Realizarea centurii în regim de autostradă a municipiului Arad a costat aproximativ 430 de milioane de lei şi a început în primăvara anului 2009. Deşi anul trecut lucrarea trebuia să fie finalizată, constructorul a amânat inaugurarea şoselei de nenumărate ori, autostrada fiind deschisă doar în luna decembrie 2011, deşi mai era mult de lucru la ea. Recepţia anunţată de drumari vine oarecum suspect, ţinând cont de faptul că, şi în momentul de faţă, pe centură există porţiuni de kilometri întregi pe care mai este de lucru, lipsind în totalitate banda de urgenţă, dar şi parapeţii.
Receptie pe centura nefinalizata
Reactualizat la:
ARAD. Reprezentanţii CNADNR anunţă că miercuri, 31 octombrie, va avea loc ceremonia oficială de recepţie a lucrărilor de proiectare şi execuţie a variantei de ocolire a municipiului Arad, respectiv centura în regim de autostradă, parte a proiectului „Construcţia Autostrăzii Arad-Timişoara (inclusiv varianta de ocolire Arad)”, proiect finanţat de Uniunea Europeană, în cadrul Programului Operaţional Sectorial, axa Transport.
Trimite articolul
XCele mai citite știri
România
Președintele Autorității Electorale Permanente (AEP), Adrian Țuțuianu, a anunțat miercuri că organizarea alegerilor locale și europarlamentare a costat aproximativ 250 de milioane de euro, a alegerilor parlamentare - 120 de milioane de euro, iar cele două alegeri prezidențiale, peste 300 de milioane de euro.
Local
Președintele american, Donald Trump, a promis miercuri, în discursul susținut la Forumul Economic Mondial de la Davos, că nu va recurge la forță pentru a anexa Groenlanda, informează AFP și Reuters.
1
Local
Competiția se va desfășura la categoriile Open feminin și Open masculin, în două manșe, pe Pârtia Borlova de la Muntele Mic, în data de 6 februarie 2026, începând cu ora 10:00.
Local
Circulația tramvaielor se suspendă joi şi vineri pe tronsonul Piața Romană – Gara Aradul Nou.
Mapamond
Parlamentul European a decis miercuri, cu o majoritate simplă, să solicite Curții de Justiție a UE să evalueze dacă acordul UE-Mercosur este conform cu tratatele UE.
Local
Tânărul de 23 de ani, cadru activ la Detașamentul de Pompieri Ineu, s-a prezentat la examenul de bacalaureat, proba la alegere, „echipat” cu aparatură de transmitere audio-video la distanță astfel încât acesta să îi poată comunica soției subiectele, iar aceasta să îi comunice rezultatele.
2
Citiți principiile noastre de moderare aici!