Proiectul de succes „Student consiliat- execelent viitor angajat” derulat de Universitatea ”Aurel Vlaicu” din Arad, în parteneriat cu Asociaţia Excelența în Educaţie şi Formare Continuă, Universitatea “Lucian Blaga” din Sibiu, Universitatea “Valahia” Târgovişte, Universitatea Naţională de Artă Teatrală şi Cinematografică, ELSACO, Centrul Suport pentru Organizaţii Studenţeşti din România, Asociaţia pentru Egalitate în şanse şi Nediscriminare, INFOR Italia a ajuns la final.
Pe perioada derulării proiectului au beneficiat de suport 1.040 studenți ai UAV care au fost consiliaţi folosindu-se teste profesionale: (test de personalitate – NEOPIR, teste vocaţionale – JVIS, teste de creativitate verbală şi teste de creativitate figurală TTCT). Studenţii au beneficiat de 3 ore de consiliere individuală şi 4 ore de consiliere de grup, iar la finalul consilierii şi-au întocmit un CV şi un plan de carieră. Toți ai primit subvenţii în bani (98 lei) în valoare totală de 101.920 lei, precum și ghiozdane promoţionale (ghiozdan, mapă, pix, memory stick de 4Gb, şapcă, tricou, CD şi insignă). Cei mai buni 40 de studenți care au reușit să conceapă cel mai bun plan de dezvoltare a carierei, au fost premiați, în urma unui concurs, cu 2.000 lei. Alți 22 de studenţi au fost selectaţi, tot pe baza unui concurs şi au beneficiat de stagiu de practică internaţională, în Italia. Cei 22 de studenți care au plecat în Italia la întoarcere au primit o subvenție de 900 de lei.
Ceea ce este cel mai important este faptul că pentru 70 de studenți, consilierea a dat roade și și-au găsit loc de muncă și o bună parte din cei consiliați au ales să-și continue studiile la master sau au trecut într-un an superior.
Proiect de succes la UAV
Proiect de succes la UAV
Student consiliat- excelent viitor angajat, proiectul de care au beneficiat 1.040 studenți ai UAV.
Trimite articolul
XCele mai citite știri
Mapamond
Echipajul misiunii Artemis 2 a NASA, care va fi primul care va face ocolul Lunii în mai bine de 50 de ani, a ajuns pe orbita terestră miercuri, a anunţat un responsabil al agenţiei spaţiale americane la scurt timp după decolarea rachetei.
România
Ministrul Educației, Mihai Dimian, a informat miercuri seara că, în luna martie, au fost achitate de către MEC tranșele diferențelor salariale, precum și dobânzile rezultate prin aplicarea hotărârilor judecătorești, aferente anului de plată 2025, în valoare totală de 244 milioane de lei.
1
România
Ministrul Justiției, Radu Marinescu, a afirmat miercuri că decizia prin care România a fost condamnată să plătească soldul restant pentru vaccinurile anti-COVID comandate de la grupul farmaceutic Pfizer/BioNTech nu este definitivă, dar este executorie și poate fi pusă în aplicare cu virarea sumelor de bani într-un cont.
România
Curtea Constituțională a României a declarat neconstituțional un articol din Legea nr. 317/2004 privind Consiliul Superior al Magistraturii, articol care prevedea că Regulamentul de organizare și desfășurare a concursului pentru numirea în funcția de inspector la Inspecția Judiciară este aprobat prin ordin al inspectorului-șef.
România
Un tribunal din Bruxelles a condamnat miercuri, în primă instanță, Polonia și România să plătească un sold restant pentru vaccinurile anti-COVID comandate de la grupul farmaceutic Pfizer/BioNTech, în valoare de 1,3 miliarde de euro și, respectiv, 600 de milioane de euro, potrivit unui comunicat al instanței, transmite AFP.
1
Mapamond
Agenția Internațională pentru Energie: Perturbările din Orientul Mijlociu vor lovi Europa în aprilie
Perturbarea aprovizionării cu petrol din Orientul Mijlociu va crește în aprilie și va începe să afecteze economia europeană, închiderea Strâmtorii Ormuz reducând sever livrările, a avertizat miercuri Fatih Birol, șeful Agenției Internaționale pentru Energie (AIE), transmite Reuters.
1
Citiți principiile noastre de moderare aici!