ARAD. Deputatul PSD de Arad, Adrian Todor susține într-un comunicat de presă că „deciziile guvernului din ultimii doi ani și jumătate au condus la dezvoltarea sectorului industrial”. „Cifrele anunţate de INS ne arată că nu există pericolul recesiunii în acest domeniu, aşa cum încearcă să ne păcălească preşedintele Iohannis şi Alianţa Austerităţii PNL şi USR – Plus. În primele cinci luni din 2019, cifra de afaceri din industrie, piaţa internă şi piaţa externă, a crescut cu 7,5% față de același interval din anul precedent. În aceeaşi perioadă, comenzile noi din industria prelucrătoare au crescut față de anul trecut cu 11,2% în industria bunurilor intermediare, cu 6,4% în industria bunurilor de uz curent şi cu 4,1% în industria bunurilor de folosinţă îndelungată. În acest moment, sectorul industrial este unul dintre principalele motoare de creștere economică care asigură României un avans mult superior mediei din statele Uniunii Europene. De asemenea, în luna mai 2019, producţia industrială a crescut faţă de luna precedentă cu 7,9%, iar cifra de afaceri din industrie a crescut atât față de luna precedentă cu 8,7%, cât și faţă de luna corespunzătoare din anul precedent cu 7,6%. Sunt date oficiale, care nu pot fi contrazise de propaganda Iohannis-PNL-USR, care și-ar dori ca România să aibă rezultate cât mai proaste, din punct de vedere economic. Din fericire, măsurile guvernamentale luate de PSD-ALDE în ultimii doi ani și jumătate fac ca acest vis al opoziției conduse de Iohannis să nu devină realitate, iar situația economică să se îmbunătățească vizibil, de la an la an, spre disperarea celor din PNL, USR și PLUS“, arată deputatul PSD Arad, Adrian Todor.
Sectorul industrial, în creștere
Sectorul industrial, în creștere
Deputatul PSD Adrian Todor explică de ce „deciziile guvernului au condus la dezvoltarea sectorului industrial“.
Trimite articolul
XCele mai citite știri
România
Premierul Ilie Bolojan a anunțat că ordonanța de urgență privind declararea situației de criză pe piața carburanților ar urma să fie adoptată de către Guvern miercuri după amiaza sau în cursul zilei de joi.
Mapamond
Parchetul german a anunțat marți arestarea unei românce în Germania și a unui ucrainean în Spania, ambii suspectați de spionaj în favoarea Rusiei în același dosar, transmit agențiile AFP și EFE.
Mapamond
Președintele rus Vladimir Putin a promulgat marți o lege care permite firmelor private de securitate să folosească arme de foc pentru a apăra instalații energetice de importanță critică, a anunțat guvernul, extinzând astfel gama de arme utilizate pentru o astfel de protecție, relatează Reuters.
Local
Poliția Locală Arad anunță că a aplicat 146 de sancțiuni contravenționale pe parcursul unei săptămâni.
Local
Preşedintele filialei ASCOR Arad şi un elev al Seminarului Teologic Ortodox au participat la evenimentul de la Bucureşti.
Local
Se cer intervenții în cazurile de violență domestică, un flagel care se extinde puternic în județul nostru.
Advertorial
Există momente în care o grădină pare doar un cadru frumos, o scenă decorativă în care luminile și umbrele își joacă rolurile în tăcere. Dar există și acele zile în care spațiul exterior devine parte din viața ta de zi cu zi: când îți bei cafeaua în aer liber, când aduni prieteni pentru o cină improvizată sau când cauți un colț de liniște după o zi aglomerată.
ARADON Sport local
BEKESCSABA. Înotători veterani din trei ţări (România, Serbia şi Ungaria) şi-au dat întâlnire la Trofeul ,,Gaspar Ervin”, concurs internaţional ajuns la a 27-a ediţie.
Citiți principiile noastre de moderare aici!