Astfel, au fost emise 10 avize de securitate la incendiu, 1 aviz de protecție civilă, 8 avize pentru transporturi deșeuri periculoase, în timp ce 4 documentații au fost respinse. În urma verificărilor efectuate pe teren s-au emis 7 autorizații de securitate la incendiu, iar în 3 cazuri a fost respinsă solicitarea de emitere a autorizației. Pentru documentațiile privind Planuri Urbanistice Generale, Planuri Urbanistice de Zonă și Planuri Urbanistice de Detaliu s-au emis 9 puncte de vedere. “În urma solicitărilor unor persoane juridice sau fizice s-a acordat asistență tehnică de specialitate în 35 de cazuri. Au fost efectuate 47 de acțiuni de control la diferiți operatori economici și instituții, controalele fiind planificate sau inopinate. Pe timpul controalelor au fost constatate 138 de deficiențe, 2 fiind sancționate cu amendă în cuantum de 8.500 lei, 132 cu avertisment, iar în 4 cazuri deficiențele constatate au fost remediate la fața locului. Pe timpul controalelor inspectorii desfășoară și activități de informare preventivă cu personalul entităților verificate”, au precizat reprezentanții ISU Arad.
Serviciul Inspecția de Prevenire a ISU Arad, controale la operatori economici
Serviciul Inspecția de Prevenire a ISU Arad, controale la operatori economici
ARAD. În luna septembrie, ofițerii și subofițeri Serviciului Inspecția de Prevenire au desfășurat activități de control, avizare autorizare și asistență tehnică de specialitate.
Trimite articolul
XCele mai citite știri
Mapamond
Preşedintele Columbiei, Abelardo de La Espriella, va declara luni „stare de urgenţă” în Columbia în urma unui seism puternic care a făcut cel puţin 111 morţi şi 87 de răniţi în vestul ţării, potrivit AFP şi Reuters.
Local
Un incendiu de vegetație uscată și deșeuri a izbucnit luni după-amiază în zona străzii Cometei din municipiu. Aproximativ trei hectare au fost afectate, iar incendiul a cuprins și o rulotă de mici dimensiuni și a pus în pericol mai multe gospodării din apropiere.
România
Autoritățile din România acordă sprijin militar direct Ucrainei, a declarat Iuri Pilipson, directorul Departamentului al II-lea pentru Europa din cadrul Ministerului Afacerilor Externe al Rusiei, într-un interviu acordat duminică agenției TASS.
1
Mapamond
Un seism puternic a zguduit luni Columbia, fiind resimțit în mari orașe precum capitala Bogota (centru) și Cali (sud-vest); seismul a provocat un număr necunoscut de răniți, precum și pagube materiale în vestul țării, informează AFP.
România
Debitul Dunării la intrarea în ţară, în secţiunea Baziaş, se va menţine staţionar, la valoarea de 1.400 mc/s, până la 17 august, în condiţiile în care media multianuală a lunii august este de 3.900 mc/s, informează Administraţia Naţională „Apele Române”.
ARADON Sport local
Mihai Jivan a ieşit din lotul de Liga 3, locul său fiind luat de actualul preşedinte al CJ Arbitri Arad, Casian Băla.
1
Mapamond
O explozie puternică, urmată de altele mai mici, a zguduit luni un depozit aparținând companiei bulgare EMCO, deținută de Emilian Gebrev, un om de afaceri care a furnizat arme Ucrainei și care a supraviețuit unei tentative de asasinat în 2015, pe care Bulgaria o atribuie Rusiei, informează EFE.
Citiți principiile noastre de moderare aici!