ARAD. Autorităţile de frontieră din Ungaria au informat omologii din România despre faptul că, începând de joi, 31 octombrie, ora 23.00 (ora României) până vineri, 1 noiembrie, ora 23.00 (ora României), pe teritoriul Ungariei va fi restricţionată circulaţia tuturor autovehiculelor cu o capacitate mai mare de 7,5 tone. Măsura este luată de autorităţile ungare ca urmare a faptului că în 1 noiembrie se celebrează „Ziua Tuturor Sfinţilor”, fiind declarată zi de sărbătoare naţională în Ungaria, nelucrătoare. Mai mult de atât, vine weekend-ul, iar pentru aceeaşi categorie de autovehicule, pe teritoriul Ungariei se menţin şi restricţiile de trafic pentru sfârşitul de săptămână, începând de sâmbătă, 2 noiembrie, ora 23.00 (ora României) până duminică 3 noiembrie, ora 23.00 (ora României). În această perioadă, spun reprezentanții Poliției de Frontieră, şoferii automarfarelor vor avea obligaţia să staţioneze în parcările special amenajate, pâna la încheierea restricţiei de circulaţie pe drumurile publice. De menționat este faptul că în intervalul orar menţionat, traficul de călători şi autoturisme se va desfăşura în condiţii normale. „Autorităţile de frontieră din cele două state vor ține permanent legătura, în vederea stabilirii unor măsuri comune, astfel încât, la ridicarea restricțiilor de circulație pentru automarfare pe teritoriul Ungariei, controlul de frontieră să se desfășoare operativ”, au precizat reprezentanții Poliției de Frontieră. Ce recomandări oferă polițiștii de frontieră şoferilor de automarfare? În primul rând, tranzitarea tuturor punctelor de frontieră existente la graniţă deschise tranzitului de mărfuri, astfel încât să se preîntâmpine apariţia suprasolicitărilor doar a unora dintre acestea, într-un timp foarte scurt, și consultarea aplicaţiei Trafic on-line pentru autovehiculele de mare tonaj, care este disponibilă pe pagina de internet www.politiadefrontiera.ro. Această aplicaţie on-line prezintă o medie a timpului de aşteptare în punctele rutiere de trecere a frontierei pentru anumite intervale de timp.
Restricţii pentru automarfare pe teritoriul Ungariei
Restricţii pentru automarfare pe teritoriul Ungariei
De joi seara până vineri seara, pe teritoriul Ungariei va fi restricționată circulația autovehiculelor cu o capacitate mai mare de 3,5 tone.
Trimite articolul
XCele mai citite știri
Local
Prof.univ.dr. Lizica Mihuţ vorbește, în premieră, despre patrimoniul Universității „Aurel Vlaicu” Arad, strategia de economisire a fondurilor și situația actuală.
România
Exercitarea atribuțiilor constituționale de către autoritățile publice trebuie să se realizeze cu respectarea strictă a principiului separației și echilibrului puterilor în stat, astfel cum este consacrat de Constituție, precizează duminică judecătorii din CSM, ca reacție la inițiativa președintelui Nicușor Dan de a organiza un referendum în cadrul corpului magistraților.
Local
Acțiunile au vizat prevenirea faptelor antisociale, combaterea traficului și consumului de substanțe interzise, precum și creșterea gradului de siguranță în rândul elevilor.
România
Legile justiției adoptate în anul 2022 au reconfigurat profund structura de conducere a instanțelor de judecată, cu efecte directe asupra echilibrului intern al puterii și asupra independenței funcționale a judecătorilor, reiese din analiza scrisorilor magistraților publicată, duminică, de Administrația Prezidențială.
România
Observațiile transmise de magistrați Administrației Prezidențiale nu par să descrie incidente izolate, ci un cumul de vulnerabilități structurale ale sistemului de justiție care, în lipsa unor corecții, ar fi condus la erodarea independenței interne a magistraților (în special în cazul judecătorilor), a calității actului de justiție și a încrederii publice, se arată în concluziile analizei scrisorilor magistraților publicate duminică.
România
Rezultatele extragerilor loto din data de 21-12-2025 sunt următoarele:
România
Peste 250 de magistrați activi sau retrași din activitate de la 27 de instanțe și 14 parchete din țară au răspuns invitației publice care a fost lansată de Președintele României, pe fondul dezbaterilor publice privind sistemul de justiție, al pozițiilor divergente exprimate la nivel instituțional în sistemul de justiție, a luărilor de poziție din rândul societății civile și mass-media, reiese din analiza publicată, duminică, de Administrația Prezidențială.
Local
Potrivit autorităților, în momentul de față s-a format o coloană de 11 kilometri pe sensul Nădlac–București. Șoferii sunt sfătuiți să aleagă rute alternative.
3
Local
Terapia a contribuit la îmbunătățirea mobilității, la creșterea nivelului de funcționalitate și la redobândirea unei relative independențe, în cazul a doi pacienți internați la Spitalul Județean Arad.
Citiți principiile noastre de moderare aici!