aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
Local
Teste COVID-19 pentru angajaţii din Zona Industrială Arad

Teste COVID-19 pentru angajaţii din Zona Industrială Arad

De M.B.
la 20 July 2020 12:24
12 Comentarii

Teste COVID-19 pentru angajaţii din Zona Industrială Arad

20 July 2020 12:24
Autorităţile consideră că există un risc major de răspândire a noului coronavirus în rândul miilor de angajaţi ai fabricilor de la marginea municipiului.
Scris de M.B. - Autorităţile consideră că există un risc major de răspândire a noului coronavirus în rândul miilor de angajaţi ai fabricilor de la marginea municipiului.

Trimite articolul

X

Numeroasele cazuri noi de COVID-19 apărute în ultimele zile în judeţul Arad au pus în alertă autorităţile, care vor să evite apariţia unor focare în cele mai mari fabrici. Zona industrială de la marginea municipiului are mii de angajaţi, iar unul singur dacă ar fi bolnav ar putea infecta numeroşi alţi oameni. Focarele ar afecta activitatea companiilor, care chiar şi-ar putea suspenda activitatea.

În acest context, autorităţile vor să înfiinţeze un centru de testare COVID-19 exclusiv pentru angajaţii din cea mai mare zonă industrială a judeţului, situată la ieşirea din oraş spre Nădlac.

Şeful Direcţiei de Sănătate Publică (DSP) Arad, Horea Timiş, ne-a declarat că proiectul este în lucru şi se mai poartă discuţii cu jurişti şi reprezentanţi ai companiilor.

“Dorim să înfiinţăm acest centru special pentru zona industrială a municipiului, iar în urma primelor discuţii cu reprezentanţii companiilor, toată lumea a fost receptivă. În acest moment, lucrăm la documentaţiile necesare, la proiect. Un centru de testare pentru aceşti angajaţi înseamnă o măsură de prevenţie şi de protecţie eficientă. Companiile au tot interesul să-şi protejeze angajaţii, pentru că există anumite riscuri în zona industrială. Este foarte important şi ca economia judeţului să meargă în continuare, ca atare trebuie să protejăm cea mai mare zonă industrială şi companiile de acolo”, a spus Horea Timiş.

Conform DSP, companiile vor susţine financiar realizarea testelor pentru proprii angajaţi, iar partea de logistică va fi asigurată de autorităţi. Astfel, miile de angajaţi vor fi testaţi cel puţin o dată pe lună.

Arădeni care lucrează în zonă au declarat, pentru Jurnal Arădean şi Aradon, că se tem pentru sănătatea lor şi se simt expuşi mai ales în timpul navetei cu autobuzele.

“În fabrică oamenii poartă măşti, că şi şefii sunt cu ochii pe noi, dar în autobuzele şi microbuzele cu care facem naveta, nu întotdeauna se respectă regula. Mulţi nu au măşti, tuşesc, strănută, stau unii lângă alţii, ca şi cum boala a dispărut. Eu mă tem foarte mult, pentru că am 55 de ani şi mai am şi diabet. În ultimele luni, de multe ori m-am gândit să renunţ la serviciu, să îmi caut altceva, mai aproape de casă, să nu mai fac neveta, dar nici nu găseşti în perioada asta în care mulţi sunt în şomaj”, ne-a spus o arădeancă angajată în Zona Industrială Vest.

În judeţul Arad, după o pauză de câteva săptămâni în care nu au mai fost înregistrate cazuri noi de COVID-19 şi s-a ajuns în situaţia ca nicio persoană să nu mai fie spitalizată, în ultimele zile au fost confirmate zeci de îmbolnăviri. De la începutul pandemiei, au fost confirmaţi infectaţi 786 de arădeni, iar 79 au decedat.

Trimite articolul

X
Taguri:
angajati ,
Arad ,
COVID ,
industriala ,
teste ,
zona
12 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. gigi says:
    July 20, 2020 at 12:36 pm

    PANA FACETI VOI CENTRUL SPECIAL TESTARE VA TRECE COVID-UL!!!!!

    Pasul melcului nu ajuta, acum trebuie rapid luate masuri altfel ramanem fara locuri de munca inconstientilor!

    DE CE NU OBLIGATI ODATA PE COMPANIILE TRANSPORTATOARE DE MUNCITORI IN ZONA INDUSTRIALA SA RESPECTE REGULA CU PURTATUL MASTII????????????????

    NICI SOFERII DE AUTOBUZ CARE TRANSPORTA MUNCITORII NU POARTA MASTI, CUM ESTE POSIBIL ASA CEVA DE CE LE MAI PERMITETI SA CIRCULE????????

    Reply
    • gica contra says:
      July 20, 2020 at 6:00 pm

      mai usor cu capsloacele, te auzim te auzim

      Reply
  2. #cugetdecinumairezist says:
    July 20, 2020 at 1:02 pm

    “Horea Timiş, ne-a declarat că proiectul este în lucru şi se mai poartă discuţii…” Eficient foc, e proiectul in lucru, asta trebuia deja facut de ”ieri” . Mai asteapta poate se face de un focar ca sa iasa cifrele umflate apoi se poate iar inchide tot si carantina Aradul . Atat de mult ii intereseaza sanatatea oamenilor cand de povestea cu autobuzele care duc muncitori in zona industriala se stie de cand s-a ridicat starea de urgenta. DSP a asteptat sa se degradeze situatia la nivel national si acum se pare ca e de negociat cat sa plateasca firmele pentru testari: “Conform DSP, companiile vor susţine financiar realizarea testelor pentru proprii angajaţi” , smecheri baietii. Pai daca e pericol de declansare a unui focar platesc privatii nu statul ar trebui sa se ocupe?

    Reply
  3. Cristina says:
    July 20, 2020 at 1:52 pm

    Mare dreptate au sursele ziaristilor. Mergeti sa vedeti in autobuzele PITO din zona industriala cum oamenii poarta masca de protectie in BUZUNAR si nimeni nu le spune nimic. Nici sefii lor nici soferii. Oricand se pot imbolnavii mai ales cei in varsta . Cum au iesit pe portile fabricii automat dau mastile jos . De ce nu se iau masuri ? Ce se mai asteapta ?

    Reply
  4. Ferenc says:
    July 20, 2020 at 1:57 pm

    “Conform DSP, companiile vor susţine financiar realizarea testelor pentru proprii angajaţi, iar partea de logistică va fi asigurată de autorităţi. Astfel, miile de angajaţi vor fi testaţi cel puţin o dată pe lună.”
    La ce tarif/test si ce laborator? Ce proiect? Asta este proiect? LaTimisoara Smithfield, adica compania, a initiat testarea. DSP local si Prefectura s-au isterizat, doar, in fata mediei sa se vada cat de preocupati sunt. Acolo inchiderea sectiei a fost decizia companiei, nu a autoritatilor.
    Timis a mai spus si ca, in Arad se vor face teste comunitare. S-au facut? Nu s-a mai auzit nimic. In Satu Mare, Bihor, Alba se fac.

    Reply
  5. Vali says:
    July 20, 2020 at 2:01 pm

    Mergeți sa vedeți în autobuzele Joyson cum isi bat joc oamenii de normele de protectie !

    Reply
  6. Xyz says:
    July 20, 2020 at 2:27 pm

    Companiile pe sustine financiar cheltuielile 😀 .Ei vreau sa faca reduceri de personal , dar au bani de teste . Sau este o obligatie mascata si de platit vor plati angajatii . Sper sa nu recurgeti la o asemenea practica . Un test covid -19 in Germania costa 12 €,la noi 50 € . Se fac bani frumosi pe spatele muritorilor de rand

    Reply
  7. Xxx says:
    July 20, 2020 at 2:55 pm

    Coronavirusu’ e numai pentru săraci ?

    Reply
    • Dan says:
      July 20, 2020 at 10:58 pm

      Corectă observație!!! 👍👍👍👍👍

      In timp ce MAJORITATEA MIJLOACELOR MEDIA “sug din greu” bani publici de la Guvern sub forma de reclame si emisiuni proCOVID, firmele de PRODUCTIE, SERVICII si AGRICOLE se inchid pe capete, iar noi pulimea, o sa ajungem sa crapam pe capete, dar NU DE COVID ci din cauza LIPSURILOR ELEMENTARE VIETII !!!

      Inca juma’ de an tot asa si o sa ajungem (bineinteles, noi prostimea, nu imbuibatii din pătura “selectă” a societatii) sa ne fi dorit sa fi murit mai repede de COVID decat sa nu mai stii ce sa pui pe masa familiei sau sa nu mai ai din ce-ti plati taxele, utilitatile sau scoala copiilor! Bineinteles ca pe NIMENI din media, din politica sau din alti privilegiati ai Romaniei, nu-i sperie deloc acest viitor! 😠

      Reply
  8. Hhj says:
    July 20, 2020 at 3:39 pm

    Autobuzele Pito 🙂 nu se respecta nimic 😂😂caniculă și fara maști… Șoferi ignoranți. Au venit de la Itm și nu le au făcut nimic… Pito Trans și Itm se iubesc ale’ ale’… E trist.. Aradon face-ți o plimbare o zi va rugam! Poate poate.. Nu uita itm și pito sunt pe felie uite asa!

    Reply
  9. stana says:
    July 21, 2020 at 2:10 am

    Astia chiar vor sa ingroape economia !! Dusi cu pluta pe covid!!

    Reply
  10. Nelu says:
    July 21, 2020 at 7:55 am

    În autobuz unii strănută, alți tușesc iar alții bășesc la greu

    Reply
  11. Cele mai citite știri

    1
    Experiență de top în Bușteni: Hotel Valedor și avantajele dispenserelor Botanika în băile de lux
    2
    Nicușor Dan: Nu e acceptabil ca decizia Consiliului European privind împrumutul acordat Ucrainei să fie contestată ulterior
    3
    Studiu: Somonii expuși la cocaină înoată mai mult decât în mod normal, o schimbare de comportament „îngrijorătoare”
    4
    Zelenski a anunțat că Ucraina a primit o nouă livrare germană de rachete pentru Patriot
    5
    Cât costă un loc la Căminul de bătrâni de pe Bodrogului
    6
    Ce spune Mark Țuțu despre rămânerea la UTA?
    7
    Ministrul Educației a semnat ordinul de confirmare a Ramonei Lile în funcția de rector UAV
    8
    Armata americană va desfășura trupe și nave suplimentare în Orientul Mijlociu
    9
    SUA confirmă decesul tuturor celor șase membri ai echipajului avionului cisternă prăbușit în Irak
    10
    Violator din Lipova, trimis în judecată

    Mapamond

    Studiu: Somonii expuși la cocaină înoată mai mult decât în mod normal, o schimbare de comportament „îngrijorătoare”
    Somonii expuși la cocaina prezentă în apă parcurg distanțe mai mari comparativ cu cei care nu sunt expuși la aceasta, conform unui studiu realizat în colaborare de universități din Australia și Suedia, informează miercuri AFP.

    România

    Bolojan: Deficitul României a scăzut. Direcția e corectă, economia se stabilizează, ar fi păcat să ne întoarcem de unde am plecat
    Premierul Ilie Bolojan a declarat, miercuri, că deficitul total al României a scăzut de la 9,3% în 2024 la 7,9% în 2025, potrivit datelor Eurostat, menționând că aceste date arată că direcția este una corectă, economia se stabilizează fără a pune presiune pe viitorul generațiilor următoare și ar fi păcat ca țara să se întoarcă de unde a plecat.

    Ştiri sportive

    David Popovici, campion național la 50 m liber
    Campionul olimpic David Popovici a câștigat proba de 50 metri liber, miercuri, în prima zi a Campionatelor Naționale de înot găzduite de Complexul Sportiv de Natație din Otopeni.

    România

    VIDEO
    Nicușor Dan: Am cerut partidelor să dezescaladeze retorica publică
    Președintele Nicușor Dan a declarat că le-a cerut partidelor care au participat miercuri la discuțiile de la Palatul Cotroceni să „dezescaladeze” retorica publică.

    Local

    FOTO / VIDEO
    De Ziua Pământului, jandarmii arădeni au plantat 1000 de copaci
     ARAD. Miercuri, 22 aprilie, cu ocazia Zilei Pământului, jandarmii arădeni din cadrul Detașamentului 4 Chișineu-Criș, alături de reprezentanți ai Ocolului Silvic Chișineu-Criș și elevi jandarmi aflați în stagiu de practică, au desfășurat o acțiune de împădurire în localitatea Socodor. 1

    Local

    Sonde petroliere dezafectate din zona Pecica, vizate de hoți de cupru
    Mai multe sonde petroliere din zona Pecica, dezafectate în ultima perioadă, au fost vizate de hoți de cupru, iar polițiștii au reușit să prindă un bărbat care a furat componente în valoare de aproximativ 40.000 de lei, provenite de la nouă instalații.

    Local

    S-au strâns banii pentru echipa Delta Force
    Echipa de robotică a reușit, prin bunăvoința mai multor companii, să adune banii necesari participării la competiția internațională FIRST Robotics Competition World Championship, ce va avea loc la Huston. 

    România

    Rogobete: Prima zi de concediu medical va fi plătită acolo unde nevoia de protecție este și mai mare
    Prima zi de concediu medical va fi plătită pentru pacienții cronici, pentru cei care sunt incluși în programele naționale de sănătate, pentru bolnavii care beneficiază de spitalizare de zi, dar și în cazul urgențelor medico-chirurgicale, a anunțat, miercuri, ministrul Sănătății, Alexandru Rogobete.

    România

    Președintele CNAS: Putem să controlăm și decizia medicală în cazul concediilor de boală
    Casa Națională de Asigurări de Sănătate va putea controla și decizia medicală în cazul concediilor de boală, depășindu-se limitele verificărilor administrative care se efectuau până în prezent, a declarat miercuri președintele CNAS, Horațiu Moldovan, la „HEALTH FORUM: Știința vieții-sănătatea bazată pe dovezi”, eveniment organizat de platforma DC Medical.
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.