aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
Local
Pubele distruse chiar de angajaţi Retim

Pubele distruse chiar de angajaţi Retim

De M.B.
la 1 February 2020 07:20 Reactualizat la: 31 January 2020 20:26
9 Comentarii

Pubele distruse chiar de angajaţi Retim

Pubelele, aruncate pe străzile din Vladimirescu Foto: M.B.
1 February 2020 07:20 Reactualizat la: 31 January 2020 20:26
În Vladimirescu, mulţi locuitori reclamă că angajaţii firmei care ridică gunoiul menajer trântesc pubelele şi le lasă răsturnate pe drum.
Scris de M.B. - În Vladimirescu, mulţi locuitori reclamă că angajaţii firmei care ridică gunoiul menajer trântesc pubelele şi le lasă răsturnate pe drum.

Trimite articolul

X

VLADIMIRESCU. Strada 3 din Vladimirescu arăta ca după trecerea huliganilor, joi dimineaţă. Pubele răsturnate la marginea drumului se puteau vedea pe toată lungimea străzii. Locuitorii spun, însă, că nici vorbă de teribilişti, ci responsabili ar fi tocmai angajaţii Retim, care de fiecare dată după ce ridică gunoiul, ar trânti pubelele, în loc să le aşeze la marginea drumului, iar uneori acestea sunt distruse.

După ce mai mulţi locuitori ne-au sesizat problema, am mers în urma autospecialei Retim de ridicare a gunoiului menajer. Pe mai multe străzi din localitate, dar şi în cartierul rezidenţial Europa, situaţia a fost aceeaşi. Aproape că nu a existat stradă pe care să nu găsim pubele răsturnate pe drum, ba chiar blocând partea carosabilă.

„Aşa se întâmplă în fiecare joi dimineaţă. Echipa asta de muncitori e o problemă şi mi-au spus-o chiar şefii lor de la Arad, după ce am făcut reclamaţie. De fiecare dată după ce golesc pubela în maşină, o aruncă, uneori chiar din mers, parcă în bătaie de joc. Nu doar la mine, la mai toţi abonaţii. Mie mi-au spart containerul şi am mers să îl schimb. Şefii de la Arad mi-au spus că într-o singură săptămână au avut şase reclamaţii din Vladimirescu, pentru pubele sparte de angajaţii lor. Au recunoscut că au o problemă cu seriozitatea muncitorilor arondaţi în Vladimirescu şi că vor lua măsuri”, ne-a relatat unul dintre locuitori.

„I-am văzut de la fereastră cum au aruncat pubela câţiva metri şi s-a rupt o roată când s-a lovit de asfalt. Altădată m-am trezit la şapte dimineaţa cu claxoane insistente, pentru că pubela bloca drumul, era răsturnată pe şosea”, a spus o doamnă de pe Strada 3.

Primarul comunei Vladimirescu, Ioan Crişan, confirmă problema şi spune că de un an de zile primeşte sesizări de la localnici despre comportamentul inadecvat al angajaţilor Retim. „Este foarte adevărat că pubelele sunt aruncate, unele sunt avariate din această cauză. Am tot avut discuţii cu cei de la Retim pe acest subiect, s-au rezolvat lucrurile pentru scurte perioade, apoi aceeaşi problemă a revenit. Ne-am înţeles ca cel târziu până la finele lunii martie să aducă pubele noi la Primărie, să le depozităm aici, pentru ca locuitorii din Vladimirescu să nu mai meargă la Arad să le schimbe. Totuşi, sperăm că vor fi luate şi măsuri, pentru ca angajaţii să aibă mai mult respect faţă de cetăţeanul plătitor de taxe”, a spus primarul.

Reprezentanţii Retim ne-au declarat că iau în serios toate sesizările pe care le înregistrează, iar „acolo unde s-a greşit, se vor lua măsuri de sancţionare a angajaţilor şi de reparare a pagubelor produse”.

 

Trimite articolul

X
Taguri:
gunoi ,
pubele ,
retim ,
Vladimirescu
9 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. Gaboru says:
    February 1, 2020 at 8:26 am

    Buna ! Exact asta fac si in Aradul Nou ! Arunca tomberoanele , se rup rotile , usita , in plus ca vin in jurul orei 6:30 – 7: 00 si dau desteptarea ( fluiera , dau cu tomberoanele si incep si cainii sa latre pe toata strada ) . Multumim RETIM si multumim PRIMARIA ARAD , PT HAOS . In plus vin sa ridice cartoanele la 2 saptamani , nu in fiecare saptamana.

    Reply
  2. hjm ion says:
    February 1, 2020 at 10:00 am

    perfect adevarat! si in arad fac asta

    Reply
  3. Un om says:
    February 1, 2020 at 11:13 am

    Și în Arad e la fel și dacă spui ceva te îți mai și răspund…. Nu ai ce unde nu e nici un poți cere

    Reply
    • Gabi says:
      February 1, 2020 at 6:55 pm

      Exact asa am patit si eu . I-am rugat sa nu dea chiar asa tare cu tomberonul … apoi…

      Reply
  4. Prietenii stiu de ce says:
    February 1, 2020 at 3:16 pm

    Nu retimul este de vină în ceea ce privește comportamentul angajaților să-i. De vină este natura ca ia creat. Drept urmare dragi oameni, ia mergeți fain frumos la.postul de poliție aflat vouă si faceti plângere penală pentru distrugere de bunuri împotriva respectivei echipe. Aveti nevoie doar de numărul de înmatriculare al mașinii și ora sa o stiti.

    Reply
  5. Geo says:
    February 1, 2020 at 8:09 pm

    Au cazut pubelele? Va trezesc gunoierii dimineata? Latra cainii? Nasol!

    Reply
  6. HHH says:
    February 1, 2020 at 8:46 pm

    Totusi RETIM e vinovat, trebuie sa-si instruiasca si controleze oamenii. Noi cu ei avem contract, nu ma intereseaza cine-i persoana, angajatul lor. Daca i-ar controla ar vedea ca stau si cate 2ore la o cafea cu motorul mergand….

    Reply
  7. Mokofanu says:
    February 2, 2020 at 10:26 am

    Mulțumim aleșilor noștri dragi că ne-au băgat pe gât firma aceasta de doi lei numită RETIM! Sper să vă stea comisioanele în gât

    Reply
  8. Simii says:
    February 2, 2020 at 3:33 pm

    La fel fac si pe str Episcopiei, Mărășești ,Caragiale, cand m-am luoat de iei pt tomberonul rupt a spus unul dintre ei sa îmi bag pl in tomberonul tau zi mersi ca iti luoam gunoiul. Asa ceva nu se potate este bataie de joc sa vina polarisul inapoi si sa plece jegurile astea. Ca sunt niste jeguri care nu respecta pe nimeni si nimic. Sper sa ii vad la stirii arzand in flacarii.

    Reply
  9. Cele mai citite știri

    1
    1 Mai: Ziua Internațională a Muncii, de la defilări propagandiste la mici și grătare
    2
    Curtici: Incendiu extins de la anexă la casă
    3
    Tânăr de 19 ani, trimis în judecată după ce a răspândit simboluri legionare în Ineu
    4
    UTA, start pe terenul campioanei României!
    5
    POLITIC. USR Arad: „Aradul liber de păcănele, o victorie de etapă în lupta cu acest flagel”
    6
    Parlamentarii din Ungaria au votat împotriva ieşirii din Curtea Penală Internaţională, dorită de Orban
    7
    Probe diferite la BAC în funcție de profil. Cum arată noul model propus de Ministerul Educației
    8
    Președintele Nicușor Dan a convocat Consiliul Suprem de Apărare a Țării
    9
    Netanyahu afirmă public că a dat ordin armatei israeliene să preia controlul asupra a 70% din Gaza
    10
    Parchetul General spune că noua lege a salarizării aduce grave atingeri statutului procurorului

    UT Arad

    UTA, start pe terenul campioanei României!
    Primul meci acasă pentru elevii lui Adrian Mihalcea este contra celor de la Oțelul.

    Local

    POLITIC. „PNL va trece în opoziție dacă se nominalizează un premier PSD”
    Senatorul Glad Varga a subliniat „Dacă președintele decide să nominalizeze un premier de la PSD, PNL va trece în opoziție”.

    Local

    Două zile de film în Underground Festival
    La fel ca anul trecut, și ediția de anul acesta a festivalului Underground are o secțiune dedicată filmului. Pe 27 și 28 iunie, filmele de scurt și mediu metraj vor fi proiectate pe ecranul sălii mari a Cinematografului Arta din municipiu.

    Local

    GALERIE FOTO
    GALERIE FOTO| Ziua Drapelului Național, marcată printr-un ceremonial militar și religios în Piața Catedralei
    Ziua Drapelului Național a fost sărbătorită vineri, 26 iunie, la Arad, printr-un ceremonial militar și religios desfășurat în Piața Catedralei.

    UT Arad

    UTA l-a „blindat” pe Richard Odada
    Arădenii au prelungit înțelegerea cu fotbalistul kenyan până în vara anului 2028!

    Local

    POLITIC. PNL este mai puternic în urma Congresului!
    Congresul PNL a contribuit la clarificarea situației partidului, consideră Sergiu Bîlcea, președintele PNL Municipiul Arad.

    Local

    Traficul greu din Arad, „interzis” de căldură
    Traficul greu va fi interzis atât pe drumurile județene, cât și pe cele naționale și pe autostrăzi, din cauza valului de căldură.

    Local

    POLITIC. Dorian Curcanu solicită implicare în rezolvarea problemelor de la platformele de gunoi
    Într-un comunicat de presă, consilierul local USR, Dorian Curcanu, solicită implicarea autorităților locale pentru a remedia problemele platformelor de gunoi.

    Local

    UPDATE. Incendiu de vegetație și baloți de paie la Chișineu-Criș. Pompierii intervin cu două autospeciale
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.