Ne-a trecut glonţul pe la ureche, dar acum putem răsufla uşuraţi: Consiliul Judeţean Arad anunţă că a finalizat masterplanul privind deşeurile, un proiect european în valoare totală de 113 milioane de lei. Implementarea proiectului a început încă de acum şase ani de zile, dar problemele referitoare la închiderea gropilor neconforme de gunoi, dar şi problemele referitoare la construcţia staţiilor de transfer, sortare şi compostare de pe raza judeţului au făcut ca proiectul să fie împins la limită. Pentru că, trebuie precizat, dacă CJA nu reuşea să organizeze licitaţiile pentru atribuirea contractelor de operare a staţiilor până în 30 iunie, Uniunea Europeană putea să ne ceară banii înapoi. Şi vorbim de o sumă imensă, de peste 90 de milioane de lei, cât este valoarea finanţării nerambursabile pe care judeţul nostru a primit-o. Totuşi, revenind în prezent, autorităţile judeţene anunţă că instituţiile abilitate au aprobat documentaţiile necesare pentru atribuirea contractelor de operare a staţiilor construite prin proiect, aşadar proiectul poate fi declarat finalizat. „Important este că ne-am încadrat în toate termenele impuse de finanţarea europeană, în pofida unor critici şi chiar a unor încercări de blocare a proiectului. Suntem printre primele cinci judeţe din ţară care au reuşit să finalizeze lucrările în termen şi să înceapă procedurile de atribuire a contractelor de delegare a serviciilor de salubritate”, a anunţat Adrian Ţolea, vicepreşedintele cu atribuţii de preşedinte al Consiliului Judeţean.
Răsuflăm uşuraţi: CJA a finalizat proiectul pe deşeuri
Răsuflăm uşuraţi: CJA a finalizat proiectul pe deşeuri
Masterplanul de deşeuri, un proiect european de 113 milioane de lei, a ajuns la final.
Trimite articolul
XCele mai citite știri
Mapamond
Recurgerea la activele rusești înghețate în Europa pentru a finanța nevoile financiare ale Ucrainei va avea „consecințe considerabile” pentru Uniunea Europeană, a declarat vineri ambasadorul Rusiei la Berlin, Serghei Neceaiev, în contextul în care cancelarul german și premierul belgian urmau să se întâlnească pentru a discuta această problemă, relatează AFP.
Ştiri sportive
Naționala României va juca în Grupa D la Cupa Mondială de fotbal din 2026, dacă se va califica, iar adversarele sale vor fi Statele Unite, Paraguay și Australia, potrivi tragerii la sorți efectuate, vineri, la John F. Kennedy Center for the Performing Arts din Washington DC.
Mapamond
Mii de elevi din Germania au protestat vineri în mai multe orașe din țară împotriva planurilor guvernului privind un nou serviciu militar voluntar, relatează dpa.
Local
PÂNCOTA. Un tânăr de 24 de ani, din Pâncota, a ajuns în spatele gratiilor, după ce a furat un telefon mobil dintr-un parc din oraș.
Local
Polițiștii au identificat autorii unor furturi comise la o firmă din Ghioroc, de unde au dispărut 600 de litri de motorină și sute de kilograme de cupru.
UT Arad
MIERCUREA CIUC. Veste uluitoare dinspre Miercurea Ciuc. Atacantul echipei FK Csikszereda, de la Liga de Tineret, Ioo Edvin se zbate între viață moarte, după ce duminica trecută s-a accidentat grav la meciul din Cupa României cu UTA.
1
Citiți principiile noastre de moderare aici!