Un exemplu pozitiv printre atâtea negative care există în cadrul IPJ Arad şi despre care Jurnal Arădean a scris în repetate rânduri. Un agent de poliţie de la Postul de Poliţie Vladimirescu a refuzat, luni, 8 august, o mită de 1.600 de lei care i s-a oferit după ce a amendat un şofer albanez căruia i-a suspendat şi permisul. În fapt, cetăţeanul albanez se afla la volanul unui autoturism marca BMW, iar pe scaunul din dreapta faţă se afla concubina acestuia, o femeie din Galaţi. Şoferul a efectuat o depăşire încălcând linia continuă şi a fost oprit de agentul de poliţie. Acesta i-a aplicat albanezului o amendă şi i-a suspendat permisul de conducere, eliberându-i totodată o dovadă care îi permitea acestuia din urmă să mai conducă autoturisme pentru o perioadă de 15 zile. Însă concubina albanezului nu s-a împăcat cu situaţia în care a ajuns, aşa că i-a oferit agentului de poliţie 1.600 de lei pentru a face ca „totul să fie bine”. Poliţistul i-a anunţat pe colegii de la Direcţia Generală Anticorupţie – Serviciul Judeţean Arad şi, sub coordonarea procurorului Pavel Palcu din cadrul Parchetului de pe lângă Tribunalul Arad, au organizat flagrantul, luni, în jurul amiezii: femeia a fost prinsă chiar în momentul în care înmâna cei 1.600 de lei poliţistului. În cadrul anchetei, femeia – care este cercetată în stare de libertate pentru dare de mită – şi-a recunoscut vinovăţia şi a declarat că regretă fapta.
„Şpagă” de 1.600 lei refuzată de un poliţist la Vladimirescu
„Şpagă” de 1.600 lei refuzată de un poliţist la Vladimirescu
I-a sesizat pe cei de la DGA Arad imediat ce i s-au oferit 1.600 de lei. Pe fir au intrat şi procurorii Parchetului de pe lângă Tribunalul Arad.
Trimite articolul
XCele mai citite știri
UT Arad
A fost 0-0, după două reprize diametral opuse. Arădenii au ratat în prima repriză, oaspeții, în cea secundă.
Mapamond
O curte de apel federală a blocat vineri construcția la Casa Albă a sălii de bal de mari dimensiuni dorite de președintele Donald Trump, informează AFP și Reuters.
România
Președintele Nicușor Dan a trimis vineri Parlamentului spre reexaminare proiectul de lege privind metodele de intervenție imediată pentru prevenirea și combaterea atacurilor exemplarelor de urs brun asupra persoanelor și bunurilor acestora.
ARADON Sport local
Alți doi sportivi legitimați la CS Universitatea Arad au avut prestații bune la Oradea, în competiția juniorilor.
Local
Sute de credincioși au trecut, vineri, pragul Bisericii Minoriților din Arad pentru a se închina Relicvei Sfântului Francisc de Assisi, adusă pentru prima dată în municipiu și, totodată, pentru prima dată în România. Evenimentul face parte din pelerinajul organizat în cadrul Anului Jubiliar Franciscan 2026.
Local
Castelul Mocioni din Bulci, aflat în proprietatea Municipiului Arad și nefolosit ca unitate sanitară de 15 ani, ar putea primi o nouă destinație. Consiliul Local este chemat să își dea acordul de principiu pentru transformarea monumentului istoric într-un centru multifuncțional, însă decizia finală depinde de aprobarea Ministerului Sănătății.
Local
Senatorul Răzvan Anghel vorbește despre amendamentele propuse de PSD și AUR, care pun în pericol PNRR.
1
România
Guvernul a adoptat vineri cadrul legal necesar pentru ca C.N.T.E.E. Transelectrica S.A., prin Dispecerul Energetic Național, să poată dispune, până la data de 31 august, o serie de măsuri de siguranță dacă evoluția Sistemului Electroenergetic Național o va impune.
România
Alocările bugetare guvernamentale pentru cercetare și dezvoltare (GBARD) la nivelul Uniunii Europene s-au situat anul trecut la 288,9 euro pe locuitor, o creștere de 57,7% față de 2015 (183,2 euro pe persoană), arată datele publicate vineri de Oficiul European pentru Statistică (Eurostat).
1
Citiți principiile noastre de moderare aici!