Fostul președinte rus Dmitri Medvedev i-a transmis joi președintelui american Donald Trump să-și amintească faptul că Rusia deține capabilități de atac nuclear din epoca sovietică pe care le-ar putea folosi ca ultimă soluție, după ce Trump i-a spus lui Medvedev să-și „măsoare cuvintele”, într-un schimb de replici ce survine în timp ce se scurge ultimatumul de zece zile pe care președintele american i l-a dat marți omologului său rus Vladimir Putin pentru a opri războiul în Ucraina, relatează Reuters.
Un șofer în vârstă de 65 de ani s-a ales cu telefonul furat după un schimb de replici cu doi pietoni. Înainte de asta însă, unul dintre pietoni a dat cu piciorul în mașină - în urma aceluiași schimb de replici. Conducătorul auto a încercat să-l fotografieze cu telefonul pe cel care a dat cu piciorul în portiera autoturismului, însă celălalt pieton s-a repezit și i-a luat smartphone-ul din mână. Scenele au fost filmate de o cameră de bord amplasată pe un autovehicul ce se afla în spatele mașinii șoferului. Totul s-a petrecut miercuri după amiază, la interescția Calea Aurel Vlaicu și Calea 6 Vânători.
Evenimente
Ziua Drapelului Național va fi marcată și în acest an printr-un ceremonial militar și religios organizat în Piața Catedralei din municipiu, în perioada 25–26 iunie 2025, sub coordonarea Instituției Prefectului – Județul Arad.
Local
Este vorba despre o stradă nou înființată, iar proiectul privind atribuirea numelui se află în procedură de transparență.
ARADON Sport local
Sportiva de la CS Municipal Arad a făcut o figură frumoasă în proba de dublu.
ARADON Sport local
SÂNTANA. O mutare poate surprinzătoare a avut loc azi, când unul din cei mai buni jucători ai Progresului Pecica, Andrei Haloș, a fost anunțat la o altă echipă arădeană de Liga a III-a, Unirea Sântana.
Local
Polițiștii de frontieră au confiscat 14 biciclete, majoritatea electrice, după ce un bărbat nu a putut prezenta documente care să le ateste proveniența. Valoarea bunurilor este estimată la aproximativ 50.000 de lei.
Local
În zilele de 23 și 24 iunie 2026, cele trei puncte anticaniculă amenajate în municipiu vot fi funcționale, ca urmare a avertizărilor de Cod galben de caniculă emise pentru județul Arad.
Local
Doi arădeni au fost prinși de jandarmi pescuind cu metode ilegale, pe râul Mureș, în municipiu.
2
Advertorial
Finalizarea proiectului „Creșterea competitivității societăţii EXCAVĂRI ŞI CONSTRUCȚII MOȚ SRL”.
Evenimente
Librăria Corina, de pe strada Mihai Eminescu, va găzdui joi, 25 iunie, de la ora 17, lansarea cărții „Vechile farmacii ale Aradului”, scrisă de Alex Cserni.