aradon.ro Web analytics

ARADON

ARADON

  • Home
  • Ştiri
    • Ştirile judeţului Arad
    • Evenimente
    • Comentariul zilei
    • Stiri internaţionale
    • Stiri naţionale
    • Retrospectiva săptămânii
    • Celebritati/Lifestyle
    • Download
  • Video
  • Sport
    • UTA
    • Sport local
    • Ştiri sportive
  • Party
  • Angajari
Select Page
ARADON
Local
Trafic blocat de semaforul CFR de la Vladimirescu fără să treacă trenul

Trafic blocat de semaforul CFR de la Vladimirescu fără să treacă trenul

De M.B.
la 21 June 2022 18:11
11 Comentarii

Trafic blocat de semaforul CFR de la Vladimirescu fără să treacă trenul

21 June 2022 18:11
Semnalele luminoase şi acustice ale semaforului s-au activat ca şi cum ar urma să treacă un tren, însă timp de jumătate de oră şoferii au rămas blocaţi degeaba pe DN 7.
Scris de M.B. - Semnalele luminoase şi acustice ale semaforului s-au activat ca şi cum ar urma să treacă un tren, însă timp de jumătate de oră şoferii au rămas blocaţi degeaba pe DN 7.

Trimite articolul

X

Semaforul CFR de pe DN7 amplasat la trecerea peste calea ferată dintre municipiul Arad şi localitatea Vladimirescu a blocat traficul rutier 30 de minute, marţi, fără ca vreun tren să treacă pe acolo, formându-se coloane de maşini de câţiva kilometri, ceea ce a provocat nemulţumiri. Incidentul a fost raportat de către şoferi pe reţelele de socializare, unde s-au plâns că traficul a fost blocat “inutil” şi s-au format coloane de maşini, unii afirmând că au întârziat la serviciu din această cauză.

“Am oprit să treacă trenul, dar nu a venit nici măcar o locomotivă. Cu toate acestea, semaforul a oprit traficul rutier jumătate de oră, timp în care şoferii ne-am îngrijorat, pentru că întârziam la serviciu. Un şofer a sunat la 112 să anunţe că nu trece niciun tren dar suntem blocaţi în trafic. În cele din urmă, semaforul s-a oprit fără să treacă vreun tren, iar circulaţia a fost reluată, dar se formaseră coloane de maşini pe ambele sensuri de circulaţie de câţiva kilometri”, a relatat un martor.

“Aici drumul este oricum infernal la orele de vârf, dar de regulă aşteptăm la tren 10 minute. Acum am fost blocaţi jumătate de oră, vă daţi seama ce haos a fost, cozi de maşini până la Mândruloc”, a spus un alt şofer.

Purtătorul de cuvânt al CFR SA, Oana Brânzan, a transmis că cel mai probabil semnalizarea automată din zonă a pornit în urma unor manevre pe calea ferată în zona în care se află senzorii.

“Trecerea la nivel din imagini este dotată cu semnalizare automată, fiind situată într-o zonă de intersecție a liniilor de cale ferată cu liniile de tramvai (varianta Glogovăț). Fiind o zonă unde se înregistrează, în anumite intervale orare, un trafic intens, atât feroviar, cât și rutier, există posibilitatea ca bariera să se lase în poziția orizontală, în special în cazul în care, în stațiile adiacente TN, trenurile de marfă, care au în compunere mai multe vagoane, decât trenurile de călători, fac anumite manevre. Menționăm faptul că, bariera se ridică în poziția verticală, imediat ce trenurile de marfă încheie operațiunile de manevră executate în una din stațiile CF adiacente. Regretăm acest disconfort, care se înregistrează uneori în traficul rutier, însă conducătorii auto sunt obligați, conform prevederilor Codului Rutier, să respecte semnalizarea de la trecerea la nivel, indiferent dacă pe raza trecerii respective se fac doar manevre”, a transmis reprezentanta CFR, care s-a referit la o barieră, deşi în locul respectiv există doar un semafor.

Trimite articolul

X
Taguri:
cfr ,
DN 7 ,
semafor CFR ,
trafic blocat ,
trafic rutier blocat ,
Vladimirescu
11 Comentarii

Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

inca 1000 caractere ramase

Citiți principiile noastre de moderare aici!

  1. ROMANIA says:
    June 21, 2022 at 7:10 pm

    E mai usor sa filmezi si sa postezi pe retelele sociale, decat sa suni la statia CF cea mai apropiatasi sa raportezi ijnidentul.

    Reply
  2. biciclistul says:
    June 21, 2022 at 9:02 pm

    Asa este tanti Oana,ai dreptate….insa trebuie precizat pana la capat…..nenea IDM-ul de la Glogovat vede pe luminoschema cand la manevra se ocupa sectiunea de cale adiacenta TN-ului si o poate anula din buton(mai ales atunci cand ai inchidere de linie cu utilaje care lucreaza in zona).

    Reply
    • privilegiații says:
      June 22, 2022 at 10:57 am

      pai daca patronii dau telefon sa le bage trenurile private in fața, dam mersul.peste cap, și așteptăm să treacă privilegiații, daca vrem sa facem bani…

      Reply
      • E. U. says:
        June 22, 2022 at 3:39 pm

        Nu au nici o treabă patronii cu situații de astea! Poate era deranjament sau cum spunea @biciclistul! Dar și în cazul unui deramjament se POATE anula din buton funcționarea! Dar unora le place să facă și mișto (nu mă refer la tine)! O fi avut omul frigiderul gol și voia să și-l umple !

        Reply
  3. Baron says:
    June 22, 2022 at 3:46 am

    Am inteles,acolo sunt mereu mari probleme,cam ca si la Zimand…Poate ca stateam 10-15 minute rabdator,dar apoi treceam,asumat,coada era pe la Lidl Micalaca si invers,pana la Moara Vladimirescu…Mi-as fi asumat asta…Am camera video la bord,si ma judec cu oricine,oricand…Problema ar fi ca salahorii de Politie Locala au fost sunati prin numarul de urgenta si nu au venit sa dirijeze trecerea,decat dupa o ora si 10 minute…Erau pe Victoriei,la umbra,in fata Liceului,unde filtrau masini,pe distractie…3 echipaje inerte,in fata la Goldis…O singura domnisoara politista oprea cate o masina,apoi vreo 6 dulai in uniforma,sareau pe sofer…

    Reply
  4. Xxx says:
    June 22, 2022 at 9:58 am

    Ionica șoferul de la CT 2 este de vina pentru situația asta și de cozile de la bariere

    Reply
    • Cc says:
      June 22, 2022 at 12:45 pm

      Devoratorul de sarmale

      Reply
    • E. U. says:
      June 22, 2022 at 3:33 pm

      😂😂😂
      Sau altcineva de mai aproape??? 😂

      Reply
      • Gheorghe-vatmanul. says:
        June 22, 2022 at 6:16 pm

        bai jumarilor,eram cu linia9 am stat 3 tramvaie de am intarziat la tura,arda-va jaru cu sistemele voastre.calatori din tramvaie nemultumiti,vai de capul vostru-INCOMPETENTILOR!!!chiar va doare-n kot de tramvaie?

        Reply
        • E. U. says:
          June 23, 2022 at 12:24 pm

          Auzi, jiță, cu cine te cerți ???? De unde știi că si cel cu care te cerți nu este tot un slujbaș ca tine?

          Reply
  5. anonim says:
    June 23, 2022 at 2:11 am

    Purtătorul de cuvânt al CFR SA, Oana Brânzan, a transmis că cel mai probabil …….
    Aceasta fraza spune totul , deci cei de la CFR nici macar nu au avut bunul simt sa se informeze ce sa intamplat ca sa ia masuri sa nu se mai repete astfel de neplaceri …. ei afirma clar si cu indiferenta …….. cel mai probabil ! fara a stii cauza evenimentului
    CFR firma de tot rahatul , doar la barierele lor se sta ca la cozile alimentare de pe timpul impuscatului , monteaza senzorii pentru bariere la 10 km distanta fata de trecerea propiu zisa , sa stea prostii , sa stea

    Reply
  6. Cele mai citite știri

    1
    Stinge UTA Farul, la Ovidiu?
    2
    Europenii propun o „forță multinațională” în Ucraina cu „contribuții ale națiunilor voluntare”
    3
    Clienţii unei platforme de criptomonede au primit, din greşeală, bitcoini în valoare de 44 de miliarde de dolari
    4
    Fostul ministru al Mediului, Mircea Fechet, despre sentința în cazul lui Țigan
    5
    Judecătorul care a făcut dezvăluiri în materialul Recorder - interviu la CSM pentru a deveni procuror
    6
    Endometrioza – „boala tăcută” care afectează tot mai multe femei tinere. Medicii ginecologi trag un semnal de alarmă
    7
    Marșul Colindătorilor, prin Arad
    8
    Dublu medaliat la Cupa Uniunii Europene
    9
    Vlad Pascu, șoferul care a ucis doi tineri în localitatea 2 Mai, rămâne cu pedeapsa de 10 ani închisoare
    10
    Expoziție de artă a colajului la Arad

    Mapamond

    Clienţii unei platforme de criptomonede au primit, din greşeală, bitcoini în valoare de 44 de miliarde de dolari
    Platforma de criptomonede sud-coreeană Bithumb a anunţat sâmbătă că a trimis, din greşeală, clienţilor săi bitcoini în valoare de peste 40 de miliarde de dolari, în cadrul unei campanii promoţionale, transmite Reuters.

    ARADON Sport local

    Ultima deplasare din sezonul regulat, cu probleme de lot pentru FCC UAV
    FCC Baschet UAV Arad joacă sâmbătă ultimul meci din deplasare în sezonul regulat, având mai multe indisponibile pentru meciul cu Agronomia.

    UT Arad

    Victoria e obligatorie la jocul cu Csikszereda

    Local

    Închisoare pentru bărbatul care a înjunghiat un șef de tren, în Arad
    Bărbatul care, în aprilie 2023, l-a înjunghiat pe șeful trenului IR377 Budapesta-Timișoara, a fost condamnat la 2 ani și jumătate de închisoare.

    România

    Franţa şi Canada au inaugurat consulate în capitala Groenlandei
    Consulatele Franţei şi Canadei, ţări ce se opun planului administraţiei Trump de a-şi impune controlul asupra Groenlandei, au fost inaugurate vineri în capitala acestui imens teritoriu arctic, informează AFP şi dpa.

    România

    Selecția Națională Eurovision: 68 de piese concurează pentru un loc în finala competiției
    Etapa de audiții ale semifinaliștilor care vor concura pentru un loc în finala Selecției Naționale Eurovision 2026 se va desfășura între 9 și 11 februarie, 68 de piese urmând să intre în competiție.

    România

    Judecătorii de la Tribunalul București, în dezacord privind dosarul lui Georgescu. Va fi format un complet de divergență
    Doi judecători din completul de la Tribunalul București, care are pe rol dosarul de propagandă legionară al lui Călin Georgescu, nu au reușit să cadă vineri de acord dacă se începe judecata pe fond sau trimit cauza înapoi la Parchet. 1

    România

    CFR SA, anchetată pentru posibile blocaje pe piața energiei feroviare: accesul altor furnizori, în vizor
    Consiliul Concurenței a anunțat declanșarea unei investigații privind un posibil abuz de poziție dominantă al CFR SA, compania națională care administrează infrastructura feroviară electrificată din România.

    România

    Dan Șucu (Concordia): La o populație de 17 milioane ar trebui minim 11 milioane de locuri de muncă, există numai 5. Sunt multe industrii care simt în clipa de față mugurii unei crize
    Președintele Confederației Patronale Concordia, Dan Șucu, declară că în multe sectoare de activitate economică se simt „mugurii unei crize”, generată de cheltuirea nejudicioasă a banului public și de birocratizarea excesivă. 1
    • Aradon.ro
      • Redactia
      • Politica de confidentialitate
      • Folosinta Cookie-urilor
      • Termeni si conditii de utilizare
      • Regulament postare și moderare comentarii
    • Știri
      • Știrile județului Arad
      • Știri internaționale
      • Știri naționale
      • Celebrity/Lifestyle
    • Sport
      • UT Arad
      • Sport Local
      • Știri sportive

    Arad Online

    ISSN 3008-2331

    ISSN-L 3008-2331

    aradon.ro logoPentru noi, confidențialitatea Dvs. este importantă

    Noi și partenerii noștri utilizăm tehnologii, cum ar fi modulele cookie, și vă procesăm datele cu caracter personal, precum adresele IP și identificatorii cookie, pentru a personaliza anunțurile publicitare și conținutul în funcție de interesele dvs., pentru a măsura eficiența anunțurilor și a conținutului și pentru a obține informații despre publicul care a văzut anunțurile și conținutul. Faceți clic mai jos pentru a vă da consimțământul privind utilizarea acestei tehnologii și procesarea datelor dvs. cu caracter personal în aceste scopuri. Vă puteți răzgândi și puteți schimba opțiunile în orice moment, revenind la acest site.