernului 92/2021, cu modificările şi completările ulterioare.

Camere de supraveghere
Cum vor fi prinşi cei care abandonează deşeuri în parcările drumurilor judeţene? În primul rând, se doreşte prinderea în flagrant a acestora. Însă, cum nimeni nu poate să stea de pază în parcări 24 de ore din 24, s-a decis realizarea unui sistem de supraveghere video. Însă aceasta nu este singura măsură vizată.

„Prin adoptarea acestei hotărâri județul Arad va avea posibilitatea de a implementa măsurile adoptate cu un impact semnificativ asupra mediului, în vederea menținerii unui mediu curat, prin interzicerea abandonării, aruncării necontrolate a deşeurilor sau gestionării neconforme cu ierarhia deşeurilor, pe terenurile aflate în proprietatea publică și privată a județului Arad. În acest sens, se stabilesc următoarele măsuri pentru prevenirea abandonării și aruncării necontrolate de deșeuri pe terenurile aflate în proprietatea Județului Arad: Instalarea de mijloace de supraveghere video în zona parcărilor aflate în proprietatea Județului Arad, situate în extravilanul localităților; Amplasarea de materiale informative în zona parcărilor aflate în proprietatea Județului Arad, situate în extravilanul localităților, în scopul informării populației cu privire la sancțiunile aplicabile în cazul nerespectării interdicției privind abandonarea și aruncarea necontrolată a deșeurilor pe terenurile aflate în proprietatea Județului Arad; Efectuare de controale periodice pentru verificarea stării de curățenie a terenurilor aferente drumurilor aflate în proprietatea Județului Arad, situate în extravilanul localităților. Controalele se efectuează de către personalul desemnat de Președintele Consiliului Județean Arad, lunar sau ori de câte ori este sesizată prezența de deșeuri pe terenurile aflate în proprietatea Județului Arad; Încheierea de contracte de prestări servicii pentru salubrizarea periodică a terenurilor aferente drumurilor aflate în proprietatea Județului Arad, situate în extravilanul localităților”, se arată în documentele Consiliului Judeţean Arad.

În 31 octombrie
Proiectul de hotărâre care se referă la amendarea drastică a celor care aruncă ilegal gunoaie pe marginea drumurilor judeţene şi în parcările acestora va intra la votul consilierilor judeţeni în şedinţa Consiliului Judeţean programată pentru data de 31 octombrie. Cu siguranţă, hotărârea va fi adoptată, urmând ca, după cum am precizat mai sus, din luna noiembrie să producă efecte. Aşadar, cei care se debarasează de deşeuri în parcări vor plăti zeci de mii de lei pentru gestul lor.

Trimite articolul

X
Taguri:
amenzi ,
amenzi uriase ,
Arad ,
aruncă gunoaie ,
Consiliul Judetean Arad ,
drumuri judetene ,
gunoaie ,
Până la 70.000 de lei ,
parcari ,
Pregătesc amenzi uriaşe
4 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. ION says:
    October 29, 2024 at 10:08 am

    Puneti camere de filmat in parcari.In parcarea dintre Covasant si Siria acolo arunca oamenii masini de gunoaie,chiar si mobila gasesti.Cand este prins confiscata si masina sau cu ce cara.

    Reply
  2. aradean says:
    October 29, 2024 at 11:00 am

    Inițiativa buna dar tardivă .Amenzile astea mari trebuia date acu 20 de ani .

    Reply
  3. Cetatean says:
    October 29, 2024 at 12:31 pm

    Prine orbul, scoate-i ochii. Daca nu sunt camre video, iin rest vorbe goale

    Reply
  4. Ionuț says:
    October 29, 2024 at 8:41 pm

    Camere de filmat.. nu zău? Păi platformele din cartiere sunt mereu deschise, oamenii arunca multi pe jos. Platformele au camere de filmat, dar nimeni nu ia atitudine. An facut n reclamatii si la Retim si la primarie, dar platformele sunt vesnic deschise. Primaria mi-a răspuns la mail și mi-a spus că platformele sunt închise si verificate zilnic. N-au nimerito deloc. Sa radem copios pentru incompetentă. Voi vreti camere in afara județului dar nu reacționați nici în oraș. Buna gluma!

    Reply
  5. Cele mai citite știri

    1
    Minorii sub 15 ani din Franța, fără acces la rețelele de socializare
    2
    A intrat în casă peste două persoane, la Munar
    3
    S-au prins în hora Unirii, pe gheață
    4
    Nicușor Dan: Suntem supuși, ca toată Europa, unui război informațional. Știm și cine îl face - Rusia
    5
    Toyota are un nou dealer în Timișoara. 26-31 ianuarie, deschiderea oficială Toyota Autoglobus.
    6
    Un român a încercat să fure un tren dintr-o gară din Austria şi a rănit o poliţistă
    7
    VIDEO. Momentul prăbușirii zidului, surprins pe camere
    8
    Cadouri personalizate
    9
    Arestat preventiv după ce a condus beat, fără permis
    10
    Cum alegi peleții potriviți în funcție de puterea termică și cenușă

    România

    VIDEO
    Nicușor Dan: Suntem supuși, ca toată Europa, unui război informațional. Știm și cine îl face - Rusia
    România este supusă unui „război informațional” orchestrat de Rusia, care afectează inclusiv încrederea oamenilor în medici, a afirmat, joi, președintele Nicușor Dan, la Gala Colegiului Medicilor din România - „Medic pentru România. România medicală contează”.

    Ştiri sportive

    România ratează o nouă calificare la Cupa Mondială după ce a fost învinsă de Turcia cu 1-0
    Naționala de fotbal a României a ratat o nouă calificare la Cupa Mondială, după ce a fost învinsă de Turcia cu scorul de 1-0 (0-0), joi seara, pe Beșiktaș Park din Istanbul, în semifinalele barajului de calificare la turneul final din 2026. 1

    România

    Ministerul Finanțelor: Deficit bugetar de 0,7% din PIB după două luni, la jumătate față de ianuarie-februarie 2025
    Execuția bugetului general consolidat în primele două luni ale anului 2026 s-a încheiat cu un deficit în termeni nominali de 14,23 miliarde lei, respectiv 0,70% din PIB, în scădere la jumătate față de deficitul de 30,24 miliarde lei, respectiv de 1,58% din PIB, aferent celor două luni ale anului 2025, a anunțat joi Ministerul Finanțelor.

    Mapamond

    Premierul slovac Robert Fico vine în România
    Premierul slovac, Robert Fico, va efectua vineri o vizită oficială în România, urmând să aibă discuții cu prim-ministrul Ilie Bolojan, la Palatul Victoria.

    România

    VIDEO
    Nicușor Dan: În orizontul imediat nu se pune problema de raționalizare a carburanților
    Președintele Nicușor Dan a afirmat, joi, că, în orizontul imediat, nu se pune problema de raționalizare a carburanților. 1

    România

    Pensiile vor fi plătite mai devreme în luna aprilie
    Toate pensiile care se achită prin intermediul factorilor poștali vor fi distribuite până la data de 9 aprilie, iar conturile bancare pentru beneficiarii care au optat pentru această modalitate de plată vor fi alimentate pe data de 8 aprilie, a anunțat joi, Ministerul Muncii, Familiei, Tineretului și Solidarității Sociale (MMFTS). 1

    Mapamond

    Washingtonul nu a informat aliații NATO că urma să atace Iranul de teama unor scurgeri de informații, susține Rutte
    Secretarul general al NATO, Mark Rutte, a declarat joi că președintele american Donald Trump nu și-a informat aliații că urma să atace Iranul întrucât dorea „să păstreze secretă campania” inițială de bombardamente și se temea de scurgeri de informații, relatează agenția EFE.

    România

    Rezultatele extragerilor Loto
    Rezultatele extragerilor loto din data de 26-03-2026 sunt următoarele:

    Mapamond

    Media: Iranul a transmis un răspuns la planul propus de Statele Unite
    Iranul a transmis un răspuns la planul în 15 puncte propus de Statele Unite pentru încheierea războiului din Orientul Mijlociu, a relatat joi agenţia oficială iraniană Tasnim, citând o sursă familiarizată cu subiectul, căreia i s-a păstrat anonimatul - potrivit dpa. 1
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.