După ce Judecătoria Chişineu Criş a admis propunerea Parchetului de pe lângă Judecătoria Chişineu Criş şi a dispus arestarea preventivă a tânărului de 21 de ani care în 23 octombrie a accidentat mortal un biciclist pe drumul Sântana-Zimandu Nou, tânărul a contestat hotărârea instanţei la Tribunalul Arad. Instanţa din Arad a decis în 26 octombrie să respingă contestaţia formulată de conducătorul auto. Trebuie menţionat că hotărârea Tribunalului Arad este definitivă, astfel că şoferul va rămâne 30 de zile după gratii. Procurorii Parchetului de pe lângă Judecătoria Chişineu Criş au cerut arestarea preventivă tânărului pentru infracţiunile de ucidere din culpă şi părăsirea locului accidentului fără încuviinţarea Poliţiei. În 23 octombrie, în jurul orei 3.00 şoferul – care se deplasa cu autoturismul său din direcţia Sântana înspre Zimandu Nou – a lovit mortal un bărbat în vârstă de 59 de ani din Sântana care se deplasa în acelaşi sens de mers pe o bicicletă electrică fără a purta vestă refectorizantă sau cască de protecţie. În comunicatul de presă remis de Parchetul de pe lângă Judecătoria Chişineu Criş se arată că „după producerea accidentului, inculpatul nu s-a oprit şi nici nu a anunţat organele în drept, părăsind locul accidentului şi deplasându-se la domiciliul său din localitatea Sântana, unde a fost identificat de organele de poliţie în jurul orei 6.00.” După ce a fost identificat şi depistat, şoferul a fost testat cu aparatul etilotest, rezultând o valoare de 0,18 mg/l alcool pur în aerul expirat. Poliţiştii şi procurorii continuă cercetările pentru a lămuri toate împrejurările de fapt şi a stabili răspunderea penală a tânărului de 21 de ani.
Tânărul şofer care a lovit mortal un biciclist a contestat arestarea
Tânărul şofer care a lovit mortal un biciclist a contestat arestarea
Reactualizat la:
Şoferul, în vârstă de 21 de ani, din Sântana, care a lovit mortal un biciclist a contestat măsura arestului preventiv.
Trimite articolul
XCele mai citite știri
Local
În culori deosebite de roșu, roz, violet şi verde, a fost vizibilă în noaptea de luni spre marți în județul Arad.
ARADON Sport local
Primul cantonament în stațiune a aparținut grupelor 2013-2015. La Hotel Parc au avut de toate.
Local
Pentru că există un singur aparat, iar unele scanări durează chiar și 80 de minute, timpii de așteptare pot fi destul de mari, având în vedere că există și o prioritizare a pacienților, în funcție de urgențe.
Local
Temperaturile scăzute din ultima perioadă au determinat conducerea DAS să le permită oamenilor străzii să rămână în adăpostul de noapte și pe timp de zi.
Citiți principiile noastre de moderare aici!