aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
Local
Se întâmplă în traficul arădean: pietoni hoți și agresivi

Se întâmplă în traficul arădean: pietoni hoți și agresivi

De Ioana Costaș
la 14 January 2021 10:38
29 Comentarii

Se întâmplă în traficul arădean: pietoni hoți și agresivi

Foto: Imagini amator
14 January 2021 10:38
Un șofer în vârstă de 65 de ani s-a ales cu telefonul furat după un schimb de replici cu doi pietoni. Înainte de asta însă, unul dintre pietoni a dat cu piciorul în mașină -  în urma aceluiași schimb de replici. Conducătorul auto a încercat să-l fotografieze cu telefonul pe cel care a dat cu piciorul în portiera autoturismului, însă celălalt pieton s-a repezit și i-a luat smartphone-ul din mână. Scenele au fost filmate de o cameră de bord amplasată pe un autovehicul ce se afla în spatele mașinii șoferului. Totul s-a petrecut miercuri după amiază, la interescția Calea Aurel Vlaicu și Calea 6 Vânători.
Scris de Ioana Costaș - Un șofer în vârstă de 65 de ani s-a ales cu telefonul furat după un schimb de replici cu doi pietoni. Înainte de asta însă, unul dintre pietoni a dat cu piciorul în mașină -  în urma aceluiași schimb de replici. Conducătorul auto a încercat să-l fotografieze cu telefonul pe cel care a dat cu piciorul în portiera autoturismului, însă celălalt pieton s-a repezit și i-a luat smartphone-ul din mână. Scenele au fost filmate de o cameră de bord amplasată pe un autovehicul ce se afla în spatele mașinii șoferului. Totul s-a petrecut miercuri după amiază, la interescția Calea Aurel Vlaicu și Calea 6 Vânători.

Trimite articolul

X

ARAD. Pietonul care a furat telefonul a fost imobilizat de câțiva arădeni care au asistat la întreaga scenă, pe când celălalt tânăr a reușit să fugă, fiind depistat ulterior. Șoferul vătămat a sunat la 112, iar la fața locului au sosit jandarmii. Aceștia l-au prins și pe tânărul care a lovit autoturismul. S-a stabilit că cei doi pietoni recalcitranți sunt din Arad și au 20, respectiv 28 de ani.

“Unul dintre cei doi tineri, după un schimb de replici cu conducătorul auto, a lovit violent cu piciorul portiera autoturismului, după care și-a continuat drumul. Șoferul a sunat imediat la 112 și a încercat să-l fotografieze cu telefonul mobil, pe tânărul agresiv. În acel moment, cel de-al doilea tânăr, supărat că este fotografiat, s-a repezit la persoana vătămată, i-a luat telefonul din mână și a fugit, însă, câțiva cetățeni care au asistat la întreaga scenă, l-au imobilizat pe tânăr la aproximativ 100 de metri de locul în care s-a petrecut fapta și au așteptat sosirea jandarmilor. Tânărul care a lovit cu piciorul în autoturism a reușit să fugă, însă pe baza semnalmentelor oferite de către cetățeni, jandarmii l-au identificat și l-au condus la secția de poliție. Pe numele celor doi bărbați, jandarmii au întocmit actele necesare începerii urmăririi penale sub aspectul săvârșirii infracțiunii de distrugere, respectiv furt, conform Codului Penal.
Telefonul a fost restituit părții vătămate, iar actele de sesizare au fost înaintate organelor de urmărire penală, în vederea continuării cercetărilor” au precizat reprezentanții Inspectoratului de Jandarmi Județean Arad.

Trimite articolul

X
Taguri:
a dat cu piciorul ,
agresivi ,
hoti ,
intersectie Calea Aurel Vlaicu - Calea 6 Vânători ,
pieton ,
pietoni ,
portiera autoturism ,
schimb de replici ,
sofer ,
telefon furat ,
trafic aradean
29 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. maria says:
    January 14, 2021 at 10:51 am

    Felicitari celor care au intervenit !!!!!! In sfarsit spiritul civic se vede ceva in orasul nostru……….sa nu-i lasam pe hoti, tupeisti si nesimtiti care sunt niste paraziti sa traiasca pe spinarea omului care munceste….

    Reply
    • Infractorul says:
      January 14, 2021 at 12:57 pm

      Poate sesizeaza cineva si ” spiritul civic” al “șoferului în vârstă de 65 de ani” care patrunde pe trecerea de pietoni, unde se aflau doi pietoni, pe verde intermitent FARA A ACORDA PRIORITATE PIETONILOR!!!!

      Reply
      • Emil says:
        January 14, 2021 at 7:01 pm

        dar poate a patruns pe verde si nu a putut trece mai departe de o alta masina aflata in fata in timp ce pietonii aveau rosu si nu puteau trece.

        Reply
      • Flory says:
        January 15, 2021 at 12:31 am

        Ee numai spune….

        Reply
        • Ghiocel de toamnă says:
          January 15, 2021 at 8:38 am

          Bai “șoferilor retarzi”acolo este verde intermitent….

          Reply
    • jack says:
      January 14, 2021 at 2:08 pm

      pe zi ce trece aradul devine.mai infect decat caracalul un asa zis oras cu sateni!

      Reply
  2. Death says:
    January 14, 2021 at 11:29 am

    Voi vedeti ce umflati stau sarmani jandarmi de zici ca sunt opariti la subrat🤣..Se cred in delta force .

    Reply
    • LUCA says:
      January 14, 2021 at 11:51 am

      Probabil ar trebui sa fie angajati la jandarmerie niste barbati adevarati,de 1.50 cm si vreo 60 de kg,dupa parerea ta.

      Reply
      • Death says:
        January 14, 2021 at 12:09 pm

        Daca alergau acei tineri ,cum crezi ca umflatii aia ii puteam retine??Nu am vazut un jandarm fara aere de Rambo , inteligenta minima!

        Reply
        • Life says:
          January 14, 2021 at 12:38 pm

          Daca alergau acei “tineri”-cum zici tu, derbedei ,cum zic eu, jandarmii aveau dreptul sa faca UZ DE ARMA, in conditiile legii! Ai auzit de UZUL DE ARMA ?? Daca ,insa ,acei derbedei ar fi incercat sa opuna forta bravilor jandarmi, ei bine, tocmai aici interveneau calitatile jandarmilor, de oameni solizi, puternici, apti sa se opuna celor doi derbedei! Jandarmii trebuie sa fie oameni puternici, zdrahoni,cum se mai spune…Rolul jandarmilor nu este sa-si ia talpasita prin fuga,asa cum crezi tu, ci de a INTERVENI ,fie si prin forta, cand avem de-a face cu astfel de derbedei! Ai inteles, baietelule slim-fit si cu tartitza varza ??

          Reply
          • Death says:
            January 14, 2021 at 12:53 pm

            O sugi la vreun prea iubit jandarm burduhanos,,pardon zdarhon??Oameni de pe strada i au retinut ,nu jandarmii!

          • After Life says:
            January 14, 2021 at 12:59 pm

            Uz de armă dacă ăia o luau la fugă? 😂😂😂 Pe ce lume trăiești?
            Ai idee ce se întâmplă cu jandarmul ăla care împușcă pe cineva pentru simplul fapt că a fugit?

          • Life says:
            January 14, 2021 at 2:39 pm

            Legea 17/96, Art 47 ,litera “d”:

            Persoanele care sunt dotate cu arme de foc pot face uz de armă, pentru îndeplinirea atribuțiilor de serviciu sau a misiunilor militare, în următoarele situații:

            d) pentru imobilizarea infractorilor care, după săvârșirea unor infracțiuni, încearcă să fugă;

            TRAIASCA JANDARMERIA ROMANA !! Multumita acestor bravi ostasi ai tarii, Romania nu a fost data cu 80 de ani in urma ,la evenimentele din 10 aug 2018 !!

    • anonim says:
      January 14, 2021 at 12:17 pm

      Death esti ciudos ca nu te-au acceptat la angajare cand ai facut cerere sa intri in jandarmerie ori politie? Probabil ca stiu ei de ce nu te vor. Cum ar fi sa angajeze toti golanii, lenesii,neispravitii si starpiturile ce se cred testoase ninja doar pt ca se imbraca ,,slim fit,, si se uita la filme proaste cu batausi de mahala ?

      Reply
      • Death says:
        January 14, 2021 at 12:35 pm

        Anonim ,nici odata nu am vrut sa ma angajez la asa ceva .Sunt multumit cu job meu in It ,fac ce imi place,si nu sunt greata populatiei ,ce au ajuns politaii si jandarmii,facuti la gramada ,datorita amenziilor date la norma,si pentru ca putem…Tu esti vreun garcea sau jandarm ofticat ,ce te simti lezat de greata ce o produceti

        Reply
        • Andrei says:
          January 14, 2021 at 5:50 pm

          Daca te intreb ce limbaj de programare cunosti,imi spui ca franceza :))))

          Reply
          • Death says:
            January 15, 2021 at 8:40 am

            Limbajul care il are mamicuta ta cind o inghite ,e bun?

        • Deyu says:
          January 14, 2021 at 9:52 pm

          E bine ca nu ai zis că ești profesor de limba română. Oricum nu treceai nici testele grilă din gramatică, așa că ia mai dezvoltă tu ceva program anti-frustrare, pigmeule cu tastatură

          Reply
        • Arad says:
          January 15, 2021 at 9:36 am

          Ramai in Checheci si mananca seminte.Tu mai mai mult nu poti. Banuiesc ca esti si fan Dani Mocanu

          Reply
    • Grașii says:
      January 14, 2021 at 12:31 pm

      Ghinionul bătăușilor că au fost prinși de către martori. Dacă trebuia să alerge grașii de la jandarmerie după ei…scapau basma curată 😂

      Reply
    • Cristian says:
      January 14, 2021 at 1:50 pm

      Ramai in Checheci si mananca seminte in continuare…..E maxim cat poti tu

      Reply
  3. anonim says:
    January 14, 2021 at 12:18 pm

    Plin Aradul de golani. Adunati-i si puneti-i la maturat strazile.

    Reply
    • Flory says:
      January 15, 2021 at 12:36 am

      E plină țara de specimente “hoți..bătăusi..drogatii..etc, nu doar Aradul .

      Reply
  4. Talibanu says:
    January 14, 2021 at 12:31 pm

    Îs vinituri, pentru paguba produsa o sa plătească măcar schilodu cela?

    Reply
  5. Opinie says:
    January 14, 2021 at 12:42 pm

    Dar un pic de tilharîe la gibonul care a smuls telefonul nu merge ? Desigur,o micuța arestare și vreo 4-5 ani pe la pușcării în frumoasa Romanie ar fi o lecție de geografie .

    Reply
  6. Infractorul says:
    January 14, 2021 at 12:50 pm

    Ne uitam. vedem, da de inteles….mai greu!
    Acum ma uit la autorul articolului”IC”…:))))
    Daca ar trebui sa traiesc din “jurnalism” as fi inceput cam asa:
    Un șofer în vârstă de 65 de ani, a patrus pe trecerea de pietoni de la autogara pe culoarea rosie a semaforului electric, intentionand sa vireze dreapta, avand semnal verde INTERMITENT pentru viraj dreapta. In acel moment pe trecerea de pietoni se aflau doi pietoni care i-au adresat cateva cuvinte(….) la care soferul în vârstă de 65 de ani a raspuns de asa maniera incat reactia tinarului a mers pana la violenta ( lovind masina cu piciorul )…..etc, etc, etc….poate ne spune cineva cine era acel “șofer în vârstă de 65 de ani” despre a carui NEACORDARE DE PRIORITATE PE TRECEREA DE PIETIONI…nu vorbeste nimeni.
    Eu cred ca daca “șoferul în vârstă de 65 de ani” ar fi respectat regulile de circulatie si reguli de bun simt nu se escalada acest conflict…! Tinarul au procedat complet gresit raspunzand cu violenta…!
    Interesanta aparitia jandarmilor…pentru fapte mai grave replica de la 112 a fost…rezolvati pe cale amiabila…nu merita deplasarea unui echipaj….

    Reply
    • jack says:
      January 14, 2021 at 2:13 pm

      din ce se vede pe.filmare cei doi pietoni au traversat deja nu e ok sa iti faci dreptate singur !si ar trebui legi dure pt cei care isi permit sa obstructioneze unui alt cetatean dreptul de a filma.pe.domeniul public!daca nu iti convine ca esti filmat stai in casa pe.domeniul public trebuie incurajata libertatea !

      Reply
  7. anonim says:
    January 14, 2021 at 4:37 pm

    Bravo celor ce au intervenit ! Daca toata lumea ar lua in mod solidar atitudine inmpotriva golanilor si derbedeilor, ar fi mai putine rele. Daca cei ce inteleg gresit mila crestina ar inceta sa dea de pomana puturoaseloe si lenesilor apti de munca , ar fi mai putini cersetopri si vagabonzi in oras. Daca organele de ordine i-ar hartui intr-una , pana la urma ar pleca de tot din judet si oras

    Reply
  8. Zippo says:
    January 14, 2021 at 5:27 pm

    Vinituri de peste creste.

    Reply
  9. Cele mai citite știri

    1
    INFORM MEDIA PRESS angajează: DISTRIBUITORI DE PRESĂ
    2
    Fotbal – Liga 3, etapa 12
    3
    UTA a dat lovitura în Bănie
    4
    Diplomat rus: Recurgerea la activele rusești înghețate pentru a finanța Ucraina va avea „consecințe considerabile” pentru UE
    5
    Rusia a atacat din nou infrastructurile energetice din Ucraina
    6
    Liga 5: Târnova pierde, dar e campioană de toamnă
    7
    Amenzi de aproape 80.000 de lei și dosare penale pentru infracțiuni rutiere
    8
    Galerie străpunsă pe „ciotul” dintre Nădlac și Sibiu
    9
    În arest după ce au furat două vaci. Unul dintre hoți a amenințat polițiștii
    10
    UTA are doi fotbaliști convocați „sub tricolor”

    Mapamond

    Diplomat rus: Recurgerea la activele rusești înghețate pentru a finanța Ucraina va avea „consecințe considerabile” pentru UE
    Recurgerea la activele rusești înghețate în Europa pentru a finanța nevoile financiare ale Ucrainei va avea „consecințe considerabile” pentru Uniunea Europeană, a declarat vineri ambasadorul Rusiei la Berlin, Serghei Neceaiev, în contextul în care cancelarul german și premierul belgian urmau să se întâlnească pentru a discuta această problemă, relatează AFP.

    Ştiri sportive

    România ar putea juca în Grupa D la CM 2026, alături de SUA, Paraguay și Australia
    Naționala României va juca în Grupa D la Cupa Mondială de fotbal din 2026, dacă se va califica, iar adversarele sale vor fi Statele Unite, Paraguay și Australia, potrivi tragerii la sorți efectuate, vineri, la John F. Kennedy Center for the Performing Arts din Washington DC.

    Mapamond

    Mii de elevi au participat la proteste în Germania, împotriva planurilor guvenului privind serviciul militar
    Mii de elevi din Germania au protestat vineri în mai multe orașe din țară împotriva planurilor guvernului privind un nou serviciu militar voluntar, relatează dpa.

    Local

    Reținut după ce a furat un telefon, la Pâncota
    PÂNCOTA. Un tânăr de 24 de ani, din Pâncota, a ajuns în spatele gratiilor, după ce a furat un telefon mobil dintr-un parc din oraș.

    Local

    VIDEO
    Cinci bărbați reținuți pentru furt de motorină
    Polițiștii au identificat autorii unor furturi comise la o firmă din Ghioroc, de unde au dispărut 600 de litri de motorină și sute de kilograme de cupru.

    Local

    FOTO
    Palatul Copiilor din Arad, supus reconversiei
    Clădirea monument istoric va fi mansardată şi apartamentată, urmând a căpăta funcţiunea de birouri şi apart-hotel. 2

    UT Arad

    Clipe cumplite, accidentare horror: se zbate între viață și moarte după ce s-a ciocnit cu portarul echipei UTA
    MIERCUREA CIUC. Veste uluitoare dinspre Miercurea Ciuc. Atacantul echipei FK Csikszereda, de la Liga de Tineret, Ioo Edvin se zbate între viață moarte, după ce duminica trecută s-a accidentat grav la meciul din Cupa României cu UTA. 1

    Local

    Angajații Muzeului ne oferă „Ornamente cu poveste”
    O expoziție dedicată Crăciunului îi așteaptă pe arădenii curioși să vadă globuri fragile, figurine zâmbitoare și ornamente care au decorat casele românilor de-a lungul generațiilor. 1

    Advertorial

    Top criptomonede cu potențial pentru 2026
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.