La fel cum fac în fiecare an, și comunitatea sârbilor din Arad a sărbătorit această mare zi a creştinismului. Aceștia au început Crăciunul cu o tradiție specială: aprinderea stejarului. Sârbii din Arad s-au adunat în curtea bisericii și au dat foc unui stejar pentru ca tot răul din anul care trece să dispară. În plus, în tradiția sârbească, se spune că acest foc îi purifică pe toți cei care stau în jurul lui și le dă putere.
Sârbii țin post și în Ajunul Crăciunului. Drept urmare, arădenii care au participat la slujbă au primit la final sarmale cu ciuperci și fasole bătută. De abia în ziua de Crăciun postul se încheie, iar sârboaicele pregătesc mâncare tradițională.
Sârbii din Arad au plecat din curtea bisericii abia după ce stejarul a ars în totalitate, iar în drumul spre casă au mers cu colinda la prieteni și cunoscuți.
Sârbii din Arad sărbătoresc Crăciunul
Sârbii din Arad sărbătoresc Crăciunul
Reactualizat la:
Sârbii sunt în sărbătoare. Duminică au sărbătorit Ajunul de Crăciun, iar luni vor sărbători Naşterea Domnului pe rit vechi.
Trimite articolul
XCele mai citite știri
România
Mai mulți participanți la evenimentul Majális, organizat de comunitatea maghiară în cadrul Festum Varadinum, l-au aplaudat vineri seară, 8 mai, pe Ilie Bolojan, în Cetatea Oradea.
Local
ARAD. Defilări militare, momente solemne și aplauze au marcat, duminică, în centrul Aradului, ceremonia organizată cu ocazia Zilei Victoriei în Europa, Zilei Uniunii Europene și Zilei Independenței Naționale a României.
Mapamond
Nava de croazieră MV Hondius, unde a fost detectat un focar de hantavirus, a ajuns duminică dimineața pe insula spaniolă Tenerife din Canare, înainte de evacuarea imediată a peste 100 de pasageri și membri ai echipajului, relatează AFP.
ARADON Sport local
Unirea Sântana și Progresul Pecica au pus adversarii la respect. Viitorul Arad, la a șasea înfrângere consecutivă!
România
Categoria I a jocului Loto 6/49 înregistrează un report de peste 21,8 milioane de lei (peste 4,14 milioane de euro), în timp ce reportul cumulat la Noroc depășește 6,26 milioane de lei (peste 1,18 milioane de euro), informează Loteria Română.
România
Un cutremur cu magnitudinea de 3,6 s-a produs duminică, la ora locală 1:50, în zona seismică Vrancea, județul Buzău, potrivit informațiilor publicate de Institutul Național de Cercetare-Dezvoltare pentru Fizica Pământului (INCDFP).
România
La 10 mai este aniversată Ziua Independenței Naționale a României, în baza Legii nr. 189 din 8 iulie 2021.
3
UT Arad
JIBOU. Old Boys UTA „Bătrâna Doamnă” a făcut spectacol într-un joc demonstrativ cu reprezentanta județului Sălaj, încheiat cu un 4-4…ca la teatru. Pe lista marcatorilor și-au trecut numele Toderaș, Dobre, Fricățel și Chiș.
Citiți principiile noastre de moderare aici!