aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
Local
Spitalul de campanie de la Expo prinde formă

Spitalul de campanie de la Expo prinde formă

De Alin Gherasim
la 9 April 2020 17:52
14 Comentarii

Spitalul de campanie de la Expo prinde formă

9 April 2020 17:52
Autorităţile judeţene au anunţat că spitalul de campanie de la Expo Arad va avea 240 de paturi şi 140 de medici şi alt personal medical.
Scris de Alin Gherasim - Autorităţile judeţene au anunţat că spitalul de campanie de la Expo Arad va avea 240 de paturi şi 140 de medici şi alt personal medical.

Trimite articolul

X

Două hale, 240 de paturi, o hală pe post de laborator, 140 de noi medici, asistente, infirmiere sau brancardieri, 22 de containere cu vestiare, 3.600 de metri pătraţi de linoleu. Cam acestea sunt cifrele care caracterizează spitalul de campanie de la Expo, care prinde formă în aceste zile, primul spital de campanie realizat de o administraţie judeţeană în România. Într-o conferinţă de presă la care au fost prezente autorităţile judeţene, a fost făcută o prezentare a noului spital. Iustin Cionca, preşedintele Consiliului Judeţean Arad, a anunţat că noul spital va avea două săli (halele din stânga şi din dreapta a Complexului Expo) a câte 120 de paturi fiecare. „La nevoie, vom putea suplimenta numărul de paturi până la 200 în fiecare sală”, a mai precizat Cionca. Acesta a mai spus că în spitalul de campanie vor lucra 140 de medici, asistente, infirmiere, brancardieri şi alt personal, urmând ca angajările să fie făcute în perioada următoare de către Spitalul Judeţean Arad.

Primul din România

Sergiu Bîlcea, vicepreşedintele CJA, a anunţat că instituţia judeţeană a alocat 900.000 de lei pentru lucrările de compartimentare a acestui nou spital. „Vorbim despre primul spital de campanie construit de administraţie. Celelalte care au fost ridicare în ţară aparţin Armatei. Aici, la noi, pe lângă locurile pentru pacienţi, vorbim despre 22 de containere cu vestiare, toalete şi zonă de decontaminare, un tunel care va lega cele două hale de la Expo. Ne-am mişcat cât am putut de repede, chiar dacă am lucrat sub presiunea autorizării, sub presiunea finanţării şi sub presiunea timpului. Halele laterale ale Complexului Expo vor fi săli pentru pacienţi, în timp ce hala centrală va fi laborator pentru analize şi depozit pentru materiale. Sperăm să nu trebuiască să folosim acest spital, dar suntem obligaţi să îl construim, în cazul în care va fi nevoie de el”, a spus Bîlcea. Referitor la partea de autorizare, vicepreşedintele Consiliului Judeţean a fost completat de Horea Timiş, noul director al Direcţiei de Sănătate Publică Arad. Acesta a spus că „a fost o muncă titanică. Acest spital a fost proiectat în două zile, cu tot cu circuitele specifice unui spital. Am avizat proiectul, deşi nu există o legislaţie specifică în acest sens. Am ţinut în permanenţă legătura cu Ministerul Sănătăţii, ne-am consultat în privinţa spitalului de campanie de la Expo, iar, în final, l-am avizat”, a spus Timiş. Mai mult decât atât, proiectul de la Arad a fost preluat de Ministerul Sănătăţii pentru a fi transmis şi altor autorităţi locale.

Avem director

Cu toate că încă nu este funcţional, spitalul de campanie de la Expo Arad are deja un director în persoana medicului Cătălin Hreniuc. Acesta este medic neurolog la Spitalul Judeţean Arad, ieşind în evidenţă după ce a reuşit mai multe intervenţii în premieră pentru unitatea nostră medicală. „Dacă va fi nevoie, vom reuşi să degrevăm Spitalul Judeţean de cazurile uşoare şi medii de Covid-19. Ţinând cont de localizarea acestui spital de campanie, nu vom mai introduce în oraş pacienţi cu noul coronavirus. Ne pregătim deja de începerea activităţii, s-ar putea ca luni edificiul să fie gata. Vrem să avem medici, asistente, infirmere, brancardieri, tot ce avem nevoie. Sperăm să ne mutăm aici cu pacienţii cu Covid-19, iar Spitalul Judeţean să rămână doar pentru celelalte cazuri medicale”, a spus noul director. Trebuie precizat faptul că, deşi Hreniuc a spus că luni va fi gata construcţia, va mai trece o perioadă până când pacienţii ar urma să ajungă la Expo. Şi asta pentru că după finalizarea lucrărilor de construcţie, se va trece la montarea paturilor, la dezinfecţia halelor şi la dotarea cu aparatură şi alte materiale medicale.

Medici din privat?

Chiar dacă Iustin Cionca a anunţat că Spitalul Judeţean va angaja 140 de persoane care să deservească spitalul de campanie de la Expo, Gheorghe Domşa, directorul Casei de Asigurări de Sănătate din Arad, a spus că s-ar putea ca acolo să lucreze şi medici din privat. „Avem nevoie de tot personalul medical al Spitalului Judeţean. Pe unii nu îi avem la dispoziţie, fiind în izolare. Drept urmare, pentru acest spital vor fi cooptaţi medici specialişti, de ambulatoriu, alții decât angajații Spitalului Judeţean. Aceştia vor veni cu asistentele lor, cu care lucrează în alte locuri decât în spital”, a spus Domşa.

Trimite articolul

X
Taguri:
Arad ,
campanie ,
expo ,
spital
14 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. curios says:
    April 9, 2020 at 6:38 pm

    da e bine dar ma gandesc la bietii pacienti cand sunt externati cu ce ajung in oras distanta fiind de cativa km buni , ca doar nu ies toti odata cu vreun autobuz iar bani de taxi nu stiu cati din ei au. Sau asta nu conteaza probabil Li se va deschide usa si .la revedere , sau cum?

    Reply
    • Minnie says:
      April 9, 2020 at 11:11 pm

      Pe bune? Asta-i problema? Sa dea Dumnezeu sa treaca toti cu bine ca nu conteaza cum ajung in oras

      Reply
  2. cititor says:
    April 9, 2020 at 6:43 pm

    Imi place ca toti cei ce muncesc acum acolo ( nu) poarta măsti!!! Bravo! felicitari pt buna organizare.

    Reply
  3. Daria Ianu says:
    April 9, 2020 at 7:28 pm

    in Birmingham/se pregateste spital temporar cu peste 5000 de paturi pentru terapie intensivă, instalații de oxigen si baterii de generatoare electrice capabile sa susțină probabil cam tot 5000 de posturi de asistență a funcțiilor vitale.
    Cam la fel se întâmplă peste tot…in afara de noi..facem hala aia…ca sa ce??in ea??nici in spital nu e sigur ca scapi la noi…ventilatoare nici cate ar trebui in situatii obisnuite nu au…inca nu am auzit ca unu a fost in tuburi si s a vindecat…la noi.Deci hala aia daca o sa aiba doar paturi si niste medici nu va fi mai mult de folos decat internarea la domiciliu a acelor cazuri.Fara terapie intensiva,oxigen,e fix pix.Vad ca pomeniti numai de paturi…de cazuri usoare…serios???cum stiti voi evolutia unui bolnav?se poate agrava in cateva ore.Ca femeia de la Municipal ,decedata,si internata nu la TBC la cazurile grave unde trebuia!!Astia intra in insuficienta respiratorie majoritatea.La spitalul TBC …e plin…deci…
    Câtă voinicie…

    Reply
    • Chris says:
      April 9, 2020 at 10:56 pm

      Mai conteaza? Nu zicea retardatul de Caly ca nu ne intereseaza cum e in UK,in Romania te videci de la glia stramoseasca,traditii,rahaturi comuniste de la latrina 3…macar sa le puma televizoare langa fiecare pat…toate pe antena3 si se videca garantat…

      Reply
  4. karkotash says:
    April 9, 2020 at 9:02 pm

    Ce noroc pe capul aradenilor cu Cionca si Balcea,ca daca nu erau ei,se alegea prafu…Cit despre dl.dr.Hreniuc,a ajuns si dumnealui in aceasta companie selecta…

    Reply
  5. Dumitras Mx says:
    April 9, 2020 at 9:05 pm

    Tot se vorbeste ca nu am atins varful epidemiei , intrebarea mea este : s-a dat cumva de catre cineva un target de atins , musai musai sa l atingem. Tot se spune ca varful va fi mijlocul lunii aprilie . De ce nu iunie sau iulie ? Totul e cusut cu ata alba dar cred ca nu suntem toti prosti sa nu ne dam seama ca totul e facut de ” cineva” care si cam bate jic de omenire ! Domnul fie cu noi si pacea lui sa se reverse asupra noastra !

    Reply
  6. drr. says:
    April 9, 2020 at 9:45 pm

    Întrebare: fiecare bolnav va fi separat, sau toți cei 140 (200) vor fi în încăpere/spațiu comun ? Adică va fi un fel de ”Cine intră aici , renunță la orice speranță ”

    Reply
    • Desperado says:
      April 10, 2020 at 8:26 am

      Nu-ți face griji curiosule . Cine va fi internat aici, va fi scos în sac. Iar transportul lor se asigură cu basculă.

      Reply
  7. calimero says:
    April 9, 2020 at 9:52 pm

    treaba e buna. doar unii sunt nemultumiti de felul lor. dar meritul e a lui Seculici si a fost furat de bruselez ca si toate celelalte…

    Reply
  8. Avram says:
    April 10, 2020 at 9:38 am

    Ideea lui Seculici pt. amenajarea acestui spital de campanie este laudabila , in schimb promovarea desantata a lui Bilcea este chiar gretoasa , avem prefect , primar de Arad , presedinte Cj , si atunci ce cauta Bilcea de la balci acolo !?

    Reply
    • art says:
      April 10, 2020 at 10:42 am

      din cate stiu eu ideea a pornit de la Florin Deznan, doar ca au fost alte interese la mijloc si l-au pus deoparte ca sa se ocupe cei “alesi” si “desemnati” si in ritmul acesta o sa fie gata pe cand trece pandemia, si va fi numai bun de dezafectat …. Romania care este…………

      Reply
  9. Gheorghe says:
    April 10, 2020 at 1:39 pm

    Mai aveti la dispozitie si Mall-ul de langa. Adica GALLERIA MALL ARAD. E pustiu si aveti toate utilitatile in el, plus parcari. Au loc mii de paturi in el…

    Reply
  10. Gelu Iulian Ilie says:
    April 13, 2020 at 9:35 am

    Este foarte frumos și bine

    Reply
  11. Cele mai citite știri

    1
    1 Mai: Ziua Internațională a Muncii, de la defilări propagandiste la mici și grătare
    2
    Paris Saint-Germain, calificată în a doua finală consecutivă în Liga Campionilor
    3
    Chirițoiu: Planul actual de restructurare este ultima șansă pentru TAROM. Legal nu mai putem să le dăm bani
    4
    UTA, start pe terenul campioanei României!
    5
    A fost „Duelul Liceelor by UVVG”
    6
    METAL SHOW & TIB 2026: Fabrica Viitorului prinde viață la Romexpo (12–15 mai)
    7
    Trei puncte pentru locul 8
    8
    Festivalul de Muzică Religioasă, la ediția a VI-a
    9
    Bilanțul exploziei de la o fabrică de artificii din centrul Chinei a urcat la 37 de morți
    10
    CNN anunţă decesul fondatorului său, Ted Turner, la vârsta de 87 de ani

    UT Arad

    UTA, start pe terenul campioanei României!
    Primul meci acasă pentru elevii lui Adrian Mihalcea este contra celor de la Oțelul.

    Local

    POLITIC. „PNL va trece în opoziție dacă se nominalizează un premier PSD”
    Senatorul Glad Varga a subliniat „Dacă președintele decide să nominalizeze un premier de la PSD, PNL va trece în opoziție”.

    Local

    Două zile de film în Underground Festival
    La fel ca anul trecut, și ediția de anul acesta a festivalului Underground are o secțiune dedicată filmului. Pe 27 și 28 iunie, filmele de scurt și mediu metraj vor fi proiectate pe ecranul sălii mari a Cinematografului Arta din municipiu.

    Local

    GALERIE FOTO
    GALERIE FOTO| Ziua Drapelului Național, marcată printr-un ceremonial militar și religios în Piața Catedralei
    Ziua Drapelului Național a fost sărbătorită vineri, 26 iunie, la Arad, printr-un ceremonial militar și religios desfășurat în Piața Catedralei.

    UT Arad

    UTA l-a „blindat” pe Richard Odada
    Arădenii au prelungit înțelegerea cu fotbalistul kenyan până în vara anului 2028!

    Local

    POLITIC. PNL este mai puternic în urma Congresului!
    Congresul PNL a contribuit la clarificarea situației partidului, consideră Sergiu Bîlcea, președintele PNL Municipiul Arad.

    Local

    Traficul greu din Arad, „interzis” de căldură
    Traficul greu va fi interzis atât pe drumurile județene, cât și pe cele naționale și pe autostrăzi, din cauza valului de căldură.

    Local

    POLITIC. Dorian Curcanu solicită implicare în rezolvarea problemelor de la platformele de gunoi
    Într-un comunicat de presă, consilierul local USR, Dorian Curcanu, solicită implicarea autorităților locale pentru a remedia problemele platformelor de gunoi.

    Local

    UPDATE. Incendiu de vegetație și baloți de paie la Chișineu-Criș. Pompierii intervin cu două autospeciale
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.