aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
Local
Samuel Caba: „Protestul în stradă este un drept câștigat”

Samuel Caba: „Protestul în stradă este un drept câștigat”

De Andreea Pintea
la 30 March 2021 20:33
20 Comentarii

Samuel Caba: „Protestul în stradă este un drept câștigat”

30 March 2021 20:33
Președintele Asociației pentru Reformă Civică și Democrație, Samuel Caba, a salutat decizia arădenilor de a protesta în mod pașnic, subliniind că „protestul în stradă este un drept câștigat”.
Scris de Andreea Pintea - Președintele Asociației pentru Reformă Civică și Democrație, Samuel Caba, a salutat decizia arădenilor de a protesta în mod pașnic, subliniind că „protestul în stradă este un drept câștigat”.

Trimite articolul

X

„Felicit arădenii care au dat dovada de caracter și au protestat pașnic și fără violență. A fost un protest spontan care s-a declanșat în urma nemulțumirilor arădenilor cu privire la măsurile restrictive impuse de «tovarășul»Arafat și cei ce-l urmează. Astfel de proteste au fost în mai multe orașe din țară și se pare că vor continua. Protestul în stradă este un drept câștigat la revoluție, iar cât timp se desfășoară fără violență și este o exprimare sinceră a nemulțumirii poporului, guvernanții ar trebui sa ia aminte la doleanțele protestatarilor. Dragi politicieni, am învățat un lucru esențial în democrație, și acesta este că poporul are întotdeauna dreptate, țineți cont de ei!

Un mit care trebuie demontat cu siguranță este faptul că protestatarii nu ar crede ca exista COVID sau că nu empatizează cu victimele pandemie. Un lucru fals. Nemulțumirea participanților a fost exclusiv cu privire la restricțiile abuzive și fără efect real în stoparea pandemiei.

Eu am înțeles mesajul lor sper să îl înțeleagă și politicienii de la Arad și București. Doamne, ai milă de România!”- a concluzionat Samuel Caba.

 

Trimite articolul

X
Taguri:
aradeni ,
Asociația pentru Reformă Civică și Democrație ,
covid-19 ,
presedinte asociatie ,
protest ,
protest pasnic ,
proteste anti-restrictii ,
Samuel Caba
20 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. Timisoara says:
    March 30, 2021 at 9:05 pm

    Aradon, ai scos papagalul?

    Reply
    • Master Red says:
      March 31, 2021 at 1:16 am

      S-au au scoso pe oamna mă-ta

      Reply
      • red.a.f. says:
        March 31, 2021 at 9:16 am

        sau*
        scos-o*
        doamna o lasam, ca e clar eroare obiectiva
        10 puncte pentru diacritica si cratima, ia actiuni la autocorrect.

        Reply
        • Covid says:
          March 31, 2021 at 11:57 am

          Ce mai conteaza? Mici detalii pentru unii. Lasa-l in ciorba lui. Nu te pune cu el, ca are mintea odihnita.

          Reply
  2. Fratele says:
    March 30, 2021 at 9:12 pm

    Hop te bagi si tu ca musca in pi ..da.de ce mu te au votat fratii tai pocaitii?esti vai de tine.unde i baie de multime hop si caba purcelul.esti nebagat in seama?La cotet inapoi

    Reply
    • ... says:
      March 31, 2021 at 12:58 am

      Bai frate….invata sa scri corect (s au ai facut scoala cu femeia de serviciu,pe hol?)

      Reply
  3. Charlie says:
    March 30, 2021 at 9:24 pm

    Dumnezeu sa va binecuvinteze domnule Caba,de oameni ca dumneavoastra are nevoie tara asta,nu de neomarxisti satanisti.

    Reply
    • tired says:
      March 30, 2021 at 9:33 pm

      auzi la tine Dumnezeu sa va binecuvinteze si in pagina cu noile proteste injuri de Dumnezeu de mama samd
      mare crestin esti charlie

      Reply
    • alt anonim says:
      March 30, 2021 at 10:52 pm

      Ai spus-o la mișto, nu? Pe viitor menționează asta, că altfel poate chiar crede…

      Reply
    • anonim says:
      March 31, 2021 at 12:41 am

      👌👌👌👍👍👍

      Reply
  4. dexter says:
    March 30, 2021 at 9:57 pm

    Amin!🙏🙏🙏

    Reply
  5. Vasile says:
    March 30, 2021 at 10:28 pm

    Poate ne spune domnul Caba ce măsuri ar trebui luate ca să fie eficiente, căci se pare că pentru români purtatul de mască și spălatul pe mâini este prea greu de suportat.

    Reply
  6. Vasile says:
    March 30, 2021 at 10:48 pm

    Multi au uitat sau au devenit pasivi si lasi… Un drept castigat cu sange… Am fost until din luptatori din Primaria Arad in 1989…Ce repede uitam…

    Reply
  7. petre says:
    March 30, 2021 at 11:00 pm

    nu am nevoie de adresa exacta, doar de zona aproximativa in care sta dl Caba, sa vin sa protestez cateva nopti de fiecare data cand abereaza cate o initulitate in spatiul public.

    Reply
    • anonim says:
      March 31, 2021 at 12:45 am

      Si in 89 erai la fel de nemultumit , pacat ca atunci ai beneficiat de toate cele ce au decurs in urma acelor
      ,, deranjuri in spatiu public ,,

      Reply
      • petre says:
        March 31, 2021 at 9:13 am

        eu cred ca matale ai probleme grave, daca ajungi sa compari conditiile de acum cu epoca ceausista, sau ascultatul de manele si facutul de scandal la o samantza, cu vreo revolutie, sau chiar cu ultimele proteste generale contemporane (de ex oug-13).
        problema e masa critica, efectul de turma, si “anonim”-ul sub acoperirea noptii, si a substantelor (indiferent care sunt, de la zahar, la ilicite) … cine are urechi, sa vada.

        Reply
  8. Cosmin says:
    March 31, 2021 at 1:23 am

    Doar ca cei din strada va contrazic. Ei chiar sunt impotriva purtatului mastii. Nu poti spune sincer si serios ca masca e o masura abuziva (sau macar deranjanta) si ca tu crezi in Covid in momentul in care esti anti-masca.

    Iar restrictiile suplimentare sunt de fapt.. vreo 2 ore de “restrictii” in plus in weekend pentru anumite orase. Ca au sau nu au logica (sincer, nu imi par a avea) e absurd sa risti astfel de adunari doar pentru atat. Desigur, asta daca crezi in Covid…

    Reply
    • Mda says:
      March 31, 2021 at 1:39 am

      Una e sa crezi in covid(fiind cert ca exista) si alta e sa devii “sclav pe plantatie” in numele lui…

      Reply
  9. Cetatean says:
    March 31, 2021 at 4:18 am

    Protestul in strada este dovada de primitivism.

    Reply
  10. anonim says:
    April 1, 2021 at 1:12 am

    Mai gogoasa umflata cu minciuni, iar aiscos capul si te bagi in seama ? Ai aproba si ocuparea tarii, numai sa capeti si tu un oscior, o functioare , lingaule.

    Reply
  11. Cele mai citite știri

    1
    Revine „Farmecul Copilăriei”
    2
    Ucraina a atacat din nou o rafinărie din Moscova
    3
    UTA și Rapid s-au întrecut în ocazii, fără să marcheze!
    4
    POLITIC. Adrian Wiener (USR): „Cel mai necesar lucru într-o astfel de criză: claritate”
    5
    Grupul a cappella de la Harvard concertează duminică la Arad
    6
    Judecătorii arădeni nu au votat „lista rușinii” întocmită de CSM
    7
    Principalele puncte ale acordului dintre Iran și SUA
    8
    Lansare de carte și dialog intercultural la Bibliotecă
    9
    Dominic Fritz va contesta la CEDO decizia ICCJ. El va solicita un vot de încredere Congresului USR
    10
    Instanța supremă dispune eliberarea mercenarului Horațiu Potra și plasarea acestuia în arest la domiciliu

    UT Arad

    UTA și Rapid s-au întrecut în ocazii, fără să marcheze!
    A fost 0-0, după două reprize diametral opuse. Arădenii au ratat în prima repriză, oaspeții, în cea secundă.

    Mapamond

    SUA: Construcția imensei săli de bal de la Casa Albă, blocată de o curte de apel federală
    O curte de apel federală a blocat vineri construcția la Casa Albă a sălii de bal de mari dimensiuni dorite de președintele Donald Trump, informează AFP și Reuters.

    România

    Proiectul privind aprobarea metodelor de intervenție pentru prevenirea atacurilor exemplarelor de urs brun - trimis la reexaminare
    Președintele Nicușor Dan a trimis vineri Parlamentului spre reexaminare proiectul de lege privind metodele de intervenție imediată pentru prevenirea și combaterea atacurilor exemplarelor de urs brun asupra persoanelor și bunurilor acestora.

    ARADON Sport local

    Doi studenți ai UAV, medaliați cu aur la RomGym Trophy 2026
    Alți doi sportivi legitimați la CS Universitatea Arad au avut prestații bune la Oradea, în competiția juniorilor.

    Local

    GALERIE FOTO
    GALERIE FOTO| Arădenii s-au închinat la moaștele Sfântului Francisc de Assisi
    Sute de credincioși au trecut, vineri, pragul Bisericii Minoriților din Arad pentru a se închina Relicvei Sfântului Francisc de Assisi, adusă pentru prima dată în municipiu și, totodată, pentru prima dată în România. Evenimentul face parte din pelerinajul organizat în cadrul Anului Jubiliar Franciscan 2026.

    Local

    Primăria Arad vrea să „reînvie” Castelul Mocioni de la Bulci. Ce ar urma să devină fostul sanatoriu TBC
    Castelul Mocioni din Bulci, aflat în proprietatea Municipiului Arad și nefolosit ca unitate sanitară de 15 ani, ar putea primi o nouă destinație. Consiliul Local este chemat să își dea acordul de principiu pentru transformarea monumentului istoric într-un centru multifuncțional, însă decizia finală depinde de aprobarea Ministerului Sănătății.

    Local

    POLITIC. Anghel: „PSD și AUR pun în pericol banii europeni pentru răfuieli politice”
    Senatorul Răzvan Anghel vorbește despre amendamentele propuse de PSD și AUR, care pun în pericol PNRR. 3

    România

    Cadrul legal necesar Transelectrica pentru a dispune măsuri de siguranță pe piața de energie electrică, aprobat de Guvern
    Guvernul a adoptat vineri cadrul legal necesar pentru ca C.N.T.E.E. Transelectrica S.A., prin Dispecerul Energetic Național, să poată dispune, până la data de 31 august, o serie de măsuri de siguranță dacă evoluția Sistemului Electroenergetic Național o va impune.

    România

    România, țara UE cu cea mai redusă alocare bugetară pe locuitor pentru cercetare și dezvoltare, în 2025
    Alocările bugetare guvernamentale pentru cercetare și dezvoltare (GBARD) la nivelul Uniunii Europene s-au situat anul trecut la 288,9 euro pe locuitor, o creștere de 57,7% față de 2015 (183,2 euro pe persoană), arată datele publicate vineri de Oficiul European pentru Statistică (Eurostat). 3
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.