Sute de urgenţe au fost preluate de cadrele medicale de la Unitatea de Primire Urgenţe (UPU) a Spitalului Clinic Judeţean Arad de vineri dimineaţa până luni dimineaţa. Mai exact, vorbim despre 484 de cazuri (în jur de 161 de cazuri pe zi), adulţi (majoritatea) şi copii. Doctorul Mircea Răduţiu a punctat – pentru Jurnal Arădean şi www.aradon.ro că la copiii care au ajuns la UPU au predominat afecţiunile respitorii în majoritatea cazurilor, afecţiunile digestive fiind mult mai puţine. Nici la adulţi probleme digestive nu au fost atât de multe ca în anii trecuţi. În schimb, afecţiunile cardio vasculare au fost în topul problemelor cu care s-au prezentat arădenii la urgenţe, urmate de cele respiratorii – având în vederea vremea care s-a schimbat în permanenţă. Însă aceste cazuri au fost un fel de pregătire pentru ce avea să urmeze la urgenţe. Aici au ajuns victimele a 19 accidente rutiere (produse în trei zile). Dintre răniţi, o femeie de 42 de ani se află în stare gravă, fiind transportată la un spital din Timişoara cu politraumă, intubată şi inconştientă. Cadrele medicale de la UPU s-au confruntat şi cu două cazuri deosebite: o femeie în vârstă de 60 de ani şi o fetiţă de 4 ani care au suferit arsuri. Fetiţa a suferit mai multe arsuri – pe torace, abdomen şi coapse – cu apă fierbinte, iar femeia a suferit arsuri pe 50 la sută din suprafaţa corpului, precum şi arsuri de căi respiratorii, după ce butelia i-a explodat în faţă. Atât fetiţa, cât şi femeia au fost transportate la un spital din Bucureşti, cu avionul SMURD. Medicii au preluat şi o tentativă de suicid. Este vorba despre un pacient de la spitalul de psihiatrie, care era în tratament cronic. Se pare că bărbatul a luat ceva mai multe pastile decât i-au fost prescrise de către medic. La urgenţe au ajuns şi 11 oameni fără adăpost, majoritatea în stare avansată de ebrietate, găsiţi căzuţi pe stradă.
Sute de urgenţe în Arad
Sute de urgenţe în Arad
Reactualizat la:
Arădenii nu au făcut excese alimentare de Paşti. În schimb au avut loc multe accidente rutiere, iar avionul SMURD a zburat de două ori până la Bucureşti.
Trimite articolul
XCele mai citite știri
România
Peste 56 de țări, în special membre ale Uniunii Europene și ale NATO, au denunțat luni la ONU comportamentul „inacceptabil” al Rusiei după prăbușirea unei drone pe o clădire la Galați în România, săptămâna trecută, conform unei declarații citite de ministrul român de externe, Oana Țoiu, scrie AFP.
România
Ministerul Afacerilor Interne (MAI) a încheiat, până la data de 30 mai, contracte și acorduri-cadru în valoare totală de peste 973 de milioane de euro în cadrul Planului Național de Investiții al României finanțat prin Instrumentul SAFE - Security Action for Europe, destinat consolidării capacității de intervenție și răspuns în situații de criză, a informat instituția.
1
Mapamond
Poliţia londoneză a raportat şase atacuri cu arme albe duminică seară, cu ocazia sărbătoririi titlului câştigat de Arsenal în Premier League, informează L'Equipe.
România
Rusia nu a primit până acum un răspuns din partea Bucureștiului la afirmația președintelui Vladimir Putin, potrivit căreia Moscova este gata să examineze epava dronei care s-a prăbușit în România săptămâna trecută, a declarat luni purtătorul de cuvânt al Kremlinului, Dmitri Peskov, relatează Reuters.
1
Local
Fusion Festival revine la Arad, pentru a treia ediție. Aceasta se va desfășura între 16 și 18 iulie, în incinta ștrandului.
Mapamond
Prim-ministrul ungar, Peter Magyar, a declarat luni, după ce s-a întâlnit cu preşedintele Tamas Sulyok, că, dacă acesta nu demisionează, guvernul va începe procedura legală pentru a-l înlătura din funcţie, relatează Reuters.
3
Mapamond
O explozie într-o uzină a grupului sud-coreean de armament și aeronautică Hanwha Aerospace s-a soldat luni cu cel puțin cinci morți și doi răniți, au anunțat autoritățile, cauzele dezastrului rămânând pentru moment necunoscute, relatează AFP și Reuters.
Local
Agenţii economici din judeţul Arad au participat la o întâlnire de lucru în cadrul lunii economiei sociale.
Citiți principiile noastre de moderare aici!