aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
Local
Senatul a respins OUG care majora etapizat alocațiile copiilor

Senatul a respins OUG care majora etapizat alocațiile copiilor

la 12 August 2020 11:28
15 Comentarii

Senatul a respins OUG care majora etapizat alocațiile copiilor

12 August 2020 11:28
Senatul a respins marți Ordonanța de urgență prin care alocațiile copiilor urmau să fie majorate cu 20% de la 1 septembrie.
Senatul a respins marți Ordonanța de urgență prin care alocațiile copiilor urmau să fie majorate cu 20% de la 1 septembrie.

Trimite articolul

X

Astfel, dacă și votul din Camera Deputaților va fi similar, rămâne în vigoare legea care obligă Guvernul să dubleze alocațiile, nu se le mărească etapizat.

Decizia fost adoptată cu 87 de voturi „pentru”, 29 „împotrivă” și 12 abțineri.

„Demonstrați că vă pasă și faceți un pas necesar pentru copiii țării. Alocați fondurile necesare. Dacă nu, plecați cu toți incompetenții de la Guvern. Nu mai mințiți, nu mai furați și veți avea bani pentru alocații și pentru pensii. PSD va vota pentru raportul de respingere a ordonanței de urgență”, a spus în timpul dezbaterilor senatorul PSD Ion Rotaru.
La rândul ei, Florina Presadă, a anunțat că USR se abține de la vot.

„Am asistat în ultimii doi ani la o confruntare politică între cele două partide, plină de populism și ipocrizie. Alocațiile copiilor au devenit un subiect preferat de politicienii vechilor partide, PNL și PSD, pentru a câștiga capital politic. (…) USR e de axcord cu aceste creșteri, atât timp cât sunt sustenabile. USR va vota abținere”, a spus Presadă.

Reprezentantul UDMR, Derzsi Ákos, a afirmat că parlamentarii formațiunii au votat mereu pentru majorarea alocațiilor copiilor.
„Am făcut acest lucru indiferent din ce parte a eșicherului politic a venit propunerea. Fiind consecvenți, am votat și pentru dublare de această dată. Nu cred că trebuie să facem economie pe generația care reprezintă viitorul țării. Nu suntem de acord cu majorarea în tranșe. Legea votată de Parlament trebuie respectată. Drepturile copiilor nu se negociază”, a continuat senatorul UDMR.
Forul decizional este Camera Deputaților.

Ordonanța de urgență adoptată de Guvern prevede o creștere de 20% de la 1 septembrie, iar următoarele creșteri să fie făcute de două ori pe an, după cum urmează: creșteri de 20% pe 1 ianuarie și 1 iulie, până în 2022.
Legea prin care urmau să fie mărite alocațiile a fost promulgată pe 14 ianuarie de președintele Klaus Iohannis. Alocațiile trebuiau să fie dublate de la 150 de lei la 300 de lei, respectiv de la 300 la 600 de lei pentru copiii cu dizabilități începând cu 1 martie, dar Guvernul Orban a emis o OUG pentru a proroga termenul din cauza lipsei de bani.

Premierul Ludovic Orban a spus în repetate rânduri că guvernul nu își permite dublarea alocațiilor din cauza lipsei de bani de la bugetul de stat.

Sursa: Mediafax

Trimite articolul

X
Taguri:
alocatii ,
dublarea ,
etapizata ,
senat
15 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. Gogu says:
    August 12, 2020 at 11:32 am

    spre disperarea pirandelor ce au o gramada de puradei si traiesc din alocatia copiiilor

    Reply
  2. Dinu says:
    August 12, 2020 at 11:36 am

    dar cu pensiile batranilor nostri cum ramane?

    Reply
  3. Arădeanul says:
    August 12, 2020 at 11:46 am

    USR penibili!!!!!

    Reply
    • Corona says:
      August 12, 2020 at 12:27 pm

      Cum sunt penibili?

      Mi se pare o miscare strict politica sa majorezi pensiile sau alocatiile in momentul actual.Ai deficit bugetar si mai e si economia pe butuci din cauza de la toata situatia cu corona, deci dai din ce nu ai?! Care este logica ta? (e intrebare retorica ca nu cred ca ai gandit deloc, doar ai sarit sa arati cu degetul, fiind un frustrat de 45+/50+ cu iq de 90 care va murii de ciroza.

      Reply
      • Arădeanul says:
        August 12, 2020 at 4:32 pm

        La cum mai “nimerit” asa ii și gândirea ta de la USR!!!

        Reply
        • Hai Corona says:
          August 12, 2020 at 4:34 pm

          Bine ca mișcare cea buna a fost când ați vrut sa căsătoriți domni cu dublu sens!

          Reply
    • mig29 says:
      August 13, 2020 at 8:09 am

      Tovarase comunistoid-bolsevic vezii ca PSD a votat impotriva ordonantei guvernului! Ei -psd-eii tai au zis ori tot (adica dublu) ori nimic ,in nici un caz 20% majorare la alocatii!! USR-eii s-au abtinut din alte considerente! Nici macar pentru cei 20% majorare propusa de guvern nu sunt resurse anul acesta! USR acuza ambele partide (cel bolsevic PSD si cel PDL a lui Basescu vopsit in prezent in PNL) DE DEMAGOGIE!!! VOI TOVARASI GEN ARADEANUL si altii de pe aicea cand veti inceta sa va uitati doar la ROMANIA TV si Antena 3 ca sa mai pricepeti si voi ceva!!!!!!!!

      Reply
  4. ccr says:
    August 12, 2020 at 11:49 am

    Oare de ce timp de cca 3 ani cand alocatiile erau mai mici decat sunt in prezent si nu era nici situatia cu pandemia asta PSD nu a dublat alocatiile sau marit punctul de pensie cu 40% pe care l-au prevazut bineinteles in ultimul an de guvernare (din cei patru) avand grije sa-si dea jos din nou propriul guvernul desi aveau si au inca majoritate in parlament asa cum de altfel au mai facut-o de vreo doua ori si inainte?

    Reply
  5. scrovid says:
    August 12, 2020 at 12:05 pm

    jeguri de politicienii….. pentru copiii, viitorul țări nu aveți bani dar pentru pușcăriași și clienți voștri pe linie politică aveți……de 30 de ani v-ați bătut joc de două dintre cele mai importante structuri ale statului…. învățământul și sănătatea……!

    atenție mare pe cine votați, si cu părere de rău…..dar nici nu prea avem pe cine….!

    Reply
    • virusul Wuhan says:
      August 12, 2020 at 1:34 pm

      mai scrovid, la articolele despre pensiile speciale din ultimele luni nu te-am remarcat sa iei atutidine. la cate proteste ai participat?
      sloganul ‘mai bine mai tarziu decat niciodata’ este foarte pagubos cand se vorbeste de cheltuieli potr ca banii pierduti nu ii mai recapeti.

      Reply
  6. Chris says:
    August 12, 2020 at 12:10 pm

    Usr niste jeguri!

    Reply
    • andrei says:
      August 12, 2020 at 1:36 pm

      imi explici te rog de ce sunt jeguri?
      Intreb nu dau cu parul.
      Multumesc anticipat!

      Reply
      • Zorro says:
        August 12, 2020 at 9:01 pm

        Ii retard, da-i pace.

        Reply
  7. cucu says:
    August 12, 2020 at 12:20 pm

    acum PSD-ul se da ca le pasa de copiii romaniei…..ce gluma buna..ei de cate ori au marit alocatia? au fost prea ocupati cu scoaterea detinutilor din puscarii

    Reply
  8. U238 says:
    August 12, 2020 at 1:45 pm

    Pentru niste voturi, PSD vrea acum sa dea copiilor nostri 150 de lei, dar ii indatoreaza pe viata prin noi imprumuturi de stat, inflatie lipsa investitiilor (ca de undeva tre sa iei banii aia, nu poti pune iar taxe pe muncitorul platitor de taxe deja enorme). Preturile vor creste din nou, ca dupa fiecare marire de salarii si pensii ca asa vor comerciantii. Si cel mai ciudat, preturile mari le intalnesti nu la supermarket ci la magazinul din ciolt…

    Parerea mea: sa se reduca taxele si fiecare duce acasa cat munceste. Esti harnic, duci 1-2-3000 euro. Alegerile din tinerete se platesc, nu vad de ce sa platesc eu, prin taxe si impozite, pentru colegii din liceu ce mergeau la clubri, birturi si femei cand eu studiam. Roata se invarte…

    Reply
  9. Cele mai citite știri

    1
    INFORM MEDIA PRESS angajează: DISTRIBUITORI DE PRESĂ
    2
    Dodean, Sferlea și Madar, la „mondiale”
    3
    Rezultatele extragerilor Loto
    4
    Diplomat rus: Recurgerea la activele rusești înghețate pentru a finanța Ucraina va avea „consecințe considerabile” pentru UE
    5
    Ucraina ar renunța la regiunile Donețk și Lugansk (proiect american)
    6
    Donează pentru Centrul de copii şi tineri!
    7
    Fabrica secretă de vape-uri, descoperită de ANAF: suspiciuni de evaziune de aproape 4 milioane de euro
    8
    Kaja Kallas: Rusia vrea să împiedice sancțiunile americane cu acest plan privind Ucraina
    9
    IMM România solicită prelungirea cu un an a termenului de arhivare a standardelor ocupaţionale
    10
    Maia Sandu declară zi de doliu național în Republica Moldova, joi, de ziua funeraliilor lui Ilie Ilașcu

    Mapamond

    Diplomat rus: Recurgerea la activele rusești înghețate pentru a finanța Ucraina va avea „consecințe considerabile” pentru UE
    Recurgerea la activele rusești înghețate în Europa pentru a finanța nevoile financiare ale Ucrainei va avea „consecințe considerabile” pentru Uniunea Europeană, a declarat vineri ambasadorul Rusiei la Berlin, Serghei Neceaiev, în contextul în care cancelarul german și premierul belgian urmau să se întâlnească pentru a discuta această problemă, relatează AFP.

    Ştiri sportive

    România ar putea juca în Grupa D la CM 2026, alături de SUA, Paraguay și Australia
    Naționala României va juca în Grupa D la Cupa Mondială de fotbal din 2026, dacă se va califica, iar adversarele sale vor fi Statele Unite, Paraguay și Australia, potrivi tragerii la sorți efectuate, vineri, la John F. Kennedy Center for the Performing Arts din Washington DC.

    Mapamond

    Mii de elevi au participat la proteste în Germania, împotriva planurilor guvenului privind serviciul militar
    Mii de elevi din Germania au protestat vineri în mai multe orașe din țară împotriva planurilor guvernului privind un nou serviciu militar voluntar, relatează dpa.

    Local

    Reținut după ce a furat un telefon, la Pâncota
    PÂNCOTA. Un tânăr de 24 de ani, din Pâncota, a ajuns în spatele gratiilor, după ce a furat un telefon mobil dintr-un parc din oraș.

    Local

    VIDEO
    Cinci bărbați reținuți pentru furt de motorină
    Polițiștii au identificat autorii unor furturi comise la o firmă din Ghioroc, de unde au dispărut 600 de litri de motorină și sute de kilograme de cupru.

    Local

    FOTO
    Palatul Copiilor din Arad, supus reconversiei
    Clădirea monument istoric va fi mansardată şi apartamentată, urmând a căpăta funcţiunea de birouri şi apart-hotel. 2

    UT Arad

    Clipe cumplite, accidentare horror: se zbate între viață și moarte după ce s-a ciocnit cu portarul echipei UTA
    MIERCUREA CIUC. Veste uluitoare dinspre Miercurea Ciuc. Atacantul echipei FK Csikszereda, de la Liga de Tineret, Ioo Edvin se zbate între viață moarte, după ce duminica trecută s-a accidentat grav la meciul din Cupa României cu UTA. 1

    Local

    Angajații Muzeului ne oferă „Ornamente cu poveste”
    O expoziție dedicată Crăciunului îi așteaptă pe arădenii curioși să vadă globuri fragile, figurine zâmbitoare și ornamente care au decorat casele românilor de-a lungul generațiilor. 1

    Advertorial

    Top criptomonede cu potențial pentru 2026
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.