aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
Local
Statul in constructia europeana

Statul in constructia europeana

la 6 May 2014 16:28
6 May 2014 16:28
În conferința „Uniunea Europeană între interguvernamentalism și supranaționalism”, susținută, la UVVG, de prof. univ. dr. Adrian Ivan - cercetător în relaţii internaţionale şi studii de securitate.
Scris de Vasile Filip - În conferința „Uniunea Europeană între interguvernamentalism și supranaționalism”, susținută, la UVVG, de prof. univ. dr. Adrian Ivan - cercetător în relaţii internaţionale şi studii de securitate.

Trimite articolul

X

ARAD. Facultatea de Ştiinţe Umaniste, Politice şi Administrative din cadrul Universităţii de Vest „Vasile Goldiş” din Arad a organizat, azi, în Aula „Ioan Slavici”, conferința cu tema „Uniunea Europeană între interguvernamentalism și supranaționalism” susținută de prof. univ. dr. Adrian Ivan, din cadrul Universității „Babeş Bolyai” din Cluj-Napoca.

La eveniment au participat conf. univ. dr. Marius Grec, decanul Facultății de Științe Umaniste, Politice și Administrative a UVVG, conf. univ. dr. Cristian Benţe, directorul Departamentului de Ştiinţe Socio-Umane, elevi de la Liceul Pedagogic „Dimitrie Țichindeal”, cadre didactice, studenți, masteranzi, absolvenți ALUMNI-UVVG.

În cadrul unui briefing de presă, prof. univ. dr. Adrian Ivan, cercetător în relaţii internaţionale şi studii de securitate, ne-a declarat: „Conferința pe care am susținut-o a fost una mai specială, deoarece, după cum ați putut observa, există deja o dispută în țara noastră lansată de cartea lui Lucian Boia, despre Primul Război Mondial. În cadrul conferinței am vorbit despre stat, ca actor principal în construcția europeană: De ce este nevoie de stat? De ce construcția europeană se bazează pe stat? Lucian Boia a abordat teme legate și de substanța noastră naţională și de statul național. Am considerat că merită să insist asupra chestiunilor legate de statul națiune în construcţia europeană și despre interguvernamentalist și construcție europeană”.

Întrebat despre conferința pe care o va susține în data de 07.05.2014, în cadrul evenimentului „Sărbătoarea Generațiilor”, cu ocazia „Zilei Europei”, organizat de Facultatea de Istorie și Filozofie” a Universității „Babeş Bolyai” din Cluj-Napoca – Departamentul de Studii Internaționale și Istorie Contemporană, prof. univ. dr. Adrian Ivan ne-a declarat: „Voi susține o conferință despre minorități naționale și securitate europeană, iar la sfârșitul lunii voi organiza o nouă conferință de anvergură internațională legată de conflictele militare, unde vor fi foarte mulți invitați din Statele Unite ale Americii, Europa vestică și am lansat invitații și în Rusia, care sper să nu mă ocolească. Cu ani în urmă am făcut un colocviu româno-rus și a ieșit foarte bine. Eu abordez problema Rusiei din perspectiva teoriei jocurilor. Rușii au făcut niște mutări raționale, iar acum așteaptă mutări raționale din partea Vestului. Mai am încă o teorie: nu noi suntem în defensivă, ci rușii sunt în defensivă. Cât timp avem două treimi din Ucraina și aproape toată Moldova, occidentul este în ofensivă, nu Rusia. Rusia face mutări raționale în complexul de securitate și așteaptă mișcări raționale, iar în final suma va fi zero”.

Prof. univ. dr. Marius Grec, decanul Facultății de Științe Umaniste, Politice și Administrative, a subliniat: „Ne bucurăm că l-am avut din nou ca invitat, la Facultatea de Științe Umaniste, Politice și Administrative, dl. prof. univ. dr. Adrian Ivan, unul dintre cei mai importanți specialiști în domeniul relațiilor internaţionale și al studiilor de securitate. Dl. profesor Adrian Ivan a participat la o nouă întâlnire cu studenții de la facultatea noastră și cu elevii de la Liceul Pedagogic „Dimitrie Țichindeal”. Dacă până acum au fost abordate probleme legate de regionalizare, de data aceasta domnia sa a intrat într-o problematică de mare actualitate, iscată prin prisma unor evenimente care se desfăşoară la granița cu România, a se vedea evenimentele din Ucraina. De asemenea, a fost abordată și problema identității naţionale și a unității naționale a tuturor românilor, având în vedere că în anul acesta, 2014, ne aflăm la distanță rotundă de începutul Primului Război Mondial (1914), care s-a încheiat cu Marea Unire de la 1918, eveniment în care Aradul a avut un rol deosebit de important. Au apărut reacții ale unor istorici și eseiști legate de importanța evenimentului de la 1 decembrie 1918 și de dorința românilor de a se uni. Această tematică este una extrem de interesantă și merită a fi abordată”.

Prof. univ. dr. Adrian Ivan este cunoscut cercetător în relaţii internaţionale şi studii de securitate, minorităţi naţionale şi etnice în relaţiile internaţionale, cercetător al politicilor externe şi de securitate şi cercetător în guvernanţa europeană şi internaţională, om de cultură, editorialist şi analist politic.

Prof. univ. dr. Adrian Ivan este director al programului de Studii de Securitate, la nivel licenţă şi masterat din cadrul Universităţii Babeş-Bolyai din Cluj Napoca; Director executiv al Institutului de Studii Internaţionale al UBB, Director al Centrului „Altiero Spinelli” pentru studiul organizării europene al UBB, Director al Programului Atlantis – EU şi membru în Consiliul pentru Studii Universitare de Doctorat (CSUD) al UBB; Director al Departamentului de Studii Internaţionale şi Istorie Contemporană din cadrul Facultăţii de Istorie şi Filosofie; Director al Catedrei „Jean Monnet” Guvernanţă şi Politici europene.

Datorită experienţei profesionale acumulate până în prezent, prof. univ. dr. Adrian Ivan a deprins o bună cunoaştere a psihologiei umane şi a politicilor de stabilire a nevoilor de dezvoltare organizaţională.

Prof. univ. dr. Adrian Ivan are competenţe şi abilităţi sociale excelente, dar şi spirit de echipă dobândite în cadrul activităţilor derulate în mediul universitar şi extrauniversitar, prin coordonarea diferitelor echipe de cercetare, şcoli de vară, lansări de carte, mese rotunde, conferinţe naţionale şi internaţionale, seminarii şi înfiinţarea de noi secţii de studiu în cadrul Facultăţii de Istorie şi Filosofie din cadrul Universităţii „Babeş Bolyai” din Cluj Napoca.

Trimite articolul

X
Taguri:
adrian ,
Arad ,
aradon ,
europeana ,
Ivan ,
Uniunea ,
UVVG
0 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

    Cele mai citite știri

    1
    INFORM MEDIA PRESS angajează: DISTRIBUITORI DE PRESĂ
    2
    Doi copii din Arad, la finala internațională Little Prince & Princess 2025
    3
    Prima declarație a lui Răzvan Zăvăleanu despre situația de la UTA
    4
    Adrian Nica: ANAF nu intenționează fiscalizarea autoconsumului populației
    5
    Prima repriză din UTA - Oțelul Galați în imagini
    6
    Preoții arădeni acceptă cipul pe card, dar nu și în buletin
    7
    Curs de prim ajutor de bază, avansat și pediatric pentru adulți, parinti si cadre medicale cu MENSAVE in Arad.
    8
    Nicușor Dan: Reforma pensiilor magistraților rămâne o prioritate
    9
    Mănuşă de bronz la „naţionalele” de box U17
    10
    Partidul Socialiştilor Europeni a exclus formaţiunea premierului slovac Fico, care s-a abătut de la linia progresistă

    Mapamond

    Elon Musk susține că Uniunea Europeană ar trebui să fie „eradicată”
    SUA. Miliardarul american Elon Musk, patronul platformei X, a reacționat dur sâmbătă la adresa Uniunii Europene, după ce în ajun Comisia Europeană a impus o amendă de 120 de milioane de euro rețelei de social media, informează DPA.

    Mapamond

    Orban: Alegerile parlamentare ungare din 2026, „ultimele înaintea războiului care se apropie”
    Alegerile parlamentare din Ungaria din 2026 vor fi „ultimele alegeri înaintea războiului care se apropie de noi”, a declarat sâmbătă premierul ungar Viktor Orban, în timpul unui miting desfășurat la Kecskemet (centru), transmite MTI. 1

    Local

    VIDEO
    Au ascuns drogurile sub preșul mașinii când au văzut jandarmii
    Doi arădeni care manifestau un comportament suspect au fost abordați de jandarmi, care au găsit substanțe interzise asupra lor.

    Mapamond

    Șase state UE solicită Comisiei să renunțe la interdicția asupra motoarelor cu ardere internă începând din 2035
    Șase lideri din statele membre ale Uniunii Europene, inclusiv premierul Italiei, Giorgia Meloni, au solicitat Comisiei Europene să propună o relaxare a normelor comunitare privind emisiile vehiculelor, în ideea de a opri o interdicție de facto a motoarelor cu ardere internă, planificată să intre în vigoare la mijlocul următorului deceniu, transmite Bloomberg.

    Mapamond

    Reuters: Donald Trump va reactiva Doctrina Monroe pentru a consolida SUA ca lider pe continentul american
    Statele Unite își vor reafirma dominația în emisfera vestică, își vor consolida forța militară în Indo-Pacific și, eventual, își vor reevalua relația cu Europa, a declarat vineri președintele Donald Trump într-un document strategic amplu care urmărește să redefinească rolul țării sale în lume, scrie Reuters, într-un amplu comentariu pe marginea acestei strategii. 2

    Local

    GALERIE FOTO/VIDEO
    Cu sau fără bani, avansează lucrările la podul feroviar peste Mureș
    În câteva luni, noul pod peste Mureș ar urma să unească cele două maluri ale râului. 1

    Local

    Arădean arestat, după ce și-a sunat soția de șapte ori
    Un bărbat care a încălcat ordinul de protecție, contactându-și soția, a fost plasat în arest preventiv.

    Mapamond

    AIEA anunță că scutul protector al centralei nucleare de la Cernobîl a fost deteriorat
    Scutul protector de la centrala nucleară de la Cernobîl, din Ucraina devastată de război, construit pentru a ține sub control materiale radioactive provenite din dezastrul din 1986, nu își mai poate îndeplini funcția principală de siguranță din cauza daunelor provocate de drone, într-un atac atribuit Rusiei de către Ucraina, a anunțat vineri Agenția Internațională pentru Energie Atomică (AIEA), informează Reuters. 1

    Local

    Un al doilea polițist local trimis în judecată pentru bătaia urmată de moartea lui Vișinel
    Polițistul local Cosmin Ghilea, de la Poliția Locală Arad, a fost trimis în judecată pentru purtare abuzivă. 4
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.