aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
Local
Se pregătesc centrele de vaccinare pentru populația generală. Vezi unde sunt acestea!

Se pregătesc centrele de vaccinare pentru populația generală. Vezi unde sunt acestea!

De Sorina Ambrus
la 11 March 2021 17:15 Reactualizat la: 11 March 2021 18:49
41 Comentarii

Se pregătesc centrele de vaccinare pentru populația generală. Vezi unde sunt acestea!

EPA-EFE/Sean Gallup / POOL
11 March 2021 17:15 Reactualizat la: 11 March 2021 18:49
Autoritățile au în vedere trei fluxuri în municipiu și cinci centre în județ.
Scris de Sorina Ambrus - Autoritățile au în vedere trei fluxuri în municipiu și cinci centre în județ.

Trimite articolul

X

Arad. Potrivit informațiilor venite de la centru, cel mai probabil, cu data de 1 aprilie va începe vaccinarea populației generale, motiv pentru care vor fi operaționalizate noi centre de vaccinare în toată țara. Conform informațiilor pe care le deținem, Aradul va primi un număr de opt fluxuri de vaccinare. Astfel, cinci centre de vaccinare urmează a fi operaționalizate în localitățile județului, iar alte trei fluxuri vor reveni municipiului. Populația generală va putea opta (și) pentru centrele care se vor deschide la Vladimirescu, Vinga, Săvârșin, Macea și Pâncota. Cât privește cele trei fluxuri din municipiu, încă nu sunt cunoscute locațiile. Există posibilitatea amenajării de noi centre, dar se discută și despre adăugarea de fluxuri noi la centrele deja operaționalizate.

Programarea la aceste centre se va putea face din data de 15 martie, când noile locații se vor regăsi în platforma națională de vaccinare. Nu există, însă, informații cu privire la tipul de vaccin care va fi repartizat fiecărui centru de vaccinare. Acest lucru se va decide conform calendarului de livrări aprobat.

Cu data de 15 martie, va exista o listă de așteptare pe care se pot înscrie atât cei incluși în etapa a III-a de vaccinare, cât și persoanele vulnerabile, pentru că vaccinarea acestora se va desfășura în paralel. Populația generală va putea opta și pentru lista de așteptare care se va deschide pentru centrele deja existente.

Peste 20 de centre

La nivelul județului Arad sunt operaționalizate în acest moment 15 centre de vaccinare. Pentru ultimele cinci nou introduse în platformă – Gurahonț, Sântana, Curtici, Șiria și Centrul pentru vârstnici Micălaca – persoanele vulnerabile se pot încă programa pentru imunizarea cu Moderna. Vaccinarea propriu-zisă va începe, cel mai probabil, după mijlocul lunii martie.

La acestea se vor adăuga cele opt destinate populației generale, ceea ce va duce numărul centrelor la 23. Cel mai probabil, odată cu startul etapei a III-a, centrele deschise în unitățile medicale își vor înceta activitatea.

De asemenea, mai există centre destinate personalului MAI, MapN și personalului din învățământ, unde programările nu se fac prin intermediul platformei, dar se regăsesc în Registrul Electronic Național de Vaccinare.

Practic, Aradul se apropie de deschiderea tuturor celor 26 de centre pregătite încă de la începutul campaniei de vaccinare, dar neoperaționalizate din lipsa vaccinurilor.

Cine urmează la vaccinare

Etapa a treia de vaccinare cuprinde populația generală, cu unele categorii prioritare. Persoanele care îşi desfăşoară activitatea în cadrul unor unităţi, operatori economici cu risc ridicat de infectare a personalului propriu şi a persoanelor deservite, din anumite domenii de activitate, vor avea prioritate. Este vorba despre: * lucrătorii din industria extractivă; *lucrătorii din industria prelucrătoare; *lucrătorii din hoteluri şi restaurante; *lucrătorii din domeniul de întreţinere corporală, coafură şi alte activităţi de înfrumuseţare; *lucrătorii din domeniul spectacole, activităţi culturale şi recreative; * lucrătorii din sistemul financiar, bancar şi din domeniul asigurărilor, cu precădere a celor care au contacte directe cu publicul şi a celor care prestează servicii esenţiale de plăţi, administrare cont şi investiţii şi operează infrastructuri critice naţionale, precum şi personalul critic de suport al acestora; * persoanele cazate în centrele regionale de proceduri şi cazare ale solicitanţilor de azil aflate în subordinea Inspectoratului General pentru Imigrări; *persoanele cazate în centrele pentru cazarea străinilor luaţi în custodie publică aflate în subordinea Inspectoratului General pentru Imigrări; * persoanele private de libertate; * persoanele care asigură infrastructura de comunicaţii; * lucrătorii din domeniul muzeal şi al colecţiilor publice; * lucrătorii din biblioteci;

* casierii şi ceilalţi lucrători din magazinele de retail alimentar; * populaţia adultă, alte categorii decât cele prevăzute la lit. C pct. 1 şi 2; * populaţia pediatrică, în funcţie de evoluţia epidemiologică şi de caracteristicile vaccinurilor aprobate pentru utilizarea la persoanele cu vârsta sub 18 ani.

Trimite articolul

X
Taguri:
Arad ,
centre ,
generala ,
Populatia ,
pregatesc ,
vaccinare
41 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. Ana Maria says:
    March 11, 2021 at 6:03 pm

    Mai oameni buni.. Un medic primește 100 lei pe ora, o asistenta 45 lei pe ora și.. Sa i spunem secretata? primește 25 lei pe ora pt a veni în centrele amenajate pt vaccinare, au săpun, dezinfectant, apa de băut, deci intotal doar bani se aloca 170 LEI PE ORA!!!! Faceți un calcul la nivel național… RUȘINE SA VA FIE LINIA 1.

    Reply
    • Timis says:
      March 11, 2021 at 8:26 pm

      40% sunt taxe la stat..rămân cu jumate in mana.

      Reply
      • A-radu says:
        March 11, 2021 at 8:56 pm

        Adica nu au salariu ci doar aceste sporuri… pentru salar ce fac ?

        Reply
        • Bonetti says:
          March 11, 2021 at 10:23 pm

          Mai mult ca sigur muncesc.

          Reply
      • Ana Maria says:
        March 12, 2021 at 10:26 am

        Pe bune😂😂😂😂😂.????

        Reply
  2. Mda says:
    March 11, 2021 at 9:46 pm

    Hopa.(oare va aprea acest comentariu ?) Asteptam un articol despre asta aici No comment(ca de as enumera niste pseudonime de propagandisti vaccinofili as fi ca ei) https://www.digi24.ro/stiri/externe/italia-suspenda-administrarea-vaccinului-astrazeneca-1466358 , va mai simtiti responsabili sa ii faceti reclama? nu voi raspunde la zeflemeaua ignobila pe langa subiect(la persoana) care urmeaza de la trolli de serviciu. Stiu cititorii despre cine e vorba… urmeaza:

    Reply
    • Bonetti says:
      March 11, 2021 at 10:25 pm

      Suparat ai mai fost de nu ai mai carait nimic pe aici😂. Ai refacut calculele?

      Reply
      • Mda says:
        March 11, 2021 at 10:33 pm

        Nu, mi-e doar scarba de voi si incerc sa ma “odihnesc” dar sunt momente cand nu pot sa ma abtin vazand atata ipocrizie🤮. Mult tupeu mai ai.

        Reply
        • Bonetti says:
          March 11, 2021 at 11:01 pm

          Odihna placuta sa ai! Dupa atata munca e normal sa te si odihnesti. Te-au stors calculele, asa-i?

          Reply
    • Bonetti says:
      March 11, 2021 at 11:19 pm

      Si uite ca a aparut comentariul! Dar de ce aveai dubii, esti cenzurat?
      😎😎😎
      Bine ca ai reusit😂

      Reply
      • SN says:
        March 13, 2021 at 12:33 am

        Ce te asteptai de la Mda?
        Sindromul persecutiei e o conditie obligatorie la conspirationistii antivaccinisti.

        Reply
    • anonim says:
      March 11, 2021 at 11:43 pm

      👌👍👍👍 Dar iti dai seama pana unde merge ipocrizia ? cica … citez , Până în prezent nu a fost stabilită nicio legătură cauzală între administrarea vaccinului și aceste efecte adverse…. adica a aparut asa din senin aceasta problema cu coagularea sangelui , si culme , la mai multe persoane , dar nu din cauza vaccinului , nuuuu !!! probabil dupa mintea unor idioti o fii de la astenia de primavara !!! si totusi inca exista gunoaie umane care fac propaganda vaccinurilor in situatia in care ei nu se vaccineaza doar indeamna pe altii sa se vaccineze …. la idiotii de teapa asta , nici daca ar murii omul pe scaund in cabinetul medical cu acul siringii infipt in mana si la autopsie ar reiesii ca din cauza vaccinului a murit respectivul , deci idiotii tot ar nega acest lucru

      Reply
      • Bonetti says:
        March 11, 2021 at 11:56 pm

        Dar e pentru prima data cand se moare de asa ceva, asa-i , analfabetule? Embolia poate fi cauza unui deces. Ca exista relatie de cauzalitate intre vaccinare si deces, urmeaza sa se stabileasca.

        Reply
        • anonim says:
          March 12, 2021 at 12:10 am

          Cat de cretin eeeesti !!! mai ratatule ! si culmea , sa declansat la o multime de oameni asa din senin , nu ? si culmea tocmai dupa vaccinare ? mars in mm de cretin ca esti mai rau ca un rahat in mijlocul strazii ….plm ! tu chiar te auzi ce debitezi , sau vorbesti fara de tine ? mai bine facea ma ta un cacat decat sa te fii fatat pe tine , mars
          in mm si te vaccineaza , pe urma sa guiti ca un porc ce utile sunt vaccinurile ….ce repede gaseste scarba explicatii

          Reply
          • Bonetti says:
            March 12, 2021 at 12:19 am

            Crezi ca in domeniul medical e ca la tine la cersit? Se va cerceta si vei afla si tu raspunsul . Daca nu te descurci cu cititul, rogi pe cineva sa te ajute😂😂😂
            Sau poate pe tine te suna😂

      • alegator says:
        March 12, 2021 at 7:55 am

        Comentati elegant IDIOTILOR!

        Reply
        • teddy-eddy says:
          March 12, 2021 at 9:30 am

          E un banc românesc bun, perfect aplicabil postării tale.
          Un enoriaș:
          Nu te înjur părinte că ești om sfânt. Dar te bat f … Dumnezeii mătii, până te las lat.

          Reply
  3. Amy says:
    March 11, 2021 at 11:39 pm

    Nu e obligatoriu sa mergeți să faceti vaccin la” popor”!
    In vremurile trecute nu se punea problema remunerarii!
    Dar , banii vorbesc!
    Apoi nu e obligatorie vaccinarea !
    Asa că, Nu vă agitati in mod steril!

    Reply
  4. anonim says:
    March 11, 2021 at 11:44 pm

    👌👍👍👍 Dar iti dai seama pana unde merge ipocrizia ? cica … citez , Până în prezent nu a fost stabilită nicio legătură cauzală între administrarea vaccinului și aceste efecte adverse…. adica a aparut asa din senin aceasta problema cu coagularea sangelui , si culme , la mai multe persoane , dar nu din cauza vaccinului , nuuuu !!! probabil dupa mintea unor idioti o fii de la astenia de primavara !!! si totusi inca exista gunoaie umane care fac propaganda vaccinurilor in situatia in care ei nu se vaccineaza doar indeamna pe altii sa se vaccineze …. la idiotii de teapa asta , nici daca ar murii omul pe scaund in cabinetul medical cu acul siringii infipt in mana si la autopsie ar reiesii ca din cauza vaccinului a murit respectivul , deci idiotii tot ar nega acest lucru

    Reply
    • Bonetti says:
      March 12, 2021 at 12:00 am

      Esti foarte dragut ca postezi un comentariu de 2 ori. Tii minte cand te-am invatat ca nu e corect ,,ma repet”? La inceput ti se multiplica minunatele comentarii. Urmezi tu😂😂😂

      Reply
      • anonim says:
        March 12, 2021 at 12:51 am

        bonbonetii ! ti minte cand ti am spus ca , cu tine doar ma disterz pe baza tampeniei tale ??? ….Ma repet !!! ma amuza enorm cat de idiot poti sa fii si cum pozezi tu in intelectual …. sti ! bihorenii sunt oameni faini ,insa exista doar doua categorii , cei isteti si cei idioti , din pacate tu ca bihorean la origini , faci parte din a doua categorie ! ….dar asta e ! viata merge inainte .

        Reply
        • Bonetti says:
          March 12, 2021 at 8:06 am

          Acum esti si pe post de Mama Omida😂
          Nu bihorean, ci reptilian😂😂😂

          Reply
    • Mda says:
      March 12, 2021 at 12:00 am

      Mie cel mai mult imi (dis)place parea asta” “Conform BASG, problemele de coagulare a sângelui nu fac parte din efectele secundare cunoscute ale vaccinului, iar investigaţia continuă PENTRU A ELIMINA ORICE POSIBILA LEGATURA” … adica nu PENTRU AFLAREA ADEVARULUI ? oare doar s-au scapat?(vor gasi trolli o explicatie plauzibila) , eu sunt doar “conspirationist” binenteles

      Reply
      • Bonetti says:
        March 12, 2021 at 12:07 am

        E prea complicat sa pricepi. Nu-ti depasi conditia, ramai la calculele tale care te-au facut faimos😂

        Reply
      • anonim says:
        March 12, 2021 at 12:15 am

        Pai iti dai seama ca cei din comisii sunt finantati tot de producatorii de vaccinuri , vor stii ei cum sa traga sforile ca sa nu iasa in raport cum ca vaccinul e de vina 🤮 urmareste acest filmulet unde cei ce explica ce si cum sunt medici , nu un idiot ca bonbonetti … https://www.youtube.com/watch?v=fEwyJE2-Kiw

        Reply
        • Mda says:
          March 12, 2021 at 12:30 am

          Cunosc filmul, intre timp am gasit unul cu Bonetti in rolul principal https://www.youtube.com/watch?v=6ZjW3ojjHWc

          Reply
          • anonim says:
            March 12, 2021 at 12:44 am

            Atat doar ca scarba de Bonbonetti mananca cacat in public legat de utilitatea vaccinului , in schimb el refuza sa se vaccineze , sarmanul om din filmulet chiar e o victima

      • Un cititor says:
        March 12, 2021 at 9:39 am

        Pentru Mda
        În comentariul de mai sus comiți o eroare de logică numită falsa dihotomie prin punerea în opoziție a celor două expresii scrise cu majuscule, când, de fapt, ele pot fi sinonime.
        Am observat și în alte comentarii de-ale tale prezența unor erori de logică precum non sequitur, ad-hominemuri, cherry picking, oameni de paie, etc.
        Pentru detalii poți consulta : https://thebestschools.org/magazine/15-logical-fallacies-know/
        Stai liniștit, nu ești singurul care le folosește.

        Reply
        • Mda says:
          March 12, 2021 at 12:31 pm

          Multumesc pentru lamurire. Faconda ta in enuntarea unor sofisme e notabila. Despre quaternio terminorum am invatat in facultate din carti pe vremea aia nu de pe net dar poate observi ca postarea mea nu e de factura logica ci doar retorica.

          Reply
          • Bonetti says:
            March 12, 2021 at 1:13 pm

            Mai putin( catre deloc) de factura logica , mai mult de fractura logica.
            M-am lamurit, atata poti😂

          • Un cititor says:
            March 12, 2021 at 11:09 pm

            😆😆😆
            QED

  5. anonim says:
    March 12, 2021 at 12:18 am

    Pai iti dai seama ca cei din comisii sunt finantati tot de producatorii de vaccinuri , vor stii ei cum sa traga sforile ca sa nu iasa in raport cum ca vaccinul e de vina 🤮 urmareste acest filmulet unde cei ce explica ce si cum sunt medici , nu un idiot ca bonbonetti … https://www.youtube.com/watch?v=fEwyJE2-Kiw

    Reply
    • SN says:
      March 13, 2021 at 2:25 am

      Câte facultăți ai absolvit pe YouTube stimabile? Ai ratat vreuna sau ești integralist?
      Mare expert… Mare saltimbanc 😁

      Reply
  6. SN says:
    March 12, 2021 at 2:47 am

    Ceva nou prin secțiunea comentarii?
    Nah, aceiași specialiști fără expertiză.
    Un salut călduros și nu lăsați circul să moară! 😂

    Reply
  7. Un cititor says:
    March 12, 2021 at 9:46 am

    E firesc ca oamenii să fie îngrijorați când apar asemenea știri, dat fiind contextul actual marcat de o polarizare excesivă a discursului public și privat referitor la pandemie, dar asta nu ar trebui să suspende nevoia de informare mai amănunțită și din surse nonpartizane și amânarea unor concluzii și verdicte până la clarificarea situației, mai ales ținând cont de competența (sau absența ei) într-un anumit domeniu.
    Spor la informare.

    https://www.bbc.com/news/world-europe-56357760

    Reply
    • Un cititor says:
      March 12, 2021 at 11:43 am

      Comunicatul oficial al EMA : https://www.ema.europa.eu/en/news/covid-19-vaccine-astrazeneca-prac-preliminary-view-suggests-no-specific-issue-batch-used-austria

      Reply
      • A-radu says:
        March 12, 2021 at 3:41 pm

        O sa fiu curios cum aia care l-au aprobat ca fiind bun si sigur vor recunoaste ca au gresit ca apoi sa plateasca la greu. Da daaaa. Pe ce lume traiti ?

        Reply
        • Un cititor says:
          March 12, 2021 at 6:06 pm

          Exact la fel cum au retras autorizația pentru alte medicamente pe care le autorizasera în prealabil: https://www.ema.europa.eu/en/news/ema-recommends-withdrawal-marketing-authorisation-cancer-medicine-lartruvo#:~:text=EMA%20recommends%20withdrawal%20of%20marketing%20authorisation%20for%20cancer%20medicine%20Lartruvo,-Share&text=In%20January%202019%2C%20when%20preliminary,start%20treatment%20with%20the%20medicine
          Dar când ați tras concluzia înainte de a vă informa…nu e vorba de curiozitate.

          Reply
  8. cetatean says:
    March 12, 2021 at 10:08 am

    Bun dar cand o sa aflam si noi muritorii de rand care sunt reactiile adeverse ale vaccinarii – pe termen scurt mediu si lung-? sau nici ei nu stiu ?
    si aici ma refer mai ales la persoanele cu comorbiditati !
    PS de ce nu se afiseaza in aceste centre comorbiditatile ce nu recomanda vaccinarea? ca sa stie omul in cauza nu de alta!

    Reply
  9. Ioi says:
    March 12, 2021 at 10:12 am

    “populaţia adultă, alte categorii decât cele prevăzute la lit. C pct. 1 şi 2;”………ADICA ???

    Reply
  10. De știut says:
    March 12, 2021 at 10:35 am

    ESTE BINE DE ȘTIUT ! ! !
    Vaccinarea contra COVID-19 NU ESTE ASIGURAREA DE VIAȚĂ.. Se poate murii liniștit de niște boli, ce nu au nimic cu pandemia . De stop cardiac,cancer , “blocaje” la diferite organe, probleme circulatorie , accidente etc., etc., etc…..

    Reply
  11. Cele mai citite știri

    1
    Au trecut contestațiile, acum urmează lucrările
    2
    FOTO| Protest şi la Casa de Pensii
    3
    Miruță: Consiliul de Administrație al TAROM a constatat că directorul nu a întreprins niciun demers pentru refacerea bugetului pe date reale
    4
    Microbuz ieșit în decor, între Vinga și Șagu
    5
    Curse speciale de autobuz pentru participanții la Festivalul Folk Maris
    6
    Caravana Volvo AutoCardo ajunge din nou la AFI Arad
    7
    9 persoane reținute după perchezițiile de miercuri
    8
    FRF despre UTA: „Situaţie financiară de îmbunătăţit”
    9
    Cântărețul Cristian Pomohaci a fost arestat preventiv pentru viol asupra unui minor și agresiune sexuală
    10
    Șeful AJVPS Arad, vizat de cercetări după ce polițiștii au găsit în mașina în care se afla carne de vânat

    România

    Miruță: Consiliul de Administrație al TAROM a constatat că directorul nu a întreprins niciun demers pentru refacerea bugetului pe date reale
    Directorul TAROM nu a întreprins niciun demers pentru refacerea bugetului pe date reale și a întârziat nejustificat demersurile către Comisia Europeană pentru modificarea planului de restructurare, în conformitate cu realitatea pieței, astfel că a fost decisă revocarea lui din funcție și numirea unui nou director general provizoriu, a notat, miercuri, ministrul interimar al Transporturilor și Infrastructurii, Radu Miruță, pe pagina sa de Facebook.

    România

    Raport prezidențial: Ascensiunea curentelor ultraidentitare și suveraniste nu este pusă pe seama manipulării, ci a unor cauze structurale
    Ascensiunea curentelor ultraidentitare și suveraniste nu poate fi explicată exclusiv prin manipulare, ci are la bază cauze structurale - criza reprezentării democratice, inegalitățile, neîncrederea în instituții și un proiect european care „vorbește limbajul administrației” într-o epocă a emoțiilor, se arată în Raportul Grupului de Reflecție Strategică „România în UE” - Identitate națională, identitate europeană și provocarea populismului, publicat de Administrația Prezidențială.

    Mapamond

    Mexicul a depus plângeri în SUA pentru moartea a 17 migranți în detenția sau în timpul operațiunilor ICE
    Mexicul a depus plângeri penale în SUA pentru moartea migranților mexicani în detenție sau în operațiunile efectuate de autoritățile acestei țări, a anunțat guvernul miercuri, relatează AFP.

    UT Arad

    S-au identificat cauzele „nebuniei” de la Craiova

    Local

    „Căsoaia Bike, Run&Fun”: două zile de mișcare și aventură
    Tabăra Căsoaia găzduiește, în 25 și 26 iulie, o nouă ediție a evenimentului „Căsoaia Bike, Run & Fun”, care aduce împreună competiții sportive, activități pentru familii și concerte în aer liber.

    Local

    POLITIC. Răzvan Anghel acuză PSD de „amnezie politică”
    Senatorul USR de Arad, Răzvan Anghel, acuză PSD că încearcă să rescrie istoria politică recentă și că se comportă „ca un partid fără nicio responsabilitate în întârzierea Legii salarizării”.

    Local

    Arestat după ce și-a violat, timp de patru ani, fiica minoră
    Un bărbat din județul Arad a fost arestat preventiv după ce, din 2022 și până în urmă cu câteva zile, și-a violat în mod repetat fiica minoră. 2

    Local

    Rămas fără permis pentru conducere agresivă, un tânăr a fost reținut după ce a fost prins la volan
    Un tânăr de 23 de ani, din Vinga, lăsat fără permis de polițiști pentru conducere agresivă, a fost prins de două ori la volan - luna trecută și astăzi. 1

    Local

    Beat și fără permis, a făcut accident și a plecat acasă
    Un tânăr de 18 ani, care se afla într-o mașină alături de doi copii, a făcut accident, beat fiind și conducând fără permis, iar apoi a plecat acasă. Polițiștii l-au reținut pentru mai multe infracțiuni.
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.