aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
Local
Scările din spatele Primăriei riscă să devină o potecă din pădure

Scările din spatele Primăriei riscă să devină o potecă din pădure

De Diana Dutu
la 4 July 2020 19:49
17 Comentarii

Scările din spatele Primăriei riscă să devină o potecă din pădure

4 July 2020 19:49
Treptele sunt distruse de nepăsarea autorităţilor, punându-i în pericol pe cei care le urcă sau le coboară.
Scris de Diana Dutu - Treptele sunt distruse de nepăsarea autorităţilor, punându-i în pericol pe cei care le urcă sau le coboară.

Trimite articolul

X

ARAD. Fără putinţă, lucrurile se mişcă foarte greu, iar fără voinţă, nu se mişcă deloc. Ba, mai mult, se degradează. Pentru a ilustra această situaţie vă prezentăm imagini cu scările care fac legătura între malul şi digul Mureşului. Ne referim în mod special la scările situate în spatele Palatului Cultural, la doi paşi de Primărie.

În descompunere…

Este inadmisibil felul în care arată aceste scări! Se află în plin centrul Aradului şi sunt circulate zilnic de sute de oameni. Dar fiecare cetăţean care urcă sau coboară pe ele o face pe propria răspundere, în deplina ignoranţă a autorităţilor. Treptele au început să se descompună, bucăţi de beton sau piatră desprinse din ele sunt lăsate la voia întâmplării, punând la încercare vigilenţa celor care trec pe acolo. Lăţimea treptelor a devenit tot mai mică, transformânu-se în locul perfect pentru executarea unor exerciţii de echilibristică. În locul suprafeţelor distruse a rămas pământ pe care au început să se dezvolte muşchi sau să crească diverse buruieni. Iar unde nu e aşa, e crăpat, denivelat sau plin de gropi mai mici ori mai mari. Ce mai, un adevărat pericol public!

Din păcate, autorităţilor nu pare că le pasă. Oare niciun angajat al Primăriei nu trece pe acolo? Oare niciun decident nu cunoaşte situaţia? Oare cât e ignoranţă şi cât e lipsă de responsabilitate în această atitudine a administraţiei locale?

Mai e mult până departe

De ani de zile, Primăria ne „serveşte” un proiect privind reabilitarea rampelor și scărilor de acces pe digul Mureșului, între Podul Traian şi podul care face legătura dintre Micălaca şi Subcetate. „Proiectul a ajuns în faza Documentaţiei de Avizare a Lucrărilor de Intervenţii. DALI-ului a fost aprobat (în octombrie 2019! – n.r.), astfel că următorul pas este organizarea procedurii de achiziţie pentru proiect tehnic şi execuţie” – ne transmite acum Municipalitatea.

Adică suntem în faza de… hârtii. Şi ne mai aşteaptă câţiva ani de birocraţie până să se şi întâmple ceva concret, în teren. Jenant! Până atunci, arădenii nu au decât să-şi rupă gâtul, capul, mâinile sau picioarele pe scările impracticabile aflate la 200 de metri de Palatul Administrativ.

Dacă s-ar uita cu atenţie pe fereastră, angajaţii Primăriei ar putea chiar să vadă cât de fermecătoare sunt aceste trepte. De ce să ne chinuim să le refacem şi să le stricăm acest aer vintage, această notă de sălbăticie, când putem să le lăsăm aşa şi nici nu ne costă nimic. Această atitudine administrativă face parte din seria celor care reuşesc să transforme oraşul – încet, dar sigur – într-un mare sat.

 

Trimite articolul

X
Taguri:
degradare ,
malul muresului ,
padure ,
poteca ,
primarie ,
trepte
17 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. Dumitras Mx says:
    July 4, 2020 at 8:02 pm

    De pe vremea lui ceausescu nu s-au renovat aceste scari si nu numai .

    Reply
  2. Stefan51 says:
    July 4, 2020 at 8:18 pm

    de cite ori am ocazia o spun si o repet,in primarie conceptul de intretinere nu exista,nu aduce suficienti bani,e singura explicatie,ei dar se schimba treaba cind un lucru crapa,cum sint scarile,studii de fezbilitate,proiecte tot tacimul,se screme elefantul si caca un soricel,cum ar fi la toamna sa le-o tragem in freza?

    Reply
  3. molto says:
    July 4, 2020 at 9:19 pm

    100 de ani de administratie romineasca in Arad !!!!!

    Reply
    • SATTAN 666 says:
      July 4, 2020 at 9:22 pm

      esti mandru ca esti rumun? eu nu!

      Reply
    • Florian says:
      July 5, 2020 at 9:48 am

      Da,dar înainte era mai rău.mult mai rău.

      Reply
  4. SATTAN 666 says:
    July 4, 2020 at 9:21 pm

    nici de asta nu suntet-i in stare? 100 de anii de adminisrtatie rumuneasca! arzav-a focul iadului!

    Reply
  5. SATTAN 666 says:
    July 4, 2020 at 9:26 pm

    merget-i dracu si vedet-i cum e un oras in V4 ! Varsovia …Budapesta> Cracovia!

    Reply
    • Banc remus says:
      July 5, 2020 at 12:06 am

      Nici nu trebuie Budapesta, Gyula este suficient.

      Reply
  6. Alegator says:
    July 4, 2020 at 11:19 pm

    Imaginea Aradului cu o administrație incompetenta și indiferenta de 15 ani,interesata doar de sperturi și perpetue campanii electorale cu promisiuni mincinoase.

    Reply
  7. Banc remus says:
    July 5, 2020 at 12:07 am

    Nici nu trebuie Budapesta, Gyula este suficient.

    Reply
  8. timisoreanu says:
    July 5, 2020 at 12:09 am

    mizerabile efectiv scarbos chiar la km 0 rusinica arad

    Reply
  9. WEST says:
    July 5, 2020 at 1:35 am

    JALNIC !

    Reply
  10. marcel says:
    July 5, 2020 at 2:55 am

    Si cand ii vad pe marii liderii pulitici cum abereaza electoral cu proiectele lor megalomane fanteziste . Si cand te uiti , nu sunt in stare de absolut nimic. Niste nulitati, surdo-muti care in afara de mangla nu pricep mare lucru. O rusine si un bestem pentru orasul acesta. Sau ar trebui sa ne laudam ca avem canalizare si trotuare asfaltate in 2020 ???

    Reply
  11. Mihai says:
    July 5, 2020 at 9:05 am

    Cei răspunzători de întreținere așteaptă ca treptele să ajungă în starea în care să fie necesare lucrări de anvergură, mai costisitoare, din care să poată gestiona banii necesari după bunul plac.
    La fel așteaptă și în cazul mozaiculului din fața Palatului Administrativ Arad, nu vor să îl REPARE, ci au interesul să îl ÎNLOCUIASCĂ, fiind vorba de alți bani. Oare nu putem să le pretindem să își facă datoria și să întrețină lucrările executate din bani publici sau care au intrat în patrimoniul Aradului?
    Voi, cei din administrație, cărora vă revine responsabilitatea de a întreține și repara aceste lucrări, DE CE SUNTEȚI ATÂT DE NEVOLNICI?

    Reply
  12. Pitagora de la Intim says:
    July 5, 2020 at 9:47 am

    Citeva gunoaie liberale asteapta cu nerabdare mult dorita licitatie pentru reconstructia acestor trepte. Lucrarea se va eczecuta in plina iarna atunci cind betonul prinde mai bine😂Totul tacamul made in Romania 🇷🇴

    Reply
  13. Georghe Wasluinton says:
    July 5, 2020 at 11:32 am

    Angajatii primariei vin doar cu masinile la ,,munca”, ocupa doua bulevarde din jurul primariei pt. ca au parcarea moca !

    Reply
  14. Gerula says:
    July 5, 2020 at 1:29 pm

    Da de unde….,minciuna, pozele astea sunt facute intr-un sit arheologic dintr-o fosta asezare romana sau colonie greceasca, in acest fel ,tinand cont de vechimea lor totusi sau pastrat destul de bine …..!!!!

    Reply
  15. Cele mai citite știri

    1
    1 Mai: Ziua Internațională a Muncii, de la defilări propagandiste la mici și grătare
    2
    Liban: 773 de persoane ucise, printre care 103 minori, în atacurile israeliene. Peste 816.000 de persoane, strămutate
    3
    Tânărul care s-a aruncat de pe bloc era din Frumușeni
    4
    Atrium Mall sărbătorește 16 ani împreună cu arădenii printr-un super Concurs de Kendama!
    5
    Comparat cu Isus, rămâne consilier chiar și după condamnare
    6
    Program de opt ore, la Poliția Pecica
    7
    Trei bărbați au fost reținuți pentru violență în familie
    8
    19 incendii stinse de pompierii arădeni, în weekend
    9
    Premierul Bolojan: Presiunea mare la creşterea preţurilor la combustibil este la motorină. Nu avem cum să o evităm
    10
    Premierul Bolojan: Nu putem anula creșterea prețurilor la carburanți, dar putem atenua impactul

    România

    VIDEO
    Nicușor Dan: Există o corupție care îi sfidează pe români, mai ales pe românii cu venituri mici
    Președintele Nicușor Dan afirmă că 20 de ani de la intrarea în Uniunea Europeană au însemnat pentru România modernizare și mai ales creșterea nivelului de trai, punctând însă că în țara noastră „există o corupție care îi sfidează pe români”, în special pe cei cu venituri mici.

    România

    VIDEO
    Nicușor Dan: Am încheiat un prim set de întâlniri cu liderii partidelor pro-occidentale. Există scenarii pe care ne concentrăm
    Președintele Nicușor Dan a declarat, sâmbătă, că a încheiat un prim set de întâlniri cu partidele pro-occidentale și reprezentanții minorităților naționale, punctând că „România va avea un Guvern pro-occidental într-un termen rezonabil”.

    România

    VIDEO
    Nicușor Dan: România a fost, de multe ori, slabă în interiorul UE, nu și-a apărat coerent obiectivele
    România a fost de multe ori slabă în discuțiile din interiorul Uniunii Europene (UE) și nu și-a apărat în mod coerent obiectivele, dar a spune că liderii români se duc la liderii europeni ca să primească ordine e o lozincă ce ne îndepărtează de dezbaterea reală, afirmă președintele Nicușor Dan.

    Local

    GALERIE FOTO
    GALERIE FOTO| Mii de flori și multă culoare în prima zi a festivalului FlorAr 2026
    ARAD. Piața Catedralei din Arad s-a transformat, vineri, într-un adevărat univers floral, odată cu deschiderea ediției 2026 a festivalului FlorAr.

    Local

    Raport guvernamental: Socodorul, printre comunele din România cu cele mai multe fonduri europene atrase
    Comuna Socodor este menționată într-un raport al Cancelariei prim-ministrului printre cele mai performante unități administrativ-teritoriale din țară în ceea ce privește atragerea fondurilor europene în perioada 2016–2024.

    Local

    FOTO
    FOTO| Consiliul Județean are planuri ambițioase pentru Moneasa
    Baza sportivă, tabăra din stațiune, dar și dispensarul medical se află pe lista de priorități a Consiliului Județean, pentru care au fost alocate și finanțări. 1

    Local

    FOTO
    FOTO| Luna, câinele salvator al ISU Arad, prima intervenție la un cutremur simulat
    Exercițiul a avut loc la Lipova, iar Luna, care are un an, fiind încă în perioada de pregătire și dresaj, a reușit să găsească una dintre victime.

    România

    Bolojan: Mulţumesc celor care ies astăzi în stradă pentru valorile democratice
    Premierul interimar Ilie Bolojan, preşedinte al PNL, transmite un mesaj de Ziua Europei, arătând că modernizarea României este „o luptă grea” şi mulţumindu-le celor care ies astăzi în stradă pentru a susţine valorile democratice.

    România

    VIDEO
    VIDEO| Incendiu la Cabana Gențiana din Retezat. Construcția a ars în totalitate
    Cabana Gențiana de pe Valea Pietrele din Masivul Retezat a ars în totalitate în urma unui incendiu izbucnit în noaptea de vineri spre sâmbătă.
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.