Sosit într-o vizită la Arad, pentru a se întâlni cu liderii ALDE locali, Călin Popescu Tăriceanu a susţinut mai degrabă o dezbatere cu ziariştii decât o conferinţă de presă, având în vedere multitudinea de întrebări la care a răspuns şi a subiectelor abordate din proprie iniţiativă. Alături de Tăriceanu au fost secretarul general al partidului, Daniel Chiţoiu, senatorii Varujan Vosganian şi Petru Ehegartner, Vasile Nistor- vicepreşedinte al Senatului şi, desigur, copreşedinţii ALDE Arad, Ionel Ciupe şi Mircea Purcaru.
Din discuţiile cu Tăriceanu a reieşit că la ora actuală „România nu are capacitatea să influenţeze sub nicio formă deciziile în Uniunea Europeană”, dar că, dacă se realizează un consens, nu doar al partidelor politice, ci şi al tuturor factorilor care concură la dezvoltarea unei naţii- cultură, educaţie, economie etc- are şansa de a deveni o putere în cadrul Uniunii Europene. Mai exact, după ce a aderat la NATO şi UE, România a adoptat politici reactive, în funcţie de diferite probleme punctuale, părând că nu mai are niciun ţel. Or, spune Tăriceanu, trebuie să vrem să atingem alte ţinte, să adoptăm politici, dar, în primul rând, atitudini, proactive, exploatând cu inteligenţă şi eficienţă cea mai puternică resursă pe care o are România, resursa umană. După ce am recuperat pierderile de după 2008, spune preşedintele Senatului, este momentul să începem să adăugăm, să avem un ritm de creştere economică de cel puţin 4%. Cât despre ALDE, Tăriceanu consideră că poziţia a treia pe eşichierul politic românesc- conform sondajelor- este una foarte bună, dar trebuie muncit pentru creşterea procentajului, în aşa fel încât la alegerile parlamentare din 2016 partidul să fie consolidat, capabil să realizeze un scor bun.




Tăriceanu, despre prezent şi viitor
Tăriceanu, despre prezent şi viitor
Preşedintele Senatului României şi al Partidului Liberalilor şi Democraţilor (ALDE) este de părere că România poate deveni a şaptea putere economică a Europei.
Trimite articolul
XCele mai citite știri
8
România
A fost o amplă desfășurare de forțe marți seara, în Aleșd, unde o explozie a unei butelii a zguduit un bloc de locuințe, provocând prăbușirea unui balcon și rănirea gravă a unei femei aflată în apartamentul unde a avut loc deflagrația.
Mapamond
Președintele ucrainean, Volodimir Zelenski, a afirmat marți că este pregătit pentru alegeri, făcând apel la partenerii americani și europeni să contribuie la asigurarea securității scrutinului în contextul războiului, relatează Reuters și AFP.
2
România
Cadavrul ars al unei persoane a fost descoperit, marți după-amiaza, pe un câmp de lângă Oradea, spre Sântandrei, într-o mașină carbonizată.
Mapamond
Ucraina, care a pierdut multe teritorii, ar trebui să organizeze alegeri, a declarat Donald Trump într-un interviu publicat marți pe site-ul Politico, reiterând criticile sale aspre la adresa președintelui ucrainean, Volodimir Zelenski, informează AFP.
România
Relațiile România - Franța nu sunt relații bilaterale normale, avem o lungă istorie și avem un viitor foarte așezat, a declarat președintele Nicușor Dan, marți, în cadrul unei conferințe de presă, după întâlnirea cu președintele Franței, Emmanuel Macron.
5
Local
Alte 11 parohii arădene sunt declarate vacante. În plus, este disponibil şi un post de preot de caritate la Centrul Eparhial.
Local
Patronul unei firme de transport din Arad și-a lovit și amenințat un fost angajat, fiind reținut pentru 24 de ore. Ulterior, acesta a fost plasat sub control judiciar.
5
Citiți principiile noastre de moderare aici!