„Este nevoie de un efort conjugat al nostru, al reprezentanților județului Arad, pentru introducerea acestui traseu în programul de transport. Primăria Birchiș și Consiliul Județean Arad au întreprins demersuri dar fără nici un răspuns, motiv pentru care mi-au cerut, ca senator de colegiu, să sprijin solicitarea lor prin demersuri în paralel. L-am interpelat pe ministrul Iulian Matache pentru introducerea rutei Birchiș – Făget pentru că este foarte importantă atât pentru copiii care merg la liceu în Făget cât și pentru cei care lucrează în județul Timiș”, este de părere senatorul arădean, Constantin Traian Igaș.
Primarul localității Birchiș i-a cerut sprijinul senatorului Traian Igaș. Acesta i-a spus senatorului că deși Consiliul Local Birchiș a solicitat Autorității Rutiere Române introducerea traseului amintit mai sus, instituția a transmis că nu poate face nici o modificare în Programul de Transport Interjudețean întrucât documentul este conceput pentru perioada 2013-2019 și nu se poate modifica în următorii patru ani.
„Trebuie să luăm în considerare că acest traseu este necesar atât pentru comunitatea din Birchiș cât și pentru cele învecinate deoarece populația se deplasează la Făget zilnic pentru a ajunge la locul de muncă sau la liceu. Nu se poate ca instituțiile să fie atât de neprietenoase cu cetățeanul. Instituțiile trebuie să se adapteze nevoilor cetățeanului, nu invers. Deplasarea locuitorilor Birchișului la muncă sau școală trebuie văzută ca o contribuție la progresul economic și social al comunităților în care trăiesc”, declară senatorul Constantin Traian Igaș.
Senatorul Igaş l-a interpelat pe ministrul Transporturilor
Senatorul Igaş l-a interpelat pe ministrul Transporturilor
Constantin Traian Igaș l-a interpelat pe ministrul Iulian Matache în legătură cu un nou traseu Birchiș - Făget, atât de necesar locuitorilor comunei colegiului său senatorial. Senatorul a făcut acest demers în urma solicitărilor din partea Consiliului Județean Arad și a Primăriei Birchiș.
Trimite articolul
XCele mai citite știri
România
Un adolescent de 15 ani din Cenei, județul Timiș, dat dispărut pe 19 ianuarie, ar fi fost găsit ucis. După descoperirea unor bunuri ale acestuia și a unor urme de sânge, polițiștii au extins căutările și au găsit trupul adolescentului îngropat într-o grădină. Suspecții ar fi trei minori, prieteni ai băiatului, aflați în custodia poliției.
România
Un caz grav de neglijare a unui minor a ieșit la iveală în județul Maramureș, după ce o fetiță de doar doi ani și șapte luni a fost filmată fumând o țigară electronică, în brațele surorii sale adolescente.
Local
În momentul sosirii echipajelor la locul intervenției, incendiul se manifesta la rumegușul din interiorul depozitului pe o suprafață de aproximativ 100 mp.
Mapamond
Un accident feroviar a făcut un mort și patru răniți marți seară în Catalonia, în nord-estul Spaniei, când un tren suburban a lovit resturile unui zid de sprijin care se prăbușise peste calea ferată, transmite AFP.
Local
Femeia de 24 de ani, din Timișoara, se afla "într-o stare de tulburare". Negociatorii IPJ Arad au reușit să o facă să se răzgândească. Tânăra a fost preluată de un echipaj medical și transportată la spital.
Local
Președintele Nicușor Dan a salutat, marți, inițiativa președintelui Statelor Unite ale Americii, Donald Trump, de promovare a păcii și securității internaționale și a anunțat că a demarat „un aprofundat proces de analiză a conținutului și implicațiilor Cartei Board of Peace” pentru „stabilirea gradului de compatibilitate a noii inițiative cu obligațiile existente ale statului român”.
3
Local
În culori deosebite de roșu, roz, violet şi verde, a fost vizibilă în noaptea de luni spre marți în județul Arad.
1
ARADON Sport local
Primul cantonament în stațiune a aparținut grupelor 2013-2015. La Hotel Parc au avut de toate.
Citiți principiile noastre de moderare aici!